Φοβουνται κατι?

vriareos | Σάβ, 01/01/2011 - 18:52 | 2' | 7

Επεσε στα χερια μου προσφατα ενα cd -προσφορα γνωστου περιοδικου περι υπολογιστων .....ομορφο.κοκκινο label επανω,και εντυπωσιακοι τιτλοι

''''''''cd πρωτων βοηθειων'''' ''''''σωστε τα αρχεια σας'''' ''''πληρες λειτουργικο συστημα για να επαναφερετε ολα σας τα αρχεια''''   '''δεν χρειαζεται εγκατασταση'''''   '''χρησιμοποιηστε το για να ανακτησετε τα αρχεια σας,σε περιπτωση που τα WINDOWS δεν ξεκινουν'''''  ''''βημα προς βημα οδηγιες χρησης στη σελιδα 8''''......

Tο μπουταρω και εγω ο καυμενος και τι να δω.....ubuntu 9.10 σε ολη του τη μεγαλοπρεπεια........

και αναρωτιεμαι...γιατι δεν γραφεται επανω στο cd εστω οτο ονομα του λειτουργικου συστηματος...τι φοβουνται....

Υ.Γ. δεν αναφερω ονοματα,δεν βαζω φωτογραφιες,μην μου ερθει και εμενα καμμια αγωγη χιλιαδων ευρω οπως εκεινου του καυμενου του γιατρου, που δημοσιευσε στο διαδικτυο τα παραπονα του για την μη επισκευη του υπολογιστου του απο γνωστη εταιρεια,για δυσφημηση

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

για κανε ενα check μηπως εχουν και forum και καντους ενα ποστ αν θες... ;)

Δεν πειράζειvriareos. Μπορεί να παίζουν πολλά βέβαια, αλλά ας τους αφήσουμε να κάνουν αυτό που ξέρουν.

Στην τελική, ακόμα και αυτό (το ότι έδιναν "cd πρώτων βοηθειών" με Ubuntu) είναι προς όφελος του Linux γιατί όλο και κάποιος θα πει: "βρε καλό ειναι τούτο, μπας και μου κάνει για καθημερινή χρήση; Χμ.. για να ψάξω στο google τι ειναι το linux...." και πέφτει πάνω σε κάτι τέτοιο:

http://www.linuxinsider.gr/content/τι-είναι-το-linux-πως-ξεκίνησε-τι-είναι-η-διανομή-και-τι-είναι-η-gpl

Οπότε μετά αρχίζει και καταλαβαίνει...χεχε Laughing

Πιθανολογώντας πάντα, θα πω ότι το κάνουν γιατί δε θέλουν (φοβούνται, πες το όπως θες) να βάλουν τη ταμπέλα linux πάνω στο CD, μιας κ υπάρχει κόσμος που (αδίκως) θα το απορρίψει για αυτό ακριβώς το λόγο. Ξέρετε τώρα, "το είχα δοκιμάσει παλιά κ ήταν χάλια/δε δούλευε", "είναι τσάμπα, σιγά μη μου δουλέψει, σιγά μην του εμπιστευτώ τον υπολογιστή μου", "είναι κομμουνιστική προπαγάνδα", "είναι αυτό που φτιάχνουν αυτοί οι μαλλιάδες με τα μούσια", κλπ κλπ

Ενώ έτσι, είναι απλά ένα χρήσιμο εργαλείο...

Όχι ότι μου αρέσει σαν κατάσταση, αλλά στενόμυαλοι σε αυτό τον κόσμο υπάρχουν πολλοί.

εγω παλι θα ελεγα -επισης πιθανολογωντας-,  οτι μαλλον δεν βαζουν το ονομα του λογισμικου ή εστω το λογοτυπο του διοτι αυτα τα περιοδικα εχουν καλες σχεσεις  {εξαρτησης} με την μικροσοφτ κ απαξ και βαλουν οτιδηποτε σε λινουξ σε εξωφυλο τους τοτε θα εχουν προβλημα μιας και υπαρχει ανταγωνισμος και απο αλλα περιοδικα του ειδους και δεν κοστιζει τιποτα στην μικροσοφτ να γυρισει την πλατη σε ενα-δυο-τρια απο αυτα.

Κανένα RAM θα ήταν, ε? Πάλι καλά, θυμάμαι μια φορά κι έναν καιρό που το έπαιρνα, μας είχαν ζαλίσει στις δισκέτες με κάτι τραγικά προγράμματα που μάλλον είχαν βάλει κάποιον καμμένο να φτιάχνει: "Φορολογία", "Μάθετε τυφλό σύστημα" κλπ. Και μετά από μερικούς μήνες, κύκλος, πάλι τα ίδια. Τουλάχιστον, τις χρησιμοποιούσα όταν ήθελα να γράψω κάτι, αντί να αγοράζω άδειες δισκέτες κάθε φορά.

Modbreak: Μετατροπή από greeklish σε Ελληνικά.
Τα greeklish απαγορεύονται. Παράκληση να γράφετε σε Ελληνικά.

Παιδιά κακά τα ψέμματα. Δεν δαγκώνεις το χέρι που σε ταιζει. Και προφανώς, ξέρετε, χορηγείες κ.τ.λ.