Linux Mint - Προβλήματα αρχάριων

marlene | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2' | 25

Θα θέσω και εδώ την ερώτηση γιατί εκεί που είναι τώρα δεν βλεπω να μου απαντάει κανείς.

Στο linux mint celena που εγκατέστησα πρόσφατα μου παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα ( που δεν το καταλαβαίνω κιόλας).
Όταν προσπαθώ να μπω σε κονσόλα εκτός γραφικού περιβάλλοντος με
ctrl alt f1 μου ζητάει το εξής:

marlene1-laptop login

Ζητάει username και password ( οκ μέχρι εδώ όλα φυσιολογικά )
Μόλις όμως του δώσω αυτά που μου ζητάει τότε μου λέει

login incorrect.

Αυτό μου το κάνει και όταν πάω να μπω σαν roοτ εκτός γραφικού περιβάλλοντος.
Αυτό αφενός δεν έπρεπε να το κάνει και αφετέρου είναι πρόβλημα γιατί έτσι και κάνει πως πέφτει ο xserver θα πάω για φορμάρισμα αφού δεν μπορώ να επέμβω με κανένα τρόπο σε οτιδήποτε αν δεν τρέχει το γραφικό περιβάλλον.

Καμία ιδέα;; γιατί το κάνει αυτό;;; Πως γίνεται να το διορθώσω αυτό;
Δεν μπορώ να εντοπίσω κάποια ρυθμιση που ΔΕΝ έχω κάνει και φυσικά και οι δύο χρήστες και ο root και ο δικός μου είναι ενεργοποιημένοι κια λειτουργούν μέσα στο gnome.

 

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Στο Gnome συνδέεσαι; Η μήπως όχι;
Ελέγχεις το CapsLock. Ξέρω, το έλεγξες. Κάντο ξανά.
Έλέγχεις ότι γράφεις Αγγλικά. Ξέρω, το έλεγξες. Κάντο ξανά.

dimitris]Στο Gnome συνδέεσαι; Η μήπως όχι;
Ελέγχεις το CapsLock. Ξέρω, το έλεγξες. Κάντο ξανά.
Έλέγχεις ότι γράφεις Αγγλικά. Ξέρω, το έλεγξες. Κάντο ξανά.

  Σίγουρα η επανάληψις είναι μήτερ της μαθήσεως αλλά πρέπει να φταίει κάτι άλλο... !

Είπαμε στο γραφικό περιβάλλον συνδέομαι.. Εκτός γραφικού περιβάλλοντος δεν μπορώ να συνδεθώ. Όπως έδωσα εδώ αυτός ο κύριος centrinos λέει το εξής:
User not known
to the underlying authentication module

(Κάτι θέλει να πει ο ποιητής αλλά εγώ δεν το κατάλαβα..)

  cups lock ελληνικά αγγλικά και άλλα τέτοια τινά τα δοκίμασα... Έτσι και αλλιώς ο υπολογιστής έχει για default γλώσσα τα αγγλικά...

Any idea???

Παράξενο πρόβλημα και μάλλον για bug μου μυρίζετε.Δεν μπορεί να δίνεις το oνομά σου κανονικά και το pass και να σου συμβαίνει αυτό.Το πιο παράξενο είναι ότι αν υπήρχε πρόβλημα θα το είχες και κατα το login σε γραφικό περιβάλλων.

Marlene,

 

Μου είχε τύχει νομίζω σε ubuntu feisty και το έλυσα διαγράφοντας τον χρήστη και δημιουργώντας τον ξανά.

Δεν κάνεις μια διοκιμή να δημιουργήσεις ένα νέο χρήστη και να δεις αν όλα δουλεύουν κανονικά;  **πριν διαγράψεις τον προηγούμενο**

philip]

Marlene,

 

Μου είχε τύχει νομίζω σε ubuntu feisty και το έλυσα διαγράφοντας τον χρήστη και δημιουργώντας τον ξανά.

