Είναι ασφαλές το fedora 19;

Jo20 | Παρ, 02/20/2015 - 14:53 | 1' | 15

Γειά σε όλους. Εγκατέστησα το fedora 19 (schrödinger's cat). Η διανομή είναι πέτρα, το compiz δουλεύει σφαίρα και το δίκτυο ρολόι. Δυστυχώς έμαθα ότι δεν υποστηρίζεται, πλέον, επομένως αναρωτιέμαι αν θα λαμβάνει ενημερώσεις ασφαλείας ή αν είναι αρκετά ασφαλές για everyday use.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

slackware]

Αν δεν υποστιριζεται τοτε ΔΕΝ θα λαβμανει ενημερωσεις.

Μπορεί, αλλά τα testing repositories έχουν ακόμα ενημερώσεις. Δεν τις έχω εγκαταστήσει, γιατί δεν ξέρω πόσο σταθερές είναι.

slackware]

ειναι testing..... ποσο σταθερα μπορει να ειναι???

Γι'αυτό ρωτάω, testing σε μη υποστηριζόμενη έκδοση, δε σου φαίνεται περίεργο; Μήπως οι δοκιμαζόμενες ενημερώσεις γίνουν stable και λαμβάνονται ακόμη. Δε μου απάντησες και στην άλλη ερώτηση: Πόσο ασφαλές είναι μετά το τελευταίο update, αφού δε λαμβάνει πλέον ενημερώσεις;

To Fedora 19 είναι μια παλιοτερή, αλλά υποστηριζόμενη έκδοση του Fedora.

Δεν θα έχεις προβλήματα με αυτό, αλλά θα πρέπει να το αναβαθμίσεις όταν τελειώσει η υποστήριξη του.

να σου πω κατι jo20 αν δεν υποστιριζετε δεν θα μπορεις να κανεις αλλα updates, αλλα το 19 υποστηριζεται ακομη. οταν δεν υποστηριζεται πια, τοτε θα πρεπει να βαλεις ενα νεοτερο fedora.

Ερώτηση στην ερώτηση.

Για τι σκοπό το χρησιμοποιείς;

Αν είναι για personal use, τότε μετά τις πλήρεις ενημερώσεις, είσαι κομπλέ. 

Αν είσαι σε server, τότε θα χρειαστείς νεότερη έκδοση (ίσως και αλλαγή διανομής).

 

diamond_gr]

Ερώτηση στην ερώτηση.

Για τι σκοπό το χρησιμοποιείς;

Desktop. Το προανέφερα.

 

 

diamond_gr]

Αν είσαι σε server, τότε θα χρειαστείς νεότερη έκδοση (ίσως και αλλαγή διανομής).

Σ΄αυτό συμφωνώ. Δεν είναι και η καταληλότερη διανομή για αυτή τη δουλειά.

Ωραία. Desktop όμως για προσωπική χρήση ή για μηχανήματα παραγωγής;

Για server πιστεύω το έχουν παρεξηγήσει λίγο το θέμα. Όπως είπε ο slackware σε προηγούμενο θέμα, η καλύτερη διανομή είναι αυτή που ΞΕΡΕΙΣ εσύ να χρησιμοποιείς. Το ίδιο πιστεύω και εδώ.

Προσωπικά ξέρω τα περί openSUSE και Arch. Όταν στο raspberry pi βάζω debian, χρησιμοποιώ google για να βρω εντολές. Σε Arch (που βάζω συνήθως) τις ξέρω τις περισσότερες.

Για προσωπική χρήση.

Το fedora δεν πιστεύω κάνει για server, τόσο ασταθές που είναι, συν ότι τελειώνει η υποστήριξή του γρήγορα σε αντίθεση με το Debian ή τα άλλα.

Jo20]

slackware]

ειναι testing..... ποσο σταθερα μπορει να ειναι???

Γι'αυτό ρωτάω, testing σε μη υποστηριζόμενη έκδοση, δε σου φαίνεται περίεργο; Μήπως οι δοκιμαζόμενες ενημερώσεις γίνουν stable και λαμβάνονται ακόμη. Δε μου απάντησες και στην άλλη ερώτηση: Πόσο ασφαλές είναι μετά το τελευταίο update, αφού δε λαμβάνει πλέον ενημερώσεις;

Θα σου απαντησω (γενικα για την Fedora) αυτο που ειπε ο instructor του CEH στα video που βλεπω... "Για να εχεις ενα πολυ ευχριστο GUI, χανεις απο ασφαλεια"

και θα σου πω και το εξεις.... ποσο ασφαλεις νομιζεις οτι ειναι καποιο linux που καθε 6 μηνες βγαζει καινουρια releases?? (fedora 1,2,3,..19,20,21,...1001) :)

 

slackware]

Θα σου απαντησω (γενικα για την Fedora) αυτο που ειπε ο instructor του CEH στα video που βλεπω... "Για να εχεις ενα πολυ ευχριστο GUI, χανεις απο ασφαλεια"

Μάλλον θα αναφέρεσαι στην ταχύτητά του. Το OpenBSD που είναι το πιό ασφαλές λειτουργικό, ούτε ο administrator δεν μπορεί να το κάνει τερματισμό χωρίς να γίνει root (τόση ασφάλεια), αλλά σέρνεται: Το μόνο περιβάλλον που μπορεί να τρέξει με άνεση είναι το xfce και ακόμη και αυτό έχει μικρά κολλήματα.

slackware]

και θα σου πω και το εξεις.... ποσο ασφαλεις νομιζεις οτι ειναι καποιο linux που καθε 6 μηνες βγαζει καινουρια releases?? (fedora 1,2,3,..19,20,21,...1001) :)

Πλέον έχει σταματήσει αυτό. Οι εκδόσεις έχουν γίνει λίγο πιο σταθερές.