LINUX MINT 14 KDE (Νadia) - Ο νέος μου έρωτας !!!

tom1972 | Τρί, 01/15/2013 - 01:07 | 4' | 45

LINUX MINT 14 KDE (Νadia) - Ο νέος μου έρωτας !!!

Το γνώρισα από την έκδοση 13. Μου έφερε στο νου 3 λέξεις:
Simpliness - Elegance - Sexiness
(Απλότητα - Κομψότητα - το άλλο τα καταλάβατε ...)

Το τελευταίο το πρόσθεσα, διότι τα ΘΗΛΥΚΑ κωδικά ονόματα της κάθε διανομής φτιάχνουν τη διάθεση κάθε μοναχικού αρσενικού (σαν εμένα !!).
Πάρτε γεύση (με αντίστροφη μέτρηση ....) !!!
Νadia - Maya - Lisa - Katya - Julia... παιδιά δεν αντέχω άλλο !!
(Προσοχή - παράκληση: Να μη γίνει εκτενής ανάλυση του παραπάνω και πάει η συζήτηση σε άλλη κατεύθυνση...!!)
Απλά να αναφέρω ότι και τη FEDORA γι'αυτό την ερωτεύτητηκα παλιά (για το όνομά της...)

Σοβαρά τώρα !!
Αναφέρω κάποιες από τις διορθώσεις που έγιναν σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση, και σε σχέση με άλλες διανομές !!!

1. Σβήσιμο οθόνης.
Στην προηγούμενη έκδοση μετά από 5 λεπτά έσβηνε η οθόνη (ιδίως όταν έβλεπα ταινία ...).
Πάρτε παράδειγμα από τη μάχη που δώθηκε εδώ:
Linux Mint 13 kde 4.8 - Σβήνει η οθόνη

2. Εικονίδιο ήχου.
Στην προηγούμενη έκδοση, αρκετές φορές που πατούσα στο εικονίδιο ήχου της γραμμής εργαλείων της επιφάνειας εργασίας, μου το εμφάνιζε σαν "wallpaper σε παράθεση", δηλ. πολλαπλό !
Εδώ διορθώθηκε !

3. Google earth.
Σε άλλες διανομές όταν άλλαζα τη γλώσσα του συστήματος σε ελληνικά, τo google earth εμφανιζόταν χωρίς menu και σε ότι άλλο έβλεπα εμφάνιζε ένα ελληνικό "μ". Στο linux mint ήταν διορθωμένο ...

4. Libre Office & Firefox
Αυτά τα 2 ανοίγουν βολίδα (σε σχέση με άλλες διανομές).
Όταν λέμε βολίδα το εννοούμε !!

5. Συντόμευση αλλαγής γλώσσας.
Ενώ σε άλλες διανομές ο συνδιασμός αλλαγής γλώσσας δεν έδειχνε την αλλαγή στο εικονίδιο της γραμμής εργαλείων της επιφάνειας εργασίας, στο linux mint ήταν διορθωμένο ...

ΥΓ:
Να μη θεωρησθεί ότι κατηγορώ τις άλλες διανομές οι οποίες:
1. Μου έμαθαν linux... Yum - Zypper κ.ά.
2. Με έκαναν να μάθω να σκέφτομαι.
3. Μου πρόσφεραν εμπειρία.
4. Με φιλοξένησαν στο σπίτι τους για κανά 2 χρόνια, στη μετά ubuntu εποχή.
5. Με φιλοξένησαν στα forum τους, με τους τόσους "τρελούς" οδηγούς μου...
Απλά αναφέρω κάποια bugs που συναντησα και που ίσως τώρα που μιλάμε να έχουν
διορθωθεί.

