Urban Terror

jvarkas | Τρί, 03/17/2009 - 11:08 | 1' | 6

Ρίχνοντας μια ματιά στο τρίτο τεύχος του περιοδικού ubuntistas για να δω με τι θέματα ασχολείται, έπεσα σε ένα review του παιχνιδιού Urban Terror, του οποίου αγνοούσα την ύπαρξή του. Φαίνεται ενδιαφέρον παιχνιδάκι και με όμορφα γραφικά (απ'ότι είδα στις φωτογραφίες δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα) το οποίο τελικά αν αξίζει θα βοηθήσει στην αναβάθμιση του τομέα gaming στο linux. Μπορούμε να το κατεβάσουμε από εδώ www.urbanterror.net. Πιστεύω ότι αξίζει τουλάχιστον μια δοκιμή. Θα επανέλθω με εντυπώσεις...

************************

www.postokano.gr

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ξέχασα να αναφέρω ότι είναι ένα παιχνίδι σαν το γνωστό Counter Strike με πεδία μάχης κυρίως το εσωτερικό πόλεων και ότι έχει ορισμένα ρεαλιστικά χαρακτηριστικά, όπως ότι ο χαρακτήρας χάνει life points και από τις επίπονες κινήσεις (τρέξιμο, σύρσιμο κ.α.) , αιμορραγεί αν χτυπηθεί και πεθαίνει αν δεν του γίνει η κατάλληλη θεραπεία κ.α. τέτοια.

************************

www.postokano.gr

Μια χαρα γραφικα εχει. Ειδατε ο ανοιχτος κωδικας? παιρνεις κατι & το κανεις οπως θελεις!!

Ομως αγαπητε jvarka για να ισχυσει αυτο που λες:

jvarkas]Φαίνεται ενδιαφέρον παιχνιδάκι και με όμορφα γραφικά (απ'ότι είδα στις φωτογραφίες δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα) το οποίο τελικά αν αξίζει θα βοηθήσει στην αναβάθμιση του τομέα gaming στο linux

θα πρεπει να το πει & ο νεος χρηστης, αρα θα... "ρωτησω" αυτο που εχει στην υπογραφη του ο Cortex:

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

Kοινως οσο καλο & αν ειναι, αν δε μπορει να το εγκαταστησει η δε του πουμε πως θα το εγκαταστησει με ελαχιστα κλικ, δε θ' αλλαξει & πολλα, περα απο το οτι οσοι ξερουμε να το εγκαταστησουμε, θα εχουμε ενα ακομα καλο παιχνιδι στη διαθεση μας.

 

 

constantinos]

Μια χαρα γραφικα εχει. Ειδατε ο ανοιχτος κωδικας? παιρνεις κατι & το κανεις οπως θελεις!!

Ομως αγαπητε jvarka για να ισχυσει αυτο που λες:

jvarkas]Φαίνεται ενδιαφέρον παιχνιδάκι και με όμορφα γραφικά (απ'ότι είδα στις φωτογραφίες δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα) το οποίο τελικά αν αξίζει θα βοηθήσει στην αναβάθμιση του τομέα gaming στο linux

θα πρεπει να το πει & ο νεος χρηστης, αρα θα... "ρωτησω" αυτο που εχει στην υπογραφη του ο Cortex:

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

Kοινως οσο καλο & αν ειναι, αν δε μπορει να το εγκαταστησει η δε του πουμε πως θα το εγκαταστησει με ελαχιστα κλικ, δε θ' αλλαξει & πολλα, περα απο το οτι οσοι ξερουμε να το εγκαταστησουμε, θα εχουμε ενα ακομα καλο παιχνιδι στη διαθεση μας.

 

 

 

λοιπον καλο το σχολιο... μια το εβαλα το παιχνιδακι να δωσω οδηγιες για το πως θα το τρεξει καποιος...

 

καταρχην δεν θελει ιντσταλλ. απλα το τρεχεις. κανεις διπλο κλικ στα καταλληλο αρχειο αναλογα με το αν εχεις 32 ή 64bit λειτουργικο.

για τα 32 bit το αρχειο ειναι το iourbanterror.i386 αφου πρωτα του δωσεις δικαιωματα. αυτο ηταν ολο.

Αγαπητέ stp1979 με πρόλαβες. Όντως τα πράγματα είναι πιο απλά ακόμα κι από μια εγκατάσταση ενός παιχνιδιού στα παραθύρια. Αφού κατεβάσουμε το zip αρχείο πηγαίνουμε στο φάκελο όπου το αποθηκεύσαμε και το αποσυμπιέζουμε (δεξί κλικ-->extract here - αποσυμπίεση εδώ). Έπειτα δεξί κλικ στο εκτελέσιμο αρχείο (32bits executable: ioUrbanTerror.i386 ή 64bits executable: ioUrbanTerror.x86_64)-->ιδιότητες (properties) και ενεργοποίηση της επιλογής "allow execution" (να επιτρέπεται να εκτελεστεί ή κάπως έτσι, δε θυμάμαι ακριβώς). Αυτό είναι! Με διπλό κλικ το παιχνίδι ξεκινά.

Λόγω περιορισμένου χρόνου δυστυχώς δε μπορώ να παραθέσω εκτεταμένες εντυπώσεις, απλά σε πρώτη φάση ήθελα να κάνω γνωστό το παιχνίδι γιατί θεωρώ είναι μια πολύ καλή προσπάθεια.

************************

www.postokano.gr

Γεια σας και από εμένα !!!

Καλό μήνα σε όλους εδώ μέσα!!!

Όσο για το παιχνίδι το γνωρίζω 1,5 χρόνο περίπου και αυτό που μπορώ να πώ τα σπάει και ότι είναι άκρος πορωτικό και εθιστικό!!!

Ο τρόπος εγκατάστασις είναι αυτός που περιέγραψε ο jvarkas!!
Και να σημειώσω πως το πακέτο που κατεβάζετε είναι και για τα ακατονόμαστα αλλά και για mac!!

Τώρα το παιχνίδι έχει πληθώρα όπλων και πολύ ταχύτητα σε σημείο που στην αρχή θα ψιλόφρικάρεται με το πόσο γρήγορα παίζουν οι έμπειροι παίκτες!!!!

Αξίζει ,δοκιμάστε το !!!!!!!!!!!

Α και να προσθέσω πώς εγώ το τρέχω σε ένα hp laptop celeron 1,4!! με on board card 128mb και τρέχει καλά σε servers κοντινούς δλδ με χαμηλό ping!!

Και φυσικά ολα αυτά σε Ubuntu 8.10!!!!!!!!

Υ.Γ

όπως σε όλα αυτού του τύπου τα παιχνίδια υπάρχουν και cheaters with bots!!!:(