ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΕΥΣΗ ΕΝΟΣ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΡΧΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ?

laptopjim001 | Τρί, 06/05/2012 - 20:48 | 1' | 9

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ LINUX - ΕΧΩ KUBUNTU
ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΕΥΣΗ ΕΝΟΣ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΡΧΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ?
ΣΤΑ WINDOWS ΜΕ ΔΕΞΙ ΚΛΙΚ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ , ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ?
 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 1.5 (ψήφοι: 2)

Σχόλια

Αφού είσαι kubuntu, άρα έχεις περιβάλλον kde, για αρχείο κάνεις δεξί κλικ > δημιουργία νεου > επιλέγεις κάποια επιλογή για σύνδεσμο .....
Για πρόγραμμα, πηγαίνεις στην έναρξη (στο είπα όπως στα windows) > πηγαίνεις στο πρόγραμμα στο οποίο θέλεις > δεξί κλικ > προσθήκη επιφάνεια εργασίας ...

καλημέρα και απο μένα δεξί κλικ επιφάνεια εργασίας ξεκλείδωμα συστατικών και απο ρυθμίσεις επιφάνεια εργασίας /διάταξη επιφάνεια εργασίας και μετά με ξεξί κλικ στην εφαρμογή που θέλεις και σου έχει επιλογή την δημιουργία συντόμευσης (προσθήκη στην επιφάνεια εργασίας) μάλλον έχεις κλειδωμένα τα συστατικά

Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας --> Δημιουργία νέου --> Βασικός σύνδεσμος σε αρχείο ή κατάλογο.

Στο
πλαίσιο διαλόγου που θα ανοίξει, στο 2ο πεδίο μόνο, πατάς το εικονίδιο
στη δεξιά άκρη, και ψάχνεις να βρείς το αρχείο που θέλεις (το πάνω θα
συμπληρωθεί μόνο του)

Δοκίμασέ το και πες μου

ΤΕΛΙΚΑ  ΤΗΝ  ΛΥΣΗ  ΣΤΟ  ΠΡΟΒΛΗΜΑ  ΜΟΥ , ΜΟΥ  ΤΗΝ  ΕΔΩΣΕ  O  thrasos  HTAN  TO  ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΩΝ
 ΤΟ  ΟΠΟΙΟ  ΕΙΧΑ  ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ  " ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΕΝΟΣ "  ΜΕ  ΤΑ  ΔΙΑΦΟΡΑ  "
ΚΑΛΟΥΔΙΑ "  ΩΣ ΝΕΟΣ  ΧΡΗΣΤΗΣ , ( ΑΝ  ΘΑ  ΠΑΤΗΣΩ  ΑΥΤΟ  Ή  ΤΟ  ΑΛΛΟ
 ΚΟΥΜΠΙ  ΤΙ  ΘΑ  ΓΙΝΕΙ  ΚΑΙ  ΓΕΝΙΚΩΣ  Η ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ  ΠΟΥ  ΠΑΝΤΑ  ΥΠΑΡΧΕΙ
 ΣΕ  ΚΑΘΕ  ΤΙ  ΝΕΟ ! )

ΟΣΟ  ΓΙΑ  ΤΟ  ΠΡΟΣΦΑΤΟ  ΣΧΟΛΙΟ  ΣΟΥ  ΦΙΛΕ  tomkat :

Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας --> Δημιουργία νέου --> Βασικός σύνδεσμος σε αρχείο ή κατάλογο.
Στο πλαίσιο διαλόγου που θα ανοίξει, στο 2ο πεδίο μόνο, πατάς το
εικονίδιο στη δεξιά άκρη, και ψάχνεις να βρείς το αρχείο που θέλεις (το
πάνω θα συμπληρωθεί μόνο του)

Δοκίμασέ το και πες μου .

ΤΟ  ΔΟΚΙΜΑΣΑ  ΚΑΙ  ΟΝΤΩΣ  ΙΣΧΥΕΙ ,  ΓΙΑ  ΔΙΑΦΟΡΑ  ΑΡΧΕΙΑ  ΤΥΠΟΥ  *.DOC , *.PNG κτλ .
OXI  ΟΜΩΣ  ΓΙΑ  ΣΥΝΤΟΜΕΥΣΗ  ΦΑΚΕΛΩΝ  ΟΠΩΣ  ΕΠΙΣΗΣ  ΔΕΝ  ΓΝΩΡΙΖΩ  ΕΑΝ  ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ  ΚΑΙ  ΓΙΑ
ΕΚΤΕΛΕΣΙΜΑ  ΑΡΧΕΙΑ  ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ  ( ΣΤΥΛ  *.EXE )  ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΩΝ  ΓΙΑ  ΤΟ  LINUX .

