Δημιουργία Ελληνικής Κοινότητας Slackware

Kevingr | Πέμ, 02/21/2013 - 20:53 | 1' | 16

Καλησπέρα.. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει ελληνική Slackware κοινότητα... Όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω κάτι και είμαι διατεθημένος με ενδιαφέροντα άτομα εδώ μέσα να ανοίξουμε μια... Περιμένω τις απαντήσεις σας...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

επίσης υπάρχουν και μινιατούρες της εγκυκλοπαίδειας ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗΣ καθως και τσολιάδων

Οι πιο φανατικοί φίλοι του Slackare εδώ είναι αν θυμάμαι καλά ο rizitis και ο Slackware. Ίσως αυτοί να ξέρουν κάτι παραπάνω!

Το μονο που ξερω ειναι το salix εχει μεγαλη υποστιριξη σε επιπεδο χρηστων.
Τωρα αυτο που μπορει να γινει ειναι να φτιαχτει ενα φορουμ (λεμε τωρα) που να αναφερεται στο slackware και στις διανομες που βασιζονται σε αυτο (καθαρα σε αυτο -- να τραβανε αναβαθμισεις και απο το official repository του slackware --) οπως το slackel, salix etc.

To θεμα ειναι οτι πανω απο 5 ατομα δεν προκειται να μαζευτουμε

Το μονο που ξερω ειναι το salix εχει μεγαλη υποστιριξη σε επιπεδο χρηστων.
Τωρα αυτο που μπορει να γινει ειναι να φτιαχτει ενα φορουμ (λεμε τωρα) που να αναφερεται στο slackware και στις διανομες που βασιζονται σε αυτο (καθαρα σε αυτο -- να τραβανε αναβαθμισεις και απο το official repository του slackware --) οπως το slackel, salix etc.

To θεμα ειναι οτι πανω απο 5 ατομα δεν προκειται να μαζευτουμε

Ίσως σε ένα μέρος του φόρουμ του Linuxinside να συγκεντρώνουμε κάποια άρθρα γύρω απο το Slackware και τα παράγωγα του.

Ελληνική κοινότητα slackware δεν υπάρχει. Εκτός από κάποια άτομα που συχνάζουν εδώ, υπάρχουν κάποια που παρακολουθούν το forum του Hellug και κάποια που παρακολουθούν το forum του adslgr.com επίσης υπάρχει κανάλι irc στους servers του grnet #slackware
και τέλος υπάρχουν κάμποσοι ακόμα μοναχικοί καβαλάρηδες που δεν τους γνωρίζω φυσικά.
Σχεδόν όλοι πάντως παρακολουθούν πολύ συχνά τα κανάλια του #slackware στο freenode και τις mail lists του hellug αλλά προπάντων των slackbuilds scripts.
Νομίζω ότι κοινότητα slackware δεν θα περπατήσει είναι και η φιλοσοφία της διανομής τέτοια που μας έχει επηρεάσει ;) (KISS)
Στο κανάλι #slackware στο GRNet πάντως θα "έπρεπε" να μπαίναμε συχνότερα ΟΛΟΙ μας πάντως έστω για ένα γεια :)

Επίσης θέλω να προσθέσω ότι άσχετα με το αν γίνουμε κοινότητα ή όχι, όποιος μπορεί να βοηθήσει εδώ http://docs.slackware.com/ με τα ελληνικά του θα ήταν πάρα πολύ καλό...

Να προσθέσω και κάτι κι εγώ από τη μικρή εμπειρία μου στο [color=#0000ff]slackel[/color]...
Υπάρχει το site του [color=#0000ff]Δημήτρη Τζέμου[/color], o οποίος ένας μόνος καβαλάρης, που απαντά στα πάντα ακούραστα ...!
Όταν προσπαθούσα να το καταφέρω το slackel, του ζητούσα βοήθεια και απαντούσε στα πάντα !!!!
Το site είναι το
[url=http://www.slackel.gr/]http://www.slackel.gr/[/url]
Τι είναι το slackel ?? Eίναι ένα salix στα Ελληνικά ... Το Slackel αναπτύσσεται από τον Δημήτρη Τζέμο.
Όσοι θέλετε πραγματικά να ασχοληθείται με το slackware, αλλά λίγο σε πιο "προσιτή και φιλική" να πω μορφή, εγκαταστήστε το και μπείτε στο site .....
Είναι μια καλή αρχή, γιατί κατευθείαν στο slackware από αρχάριους, νομίζω είναι κομματάκι δύσκολο !!
Πιστεύω ότι είναι ένα site, που μπορεί να μαζέψει κόσμο, σιγά-σιγά .... και το site είναι προσεγμένο !!!
Ο Δημήτρης Τζέμος έχει κάνει καλή δουλειά σε αυτή την διανομή !!
ΥΓ
1. Δεν έχω ελέγξει τις διανομές που πρότινε ο zenwalk05, αλλά αφού τις προτίνει... κάτι παραπάνω ξέρει από εμένα σαν πιο παλιός ...
2. Και η πρόταση του dsyrmalis, λέει αρκετά ....
3. Πρότινα τα παραπάνω, για να εξιλεωθώ, για την απόδραση που έκανα από το slackel, μόλις βρήκα τα σκούρα....
Μόλις μπορέσω θα ξαναασχοληθώ ....

Βρε ουστ που θα γινει το slackware σαν το ubuntu μονο και μονο για να τραβιξει κοσμο... βρε ουστ!

