Games με το PCLOS:Προτασεις/Αποριες:

lynx | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 1' | 11

Είμαι της παλιάς σχολής και θέλω πάντα ένα mame στο pc μου. Στο mandriva λειτουργεί πολύ καλά το kxmame. Τελικά κατάφερα να το εγκαταστήσω και στο pclinuxos από τα αποθετήρια plf του mandriva. μέσω kpackage.


Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

lynx]Είμαι της παλιάς σχολής και θέλω πάντα ένα mame στο pc μου. Στο mandriva λειτουργεί πολύ καλά το kxmame. Τελικά κατάφερα να το εγκαταστήσω και στο pclinuxos από τα αποθετήρια plf του mandriva. μέσω kpackage.

Xε-χε....Νατο:

Ειναι & μεσα στα παιχνιδια του Μythtv (xmame).

-Nα σου πω, βρε lynx, δε βαζεις & το link, απο το Mandy repos, που το κατεβασες & αν εχεις & τη καλωσυνη, να πεις & πως το εκανε αυτο? (με τα repos)
Σιγουρα, θα υπαρχουν & αλλοι, που ενδιαφερονται, μα απο την αλλη ειναι αρχαριοι & ισως να μη ξερουν!

p.c: Το Knoppixmame, το ξερεις? Ενα πληρες live cd, knoppix με το mame!
constantinos2007-8-3 21:28:29

Mame στο PCLinuxOS: How to!
Ακολουθεί συνταγη για pclinuxos με mame
Θα χρειαστείτε
σύνδεση internet
kpackage και
ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/2007. 1/non-free/release/binary/i586
ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/2007. 1/free/release/binary/i586

Ανοίγετε το kpackage. Στο μενού ρυθμίσεις- ρύθμιση του kpackage τσεκάρετε την ενεργοποίηση rpm και ανοίγετε την τοποθεσία πακέτων. Εκεί προσθέτετε τα δυο αποθετήρια του Penguin liberation front και τσεκάρετε χρήση και υποφάκελοι. Πατάτε εντάξει να κλείσουν τα παράθυρα και τα rpms του plf είναι διαθέσιμα.

Επιλέγετε το tab "όλα" και στη μπάρα αναζήτησης του kpackage γράφετε mame για να εμφανιστούν τα σχετικά πακέτα. Αυτά καλό είναι να εγκατασταθούν μαζί λόγω κάποιων εξαρτήσεων. Επιλέγετε λοιπόν kxmame (ή και gxmame), xmame-tools, xmame-base, xmame-sdl κάνοντας κλικ στην "τελεία"δεξιά από το όνομα του κάθε αρχείου (τα δύο τελευταία πρέπει οπωσδήποτε να εγκατασταθούν μαζί).

Στη συνέχεια πατάτε "εγκατάσταση μαρκαρισμένων" κάτω αριστερά και ξανά πάλι εγκατάσταση στο νέο παράθυρο μόλις ολοκληρωθεί το κατέβασμα και είστε σχεδόν έτοιμοι.

Τώρα πρέπει να ρυθμίσετε το kxmame για να βρει το xmame. Ανοίγετε το kxmame απο το μενού "περισσότερες εφαρμογές- παιχνίδια- ηλεκτρονικά". Στο μενού Ρυθμίσεις- κατάλογοι βάζετε την τοποθεσία του εκτελεσιμου xmame executables:   /usr/games/xmame.SDL-68k (το βρίσκετε με whereis xmame στην κονσόλα) Στο tab Mame basic paths προσθέτετε την τοποθεσία που έχετε τα roms και πατάτε εντάξει να κλείσει το παράθυρο.

Ξανά στο μενού Ρυθμισεις επιλέγετε  Δημιουργία λιστας παιχνιδιών και στο μενού Αρχείο : έλεγχος όλων των παιχνιδιών.

Το αφήνετε να "ψηθεί" 5 λεπτά (αν εχετε πολλα roms) και είστε έτοιμοι και το pclinuxos λίγο πιο παιχνιδιάρικο !

(το gxmame ρυθμίζεται με τον ίδιο τρόπο)

Κωνσταντίνε το mythtv frontend δεν θα το συνιστούσα για όποιον θέλει απλά να παίξει mame και δεν ενδιαφέρεται για mysql κλπ. Εξάλλου κι αυτό εχει ανάγκη από τα xmame-base και xmame-sdl
To knoppixmame φαίνεται ενδιαφέρον αν και δεν το έχουμε ανάγκη πια . (Εξάλλου η πρώτη επαφή μου με το λίνουξ πριν 3 μήνες ήταν με knoppix το οποίο δεν με ενθουσίασε)

 

constantinos2007-8-21 14:10:27

Μου φαίνεται πως το copy/paste πρόσθεσε απο ενα κενο διαστημα στις διευθυνσεις των repos.
ξανα κοπιάρω κι ο ταξ βοηθός

ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/2007. 1/non-free/release/binary/i586

ftp://ftp.free.fr/pub/Distributions_Linux/plf/mandriva/2007. 1/free/release/binary/i586

