Απορια με DVI HDMI.

Kaltsinho | Σάβ, 01/24/2009 - 05:01 | 2' | 12

Λοιπόν έχω την Nvidia 9800GT και σκοπέυω να πάρω την Δευτέρα Οθόνη Full HD 1920x1080.Η κάρτα έχει δύο εξώδους DVI.Η οθόνη έχει είσοδο VGA,DVI,HDMI.Πώς είναι δυνατόν η καρτα γραφικών να έχει έξοδο HDMI αφου το HDMI μεταφέρει και ήχο;Εγώ αναγκαστηκά θα πάω για σύνδεση DVI και θα συνδέσω την SB X-Fi (χεχε καινούργιο απόχτημα) στο ηχοσύστημα.Αντε με το PS3 το καταλαβαίνω θα γίνεται κανενα κολπάκι μεσα,ήχος και εικόνα μαζί και βγάζει έξοδο HDMI.Στο PC όμως;;πώς γίνεται η καρτα γραφικών να έχει έξοδο HDMI;Παίζει να έχει η κάρτα και δικό του σύστημα για ήχο;Η μήπως καταλήγει κανένα καλώδιο απο την κάρτα ήχου στην κάρτα γραφικών και μετά μαζι γίνονται HDMI;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ναι, απο οτι ξέρω οι κάρτες γραφικών με HDMI βγάζουν και ήχο. Όχι σαν κάρτα ήχου, απλά τον μεταφέρουν απο εκεί, χωρίς καλώδια. Το βασικό σου πρόβλημα θα είναι η λειτουργία του σε Linux αν και παίζει να μην έχεις και κανένα πρόβλημα.
Όλα αυτά σου τα λέω απο ότι θυμάμαι οτι έχω δει, μπορεί να κάνω και λάθος.

Μιας και το έφερε η κουβέντα, 9800GT, ηχοσύστημα, PS3, X-Fi, FullHD οθόνη.....μια χαρά το πας

Μακάρι να το χα φίλε Teddy το PS3,ελπίζω στο μέλλον.Λές να έχουμε πρόβλημα με Linux;Πάλι δεν το κατάλαβα αυτο με την κάρτα γραφικών και τον ήχο.Πώς περνάει ο ήχος μέσα απο την κάρτα γραφικών;Κουφό δεν είναι;Λες να χάνει το DVI σε σχέση με το HDMI;

Are you ready to Mint? <==linuxmint.com==>

Πραγματικά δεν ξέρω απο τέτοια πράγματα οπότε μπορεί οτι σου γράφω παρακάτω (και πριν) να είναι λάθος, υποθέσεις κάνω..
Ουσιαστικά μέσω της μητρικής νομίζω. Η κάρτα γραφικών έχει ξεχωριστή μονάδα ήχου (πχ εμένα μου αναγνωρίζεται σαν μια κάρτα ήχου επιπλέον), η οποία -μέσω των drivers εννοείται- δεν αναλαμβάνει επεξεργασία σήματος ή οτιδήποτε άλλο, αλλά αποκλειστικά την μεταφορά του ήχου απο την κάρτα ήχου στην έξοδο της. Αντίστροφα να το δεις, η κάρτα ήχου δεν στέλνει τα data μόνο στον D/A converter (digital-to-analog) αλλά στην κάρτα γραφικών.
Αν κάνω λάθος κάπου διορθώστε με, καιρός είναι να μάθω κι εγώ για το θέμα

Η κάρτα γραφικών δέχεται ψηφιακό σήμα ήχου για να το μεταφέρει στην έξοδο HDMI. Δεν επεξεργάζεται το σήμα, απλά περνά από μέσα της. Τώρα για να έχεις ήχο στην έξοδο HDMI, θα πρέπει να έχεις έξοδο SPIDF (ψηφιακό σήμα ήχου) από την μητρική κάρτα ή από την κάρτα ήχου (αν υπάρχει). Οι κάρτες γραφικών που υποστηρίζουν έξοδο HDMI με ήχο συνήθως έχουν στην συσκευασία τους το καλώδιο μεταφοράς ψηφιακού σήματος ήχου από την μητρική ή την κάρτα γραφικών (η δική μου ASUS 9600GT είχε). Σε περίπτωση που δεν έχει θα πρέπει να απευθυνθείς σε καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών (πχ. Κατουμάς). Η γνώμη μου για καλύτερο ποιοτικό αποτέλεσμα είναι να δώσεις τον ήχο κατευθείαν από την έξοδο (μητρικής ή κάρτας γραφικών) στον αποκωδικοποιητή- ενισχυτή (αν έχεις), παρά μέσο της κάρτας γραφικών.
Σχετικά με τη την οθόνη, εγώ σήμερα αγόρασα την Asus VH226 FullHD 21,5in, και είμαι ενθουσιασμένος. Βέβαια είναι λίγο μεγάλη για την χρήση που κάνω. Στην αρχή γέλασα με την υπερβολή που έκανα (όπως λένε και στην Σαλονίκη, το γούστο πληρώνεται!) και η βλακεία θα έλεγα, αλλά μετά την συνήθισα. Εντάξει έχει και καλή τιμή 180,00Ε