Ζήτω στον καινούργιο μου έρωτα !!!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μου αρέσουν πολύ αυτά τα "reviews". Περιγράφουν το πως ο καθένας αισθάνεται με το λειτουργικό του αφού είναι κάτι σαν προέκταση του εαυτού του. Συνήθως όμως ο τέτοιοι έρωτες ξεπερνιούνται συνεχώς απο νέες κυκλοφορίες :)

Να πω και κάτι ...
Περίπου 300 διανομές (επί)x 26 γράμματα του αγγλικού αλφαβήτου (αφού τα ονόματα κάθε έκδοσης προκύπτουν αλφαβητικά...)
= Σύνολο 7800 λειτουργικά linux για να καλύψουν κάθε τύπο χαρακτήρα & ιδιοσυγκρασίας ...!!!!

Παράκληση στο linux, να βγει μια διανομή-έκδοση που να συσχετίζει : Jachie Chan - Bruce Lee - Ninja.
Tότε θα έχει αγγίξει η διανομή τα βάθη της ύπαρξής μου και θα είναι πραγματική προέκταση του εαυτού μου ... Laughing.
ΥΓ:
Αλήθεια ... άσχετο .... όταν εξαντληθούν τα γράμματα του αλφαβήτου λογικά θα ξεκινήσει η ονοματολογία των διανομών από το a ?? Μάλλον ....!!!

Πολυτιμη αξια το KDE. Με αυτο καταφερα επιτελους να φερω το pc στα μετρα μου. Νασε καλα @tom1972, εσυ μου το γνωρισες και ενα παιδι απ το ubuntu-gr @dim459 που με συμβουλεψε για να το ξαναεγκαταστησω. Τωρα απλα δεν το βγαζω ποτε!

Τελευταία φορά που χρησιμοποίησα το KDE ήταν με το Caldera OpenLinux 2.2

Αφού ξενέρωσα με το Gnome Shell (καλό δε λέω αλλά δεν έχω χρόνο για παιχνίδια) ήθελα ένα καλό DE για το γραφείο. Και δοκίμασα το Mint 14 KDE.

Και έπαθα πλάκα!

Όλα αυτά που με είχαν ενοχλήσει στο KDE το 1999 ... τα ξέχασα;

Πολύ καλή εξέλιξη (και φυσικά το Mint τα σπάει σε όλες του τις εκδόσεις) και ελπίζω η ομάδα του KDE να ρισκάρει να φέρει και άλλες καινοτομίες. 

Ρε παιδια ξερει κανεις πως μπορω να γυρισω απο LightDM σε kdm;
Εχω Mint 14 KDE Kαι καποιο παιδι μου εδωσε την παρακατω λυση αλλα εγω δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως  να κανω. Μου ειπε να πατησω Ctrl+Alt+F1 και αφου κανω Log in να γραψω τα παρακατω:
sudo service kdm stop
sudo dpkg-reconfigure lightdm
sudo service lightdm start

Οκ εγω πατησα Ctrl+Alt+F1 αλλα νομιζα θα μου ανοιξη το τερματικο και τελικα με εβγαλε εξω απ το συστημα, σε μια μαυρη οθονη που εκει δεν ξερω την να ξανω και που να δωσω τις εντολες. Μηπως μπορει καποιος να μου εξηγηση ποιο αναλυτικα... Ευχαριστω!

Ότα ν βγείς στην μαυρη οθόνη, γράψε στο login : το username σου
πάτα enter, και βάλε κωδικό, και πάλι enter...

Κατόπιν γράφεις τις εντολές .... κάντο τώρα που είσαι online

Οκ περιμενε λιγο... Πως θα βγω απ την μαυρη οθωνη; Εκει μεσα δεν κανει τιποτα. Μηπως πρεπει να πατησω εκει καποιο συνδιασμο πληκτρον για να με παει στο Log in; Τα αλλα που λες τα καταλαβα!

Τώρα μόλις είδα τις εντολές που σου έγραψε ο φίλος....

