kde προβλήματα

nikolaosv | Τετ, 09/04/2013 - 00:06 | 1' | 7

Τον τελευταίο καιρό έχω το εξης πρόβλημα. Το KDE σκάει... Εννοώ ότι μαυριζουν τα πάντα και το μονο που μένει είναι το παράθυρό που έχω ανοικτό εκείνη την ώρα. Πχ Firefox, dolphin κλπ. Επειδή δεν έχω χρονο να το ψαξω, ξέρει κανενας ακριβως τι φταίει;

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

nikolaosv]

Τον τελευταίο καιρό έχω το εξης πρόβλημα. Το KDE σκάει... Εννοώ ότι μαυριζουν τα πάντα και το μονο που μένει είναι το παράθυρό που έχω ανοικτό εκείνη την ώρα. Πχ Firefox, dolphin κλπ. Επειδή δεν έχω χρονο να το ψαξω, ξέρει κανενας ακριβως τι φταίει;

Screensaver ?  :)

Και με alt+tab δεν επανέρχονται οι υπόλοιπες εφαρμογές;

 

Όχι δεν επανέρχεται τίποτα. Και προστασία οθόνης απενεργοποιημένη. Απλα μαυριζουν όλα και μένει μονο το παράθυρο που δουλευεις ανοικτό....

Υπάρχει κάποιο μοτίβο; Π.χ. όταν ανοιγεις μια συγκεκριμένη εφαρμογή; Στο κάνει κάθε φορά;

Τι κάρτα γραφικών έχεις; Με τι drivers (κλειστούς ή ανοιχτούς); Δοκίμασες με άλλη κάρτα ;  :)

Eγκαταστησε τους οδηγους της καρτας γραφικων. 

Ποση ram έχεις; Αυτο μπορει να συμβαινει και γιατι εχεις μικρη RAM που δεν μπορει να "σηκωσει" ολες τις εφαρμογες.

Για να δουλευει το KDE 4 άνετα, πρεπει να εχεις τουλαχιστων 2 gb RAM. (1,5 gb = minimum)

Στο ένα μηχάνημα έχω 8 γιγα και στο αλλο 24 γιγα ram.  Άρα θέμα μνήμης δεν υπάρχει smiley. Nvidia  και στα δυο με τελευταίους drivers... Μάλλον είναι θέμα του oxygen. Άλλαξα theme  και δεν είδα κάτι. Δημήτρη ναι το κάνει κάθε φορά  με το oxygen.Περιμένω να το ξανακάνει  με το θέμα plastik....
 

nikolaosv]

Στο ένα μηχάνημα έχω 8 γιγα και στο αλλο 24 γιγα ram.  Άρα θέμα μνήμης δεν υπάρχει smiley. Nvidia  και στα δυο με τελευταίους drivers... Μάλλον είναι θέμα του oxygen. Άλλαξα theme  και δεν είδα κάτι. Δημήτρη ναι το κάνει κάθε φορά  με το oxygen.Περιμένω να το ξανακάνει  με το θέμα plastik....

Κουφό αυτό. Νομίζω ότι πρέπει να ανοίξεις ένα bug report στο https://bugs.kde.org.