Εγκατάσταση και ενεργοποίηση κλειστών οδηγών κάρτας γραφικών...

linuxboi | Τετ, 12/05/2012 - 21:24 | 2' | 6

Πριν καταλήξω στο πολυαγαπημένο μου LinuxMint, είχα κάνει καθαρές
εγκαταστάσεις των εκδόσεων 12.04 και 12.10 του Ubuntu.Εκεί αντιμετώπισα
πρόβλημα με τους κλειστούς οδηγούς των 2 ανεξάρτητων καρτών γραφικών που
"φοράει" το laptop μου...

Στο LinuxMint που κατέληξα ακολούθησα την διαδρομή Πηγές λογισμικού->Πρόσθετοι οδηγοί υλικού
και ενεργοποίησα επιτυχώς?(δεν νομίζω...) τις 2 εξής επιλογές:

Χρήση Video driver for the AMD graphics accelerators από fglrx (ιδιοταγής) και

Χρήση Video driver for the AMD graphics accelerators από fglrx-updates (ιδιοταγής)

Στην συνέχεια πήρα κάποια σφάλματα τα οποία δεν θυμάμαι να τα ποστάρω...

Προσπάθησα να "τρέξω" το παιχνίδι nexuiz με τους κλειστούς οδηγούς "ενεργοποιημένους" αλλά μάταια...

Μόλις ενεργοποίησα τους ανοιχτούς οδηγούς το παιχνίδι "έτρεξε" κανονικά...

Οι κάρτες γραφικών αναγράφονται στην υπογραφή μου...

Εκτός
από αυτό το θέμα,το άλλο που αντιμετωπίζω και δεν ξέρω αν πρέπει να
ανοίξω ξεχωριστό θέμα,είναι πως όταν ανοίγω τον firefox και με μία απλή
καρτέλα χωρίς καν flash περιεχόμενο ο ισχυρός επεξεργαστής που διαθέτει
το laptop βαράει κόκκινα...

Αυτά είναι τα 2 βασικά θέματα που έχω να λύσω προς το παρόν...Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος με το LinuxMint...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Σχετικά με τον Firefox, αν τυχόν του έβαλες πολλά πρόσθετα απενεργοποίησε τα όλα και δες αν το πρόβλημα εξακολουθεί. Αν όχι, άρχισε να τα ενεργοποιείς ένα-ένα μέχρι να βρείς τον ένοχο. Αν δεν οφείλεται εκεί, τρέξε τον απο την κονσόλα μήπως δεις κάποιο ενδιαφέρον μήνυμα σφάλματος.
Για τους nvidia drivers ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.dedoimedo.com/computers/ubuntu-quetzal-nvidia.html

Οι κάρτες γραφικών που έχω δεν είναι τις nvidia αλλά τις AMD! Τα πρόσθετα να τα απενεργοποιήσω από την διαδρομή Εργαλεία->Πρόσθετα? Όλα κι όλα 4 πρόσθετα έχω...Ο adobe flash player θεωρείται πρόσθετο?

Στην κονσόλα ποιες εντολές πρέπει να "τρέξω"?

Τερμάτισα τον Firefox και άνοιξα τον Opera.Με την σελίδα του linuxinside μόνο φορτωμένη,ακούω τον επεξεργαστή να δουλεύε ψηλά!Άρα?

Εγκατέστησε το πρόγραμμα htop και δες με ακρίβεια το ποσοστό χρήσης του επεξεργαστή σου όπως και την κατανάλωση μνήμης. Δες για αρχή τη συμπεριφορά του Firefox με απενεργοποιημένα τα πρόσθετα.
Απο τη γραμμή εντολών γράψε firefox και πάτησε Enter ή γράψε Fir και πάτα το πλήκτρο TAB ωστε να μάθεις και κάτι καινούργιο. Έτσι θα τον τρέξεις απο το τερματικό.

Δεν νομίζω ότι ευθύνεται αποκλειστικά ο firefox...Και γιατί το λέω αυτό..? Όταν δεν έχω ανοίξει καμία εφαρμογή ο επεξεργαστής δουλεύει άψογα...Μόλις ανοίξω ένα αρχείο κειμένου ο επεξεργαστής φτάνει στιγμιαία και το 70%,η μνήμη Ram είναι σε πολύ λογικά επίπεδα...

 

Με τους κλειστούς οδηγούς τι κάνω..?

Δυστυχώς δεν έχω AMD κάρτα για να σου πω με σιγουριά. Αλλά τους κλειστούς drivers τι τους θες; Μην κοιτάς τι κάνει στιγμιαία ο επεξεργαστής σου αλλά πως δουλεύει συνολικά.