Πιθανόν μετά την τελευταία αν πατήσεις enter, θα σε βγάλει στην επιφάνεια εργασίας...
Αν όχι, τότε μπορείς να μπεις στην επιφάνεια εργασίας με Ctrl+Alt+F7.

Αλλά δεν ξέρω τι κάνει το LightDM που μου είπες ....
Όταν με ρώτησες σου είπα να βάλλεις kdm ... Το LightDM δεν ξέρω τι είναι και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ....

Κάποιες συμβουλές

Να ξέρεις πάντα ότι στο linux, υπάρχει το γραφικό περιβάλλον (GUI) και 6 κονσόλες (fullscreen).

Αν το γραφικό περιβάλλον κολήσει, μπαίνεις σε μια από τις 6 κονσόλες και λύνεις το πρόβλημά σου...

Οι 6 κονσόλες εμφανίζονται με τους συνδιασμούς Ctrl+Alt+F1, Ctrl+Alt+F2,..., Ctrl+Alt+F6.
Στην κορυφή από κάθε κονσόλα θα μπορείς να δεις το όνομα της κάθε μιας.
Τα ονόματα αυτά είναι αντίστοιχα: tty1, tty2,..., tty6

Το γραφικό περιβάλλον εμφανίζεται με το συνδιασμό Ctrl+Alt+F7

Σε κονσόλα, ή ξέρεις τι να κάνεις, ή αν πατήσεις
sudo reboot
ή
sudo shutdown -r now

Και έτσι κάνεις επανεκκίνηση....

Που βρίσκεσαι ????

Σου γράφω αναλυτικά τι πρέπει να κάνεις....
1. Ctrl+Alt+F1, αν για κάποιο λόγο δεν τα κατάφερες σε αυτή την κονσόλα, και δεν έκανες reboot, πάτα Ctrl+Alt+F2.
2. Στην 1η γραμμή γράφει κάτι για login. Εκεί γράφεις το username σου, και πατάς enter.
3. Γράφεις το password σου και enter.
4. Εκτελείς μια μια της εντολές που σου έγραψε ο φίλος, και κάθε φορά στο τέλος της κάθε μιας πατάς enter.
5. Αν αυτός ήξερε τι εντολές δείνει, λογικά στο τελευταίο enter, θα δώσει αποτέλεσμα ....
6. Αν όχι, πατάς Ctrl+Alt+F7, και μπαίνεις σε γραφικό περιβάλλον, και περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος άλλος ....

Απλά δεν έχω ιδέα τι είναι  το LightDM και τι κάνει ... Σου είχα πει να βάλεις kdm (αν και εμένα δε με ρώτησε ποτέ στην εγκατάσταση του λειτουργικού γι'αυτή την επιλογή)

Eυχαριστω για τις συμβουλες σου παρα πολυ χρησιμες, δεν τα ηξερα αυτα. Πρεπει να ειμαι οκ τωρα με το kdm. Παντος το login βλεπω ειναι διαφορετικο το περιβαλλον, αν και μπερδευτικα εκει μεσα λιγο, και να πω ενα μυστικο τρομαξα κιολας, γιατι μετα τις δυο πρωτες εντολες που εδωσα μου εβγαλε να διαλεξω το kdm ενω εγω περιμενα μετα την τριτη εντολη. Τελος καλο ολα καλα. Smile

Μάθε για τις κονσόλες αυτές ....
Πάτα με τη σειρά αργά-αργά Ctrl+Alt+F1, 2,...,7.
Δες ψηλά κάθε φορά την αλλαγή του ονόματος .... tty1, 2, 3...

Kαι για εξάσκηση ... μπες σε μια κονσόλα και πάτα
sudo reboot
ετσι για να του πάρεις τον αέρα ... Βάλε κωδικό αν χρειαστεί ..
Κάντο τώρα να πάθεις πλάκα ....

Να συμπληρώσω, ότι στη fedora και opensuse, έχουν άλλη σειρά ...
Στο Ctrl+Alt+F1, είναι το γραφικό περιβάλλον, και στα υπόλοιπα οι κονσόλες ....

