Λίγη βοήθεια παρακαλώ...

Antoni4040 | Σάβ, 10/22/2011 - 12:22 | 2' | 6

Αγαπητοί συμφορουμήτες, θα ήθελα να ζητήσω λίγη βοήθεια για κάποια πράγματα που με απασχολούν...
( Θα παρακαλούσα ο dimitris να μην μου κάνει παρατήρηση, για τρίτη φορά, οτι βάζω μαζί άσχετα θέματα... Για καλό το κάνω. Να μην σαπίσει δα το φόρουμ απ'τα θέματα μου...;):
1) Καλό το Linux Inside, αλλά θα ήθελα να εξασκήσω λίγο και τα αγγλικά μου... Γι'αυτό, μήπως να μπορούσε κανείς να μου προτείνει κάποιος ξένα περιοδικά με περίπου ίδια θέματα?
2) Πρόσφατα έβαλα Linux Mint και δεν ξέρω πως να βάλω εικονίδιο για ενεργές εφαρμογές( π.χ. χάνω το Skype...).
3) Πάλι στο Linux Mint, δεν ξέρω πως ακριβώς να βάλω keyboard shortcuts για αλλαγή γλώσσας (κάθε φορά το πρέπει να το κάνω χειροκίνητα)...
Αυτά για την ώρα... 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

1)Απο Αγγλικά περιοδικά ξέρω τα Linux Magazine, το Linux Format και το Linux user. Θα ήθελα λοιπόν αν τα διαβάσεις να μας κάνεις και μια σύγκριση με το linuxinside.
2)Να βάλεις που το εικονίδιο; Τα κλειδώνεις τα εικονίδια;
3)Γιατί να βάλεις Keyboard shortcuts; Μπορείς να αλλάζει γλώσσα αυτόματα με το πάτημα δύο πλήκτρων. Για παράδειγμα Alt Shift. Δε χρειάζεται να πατάς στα εικονίδια με το ποντίκι.

1)Ευχαριστώ, dsyrmalis, αν και έχω ακούσει και το Linux Journal...
2)Όταν λέω εικονίδιο, εννοώ το εικονίδιο που βγάινει όταν μια εφαρμογή είναι ενεργή, ακόμα και αν είναι κλεισμένη, π.χ. το Skype...
3)Δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν δουλεύει το Alt+Shift και δεν ξέρω πως να το βάλω να δουλεύει... 

θα πρεπει να  βρεις το "πληκτρολογιο " συγκεκριμενα  τις ρυθμισεις του, και μετά να  προσθεσεις την γλωσσα. αφου το κανεις αυτό,  να πας  διάταξη πληκτορολογίου  layout   - > options - > keyborad  layout option  και να βαλεις  
"  key to layout"   το  alt + Shift   ή οποιο σε βολευει..
δες και εδώ    How do I change languages in Mint? (while using OpenOffice mainly)

Thx, hellaspc1, με έσωσες....
Παρόλα αυτά, όμως, παραμένει το πρόβλημα 2) :S

Φιλε Antoni4040 δεν ξερω αν θα σε βοηθησω αλλα μου φαινεται οτι εχεις βγαλει το πανελ απο την μπαρα σου, που λεγεται ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΩΝ Η NOTIFICATION AREA . Μπορεις να πας στην μπαρα κατω δεξια (η οπου εχεις επιλεξει να ειναι) θα πατησεις δεξι κλικ-->Προσθηκη στον πινακα εφαρμογων --> Περιοχη ειδποιησεων
Η  ΔΕΞΙ ΚΛΙΚ --> ADD PANEL -->NOTIFICATION AREA.
Smile
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ!

Thx, stamgr13... Αναρωτιέμαι ΠΩΣ δεν το είδα... Βγάζει μάτι...
Α, μιας και το ζήτησε ο dsyrmalis, κατέβασα κάποια τεύχη από ξένα Linux περιοδικά, αλλά ως τώρα μάλλον προτιμώ το Linux Inside...
Το Linux Journal π.χ. έχει πολύ καλά θέματα ΑΛΛΑ λίγα, επειδή αφιερώνουν σε κάποια 20+ σελίδες!...