Όνομα κατάτμησης δεν φαίνεται στον caja.

malos | Παρ, 07/02/2021 - 19:01 | 2' | 1

Καλησπέρα.

Έβαλα την έκδοση 21.04 με mate.

Έχω και ένα partition 315 GB σε ntfs για να χρησιμοποιείται ως αποθήκη. Σε όλες τις προηγούμενες εκδόσεις και όχι μόνο σε Ubuntu και σε όλους τους περιηγητές αρχείων(στον dolphin για παράδειγμα), στον πίνακα που είναι στην αριστερή μεριά και έχει τις τοποθεσίες εμφανίζεται το όνομα της κατάτμησης. Τώρα στην τελευταία έκδοση μου γράφει μόνο "315 GB".

Στο κλικ προσαρτάται κανονικά βέβαια.

Όμως θέλω το όνομα γιατί κάθονται και τα παιδιά μου στο κομπιούτερ και δεν είναι σε θέση να ξέρουν αναζητήσουν αυτή την αποθήκη με το να θυμούνται τη χωρητικότητα.

Πώς μπορώ να παρέμβω στον caja και να περάσω το όνομα που θέλω;

Υπόψιν ότι όταν δημιουργούσα την κατάτμηση με το gparted έδωσα όνομα κατάτμησης και το έχει ακόμα αποθηκευμένο.

Επίσης να πω ότι δοκίμασα να κάνω προσάρτηση εξαρχής με το  fstab. Το προσάρτησα στο φάκελο media και σε υποφάκελο με το εν λόγω όνομα. Δεν κατάφερα όμως κάτι.

Ευχαριστώ

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλησπέρα,

Αφού το έχεις κάνει mount στο /etc/fstab, δεν μπορείς απλά να πας με τον file manager στο γονικό φάκελο  /media και να "σύρεις" το φάκελο αριστερά ώστε να φτιάξεις ένα νέο shortcut με το όνομα που θες; Στο Files του Ubuntu αυτή η μέθοδος υποστηρίζεται, δεν ξέρω αν το caja το κάνει αυτό...