@ sydimitris

Όταν ξεκινησα πριν απο 4 χρόνια με UBUNTU, έτυχε να πέσει στα χέρια μου αυτό το βοήθημα, του περιδικού ram
total linux
Aν και είναι παλιό έχει καλά και κατανοητά μαθήματα κονσόλας .... θα καταλάβεις τα πάντα ....!!!
Αν τυχόν το δεις σε κανα περίπερο ή περιοδικάδικο (που αμφιβάλλω), τσάκωσέ το ....
Δε θα χάσεις ... Το μισό είναι άχρηστο, αφού μιλά για το ubuntu gnome (το παλιό), αλλά το άλλο μισό έχει μαθήματα εντολών ...

tom1972]Μάθε για τις κονσόλες αυτές ....
Πάτα με τη σειρά αργά-αργά Ctrl+Alt+F1, 2,...,7.
Δες ψηλά κάθε φορά την αλλαγή του ονόματος .... tty1, 2, 3...

Kαι για εξάσκηση ... μπες σε μια κονσόλα και πάτα
sudo reboot
ετσι για να του πάρεις τον αέρα ... Βάλε κωδικό αν χρειαστεί ..
Κάντο τώρα να πάθεις πλάκα ....

Πραγματικα πολυ καλο αυτο. Τοσο καιρο αν καλουσε καποιο προγραμμα αναγκαζομουν και εκανα
επανεκκινηση με το χερι, ενω μπορουσε να γινει με Ctrl+Alt+F1-->sudo reboot και F7 για να επανελθω. Ειναι ετσι, η κανω λαθος;

Ακριβώς ....
Η επανεκκίνηση γίνεται επίσης με
sudo shutdown -r now (το r σημαίνει reboot)
Για σβήσιμο υπολογιστή
sudo shutdown -h now (το h σημαίνει halt - μάλλον !)

Αν κάποιο πρόγραμμα κολήσει - αυτό που θα περιγράψω είναι λίγο δύσκολο - κάνεις τα εξής:
γράφεις
top
και εμφανίζεται μια λίστα με όλες τις ενεργές διεργασίες που τρέχουν ....
Βλέπεις πια διεργασία είναι η "κακούργα", και σημειώνεις το PID της (Process IDentification).
Αυτό το pid είναι ένας αριθμός ....

Κατόπιν μπαίνεις σε μια από τις άλλες κονσόλες που ανέφερα, και γράφεις:
kill  -9  arirmos_pid
Αυτό την σκοτώνει και μπαίνεις σε γραφικό όπως είπαμε με Ctrl+Alt+F7.

Τα παραπάνω γίνονται και από κονσόλα του γραφικού περιβάλλοντος ....

Ένας εύκολος τρόπος είναι στο γραφικό περιβάλλον, αν ανοίξεις κονσόλα παραθυρική, και γράψεις
xkill
Ο δείκτης γίνεται νεκροκεφαλή, και αν το πατήσεις σε κάποιο πρόγραμμα που τρέχει το σκοτώνεις ... το κλείνεις βίαια ....
Δοκίμασέ το αυτό το τελευταίο να πάθεις πλάκα !!!

Μην πατήσεις την νεκροκεφαλή όπου ναναι .... δεν ξέρω τι θα συμβεί ούτε και θέλω να μάθω !!!
Πάτα το πχ στο libreoffice, όταν είναι αυτό ανοικτό...

Πρόσεξε στο kill -9, το -9 σημαίνει σκότωμα της εφαρμογής....
Αυτό σημαίνει ότι την κλείνει χωρίς να αποθηκεύσει την εργασία σου μέχρι εκείνη τη στιγμή ... Δεν γίνεται και καμιά έκρηξη !!!!
Απλά η εντολή αυτή έχει και άλλες επιλογές που δεν τις ξέρω ....