Δεν κάνεις μια διοκιμή να δημιουργήσεις ένα νέο χρήστη και να δεις αν όλα δουλεύουν κανονικά;  **πριν διαγράψεις τον προηγούμενο**

Όπως περιέγραψα στο thread που αναφέρεται στο linux mint  αυτό το φόρμαρα σαν αναβάθμιση του dapper που λειτουργούσε κανονικά σε console mode εκτός γραφικού περιβάλλοντος αλλά μου πέταγε kernel panics ( για τους λόγους που περιέγραψα πιο πάνω. )
Τώρα για να κάνω την αναβάθμιση μπήκα σαν νέος χρήστης έκανα εκέι διάφορες αλχημείες που τις λέω αναλυτικά στο ποστ που έκανα και μετά διέγραψα τον παλιό. Όμως ακόμα και αυτό να έφταιγε ο root θα έπρεπε να δουλεύει κάτι που δεν συμβαίνει.

Θα το δοκιμάσω να δημιουργήσω έναν ακόμα χρήστη και θα σας πω τι έγινε..

Constantine μήπως μπορείς να θυμιθείς που το είχες ακούσει αυτό μήπως και βγάλουμε καμία άκρη;; Κρίμα είναι να μου χαλάσει τώρα που το έστησα και να ξαναστήνω από την αρχή..

Λοιπόν έλυσα το πρόβλημα εντελώς τυχαία και πρέπει να είναι bug στο tty...και μάλιστα εντελώς κουλό.

Το tty δεν αναγνωρίζει την ρύθμιση του πληκτρολογίου για τo cupslock
ΑΛΛΑ ΠΟΥ;;;

Στην γραμμή που γράφεται το password.
Το pass που χρησιμοποιώ είναι αλφαριθμητικό με εναλλαγή πεζών και κεφαλαίων.
Όταν το χτύπαγα για να τσεκάρω αν το δίνω κανονικά στην γραμμή του username ( για να το δω ) τότε μου το έβγαζε κανονικά.
Όταν το χτύπαγα στην γραμμή του password δεν έπαιρνε τους χαρακτήρες που ήταν με κεφαλαίο και έτσι έδινε

login incorrect

Αφού δοκίμασα ότι έπαιζε και δεν έπαιζε στους χρήστες, στα groups και στους χρήστες που ήταν δηλωμένοι στο group tty, τελικά από σπόντα χτύπησα τον κωδικό χρησιμοποιώντας  shift μόνο στα γράμματα που ήταν κεφαλαία και...  με έβαλε μέσα.

Επιεικώς σουρεαλιστικό το πρόβλημα. Από καθαρή τύχη το ανακάλυψα και άντε τώρα να τους εξηγήσω τα ανεξήγητα στο φόρουμ του linux mint.

A .. εδώ ξέχασα να σας πω ότι οι linux mint έχουν και κανάλι στο irc όπου και λύνουν απορίες σε real time και είναι επίσης πάρα πολύ ευγενικοί (το λέω αυτό για όσους την έχουν πατήσει με κάποιους αγενείς τύπους του grnet...)

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν.. Κανονίστε την πορεία σας στο tty όσοι έχετε κουφά passwords...

marlene2007-10-9 19:28:22

τοποθετώ εδώ την ερώτησή μου γιατί δεν θέλω να ανοίξω νέο θέμα ...

ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στις linux mint main και light edition?

#$@%@%$@#$@,δεν είναι σαρδάμ είναι βρισιά.Επειδή υπάρχουν χώρες που κάποιες από τις "πατέντες" θεωρούνται παράνομες,και επειδή δεν θέλουν να μπλέκουν έχει βγει η light έκδοση του mint.Αυτή η έκδοση δεν περιέχει προγράμματα που ανήκουν σε "πατέντες" για λόγους παρανομίας,βλακείες.

