Αναβάθμιση firmaware σε speedtouch 585 v6 από laptop με Ubuntu 7.10

cadet131 | Τρί, 01/15/2008 - 11:28 | 1' | 22

Αγαπητοί φίλοι και φίλες του forum καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με το firmware update για το speedtouch 585 v6. Πιο συγκεκριμένα, θέλω να κάνω το update από laptop με Ubuntu 7.10. Έχω σύνδεση με Tellas. Το πρόβλημα είναι ότι το firmware 6.1.0.3 που έχω δε μου δίνει τη δυνατότητα update με το πάτημα ενός button, όπως κάνουν άλλες εκδόσεις. Θα μπορούσατε να δώσετε κάποιες οδηγίες ή παραπομπές άλλων άρθρων που αναλύουν τα απαραίτητα βήματα για τη σωστή διαδικασία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για ρίξε μια ματιά σε αυτό το thread.Λέει ότι έχει βγει μια καινούργια έκδοση η 7.4.1.7 international.Αποθήκευσε ρυθμίσεις κ.λπ και κάνε την αναβάθμιση.Πληκτρολόγησε στον browser την ip του router και κάνε μέσα από εκεί την αναβάθμιση..

Δυστυχώς το thread αναφέρεται σε διαδικασία για συστήματα windows. Υπάρχει αντίστοιχο εργαλείο όπως ο αντίστοιχος wizard για τα windows;

Αν ανοίξεις τις ρυθμίσεις του router στον browser με 192.168.1.1 (συνήθως) δεν έχει κάπου μια κατηγορία που να λέει για το firmware του router και έχει την επιλογή να βάλεις το firmware από το πισι,αφού το κατέβασες.

Εννοείς με τη βοήθεια telnet; Θα μπορούσες να δώσεις μια περιγραφή;

όχι μέσα απο firefox διαβασε το manual και δες τι ip εχει το router σου

Μέσα από firefox αυτό που κάνω είναι να δινω192.168.1.254 . Βγαίνω στο web interface. Έχω έκοδση 6.1.0.5 . Δεν υπάρχει όμως κάποιο button για upgrade του firmware.

πρόσφατα είχα παρόμοιο θέμα με ένα άλλο speedtouch. Δυστυχώς δεν υπάρχει εύκολος τρόπος. Έχεις 2 ενναλλακτικές α) πας σε μηχάνημα με windows και το κάνεις από εκεί αφού συνδέσεις σε αυτό τον router β) συνδέεσε στον router με telnet και το κάνεις από command line με διάφορες εντολές. Στην δεύτερη περίπτωση πρέπει να ψάξεις (κάπου θα υπάρχουν οδηγίες) ποιές είναι αυτές οι εντολές για να γίνει σωστά η δουλειά.

Έχω και εγώ το ίδιο router,δηλαδή το speedtouch 585v6.Μήπως υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες για αναβάθμιση του firmaware μέσα από Ubuntu?

Το λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιείται δεν παίζει ρόλο.

Ανοίγουμε έναν browser, δίνουμε στη μπάρα διευθύνσεων 192.168.1.254 μπαίνουμε στο web interface του router με δικαιώματα admin και πάμε στο μενού δεξιά speetouch -> update :

speedtouch.png

Έχεις κάνει login σαν administrator ή σαν root ??

Πήγαινε στο toolbox - user management για να βγάλεις άκρη.
Αν μπαίνεις ως απλός user δοκίμασε να δημιουργήσεις έναν νέο με δικαιώματα root

όντως, το δείχνει και στο screenshot

δεν δοκιμάζεις και σαν root (εγώ έτσι μπαίνω)
(Δημιούργησε έναν καινούργιο λογαριασμό)

Όλα αυτά για να επιβεβαιώσουμε ότι το μενού έχει ή δεν έχει σχέση με το πως κάνεις login

Αν δεν πιάσει και σαν root τότε έχουμε πρόβλημα.
Μπορεί να δοκιμάσουμε να χακάρουμε το αρχείο ρυθμίσεων του router αν έχεις όρεξη για ρίσκα }:)

Να δημιουργήσω ένα λογαριασμό με όνομα root εννοείς μέσα από το web interface του router και να δώσω καινούργιο κωδικό?

