SolousOS---το νεο αστερι

vriareos | Δευ, 06/11/2012 - 14:50 | 3' | 1

Προσφατα επεσε στην αντιληψη μου η διανομη solusos 1.0/1.1.....βασιζεται στο debian squeeze και ειναι πανεμορφη,με πολλα καλουδια και ωρισμενες συγχρονες εφαρμογες  π.χ. vlc2 ετοιμες ......προσφατα κυκλοφορησε την εκδοση 2 alpha που βασιζεται στο debian whezy ....το υπεροχο νεο για μενα ειναι οτι το desktop εχει εμφανιση gnome2 αλλα οπως λενε τα παλληκαρια που αναπτυσσουν την διανομη δεν ειναι gnome fallback αλλα

 

The SolusOS team is pleased to announce the release of SolusOS 2 Alpha 3. This release utilises the Gnome Classic Desktop Environment 3.4 (not fallback), which is heavily tweaked to behave and look the same as Gnome 2
Please note that this is a development release and is not intended for use on production machines.

What’s different about SolusOS’s GNOME?

In SolusOS 2 we will be using GNOME 3.4, which in its current state features a largely unusable fallback mode. We decided to patch various parts of GNOME to make our implementation look and act identically to our Gnome 2 setup seen in SolusOS 1. This has been done in a way that will ensure 100% upstream compatability

How is it different from other forks?

Our Gnome isn’t a fork. We patched certain things, like the session, the panel and the file manager to restore original interaction, such as being able to drag panels, right click to access the context menu, being able to create desktop shortcuts (launchers). Our GNOME uses around 140MB of RAM idle, doesn’t require hardware acceleration and is using nautilus, metacity and gnome-panel.

Μονο καλα λογια εχω να πω....ηδη τρεχω την εκδοση 1.1 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος......δοκιμασα και την 2 alpha απο live-usb καιμονο θετικεσ εντυπωσεις εχω....απο τις ελαχιστες διανομες που βασιζονται στο debian και ειναι ισαξιες της μαμας - διανομης.....ισως δειχνουν πως θα επρεπε να ειναι το debian-desktop.-κατα την προσωπικη μου εκτιμηση παντα 

 http://solusos.com/

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

vriareos]

Μονο καλα λογια εχω να πω....ηδη τρεχω την εκδοση 1.1 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος......δοκιμασα και την 2 alpha απο live-usb καιμονο θετικεσ εντυπωσεις εχω....απο τις ελαχιστες διανομες που βασιζονται στο debian και ειναι ισαξιες της μαμας - διανομης.....ισως δειχνουν πως θα επρεπε να ειναι το debian-desktop.-κατα την προσωπικη μου εκτιμηση παντα 

 http://solusos.com/

Απο τη στιγμή που το Debian Squeeze έχει ακόμα το gnome2 και εχει υποστήριξη για αρκετό καιρό ακόμα , προσωπικά πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να μεταβώ σε κάτι που μοιάζει με το gnome2 αλλα δεν είναι , ειδικά όταν είναι αμφιβόλλου σταθερότητας..Όταν η υποστήριξη του Squeeze σταματήσει και δεν έχω βρεί κάποιο εναλλακτικό γραφικό περιβάλλον στο wheezy ίσως αναζητήσω κάτι gnome2-like.