Αλλά επειδή εμείς δε ζούμε σε Αμερική αλλά στο Ελλάdα (:))χρησιμοποίησε όποια θέλεις,την main !!!! }:)

Κατεβάστε το Happy Linux

θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει,καποιο λινκ (κατα προτινηση τορεντ),ωστε να κατεβασω τη νεα εκδοση ,γιατι εχω προβλημα με τα mdchecksum,δε μπορω με τιποτα να προχωρησω σε εγκατασταση,βγαινουν μαυρες οθονες.
προτεινετε μου πρωτα παρακαλω καποιο λινκ και αμα προκυωει καποιο προβλημα ανοιγω θεμα

ευχαριστω.

http://linuxtracker.org/index.php?page=torrents&category=449

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Καλησπέρα

Έκανα εγκατάσταση το mint 5 x64 και στην ανάλυση οθόνης έχει μόνο 800χ600 και 640χ480. Τη πρέπει να κάνω για να δει σωστά την οθόνη μου; Έκανα εγκατάσταση τους οδηγούς της κάρτας γραφικών που μου δίνει ο οδηγός αλλά μετά έχω μαύρη οθόνη.
Η κάρτα είναι η Ati radeon 3400.

Είμαι τελείος αρχάριος στο linux οπότε θα σας παρακαλέσω οι απαντήσεις να είναι όσο γίνεται αναλυτικές.

Κανονικά με την εγκατάσταση που έκανες θα πρέπει να σου δώσει μία επιλογή πάνω στην μπάρα σου όπου θα σου πει να εγκαταστήσεις τους drivers της κάρτας οθόνης. Αν δεν σου έχει βγάλει τέτοια επιλογή θα πάς στο μενού/Adminitration/Restricted drivers manager και από εκεί θα εγκαταστήσεις τον driver της κάρτας.
Θα κάνεις reboot για να ενεργοποιηθεί.
Μετά αν δεν σου έχει ρυθμίσει την οθόνη μας το λες εδώ να την ρυθμίσουμε με το χέρι. :)
Mε γεια το λινουξάκι σου !

Στο σύστημά μου δεν υπάρχει το Restricted drivers manager αλλά ένα Hardware drivers, όταν κάνω εγκατάσταση τους drivers από εκεί έχω μαύρη οθόνη και μετά πρέπει να μπώ σε recovery mode και να τρέξω την επιλογή για επισκευή του x server οπότε και απενεργοποιή τους drivers.

ναί -αυτό είναι, γιά το ίδιο πράγμα μιλάτε.

αν δεν έχεις drivers τώρα, καί δεν έχεις υπομονή να περιμένεις κάποιον ειδικό atiολόγο, δοκίμασε εγκατάστασή τους με το Envy.
(συνήθως πετυχαίνει, εκεί πού αποτυχαίνει το hardw. drivers.)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Αποτυχία και με το Envy. Κατεβάζω τώρα την 32αμπιτη έκδοση που είναι ποιό συμβατή και ελπίζω να είναι οκ.

Νομίζω οτι δεν έχει σχέση αν είναι 32 ή η 64άρα έκδοση, απλά δεν σου έκατσε. Πολλά μπορεί να φταίνε. Αν θες να δοκιμάσεις να το φτιάξεις πριν κάνεις καινούργια εγκατάσταση πες το ;)

Τελικά το πρόβλημα δεν ήταν πρόβλημα, όταν έκανα εγκατάσταση τους drivers πήγαινε η εικόνα από την έξοδο vga στην DVI. Τώρα το θέμα είναι ότι η ανάλυση είναι 640χ480 και το desktop μου είναι εκτός οθόνης οπότε δεν μπορώ να πάω στο μενού με της ρυθμίσεις, καμιά ιδέα τη να κάνω κανείς;

Οι οδηγοί της ΑΤΙ τελικά δεν λειτουργούν σωστά, άφησα τους VESA. Για τις ρυθμίσεις πρέπει να δώσης από κονσόλα την εντολή gksu displayconfig-gtk.

