Πρόβλημα με τον X Server

Arielis | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2' | 8

Καλησπέρα παιδιά.
Έχω μια κάρτα γραφικών Nvidia GeForce FX5200 Μετά από μια ρύθμιση του Sax2 (το οποίο κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να μετονομαστεί σε Sux2 ή Sucks2), έπρεπε να ρυθμιστεί πάλι το xorg.conf. Μετά από τη ρύθμιση του ,ανακάλυψα (με glxinfo) οτι δεν έβυαζε το direct rendering. Έτσι αποφάσισα να εγκαταστήσω ξανά τον driver. Κατέβασα τον 100.14.19. Ωστόσο μετά από επανεκκίνηση το σύστημα δεν μπορούσε να σηκώσει τον X Server(εμφανίζεται απλά μια μαύρη οθόνη). Πρόσπάθησα να το τρέξω με failsafe αλλά πάλι πήγαινε να φορτώσει τον X sever (και συνεπώς να κολλήσει).
Υπάρχει κάποιος τρόπος να λύσω το πρόβλημά; (ή κάποιος τρόπος να βγώ σε κονσόλα;)

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δύο προτάσεις:

α) στη μαύρη οθόνη δεν μπορείς να κάνεις login και να τρέξεις το nano /etc/X11/xorg.conf και να βάλεις τον driver nv αντί του nvidia;

β) έχεις ένα Live CD; Knoppel κατά προτίμηση. Κάντε boot, κάνε mount το / partition του openSUSE (αν δεν το έχει κάνει ήδη) και μετά από μια κονσόλα πήγαινε στο /mnt/suse (whatever) και κάνε τα ίδια με το α).

BTW, καλό είναι να αναρωτηθείς γιατί έγινε αυτό. Κάπου έκανες λάθος με το Sax2 (που όντως sucks!).

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι όταν εμφανίζεται η μαύρη οθόνη.
Τώρα εφρμόζω την ίδέα του Live cd (Kubuntu 6.10) και θα σου πω.
ΑΥτό που μάλλον δεν έκανα είναι μετά την εγκατάσταση να κάνω:sax2 -m -r0 nvidia (ή κάτι τέτοιο)...

EDIT1: Μπορώ να μπώ κανονικά με mount στο δίσκο. Αυτό που σκέφτομαι είναι να κατεβάσω τον driver που είχα και να το εγκαταστήσω ξανά από την αρχή. Ωστόσο επείδή δεν μου βγάζει κονσόλα δεν μπορω!

EDIT2:Μάλλον μπορώ να μπώ απο κονσόλα γράφοντας στα Boot options τ ο init 3!
Arielis2007-9-28 14:58:17

Επιτέλους έφτιαξε! Μάλλον αυτή η εντολή που δεν έδωσα έφταιγε!
Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια!

Ε, βέβαια έφταιγε το ότι δεν έδωσες την εντολή, γιατί δεν ρυθμίστηκε τίποτα.

Κάνω την ερώτηση σε αυτό το θέμα για να μην ανοίγω καινούργιο.

Προσπάθησα να εγκαταστήσω τους drivers της nvidia μέσα απο το αποθετήριό της (το YAST). Αφού τους εγκατέστησα έκανα κατευθείαν επανεκκίνηση, όμως δεν ξεκινούσε το παραθυρικό περιβάλλον και με έβγαζε στην γραμμή εντολών όπου μου ζητούσε να κάνω login. δοκίμασα να ξεκινήσω τον xserver με το startx και μου βγάζει τα παρακάτω:

(==) Log file: "/var/log/xorg.0.log"

(==) Using config file: "/etc/x11/xorg.conf"

(EE) No devices detected

Fatal server error

no screens found

giving up

xinit: Connection reset by peer (errno 104): unable to connect to X server

xinit: No such process (errno 3): Server error

Χρησιμοποιώ openSUSE 10.3

Μήπως μπορεί να γίνει τίποτα για να διορθωθεί ή να ξανακάνω εγκατάσταση το openSUSE?

Μάλλον δεν θα ρύθμισες το SaX, όπως έκανα και εγώ.
Η εντολή είναι

sax2 -r -m 0=nvidia

Δοκίμασα την λύση σου Arielis αλλά μου έβγαζε μύνημα οτι δεν υπάρχει xserver (ή κάτι τέτοιο), δοκίμασα και την λύση του dimitris ποιο πάνω αλλά δεν είχα τις απαραίτητες γνώσεις (πως να επεξεργαστώ το αρχείο, να το σώσω κτλ) έτσι κατέληξα στην επανεγκατάσταση του openSUSE καθώς ήταν πολύ φρέσκο και δεν το είχα δουλέψει. Ευχαριστώ πάντως.

Τελικά είχα εγκαταστήσει λαθος drivers μπηκα στην ιστοσελίδα της nvidia είδα τις οδηγίες και τώρα όλα καλά.