notebook ...όπως είναι επιπλωμένο

luckyb | Σάβ, 06/07/2008 - 20:24 | 4' | 20

Με βαριά καρδιά (όχι πως δεν κοιμάμαι και τα βράδια) πουλάω το laptopάκι μου :-(
Ελπίζω να με συγχωρέσει. Έχουμε ζήσει τόσα πολλά μαζί....

Είναι ένα hp compaq nx7010 με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:
-> Λειτουργικό σύστημα: Sidux Professional ultimate edition :-p
-> Monitor: 15,4" (1280x800)
-> Επεξεργαστής: Intel Centrino 1,6GHz
-> Μνήμη: 1,2GB (και μη ρωτήσετε πως??)
-> Κάρτα γραφικών: ATI mobility 9200 (μια χαρά το compiz, για παιχνίδια δεν ξέρω)
-> HDD: 40GB
-> modem (αυτό το'χω κάνει να δουλέψει, αλλά γενικά είναι μεγάλος μπελάς τα winmodems)
-> wifi: Intel Pro 2100 802.11b
-> bluetooth
-> Υπέρυθρες
-> DVD/CDRW combo drive (διαβάζει CD-DVD, γράφει μόνο CD)
-> Θύρες: 3xusb, 1xfirewire, VGA, S-Video, ακουστικά, μικρόφωνο, παράλληλη, LAN, modem, docking station
-> SD card reader
-> Η κάρτα ήχου παίζει μια χαρά και τα ηχειάκια αξιοπρεπέστατα για laptop(jbl)
-> Αυτοκόλητα κομπλέ (Linux inside, Debian και KDE) :-)
-> Η μπαταρία κρατάει μιάμιση ώρα+(και δυο φτάνει) χωρίς wifi και καμιά ώρα++ με το wifi να δουλεύει, ν'ακούω μουσική(με streaming), να έχω πόσες εφαρμογές ανοιχτές και με τη φωτεινότητα της οθόνης στο μέγιστο.
Τέλος δεν έχει παρουσιάσει (τον έχω 3,5 χρόνια) ποτέ πρόβλημα (θερμοκρασία, οθόνη, σκληρός τίποτα) και είναι τελείως αθόρυβος.
Ελπίζω να μη ξέχασα τίποτα.
Να κι ένα review (για να δείτε και καμιά φωτογραφία):
http://notebookreview-cnet.com.com/laptops/hp-compaq-business-nx7010/45…

Όποιος τον πάρει θα του εγκαταστήσω ότι διανομή/μες θέλει (αν θέλει βέβαια). Αν με παρακαλέσει πάρα πολύ και πληρώσει κάτι παραπάνω, μπορεί να του βάλω και dual boot με εξ-πι.

Δεκτές ερωτήσεις, έλεγχοι, crash test κλπ

Αν όλα παν καλά θα είναι διαθέσιμος στις 24 του Ιούνη το πολύ (μέχρι να έρθει ο καινούργιος μου έρωτας).

Με βάση μια μικρή αναζήτηση σε μικρές αγγελίες μεταχειρισμένων λέω να το δώσω 300Euro. Αν πάλι νομίζετε ότι δεν πιάνει τόσα, συζητιέται (ελπίζω να έχετε πολύ, μα πάρα πολύ σοβαρά επιχειρήματα ή να είστε μπιλντέρι). Κάνω και άτoκες δόσεις με linuxVISA.
Επίσης μένω Αθήνα και λέω να μην το ριψοκινδυνέψω να τον στείλω με ταχυδρομείο. Τώρα, αν μένετε πχ στη Μυτιλήνη και θέλετε να πάρετε το ρίσκο...

Όποιος ενδιαφέρεται θα του στείλω τηλέφωνα κλπ με pm
:-)

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ε πες μας και τι θα παρεις...........ειδα ενα dell σημερα και μου τρεχαν τα σαλια.

άσε, κι εγώ το ίδιο έπαθα.
Μέχρι που κόντεψα να πάθω αφυδάτωση !!
...κι είπα να το παραγγείλω
xps 1530
:-)

οχι ρε πο%@#$% μου. αυτο ειδα σημερα.............καλα γα%@#$% και δερνει.
αντε με το καλο luckyb. βαλτου και το εξαιρετικο sidux 2008.2 και..............(βουρκωσα)

παιδια,ειναι συμβατο αυτο το xps με linux;το εχετε τσεκαρει;μπορει καποιος να πει ποσο κοστιζει;

Μου φαίνεται θ'αλλάξω τίτλο στο thread !!

Βασικά ή dell είναι η μόνη εταιρία (που γνωρίζω) που δίνει notebook με προεγκατεστημένο linux.
Βέβαια, όχι εδώ στο Elladistan.
πχ οι Γερμανοί παραγγέλνουν xps με ubuntu κανονικά.
Τώρα το πόσο κοστίζει εξαρτάτε. Τα multirama και εκείνο το πολυκατάστημα στο σύνταγμα τα δίνουν precustomized από 1000 μέχρι 1400 νομίζω.
Αν το θέλεις όμως customized πρέπει να το πάρεις από εταιρία γιατί η dell δεν το πουλάει σε ιδιώτες. Μιλάμε για πολύ Elladistan.