 

tom1972]Ένας εύκολος τρόπος είναι στο γραφικό περιβάλλον, αν ανοίξεις κονσόλα παραθυρική, και γράψεις
xkill
Ο δείκτης γίνεται νεκροκεφαλή, και αν το πατήσεις σε κάποιο πρόγραμμα που τρέχει το σκοτώνεις ... το κλείνεις βίαια ....
Δοκίμασέ το αυτό το τελευταίο να πάθεις πλάκα !!!

Eγω προσωπικα κραταω μονο αυτο αν κολληση καποιο προγραμμα, γινετε; Kονσόλα παραθυρική ενουμε το τερματικο;
Υπαρχει και η αλλη εκδοχη...να μην ανοιγη ουτε το τερματικο, δηλαδη να καλληση ολο το περιβαλλον. Τοτε δυσκολευουν ολα για μενα που δεν καταλαβα τα παραπανω περι top και PID.

Όταν λέω παραθυρική κονσόλα, εννοώ το terminal που υπάεχρει στο παραθυρικό περιβάλλον, και λέγεται konsole ....

Σε προσκαλώ να μάθεις την kill , η οποία είναι σημαντική ...
Απλά στο konsole-terminal (πες το όπως θες) γράψε top, και θα δεις τις διεργασίες που τρέχουν εκείνη τη στιγμή στον υπολογιστή σου.
Στην 1η στήλη γράφει PID. Κάθε πρόγραμμα που τρέχει στον υπολογιστή εκείνη τη στιγμή έχει το δικό της PID.
Δες  το πρώτα και πες μου ..... βασικά στα ελληνικά στο λέω και κάντο σαν παιχνίδι ....
Όταν βρεθώ online, θα σου πω και τα υπόλοιπα !!

Πιο φιλικό είναι το πρόγραμμα htop. Εγκατέστησε το και τρέξε το απο την κονσόλα γράφοντας απλώς htop.

Εννοειτε οτι θελω να μαθω ολα αυτα που περιγραφεις @tom1972, και εγω δεχομαι το καλεσμα.
Περναω πολλες ωρες στον υπολογιστη και τα τελευταια 4 χρονια το κερδος μου, η καλυτερα η μεγαλυτερη μου επιτυχια απ αυτα τα χρονια ειναι να μπω στον κοσμο του Linux, οταν ενας φιλος μου ειχε βαλει μεσα στα windows σε χωρο 50GB το ubuntu (δεν μπορω να θυμηθω με ποια εκδοση 10.04/10.10.)
Δεν εχω μαθει πολλα πραγματα αφου μεχρι και πριν λιγους μηνες τις εγκαταστασεις νεων διανομων μου τις εκανε ο φιλος. Τον τελευταιο καιρο και με την βοηθεια σου @tom1972 εκτος οτι με συστησες καποια φορουμ, μου εχεις δωσει και πολλες λυσεις σε διαφορα προβληματα που αντιμετωπιζα/ζω οπως και ολα τα παιδια που τελικα γνωρισα μεσα απ τα φορουμ. Δεν θα ξεχασω την φραση σου οταν ειχα απογοητευτη τελειος σε ενα προβλημα που ειχα: ''Μην παρατας τις προσπαθειες σου υπαρχουν και παιδια εδω στα φορουμ με τερατωδεις γνωσεις στο Linux που μπορουν να σε βοηθεισουν!
Οκ τωρα γνωριζω και εγκαταστω οποιαδηποτε διανομη, στηνω χρησιμα προγραμματα που τις ταιριαζουν, θεμα στο φορουμ γιατι εσκασε το πρωτο καλλημα, ρε παιδια πως γινετε αυτο...φορματ, νεες διανομες, νεες αποριες, νεα κολληματα, βοηθεια απ τα παιδια για να στησω την διανομη, τσουπ...αλλη διανομη ο @sydimitris. Ε αυτο με κουρασε. Ο λογος που με κουρασε ποιο πολυ και που μιλαω ετσι, ειναι γιατι νομιζω οτι κουρασα και εσας με τις ιδιες αποριες γιατι νομιζω για εναν αρχαριο χρηστη δεν ειναι οτι καλητερο να αλαζη τοσα λειτουργικα οσα αλαξα εγω τον τελευταιο καιρο. Τελειωνοντας (θελω την γνωμη σας σε αυτο) να ενημερωσω  οτι περιμενω δυο σκληρους δισκους ακομη γιατι ο ενας (αυτος που ειχα Linux) τα επαιξε τελειως και περιμενω να δεχτουν την εγγυηση απ την εταιρια. Απ το καταστημα που τον πηρα ειδαν οτι ειναι στην εγγυηση στο τσαφ, και παρηγγειλα εναν ακομη. Σε αυτο που μου εμεινε και ειχα windows, εβαλα τα windows 8 στον μισο και τωρα εχω LinuxMint 14 KDE στον αλλο μισω. Στους καινουργιους δισκους σκεφτομε να βαλω Mint
14 Cinnamon στον εναν και voyager 12.10 στον αλλον, και να ακολουθω παντα νεοτερες τους εκδοσεις.
Να παρουμε τα πραγματα τωρα απ την αρχη. Δοκιμασα σε τερματικο την εντολη xkill και εκλεισα προγραμματα. Τελειο!
Μετα απ αυτο νομιζω οτι καταφερα να κανω ενα ακομη βημα μπροστα στο Linux, ισως το ποιο συμαντικο για μενα αν μαθω και τα παρακατω.

