Dual boot Windows XP και Linux Mint problem (SOLVED)

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Πέμ, 04/05/2012 - 17:02 | 2' | 3

Παιδιά καλησπέρα,

Έχω ένα PC Pentium III 800MHz RAM 1GB HD 320GB. Έχω κάνει έγκατάσταση τα Win XP και μετα κάνω εγκατάσταση το Linux Mint 12 LXDE. Στην εγκατάσταση του Mint επιλέγω να εγκατασταθεί μαζί με τα Windows για να κάνει μόνο του τις κατατμήσεις στον δίσκο. Μετά το τέλος της εγκατάστασης στην επανεκκίνηση μου βγάζει ένα μήνυμα
error no partition found
grub rescue
Φαντάστηκα ότι δεν έχει εγκαταστήσει σωστα τον grub και έτρεξα το DVD του έβδομου τεύχους του Linux Inside που στα rescue tools έχει το supergrub αλλά χωρίς επιτυχία. Βέβαια ήταν η πρώτη φορά που δουλεύω το πρόγραμμα.
Να σημειώσω ότι έκανα 2 φορες εγκατάσταση το Mint και κάνει τα ίδια.
Υπάρχει κάποια λύση;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

     Φίλε  Παναγιώτη ,  δεν  θέλω  να  σε  απογοητέψω  ,  αλλά  για  να  καταλάβεις  &  να  εννοήσεις  τί  ΔΕΝ  κάνεις  σωστά ,  χρειάζεται  να  γραφτούν  τόμοι  ολόκληροι  (  &  σύ  να  διαβάσεις  πάρα  πολλά.. )  Μην  το  βάζεις  κάτω  όμως  ,  γιατί  τα  πράγματα  είναι  πάρα  πολύ  απλά  ,  &  για  το  λόγο  αυτό  όλα  σου  φαίνονται  τόσο  δύσκολα ,  δλδ  βουνό  ,  τί  βουνό  ,  πές  Θιβέτ  καλύτερα.  Πάντως  ένα  πράγμα  να  ΜΗΝ  κάνεις.  Να  το  ''βάψεις''  το  κουτί  μπλέ  &  να  το  ρίξεις  μές  στη  .. θάλασσα.  Αυτά  νομίζω  θα  σε  βοηθήσουν  πάρα  πολύ , τώρα  στο  ξεκίνημά  σου  στον  πλανήτη  LINUX.

Διαλεξες δισκο για εγκατασταση? Εισαι συγουρος οτι φτιαχνει τα partition με την συγκεκριμενη επιλογη? Δοκιμασες να τα φτιαξεις μονος σου να δεις αν γινετε ή οχι σωστα η εγκατασταση του grub?

Τελικά το έφτιαξα κάνοντας manually τα partitions και δουλεψε κανονικά. Κανένα πρόβλημα.

@zenwalk05 Δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνω με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Απλά μου κίνησε την περιέργια γιατί θεωρητικά με την επιλογή αυτή κάνει σωστά τα partitions. Μάλλον έγώ έκανα κάτι λάθος. Τέλος πάντων, ούτε καν το σκέφτηκα να το βάψω μπλε και τέτοια.

Σας ευχαριστώ και τους δύο.