πω πω ..δεν λεει φιλε κριμα δηλαδη γιατι ειναι και γα@# τα μηχαμηματα...
Βασικα και η ibm δινει το thinkpad με προεγκατεστημενο λινουξ..παντως επειδη σου γραφω απο ολλανδια εδω στο site της dell
τα εχει σε τεσσερις διαφορετικες version ξεκινωντας απο 854,989,1084 και 1187ευρω μαζι με φπα και με εναν χρονο εγγυηση.Στα τρια χρονια εγγυηση πρεπει να δωσεις κανα 200 περιπου ευρω παραπανω..
παντως με γεια σου οταν το παρεις .

Μπορείς να κάνεις ότι customization θέλεις από το Ολλανδικό site.
Παραλίγο να χώσω το μικρό μου αδερφάκι να το παραγγείλει από εκεί.
Τελικά βρήκα άκρη στο Ελλάντα.

thank u thank u
Thank You

Δεν θελεις να την μοιραστεις μαζι μας;;
για δωσε και σε αλλους στην ελλαδα την ακρη σου.. :) }:)

χεχε,
μόνο ΕΓΩ θα έχω τέτοιο μηχάνημα στην Ελλάδα.
Τι?? Ίσα κι όμοια θα γίνουμε όλοι εδώ μέσα ??
}:)

...κάτσε να παν όλα καλά naf με τη δική μου παραγγελία, να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε
;)

Ασχέτως με το αν ενδιαφέρεστε ή όχι για το προς πώληση μηχανάκι,
θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε σχόλια του στυλ: "Ακριβά το δίνεις ρε luckyb. Δεν πρόκειται να το πάρει κανένας" ή οτιδήποτε άλλο.

PS.Τελικά νομίζω θα μου μείνει και θα καταντήσει σε κανά πατάρι :-(

οχι δεν θα μεινει σε κανενα παταρι. αν δεν βρεθει καποιος να το παρει θα το κανεις ενα πολυ ωραιο κατεβαστηρι και θα εισαι τζιτζι. (server δεν μπορεις να το κανεις?)

edit: σου ριμαξαμε λιγο το θεματακι ή μου φαινεται?

Δεν είναι άσχημη ιδέα.
Να δουλεύει torrents και να του δώσω καθήκοντα file-server ή ίσως και web-server (κάπου πήρε το μάτι μου ένα τhread για dyndns).

Αρκεί να πείσω τη γυναίκα για τη χρησιμότητα ενός ακόμα pc στο μόνο διαθέσιμο χώρο του σπιτιού: το γραφείο της :?
Άστα Paschalis, μετά από μια ηλικία αντιμετωπίζουμε προβλήματα με τους ΗΥ τα οποία κανένα forum και κανένα tutorial δεν καλύπτει. :P

και κάτι που θυμήθηκα:

-Τι είναι γάμος ??
...
...
...
-Η ένωση δυο ανθρώπων με σκοπό ν' αντιμετωπίσουν τα προβλήματα που δεν υπήρχαν πριν.
:-)

α luckyb δεν μπορεις να λες τετοια πραγματα. αυτο το φορουμ εχει τα παντα.
οριστε ο dimitris το εχει γραψει: http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B1-dependencies-%CF%83%CF%8E%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82
:-)

Lucky, αν μου το αφήσεις 250 και μου περάσεις επάνω Gentoo, σου το παίρνω εγώ!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Για τα 250 -> Ok (δεν είμαι πολύ καλός στα παζάρια :-p)

Gentoo δεν έχω εγκαταστήσει ποτέ μου. Πόσο δύσκολο να είναι ... :?

έχεις pm

xexe,μη καεί από το πολύ compile και αντί για λάπτοπ θα πουλήσεις τοστιέρα :P .

Κατεβάστε το Happy Linux

τι λέτε μωρέ τώρα?
250 γιούρο μιά τοστιέρα?

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Βασικά λόγω μεγέθους monitor χωράει 4 τοστ ολόκληρα και δυο ακόμα μισά στο πλάι (σύνολο 5).
Το design είναι μοναδικό.
Λέει "linux inside" όταν κλείνεις το καπάκι και πατάς τα τοστ (με πετσέτα για να μην καούμε) για να ψηθούν καλύτερα.

μου φαίνεται έπρεπε να επιμείνω στα 300 !!

luckyb]...

Gentoo δεν έχω εγκαταστήσει ποτέ μου. Πόσο δύσκολο να είναι ... :?

(Χε, χε, χε...)

luckyb]

έχεις pm

U-2

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!