 

dsyrmalis]Πιο φιλικό είναι το πρόγραμμα htop. Εγκατέστησε το και τρέξε το απο την κονσόλα γράφοντας απλώς htop.

Ανοιγω με htop τελικα και βλεπω τις διεργασιες εκει μεσα. Μπορω να κανω κατι εκει αν χρειαστει;

Ανοιξε μια εφαρμογή και δες το όνομά της στο htop ...
Aν το δεις ψηλά ψηλά - κάπου εκεί τέλος πάντων - γράψε κάπου σε ένα χαρτί το pid της που έχει στην αρχή της γραμμής ...

Άνοιξε μια άλλη κονσόλα (ένα 2ο παράθυρο) και γράψε
kill   -9   4675
Δηλ σκότωσε την εφαρμογή βίαια ...
Πες μου αν τη σκότωσες ....

Ναι την σκοτωσε. Surprised
Αυτο που εκανα δεν θα μπορουσε να γινει μονο με το htop βγαζοντας την νεκροκεφαλη και πατοντας πανω στο προγραμμα; (απλα ρωτησα)

Το ίδιο είναι...
Φαντάσου όμως να κολλήσουν τα πάντα για τα καλά .... και να μπεις σε Ctrl+Alt+F1.
Εκεί δεν υπάρχει ποντίκι .... Οπότε κατάλαβες την αξία αυτού .....

Τώρα θα μάθουμε τις επόμενες 30-40 εντολές !!
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ Laughing!!!

Συμπέρασμα ..... η κονσόλα δε δαγκώνει ....

Πλάκα κάνω ... Καλή συνέχεια στο μαγικό κόσμο της κονσόλας !!!!

Αν στην φρικιαστική περίπτωση που κολλήσουν τα πάντα κάνουμε κάτι άλλο .... Alt+SysRq+ (reisub)

Θα ανοίξω σύντομα ένα άλλο θέμα με βήματα, για τέτοια θέματα .....