Όταν λες δεν λειτουργούν σωστά? Έχεις και άλλα προβλήματα? Θα σου πρότεινα να κάνεις μια ακόμα προσπάθεια, οι VESA είναι απελπιστικά αργοί.
Δοκίμασε να περάσεις τους drivers της ATI, αφού έχεις ρυθμίσει σωστά αναλύσεις κτλ, χωρίς να κάνεις restart. Μετά, στο xorg.conf (/etc/X11/xorg.conf και το ανοίγεις με κάποιον επεξεργαστή κειμένου, σαν root) στο Section "ServerLayout" πρόσθεσε (ή τροποποίησε το) Option "Clone" "on"
Μετά τρέχεις την εντολή σαν root: aticonfig --input=/etc/X11/xorg.conf --tls=1
Αν δεν δουλέψει, recovery mode και επισκευή.. Α, και υπάρχει και η επιλογή να πάρεις ένα ανταπτοράκι απο DVI σε VGA :)

Ειμαι αρχαριος στα λινουξ (μεντα 8 εκδωση KDE), θα ειθελα να μαθω πως ενεργοποιω τον ηχο...

Την καρτα γραφικων την ενεργοποιησα, με το που εβαλα τους οδηγουςς.

Αλλα με τον ηχο την κανω?

Εχω εκει μεσα 4 επιλογες...

HDA Nvidia (ALC662 rev1 analog)

>>                                  Digital (IEC958 (S/P/PDIF) Digital audio

>>                                 digital

PulseAudio

Στο "τεστ" ακουγετε ο ηχος κανονικα...

Ποιο απο ολλα βαζω ? Γενικα εχω παρατηρισει, ενω ακουγετε ο ηχος στην εκκινηση και στομ τερματισμο, δεν ακουγετε πουθενα αλλου, δηλαδη δεν αναγνωριζεται

η υποστιριξη του ηχου απο κανενα αλλο προγραμμα (παιχνιδια, κτλ)

 

Επισης πως γινετε να δω τα περιεχομενα του διαμερισματος των γουιντος

Δοκιμασα / , dev. sd1 (ntfs),

δοκιμασα και :media, media:/, :/media

Aλλα τιποτα.

Στα ΒΤ4 εαν παω κονσολα και τα γραψω media:/ ή /:media δεν 8υμαμαι ακριβως...

Μου εμφανιζει το σκληρο του "c:\"

----------------------------- diver.

Για τον ηχο δεν ξερω 

για το παρτσιον αν πας με το ποντικακι σου να το ανοιξεις θα σου ζητησει τον κωδικο σου (για να κανει mount αυτοματα)

τον δινεις και εισαι ετοιμος

Για να πας απο κονσολα πρεπει πρωτα να κανεις mount το παρτισιον

 

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Αμα γινετε μου λες παρακαλω, την πληρη διαδρομη , του αρχειου οπου 8α κανω κλικ  

----------------------------- diver.gU.U

Απο γραφικο περιβαλλον ρε bratsos

στον ναυτιλο καπου αριστερα εχει τα παρτισιον το home το filesystem kai τετοια

το επιλεγεις απο εκει και στο ανοιγει.

Ξερεις πως να κανεις mount;

 

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Βασικα απο γραφικο περιββαλον ξερω ακομη πιο λιγα, απο οτι στην κονσολα

 

Αλλα θα που βρω αυτο το Ναυτιλο και μαουντ ?

Βασικα Εχω το αγγλικο μεντα λινουξ kde.

    κλικ ...

Ανοιξε το dolphin καπου αριστερα εινα αυτα που σου ειπα

 

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

<troll>

Αφού σου κολλάει, βάλε γουίντοους για τον ήχο. Μόνο μην καταργήσεις την κάρτα ήχου που σου λέει, γιατί θα πάθει conflict με τον grub, και θα πρέπει να κάνες χειροκίνητα μάουντ τον κέρνελ των γουίντοους απο τον Ναυτίλο, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου διαλυθεί η ρέτζιστρυ.

</troll>