ΕΛΛΑΚ Σύστημα Ηλεκτρονικού Πρωτοκόλλου και Ανάθεσης Υποθέσεων Scriptum

dsyrmalis | Δευ, 09/05/2011 - 08:50 | 4' | 6

Τις ημέρες αυτές τέθηκε στο linuxinside και γενικότερα στην κοινότητα το ζήτημα μιας ελληνικής διανομής η οποία θα μπορούσε να καλύψει τις ανάγκες του δημοσίου. Ας δούμε λοιπόν μια ανάλογη προσπάθεια ΕΛΛΑΚ που ήδη εφαρμόζεται.
Η πλατφόρμα Scriptum έχει αναπτυχθεί με στόχο την προώθηση της
ηλεκτρονικής διακυβέρνησης
και την κάλυψη της ανάγκης για διατήρηση
ηλεκτρονικού βιβλίου πρωτοκόλλου και δημιουργίας συστήματος ανάθεσης
υποθέσεων για Υπηρεσίες του Δημοσίου. Είναι διαδικτυακή και αναμένεται να περιορίσει τη γραφειοκρατία και τα προβλήματα που δημιουργούνται απο αυτήν, αλλά και πρακτικά ζητήματα όπως την απώλεια εγγράφων. Η εφαρμογή χωρίζεται σε δυο βασικές κατηγορίες για την τη μηχανοργάνωση των εξής δύο λειτουργειών:

  1. Την τήρηση του βιβλίου
    πρωτοκόλλου στις Υπηρεσίες του Δημοσίου σύμφωνα με το Κανονισμό
    Επικοινωνίας Δημοσίων Υπηρεσιών του Υπουργείου Εσωτερικών, Αποκέντρωσης
    και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης (2003).

  2. Την υλοποίηση ενός Συστήματος Αναθέσεων και Διαχείρισης Υποθέσεων

Τα δύο βασικά συστήματα του Scriptum τα οποία υλοποιούν τις παραπάνω λειτουργικές απαιτήσεις είναι:

  1. Tο Συστημα Ηλεκτρονικού Πρωτοκόλλου (ΣΠ)

  2. Tο Σύστημα Αναθέσεων (ΣΑ).

Ως πλατφόρμα, είναι βασισμένη στο ΕΛΛΑΚ σύστημα διαχείρισης εγγράφων OpenKM, η οποία έχει τροποποιηθεί με επιπλέον κώδικα σε γλώσσα Java.
Έχει σχεδιαστεί με τέτοιον τρόπο ώστε να είναι αξιοποιήσιμο από
Υπηρεσίες του Δημοσίου αλλά και ιδιώτες.
Η αρχιτεκτονική του είναι ανοικτή και επεκτάσιμη
ενώ η αρχική ανάπτυξη της πλατφόρμας έχει γίνει από ιδιώτη αλλά υπάρχει
η δυνατότητα συμμετοχής εθελοντών προγραμματιστών καθότι η διαχείριση
της ανάπτυξης του πηγαίου κώδικα γίνεται μέσω σχετικού συστήματος Redmine και κατ’ επέκταση με χρήση συστήματος διαχείρισης εκδόσεων (version control system).
Η ανάλυση απαιτήσεων και οι προδιαγραφές για το Scriptum υπήρξε προϊόν δημόσιας διαβούλευσης. Το έργο υλοποιείται από την εταιρία UIT υπό την εποπτεία της ΕΛΛΑΚ και η πρώτη εγκατάσταση έχει γίνει για το Γραφείο του Αντιπροέδρου.

Όσοι επιθυμούν να δοκιμάσουν την εφαρμογή καλούνται να εγγραφούν στη λίστα scriptum-users. Επίσης, όποιοι developers επιθυμούν να συνεισφέρουν κώδικα θα πρέπει να εγγραφούν στο projects.ellak.gr στο έργο scriptum.

Πηγές και σχετικοί σύνδεσμοι




Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Διανομή για το Ελληνικό Δημόσιο? Έχω την εντύπωση πως πολύ λίγοι θα ενδιαφερθούν να μάθουν κάποιο άλλο OS εκτός από τα ****Windows....

Antoni4040]Διανομή για το Ελληνικό Δημόσιο? Έχω την εντύπωση πως πολύ λίγοι θα ενδιαφερθούν να μάθουν κάποιο άλλο OS εκτός από τα ****Windows....

Συμφωνώ. Καλώς ή κακώς η δύναμη της αδράνειας είναι μεγαλύτερη.

Antoni4040]Διανομή για το Ελληνικό Δημόσιο? Έχω την εντύπωση πως πολύ λίγοι θα ενδιαφερθούν να μάθουν κάποιο άλλο OS εκτός από τα ****Windows....

θα συμφωνησω και εγω παιδια τα linux ειναι για οσους θελουν πραγματικα να μαθουν και οχι απλα να το βλεπουν σαν αγκαρια...

Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται πως αν τους βάλεις Linux με δυο συντομέυσεις στην επιφάνεια εργασίας (Ιντερνετ και Πασιέντζα) δεν θα καταλάβουν καν ότι άλλαξαν λειτουργικό;

Για το 99% των δημοσίων υπαλλήλων είναι όπως τα λες ,dsyrmalis...
Στο κάτω-κάτω, ακόμα και η πιο χάλια διανομή Linux (αν υπάρχει κάτι τέτοιο!) είναι 100000 καλύτερη από τα vista που έχουν οι περισσότεροι υπολογιστές στο δημόσιο.