No GUI σε Linux Mint 12 (ΛΥΘΗΚΕ)

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Σάβ, 01/12/2013 - 14:04 | 1' | 7

Παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Έχω εγκαταστήσει στο netbook ενός φίλου το Linux Mint 12. Επειδή του άρεσε ασχολήθηκε
του πέρασε KDE και έπαιζε μια χαρά. Τελευταία του εγκατέστησε ένα πρόγραμμα από οτι
μου είπε (Dual login ή Login Duo) δεν ξερω και από τότε όταν ανοίγει το σύστημά του δεν
έχει γραφικό περιβάλλον. Το έχω ψάξει λίγο και εγώ αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Μπορείτε
να μου πείτε κάποια ιδέα πριν προχωρήσω σε νέα εγκατάσταση;

Ευχαριστώ.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

 οταν ξεκινα σε μια φαση βγαινει σε μαυρη οθόνη "εντολων "?   αν  ναι γραψε startx    
ανοιγει τα Xwindows   σε GUI  περιβάλλον δηλαδη..  διαφορετικα δωσε περισσοτερες πληροφορίες για να σε βοηθησουμε .
αλλιως παλι δοκιμασε το  sudo rm -onoma_programmatos_egkatestise.
οπως και να εχει οταν μπει σε περιβαλλον γραφικων ας το  απεγκαταστήσε

Σε ευχαριστώ

το έκανα έτσι όπως μου είπες, άνοιξε κανονικά σε γραφικό περιβάλλον. Απεγκατέστησα και το πρόγραμμα
(το login-duo ήταν) όμως κατά την εκκίνηση δεν μου ανοίγει κατευθείαν σε γραφικό περιβάλλον αλλά πρέπει
να κάνω την ίδια διαδικασία ξανά. (startx κλπ.) Πώς μπορώ να το κάνω να μπαίνει κατυθείαν;

από το τερματικό δώσε την παρακάτω εντολή

echo startx >> .bashrs

κάνε reboot και login από command prompt και ta-dah! 

Δεν έπαιξε ούτε έτσι. Πρέπει πάλι να γράψω χειροκίνητα startx για να ξεκινήσει το GUI. Θα προχωρήσω σε καθαρή εγκατάσταση του Linux Mint KDE 14. Επειδή του άρεσε το KDE. Είναι καλή ιδέα? Δεν νομίζω να έχει καθυστερήσεις, φαντάζομαι θα παίξει καλά. Τα χαρακτηριστικά του είναι:
CPU  1.6GHz
RAM 1GB
HD 320

Εκανες κανενα update?
Μηπως βρει μόνο του το πρόβλημα
sudo apt-get update
kai meta
sudo apt-get upgrade

Κάνε και τον grub ena update
sudo update-grub

Δεν έκανε τίποτα και με το update. Έκανα καθαρή εγκατάσταση τελικά LInux Mint 14 Cinnamon και ολα καλά.
Και από απόδοση είναι μια χαρά. Σας ευχαριστώ όλους.