ΣΑΣ  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΚΑΙ  ΠΑΛΙ  ΓΙΑ  ΤΟ  ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ  ΣΑΣ  ΓΙΑ  ΤΟ  ΟΛΟ  ΘΕΜΑ

ΜΕ  ΕΚΤΙΜΗΣΗ  laptopjim001 !

Υ.Γ.
ΠΑΡΑ  ΤΟΥ  ΟΤΙ  ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ  ΑΡΚΕΤΟ  ΚΑΙΡΟ  ΜΕ  Η/Υ , ΕΙΝΑΙ  Η  ΠΡΩΤΗ  ΜΟΥ  ΦΟΡΑ  ΠΟΥ
ΠΕΡΝΩ  ΜΕΡΟΣ  ΕΝΕΡΓΑ  ΣΕ  ΚΑΠΟΙΟ  FORUM  ΥΠΟΒΑΛΟΝΤΑΣ  ΚΑΠΟΙΟ  ΔΙΚΟ  ΜΟΥ  ΘΕΜΑ .
ΕΠΕΙΔΗ  ΔΕΝ  ΓΝΩΡΙΖΩ  ΚΑΛΑ  ΚΑΠΟΙΑ  ΕΣΤΩ  ΚΑΙ  ΒΑΣΙΚΑ  ΠΡΑΓΜΑΤΑ  ΠΟΥ  ΠΙΘΑΝΟΝ  ΝΑ  ΣΑΣ
ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ  ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ  ΓΙΑ  ΑΥΤΟ  ΠΑΡΑΚΑΛΩ  ΠΟΛΥ  ΤΗΝ  ΑΝΟΧΗ  ΣΑΣ  ΣΕ  ΤΥΧΩΝ  ΛΑΘΗ  ΜΟΥ !

Εάν μπορείς γράφε με πεζούς(μικρούς) χαρακτήρες γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για να φωνάζεις...

Ξεκίνησα με UBUNTU το καλοκαίρι του 1999.
Τώρα βρίσκομαι σε FEDORA, αλλά έχω δουλέψει OPENSUSE και λίγο SLACKEL.
Τι πιστεύεις για την εμπειρία μου ??
Θα σου πω εγώ.... Είμαι ακόμη ΝΕΟΣ ....Έχω πάρα πολλά να μάθω ακόμη ....
Όταν είναι κάποιος αρχάριος, καμία ερώτηση δεν είναι "χαζομάρα". Ακόμη και έμπειροι στο site αυτό ρωτούν πράγματα που δεν γνωρίζουν...
Αν δεν ρωτήσουμε , δε θα μάθουμε !!!

ΠΡΟΣΕΞΕ:
1. Κάνεις πολύ καλά και ψάχνεις το σύστημα.... ; Όποιος ψάχνει, ανακαλύπτει ...
2. Αν έχεις απορίες ή ρωτάς εδώ, ή αν κάποιος δεν γνωρίζει τη λύση, γράφεις στο google "Kubuntu 12.04 shortcut on desktop" ή "Ubuntu 12.04 shortcut on desktop" ή δεν ξέρω τι άλλο, και ψάχνεις να δεις ποιος έχει λύση...
Έτσι κάνουμε όλοι
3. Όταν γράφεις στο forum, μη γράφεις κεφαλαία, γιατί είναι σαν να φωνάζεις (έτσι μου είπαν κι εμένα την 1η φορά που έγραψα κεφαλαία) , ή γιατί δεν φαίνεται που δίνει σημασία στο κείμενο (πχ κοίταξε ΑΥΤΟ)
4. Όταν κάποιος δεν ξέρει κάτι, και το γνωρίζεις αυτό το κάτι, απάντησε σε αυτόν...
Πρέπει δηλ να δίνεις τις γνώσεις σου και σε άλλους ..... όπως έκαναν κι άλλοι σε σένα.
5. Μην εγακταλήπεις εύκολα....
6. ΜΗ (είδες που παν τα κεφαλαία ?) σου περάσει η ιδέα ότι linux είναι μόνο το KUBUNTU.
7. Αν συμβούν καοια bugs, μην παρεξηγηθείς, απλά ρώτα στο site και βλέπουμε το πρόβλημά σου

Δες και αυτά που έχω γράψει εδώ , για να μην ξαναγράφω τα ίδια ...
Με εκτίμηση tomkat

Θέλω  να  ευχαριστήσω  θερμά  τον  tomkat  για  τις  πολύτιμες  συμβουλές  του  όπως  επίσης  &  τον  troikas !
Nα  είστε  καλά  &  στο  επανειδείν .

Καλώς όρισες!

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη διάβασε εδώ http://www.linuxinsider.gr/faq

Εμένα με είχε βοηθήσει πολύ :)