Επικίνδυνα πράγματα αυτά! :P

Βασικά στο παρακάτω link έχει έναν οδηγό αλλά δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά και δεν ξέρω κατα πόσο δουλέυει

http://markferry.net/pmwiki/pmwiki.php?n=Network.SpeedtouchUpgrade

do you feel lucky? ;)

Centient]Επικίνδυνα πράγματα αυτά! :P

Βασικά στο παρακάτω link έχει έναν οδηγό αλλά δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά και δεν ξέρω κατα πόσο δουλέυει

http://markferry.net/pmwiki/pmwiki.php?n=Network.SpeedtouchUpgrade

do you feel lucky? ;)

Καλύτερα να ρωτήσεις τον luckyb αν αισθάνεται τυχερός που το λέει και το nickname του:-)

Centient στον οδηγό που με παραπέμπεις με παρέπεμψαν πριν λίγο και από το ubuntu.gr...

Βασικά δεν είναι για μένα το lucky

Σημαίνει ότι όταν δίνω οδηγίες στο φόρουμ
... πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να ξαναδουλέψει το σύστημά σου :-p

Δοκίμασε πρώτα να δημιουργήσεις έναν νέο χρήστη με δικαιώματα root (δεν τρέχει και τίποτα) από το web interface, και κάνε login με αυτόν.

Αν δεν δούμε χαϊρι και προκοπή μου φαίνεται πολύ καλή η πρόταση του Centient.

...απλά (στην απίθανη περίπτωση) αν δεν δουλέψει πρέπει να βρούμε μια δικλείδα ασφαλείας ώστε να επαναφέρουμε το ρουτεράκι στις αρχικές ρυθμίσεις.

Αλήθεια γιατί θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο.
Αντιμετωπίζεις πρόβλημα ή σε τρώει το μικρόβιο του "θέλω το πιο καινούργιο" ??

Πολύ καλό το αστειάκι σου για το nickname σου χεχε :)
Κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα δεν έχω με το router μου,αλλά δεν έχω αναβαθμίσει το firmware του από τότε που το πήρα.Δεν ξέρω αν η αναβάθμιση του firmware παίζει ρόλο και στην υποστήριξη μεγαλύτερων ονομαστικών ταχυτήτων,εννοώ ότι εγώ πχ που o isp μου είναι η Tellas ξεκίνησα με ονομαστική ταχύτητα κατεβάσματος 4Mbit αυτόματα μεταφέρθηκα στα 8Μbit μετά από αναβάθμιση του δικτύου της Tellas και έχω παραμείνει εκεί απ'ότι διαβάζω στο web interface του router μου.Θέλω να πω ότι ίσως υποστηρίζει μεγαλύτερες ταχύτητες ο isp μου και ίσως να μην μπορώ να τις εκμεταλλευτώ επειδή έχω την παλιά έκδοση του firmware :jawdrop:

Άσχετα ότι και εγώ έχω το μικρόβιο του "θέλω το πιο καινούργιο"....

Κι επίσης νομίζω ότι τίθεται και το θέμα της διαδικτυακής ασφάλειας...

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι μέσα από το λινουξ,όσο αφορά την αναβάθμιση,δυστυχώς.Ο μόνος τρόπος είναι να το κάνεις μέσα από τα windows,αλλά και με αναβάθμιση του firmware θα είναι λίγο παράξενο να έχεις μεγαλύτερες ταχύτητες,κυρίως εξαρτάται από τον πάροχο και λιγότερο από το ρούτερ.

--------------------
happy_linux_downloads