Κυκλοφόρησε το openSUSE 10.3

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 1' | 17

Με πολλές βελτιώσεις στην διαχείριση πακέτων, ανανεωμένο γραφικό περιβάλλον, ταχύτερη εγκατάσταση, αναβαθμισμένο λογισμικό και μια καινούρια υπηρεσία 'One-click install' με την οποία εγκαθιστάτε λογισμικό μέσω του Firefox με ένα κλικ στο software.opensuse.org.

Links για κατέβασμα:
http://en.opensuse.org/Mirrors_Released_Version

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Το έχω κατεβάσει και θα πάω να το εγκαταστήσω τώρα.
Θα σας πω εντυπώσεις!

Λοιπόν, η εγκατάσταση (μάλλον η ενημέρωση) που έκανα ,ήταν κάπως μπελαλίδικη!
Πήρε πάνω από 3 ώρες να ολοκληρωθεί (σε αυτό βέβαια φταίει και συνδεση μου 768,γιατί κατέβαζε πακέτα).
Όσον αφορα την ταχύτητα, βλέπω το σύστημα περισσότερο κουρασμένο...

Έχω Pentium 4 στα 2.8 GHz με μνήμη 512 MB.
Τα 10.2 τα παίζανε μια χαρά πάντως

Έχω Pentium 4 στα 2.6 GHz με μνήμη 1.5Gb.
Με 10.2 δέν εω πρόβλημα να δοκιμάσω το 10.3?

Ναι, δοκίμασέ το, να μας πεις και εσύ εντυπώσεις. Καλού-κακού σε διαφορετικό partition για να μην χάσεις το 10.2.

Θα φαίνεται άραγε και σε εσένα πιο κουρασμένο το σύστημα;

Σημειωτέον, ότι το openSUSE 10.3 περιέχει και Qt3 και Qt4  και KDELibs 3.x και KDELibs 4.x. Δεν ξέρω μήπως η μετάβαση από το 3 στο 4 είναι που προσθέτει κάποιο φόρτο στο σύστημα (αν και δεν βλέπω το λόγο...).

Νομίζω οτι το όλο πρόβλημα μάλλον οφείλεται στο ότι έκανα ενημέρωση και όχι εγκατάσταση από την αρχή.

Εμ...Ασε τις ενημερώσεις. Αν έχεις ξεχωριστό home, είναι καλύτερα fresh install σε άλλο λογαριασμό και μετά μεταφορά των αρχείων από τον παλιό στο νέο. Ένα απλό copy.

από περιέργεια κατέβασα το suse 10.3 τι το ήθελα ?? 4 ώρες εγκατάσταση  (πήγα για καφέ γύρισα και αυτό ακόμα) και όταν τελειωσε η εγκαταστήσει και είδε τα πάντα (που να μην τα έβλεπε καλύτερα) κτύπησαν μάλλον η οδηγεί τις κάρτας γραφικών γιατί στο boot που δείχνει το λόγο του suse μου έβγαζε μια πολύχρωμη οθόνη :( κακή εμπειρία !! 
linuxgr2007-10-8 14:46:56

Εκανε τόσες ώρες εγκατάσταση επειδή του είπες να κάνει update από το Διαδίκτυο. Διαφορετικά η εγκατάσταση δεν είναι πάνω από 30 λεπτά. Όσο για τους οδηγούς, τους έβαλες εσύ ή το άφησες όπως ήταν;

Μα έχω διαφορετικό partition home.
Απλά δεν έκανα fresh install γιατί βαριέμαι να ξαναρυθμίσω όλο το σύστημα (samba, ntfs, drivers κτλ).
Αλλα τελικά φαίνεται οτι δεν το γλιτώνει!!

βασικά για το χρόνο κατάλαβα ότι έκανα m.........kia  αλλα για το την κάρτα γραφικών το αφίσα έτσι πως ήταν και δεν μπορούσα να μπω... 

Το καλύτερο είναι η νέα εγκατάσταση. Και εγώ έκανα ενημέρωση στην αρχή και χωρίς να ξέρω το λόγο, όλο το σύστημα κολλούσε. Να σκεφτείς ότι έκανα click στο Yast και μου άνοιγε μετά από 15 λεπτά. Όλα διορθώθηκαν αφού έκανα εγκατάσταση από την αρχή. Η εγκατάσταση μου πήρε 20 λεπτά.

Connex 768. Intel Core 2 Duo 6600. 2Gb Ram.

DVD.
ΑΝ σκοπεύεις να το κατεβάσεις κατέβασε το καλύτερα από το ftp.ntua.gr
Arielis2007-10-11 0:55:24

Έκανα καθαρή εγκατασταση και δουλεύει τέλεια μέχρι τώρα, και δεν φαινεται να ζορίζεται το μηχανακι μου. Τωρα προσπαθω να βάλω multimedia.