Linux Mint 14 Mate Προβλημα με ηχο.

FatCap | Τρί, 08/27/2013 - 19:15 | 2' | 2

Γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στο foroum.smiley

Εχω ενα προβλημα με τα Linux εχω τα Mint 14 Nadia Mate. Μου κολλαει ο ηχος οταν βλεπω καποιο βιντεακι στο youtube η ακομα οταν ακουω μουσικη επειδη αφηνω το ποντικι ακουνητο για καποια δευτερα η λεπτα... π.χ. Βλεπω ενα βιντεακι στο youtube και μεχρι το 00:40 ας πουμε εχω αφησει το ποντικι ακουνητο χωρις να το κουνησω καθολου μετα μου κολλαει δηλαδη ακουγεται επαναληλημενα ενας ηχος αλλα οταν κουνησω το ποντικι ξεκολλαει μετα οταν το αφησω ακουνητο παλι ξανα το ιδιο(*το touchpad συγκεκριμενα), επισης το ιδιο γινεται οταν εχω ανοικτο το Internet(Firefox ειναι o browser μου) και βαζω να ακουσω μουσικη με καποιο player εχω δοκιμασει με διαφορετικα προγραμματα να ακουσω αλλα τιποτα οπως:

-VLC

-Movie Player

-Banshee

-Gnome Player

Αλλα μολις κλεισω το firefox και βαζει να παιξει μουσικη με ενα απο τα παραπανω προγραμματα παιζει κανονικα.

Εχω ενα notebook παλιο...Τα χαρακτηριστηκα ειναι αυτα:

Processor 2x Intel(R) Atom(TM) CPU Z520 @1.33GHz

Ram 2Gb

Tα μονα που μπορεσα να βρω γιατι ειμαι καινουργιος στα Linux τωρα μαθαινω και δεν ξερω που πηγαινω για τα χαρακτηριστηκα του υπολογιστη.

 

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις ξανά τον firefox. Αν το πρόβλημα δεν λυθεί, ακολούθησε εδώ

ΝΟΤΕ: Προτού το κάνεις, κάνε backup τα bookmarks σου.

1. Γράψε about:support στην γραμμή διευθύνσεων

2.  Πάτα επαναφορά του firefox (reset firefox)

Μάθε περισσότερα για αυτό που είπα: http://support.mozilla.org/en-US/kb/reset-preferences-fix-problems

Αν δεν λυθεί το πρόβλημα, δοκίμασε έναν άλλο browser, όπως chrome & opera.

FatCap]

Γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στο foroum.smiley

Καταρχήν καλωσήλθες στο φόρουμ μας!

FatCap]

Εχω ενα προβλημα με τα Linux εχω τα Mint 14 Nadia Mate. Μου κολλαει ο ηχος οταν βλεπω καποιο βιντεακι στο youtube η ακομα οταν ακουω μουσικη επειδη αφηνω το ποντικι ακουνητο για καποια δευτερα η λεπτα...

Αρα το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο όταν τρέχεις τον Firefox και μόνο όταν αφήνεις τον υπολογιστή να παίζει μουσική χωρίς να κάνεις τίποτε. Τι έκδοση Firefox έχεις ;

Ίσως το πρόβλημα να οφείλεται σε κάποιο Addon του Firefox.  Δοκίμασε καταρχήν να πας στο μενού Help > Restart with Add-ons Disabled.

Εναλλακτικά μπορείς από το Tools -> Addons  να αφαιρέσεις όλα τα πρόσθετα (αυτό που σου πρότεινε ο Δημήτρης Β. είναι παρόμοιο) αλλά έτσι θα κάνεις περισσότερη ώρα και δεν ξέρεις αν άξιζε τον κόπο.

Επίσης, έχεις δοκιμάσει να εγκαταστήσεις τον chromium-browser (υπάρχει στο Κέντρο Λογισμικού της διανομής σου) και να τεστάρεις αν συμβαίνει το ίδιο;