 

tom1972]Άνοιξε μια άλλη κονσόλα (ένα 2ο παράθυρο) και γράψε
kill   -9   4675

Το kill  -9  και τον αριθμο του PID πως τον γραφω...με ποσα κενα; Γεια παραδειγμα γραφω:
kill (ενα κενο) -9 (ενα κενο) αριθμο PID;

Και για να το επιβεβαιωσω και την αλλη περιπτωση που κολλησουν τα παντα, παταω Ctrl+Alt+F1 και εκει μεσα
δεινω sudo reboot και γινετε η επανεκκινηση σωστα χωρις να χρειαστει να την κανω με το χερι;

 

tom1972]Αν στην φρικιαστική περίπτωση που κολλήσουν τα πάντα κάνουμε κάτι άλλο .... Alt+SysRq+ (reisub)

Aν κολλησουν τα παντα, το Alt+SysRq+ (reisub) το κανουμε εξω στην κονσολα του Ctrl+Alt+F1;
Και δεν μας κανει επανεκκινηση απλα γυρναμε μονοι μας με Ctrl+Alt+F7;

To Alt+SysRq+ (reisub) δεν ξερω πως τα εφαρμόζω. δεν γνωρίζω τα πλήκτρα SysRq.

Στην εντολή που σου έγραψα, θα αφήνεις ένα κενό ....
Εγώ έβαλα πολλά για να ξεχωρίζουν για να μη μπερδευτείς ....

Την Alt+SysRq+ (reisub), ξέχασέ την προς το παρόν, την ανέφερα έτσι απλά .... Θα ανοίξω ένα νέο θέμα που θα το εξηγώ καλά !!!

Είπα πριν ότι ό,τι μπορείς να κάνεις σε γραφικό περιβάλλον, μπορείς να το κάνεις και στις κονσόλες Ctrl+Alt+F1,2,...,6.
Και φυσικά στην περίπτωση αυτή δε θα υπάρχει ποντίκι, για να κάνεις xkill.

Πάντως σήμερα έμαθες πολλά ...
sudo reboot, xkill, kill ....

Σε βλέπω σε κανά 2 μήνες - αν ασχοληθείς - να γίνεται εξπέρ !!!!!

Ωραια λοιπον ενα κενο. Ετσι: kill -9 4675
To Alt+Sys+ (reisub) το ξεχναω.
Θα κανω δοκιμες και σε κονσολες Ctrl+Alt+F1,2,3,4,5,6.
Εμαθα πολλα και χρησιμα,  Σε λιγο θα ασχοληθω με τα παραπανω (sudo reboot, xkill), και ποιο αργα θα ενημερωσω σε τυχον δυσκολια η αποτυχια. Smile Ευχαριστω νασε καλα. 

Μιας και το ανέφερες το πλήκτρο SysRq είναι εκεί που είναι και το πλήκτρο PrtScr .
Είναι πάνω από τα πλήκττα DEL, INS.... Δές το !!

Αν παγώσουν τα πάντα, και ούτε τα Ctrl+Alt+F1,2,...,6, δεν ανταποκρίνονται τότε....
Αν κρατήσεις πατημένα τα Alt+SysRq και πατήσεις με τη σειρά τα πλήκτρα r-e-i-s-u-b με κάνα-2 δεπτερόλεπτα ανάμεσά τους (γιατί το καθένα από αυτά κάνει εργασίες ....), κάνει επανεκκίνηση ....
Και μετά κανονικά  !!!

Πρόσεξε, μια τελευταία παρατήρηση....
Αν ξανανοίξεις την εφαρμογή που σκότωσες δε θα έχει το ίδιο pid .....
Θα πρέπει να το δεις ξανά από το htop ....