Πάντως το slackel, σε επίπεδο kde είναι αρκετά φανταχτερό και μπιχλιμπιδάτο ....!!
Και είναι και σταθερό ....
Έχεις σταθερότητα, μπιχλιμπίδια, και υπάρχει και το site έτοιμο για να γίνει πόλος έλξης ανθρώπων.
Έτσι γίνεται πάντα ....
Υπάρχει στην αρχή ένας, κατόπιν 2 άλλοι πάνε μαζί, και στην τελική μπαίνουν στο παιχνίδι και άλλοι !!!

Βρε ουστ που θα γινει το slackware σαν το ubuntu μονο και μονο για να τραβιξει κοσμο... [color=#888888]βρε ουστ[/color]!

Συμφωνώ και επαυξάνω.

slapt-get -i gnuchess
Μετά τρέξε το eboard
ή το
xboard -fcp gnuchess
Για να τρέξει το xboard με τη default chess engine εγκατέστησε το fairymax
http://salix.enialis.net/x86_64/14.0/salix/games/fairymax-4.8-x86_64-1gv.txz
ή http://salix.enialis.net/i486/14.0/salix/games/fairymax-4.8-i486-1gv.txz
και κατόπιν xboard.
Προσωπικά μου αρέσει το eboard.

Σ' ευχαριστώ αδελφέ ! Το ίδιο ακριβώς δίνω. Με την παράμετρο [color=#993300]-fcp[/color] διαλέγω chess engine. Ειδικά για το xboard επιλέγω και μέγεθος σκακιέρας δίνοντας
[color=#800000]xboard -fcp gnuchess --size small [/color]
ή
[color=#800000]xboard -fcp fairymax --size medium [/color] , για μικρό ή μεσαίο μέγεθος σκακιέρας. Μπορεί το πρόβλημα να μή βγαίνει με το Slackel , οπότε θα κάνω μιά δοκιμή.Ασφαλώς και έχω από καιρό το iso με το Slackel στο δίσκο , αλλά μόνο σαν αρχείο , να υπάρχει όποτε μου χρειαστεί.Δλδ , δεν το έχω εγκαταστήσει σε κατάτμηση , αλλά ούτε το έχω κάψει σε cdrom για να το τρέχω live. ο λόγος απλός. ΔΕΝ υποστηρίζεται από το multisystem boot. Εχω σε ένα στικάκι USB 3.0 με 64 GB χώρο τριάντα τρείς ( ! ) live διανομές Linux. Θα χρειαζόμουν ισάριθμα dvd-rom , χώρια το χρόνο που θέλουν για να τρέξουν , ενώ από το usb-drive ολόκληρο ..ultimate edition 3.5 ( περίπου 3.5GB iso ) φορτώνει και είναι έτοιμο για χρήση σε μόλις 15 δεύτερα.
Μπορώ να περάσω το Slackel σε ένα usb-drive με την εντολή dd ? δλδ
[color=#000080]dd if=/path_to_slackel.iso/Slackel.iso of=/dev/sdc[/color]

Γιατί ΔΕΝ υποστηρίζεται ακόμα από το multisystem boot ?

Τα εφέ του compiz-fusion είναι μόνο για φρου-φρου και αρώματα. Οι νέοι χρήστες χρειάζονται πολύ πιο ουσιαστικά πράγματα για να τους τραβήξει το Linux και ευτυχώς υπάρχουν πολλά τέτοια στοιχεία. Με την είσοδο του Steam στον κόσμο του Linux πιστεύω ότι πάμε ένα βήμα παραπέρα προς την σωστή κατεύθυνση. Μιλάω πάντα για νέους χρήστες, οι πορωμένοι linuxάδες (όπως εγώ [img]/smileys/smiley-tongue-out.gif[/img]) γοητευόμασταν με το Linux ακόμη και την εποχή που θεμελιώδη πράγματα, όπως σωστή υποστήριξη ελληνικών, απροβλημάτιστη αναπαραγωγή dvd κλπ. ήταν ακόμα στο σκαρί...

Δυστυχώς , το Slackel ΔΕΝ εκκινεί μετά από εγκατάσταση σε εξωτερικό HDD με USB 3.0 σύνδεση. Θα δοκιμάσω με έναν εξωτερικό δίσκο με e-SATA interface. Μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό αδελφέ μου ? Στην επόμενη έκδοση να boot-άρει καί από USB-3.0 ? Γράψε μας αν θές γιατί δεν εκκινεί με αυτό το είδος σύνδεσης. Ποιό μπορεί να είναι το πρόβλημα και γιατί τα ubuntu , fuduntu , opensuse , mageia , cinnarch , manjaro , ROSA μπορούν και εκκινούν κανονικά.

Δυστυχώς , το Slackel ΔΕΝ εκκινεί μετά από εγκατάσταση σε εξωτερικό HDD με USB 3.0 σύνδεση. Θα δοκιμάσω με έναν εξωτερικό δίσκο με e-SATA interface. Μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό αδελφέ μου ? Στην επόμενη έκδοση να boot-άρει καί από USB-3.0 ? Γράψε μας αν θές γιατί δεν εκκινεί με αυτό το είδος σύνδεσης. Ποιό μπορεί να είναι το πρόβλημα και γιατί τα ubuntu , fuduntu , opensuse , mageia , cinnarch , manjaro , ROSA μπορούν και εκκινούν κανονικά.

Χρησιμοποίησε τις διανομές που αναφέρεις. Το slackel εκκινεί αρκεί να διαβάσεις τα άρθρα στο slackel.gr αλλά και στο salixos.org . Δεν θα γράψω εδώ ξανά πως γίνεται. Γιατί δεν έχει νόημα. Gnu/Linux είναι όλες οι διανομές.