nbagi]Η κάρτα γραφικών δέχεται ψηφιακό σήμα ήχου για να το μεταφέρει στην έξοδο HDMI. Δεν επεξεργάζεται το σήμα, απλά περνά από μέσα της. Τώρα για να έχεις ήχο στην έξοδο HDMI, θα πρέπει να έχεις έξοδο SPIDF (ψηφιακό σήμα ήχου) από την μητρική κάρτα ή από την κάρτα ήχου (αν υπάρχει). Οι κάρτες γραφικών που υποστηρίζουν έξοδο HDMI με ήχο συνήθως έχουν στην συσκευασία τους το καλώδιο μεταφοράς ψηφιακού σήματος ήχου από την μητρική ή την κάρτα γραφικών (η δική μου ASUS 9600GT είχε). Σε περίπτωση που δεν έχει θα πρέπει να απευθυνθείς σε καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών (πχ. Κατουμάς). Η γνώμη μου για καλύτερο ποιοτικό αποτέλεσμα είναι να δώσεις τον ήχο κατευθείαν από την έξοδο (μητρικής ή κάρτας γραφικών) στον αποκωδικοποιητή- ενισχυτή (αν έχεις), παρά μέσο της κάρτας γραφικών.
Σχετικά με τη την οθόνη, εγώ σήμερα αγόρασα την Asus VH226 FullHD 21,5in, και είμαι ενθουσιασμένος. Βέβαια είναι λίγο μεγάλη για την χρήση που κάνω. Στην αρχή γέλασα με την υπερβολή που έκανα (όπως λένε και στην Σαλονίκη, το γούστο πληρώνεται!) και η βλακεία θα έλεγα, αλλά μετά την συνήθισα. Εντάξει έχει και καλή τιμή 180,00Ε

Και εγώ για αυτην την οθόνη πάω φίλε μου.Δηλαδή λες για καλύτερο αποτέλεσμα σύνδεση DVI για εικόνα και σύνδεση της κάρτας ήχου απευθείας με τον ενισχυτή;

Are you ready to Mint? <==linuxmint.com==>

Ναι, όπως και να το κάνεις, καλύτερο ήχο θα έχεις με το ηχοσύστημα. Και ένταση, και ποιότητα.

Δηλαδή καταλήγουμε οτι DVI και HDMI εχουν ακριβώς την ίδια ποιότητα εικόνας;

Are you ready to Mint? <==linuxmint.com==>

Υπαρχει τροπος ο ηχος να βγαινει και απο το DVI--> Hdmi αλλα και απο την καρτα ηχου της μητρικης?
Η καρτα γραφικων ειναι η Asus AH3650 και στο site της ΑΤΙ γραφει οτι υποστηριζει και ηχο.
Εικονα παντως εχω με καλωδιο DVI to HDMI στην TV.

Εχω συνδεσει και την TV και την οθονη στην καρτα και δεν θελω να αλλαζω καλωδια καθε τρεις και λιγο για να βλεπω ταινιες.

Γενικά τα σήματα (αναλογικά ή ψηφιακά) όσο μικρότερη απόσταση και εξαρτήματα διανύουν τόσο το καλύτερο! Για αυτό τα hi-end ηχοσυστήματα δεν περνούν το σήμα τους από περιττά συστήματα (πχ πάνελ OSD). Η άποψη μου για την καλύτερη ποιοτικά σύνδεση είναι: Εικόνα DVI-D (Digital), ήχος SPDIF κατευθείαν από την πηγή. Τώρα θα μου πεις ότι ότι το σήμα του υπολογιστή δεν είναι και το καλύτερο ποιοτικά, οπότε και έτσι να μην το κάνεις δεν θα καταλάβεις την διαφορά.

Δηλαδή να βγάλω απο την καρτα ήχου το σήμα με το κλάσικο καλώδιο το πράσινο(δεν θυμαμαι πως το λένε) και το συνδέσω στον ενισχυτή δεν παίρνω το 100%;

Are you ready to Mint? <==linuxmint.com==>

Η πράσινη έξοδος με mini-jack, αφορά αναλογικό σήμα. Αν έχεις κάρτα γραφικών τελευταίας πενταετίας, πιθανών να έχει ψηφιακή έξοδο spdif και επίσης αν ο ενισχυτής σου έχει ψηφιακή είσοδο τότε είναι η καλύτερη δυνατή σύνδεση μεταφοράς ήχου. Προσοχή στο καλώδιο να είναι 75ohm ή ακόμα καλύτερα οπτική ίνα. Για μεγάλες αποστάσεις προτείνω αναλογική σύνδεση.

http://en.wikipedia.org/wiki/Minijack

http://en.wikipedia.org/wiki/Spdif