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ !!!!Smile

Καταφερα να κλεισω οποιοδηποτε προγραμμα με τερματικο αλλα δεν καταφερα να κανω επανεκκινηση απ την κονσολα του Ctrl+Alt+F1.
Μπαινω σε αυτην την κονσολα με Ctrl+Alt+F1, δεινω: sudo reboot, ζηταει Password, το δεινω αλλα δεν μου κανει επανεκκινηση, μου βγαζει απο κατω: Login Incorrect (δηλαδη είσοδος μέλους λάθος.)
Το ιδιο συμβενη και αν δωσω:
sudo shutdown -r now.
Και αναγκαζομαι να βγω στο περιβαλλον με Ctrl+Alt+F7.
Το αποτελεσμα ως εδω ειναι οτι μπορω να κλεισω ενα προγραμμα αν κολληση με τους δυο παρακατω τροπους:
1. Ανοιγω τερματικο, γραφω htop, βλεπω στο PID τον αριθμο του προγραμματος που θελω να σκοτωσω, στη συνεχεια ανοιγω δευτερο τερματικο και γραφω: kill -9 αριθμος PID.

2. Ανοιγω τερματικο, γραφω xkill, εμφανιζετε η νεκροκεφαλη και παταω πανω στο προγραμμα που εχει κολληση για να κλειση.
Ομως σε περιπτωση που κολληση ολο το συστημα και μπω στην κονσολα με Ctrl+Alt+F1, δεινω οπως ειπα: sudo reboot, μετα ζηταει κωδικο, τον βαζω αλλα αντι να κανει επανεκκινηση μου βγαζει Login Incorrect.
Ειναι σωστοι ολοι οι τροποι που εφαρμoζω, η κανω κανενα λαθος;

Ίσως ο κωδικός που δίνεις να είναι στα Ελληνικά, ή στα κεφαλαία ....
Τσέκαρε το "Caps Lock" πλήκτρο, και τη γλώσσα ....

Αμάν τώρα κατάλαβα τι λάθος έκανες ...!!!

Όταν πατάς Ctrl+Alt+F1, σε βγάζει σε μαύρη οθόνη, και πάνω-πάνω λέει να κάνεις "login:"
1. Πρώτα πρέπει να γράψεις το όνομά σου στο σύστημα δηλ το username που έβαλες όταν έκανες εγκατάσταση της διανομής !! Και πατάς enter
2. Σου ζητά να γράψεις το password, και enter.
3. Περιμένεις μισό δεπτερόλεπτο, και βλέπεις κάποια λόγια και εκεί μετά το προτρεπτικό σύμβολο ( ~$), βάζεις την εντολή: sudo reboot
OΧΙ πιο πριν ..., όχι δηλαδή από την αρχή ....

Παρατήρηση:
Αν σε κάποια κονσόλα τα σκ@τ#σεις, πήγαινει στη διπλανή Ctrl+Alt+F2 ή όποια άλλη ως το 6

Καλημερα! Smile
Αυτο ηταν, ζηταει πρωτα user. Το ειχα δοκιμαση και ποιο νωρις ετσι, αλλα μαλον δεν ειχα βαλει σωστα το user.

Aν εξασκηθείς μόνος θα μάθεις πολλά !!!
Καλή συνέχεια στο μαγικό κόσμο της κονσόλας !!!!Wink

Λοιπόν μετά από κάμποσα χρόνια με Arch και Sabayon , κατέληξα κι εγώ αυτή την στιγμή να είμαι με Mint και φυσικά σε KDE . [img]/smileys/smiley-tongue-out.gif[/img]
Πρώτες εντυπώσεις , πολύ καλές θα έλεγα , η διανομή είναι για την ώρα απροβλημάτιστη και πάει σφαίρα χωρίς κωλλήματα. Περιμένω βέβαια να δω συμπεριφορά σε distro upgrade , μιας και ακόμη είναι νωρίς.
Συνιστούν απο τα φόρα τους να κάνεις καθαρή εγκατάσταση , αλλά εγώ θα πάω σε upgrade να δω τι θα παιχτεί και πως θα την παλέψει. [img]/smileys/smiley-tongue-out.gif[/img]
Πάντως για όποιον δεν έχει χρόνο για συντήρηση συστήματος και τα θέλει όλα έτοιμα κι εύκολα , είναι νομίζω ότι καλύτερο.