Οκ, σωστος lynx, ωστοσο θα προσθεσω, οτι μετα πρεπει να σβησετε τα repos, αυτα που προσθεσατε. Μη το αμελησετε!
-Για το mythtv, το εγραψα για οποιον τυχον ενσιαφερεται, να το ξερει οτι υπαρχει & εκει (xmame). προσωπικα το εχω & μεσω myth, μα το εχω βαλει & με το χερι & γενικα τρεχει πολυ καλα.
Καλυτερα μαλιστα απότι θυμαμαι να τρεχει το mame & στο παληολειτουργικο (<μια λεξη), που ειχα(!)

p.c: Ξαναριξε μια ματια στο Knoppix/Knoppel, λιγο αργοτερα, παντως.
constantinos2007-8-3 21:28:37

-Πως εγκαθιστουμε τα παιχνιδια απο το "Games on linux, shabaranx", που λεμε πιο πανω:
>>Κανετε διπλο η μονο "κλικ"(αναλογα τι εχετε επιλεξει στο συστημα σας), στο εικονιδιο (στη foto, σας το δειχνω με δεξι κλικ , να δειτε τις "Ιδιοτητες" <δε χρειαζεται να το κανετε αυτο, δηλαδη):

& αφου βγαλει μια μικρη ασπρη οθονιτσα (αυτη που βλεπετε στη φωτογραφια), αρχιζει να τρεχει η εγκατασταση. Τιποτα διαφορετικο, απο μια τυπικη εγκατασταση .exe, που κανετε (κανατε) & σε windows εφαρμογες. Δειτε:

constantinos2007-8-6 1:23:3

Mερικες φωτογραφιες , με  95%, περιπου, των παιχνιδιων που μπορειτε να κατεβασετε με το Synaptik, η & με rpm πακετα:

-Περιπετειας:

- Ηλεκτρονικα: (πολυ καλο το "Allien arena")

-"Eπιτραπεζια":

-Με χαρτια (τραπουλα):

-Παζλ:

-Σπορ:

-Στρατηγικης:

-Μικρα παιχνιδακια:

-Διαφορα αλλα:

(Oi εικονες δινονται με μορφη thumbnail, ωστε μη "βαραινει" πολυ η σελιδα. Μπορειτε να κανετε "κλικ" επανω της & θα σας ανοιξει ενα νεο tab στο browser σας, ωστε να τη δειτε σε μεγαλο μεγεθος.)

Φυσικα, ολα αυτα με τις παραπανω ακομα λυσεις, μαζι με τα παιχνιδια, που συχνα-πυκνα υπαρχουν στο συνοδευτικο dvd του περιοδικου & αλλα πολλααα που κυκλοφορουν ακομα  δεν ειναι & λιγες.
Φυσικα, οπως ειπαμε & πιο πανω, αυτα ειναι τα ηδη δεδομενα (καθε μερα προστιθενται & αλλα).
Πηρατε λοιπον μια ιδεα για το τι μπορειτε να κανετε σχετικα με τα παιχνιδια & φυσικα πως μπορειτε να τρεξετε τα -τυχον- αγαπημενα σας windows games & στο LINUX!
-Στη πορεια, εκτος απο αυτα & οτι νεο προκυπτει θα υπαρξουν & καποιες διαφορετικες προτασεις για ενδιαφεροντα παιχνιδια ΚΑΙ στο LINUX σας!
constantinos2007-8-6 14:30:56

>>>>>Φυσικα διαφορα παιχνιδακια, ακομα & multiplayer, μπορειτε να βρειτε & σν extetions του Firefox.
Aν π.χ ζητησετε: games, στην αναζητηση των extetions του Firefox, εχετε αυτα καθως &: 
>> α υ τ α !! <<



Δειτε μερικα ακομα LINUX browser (& οχι μονο) games >> ε δ ω <<
-Αρκετα ενδιαφεροντα θα βρειτε & στο: Free Web Arcade

constantinos2007-8-23 16:8:27

Να προσθέσω μόνο οτι υπάρχει και το πολύ καλό site http://www.happypenguin.org/
Ό,τι Linux game υπάρχει θα το βρείτε εκεί.

Eπίσης απο το Synaptic και στην κατηγορία emulators υπάρχουν emus για Sega Megadrive (για τους πιστούς του Sonic ) και Amstrad cpc (οι παλιές αγάπες δεν ξενιουνται)
headless2007-9-4 8:18:36

εδω και πολυ καιρω προσπαθω να παιξω το metin2  ( www.metin-2.com ) ολοι μου λενε με το wine θα παιζει ...λοιπον το εβαλα αλλα τπτ...παει σαν χελωνα σερνεται...μου κανει εντυποση ομως γιατι το pc με το linux πεταει...αν μπορει καποιος ας το κατεβασει απο εδω το game  http://dlcl.gfsrv.net/metin2/en/Metin2_20070806.exe και να μου πει τι πρεπει να κανω για να παιξει....επειδη ξερω πως 8α μου βρειτε λυση σας ευχαριστω απο τωρα

και εγω θα τολμησω κατι αλλο και ας φανει "καπως".

Ε ενταξει!!  οποιος θελει και τα παιγνιδακια του που κ που, γρηγορα και με αναλυσεις, ας αφησει σε μια γωνια του σκληρου κ κανα win. Τι να κανουμε τωρα!! Μονιμο το προβλημα.

Αρκετα νεα παιχνιδια εχουν προστεθει στη λιστα των: Νεα στα repos. Ριξτε μια ματια....