Βοήθεια στο σχεδιασμό μίας απλής Ram 4-Byte.

SmaTheGreek | Παρ, 07/03/2009 - 23:54 | 4' | 1




Λοιπόν με τη βοήθεια ενός προγράμματος σχεδιασμού και προσομοίωσης κυκλωμάτων ονόματι electronics workbench

και τις λιγοστές μου γνώσεις πάνω στη σχεδίαση ακολουθιακών κυκλωμάτων αποφάσισα να αποπειραθώ να σχεδιάσω μια

Ram τεσσάρων byte.

 

Πριν μπω στο θέμα να τονίσω τα εξής:

1)Δεν είναι εργασία για τη σχολή

2)Πρώτη φορά δοκιμάζω κάτι τέτοιο, οπότε ενδεχομενως να ρωτήσω πράγματα που άλλοι τα θεωρούν δεδομένα ή να κάνω λάθη.

Παρόλα αυτά θεωρώ το εγχείρημα αυτό ως μια καλή εμπειρία από άποψη απόκτησης γνώσεων

 

Η ram αυτή δεν έχει ολοκληρωθεί εντελώς ακόμα. Θα πω τι έχω κάνει μέχρι τώρα καθώς και το πρόβλημα που αντιμετωπίζει.

Η ram αυτή αποτελείται από 4 καταχωρητές οι οποίοι απαρτίζονται από 8 D flip flops ο καθένας. Τα flip flop αυτά διαθέτουν 2 ασύγχρονες εισόδους

preset και clear. Ολοι οι καταχωρητές συνδεόνται με τον ίδιο τετραγωνικό παλμό. Η είσοδος της μνήμης δίνεται στους απομονωτές(tristate) που βρίσκονται πάνω (δοκιμαστικά έχω δώσει τη τιμή 11010000...).Η τιμή αυτή δίνεται στον καταχωρητή που επιλέγεται από τους αποκωδικοποιητές στα αριστερά. Ο πάνω αποκωδικοποιητής διαλέγει γραμμή

ενώ ο κάτω στήλη. Τέλος όλες οι έξοδοι των καταχωρητών συνδεόνται σε κοινούς αγωγούς και καταλήγουν σε ledakia.

Η ram δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα λόγω του ότι λείπουν απομονωτές εξόδου, έλεγχος read/write κλπ . Το πρόβλημά μου όμως είναι το εξής:

Ως καταχωρητής εξόδου - εγγραφής από τους αποκωδικοποιητές έχει επιλεχθεί ο κάτω δεξιός, κανονικά θα έπρεπε να βγάζει τη τιμή που έδωσα ως είσοδο. Όμως αυτό που παίρνω ως τιμή είναι 11111111.

Σημαντική σημείωση:

Αν απαλέιψω τις κοινές εξόδους όλων των καταχωρητών(και τις not) και απλά συνδέσω τις εξόδους κάθε καταχωρητή με led τότε η έξοδος του κάτω δεξιού καταχωρητή θα είναι ο αριθμός που δώσαμε στην είσοδο !!! Των υπόλοιπων καταχωρητών οι έξοδοι θα είναι 11111111 (για αυτό έχω βάλει τις not στα καλώδια που μπαίνουν οι κοινές έξοδοι των καταχωρητών για να μετατρέπουν τα 1 σε μηδενικά...στη κοινή έξοδο έχω πάλι not για να επαναμετατρέπω το αποτέλεσμα όπως ήταν)

 

Σχέδιο της Ram

 

Σχέδιο της Ram

 

 

 

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Συμφωνώ ότι το σχήμα είναι τεράστιο και χαοτικό αλλά αν κάποιος έχει όρεξη και χρόνο θα το εκτιμούσα αν βοηθούσε !!!