OPENSUSE WIFI ΠΡΟΒΛΗΜΑ

tom1972 | Δευ, 03/19/2012 - 00:11 | 2' | 8

Καλησπέρα σε όλους !
Αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα στο opensuse 11.4 kde του laptop (το opensuse 12.1 kde του desktop πάει τέλεια....)
Στο σπίτι μου έχω cyta και κάθε φορά συνδέομαι με το wifi της cyta κανονικά... Έχω αποθηκεύσει τον κωδικό της σύνδεσης και συνδέομαι κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα...
Προχθές ήμουν καλεσμένος στο πατρικό μου όπου από στο διπλανό ΚΕΠ, υπάρχει wifi δωρεάν.... χωρίς κωδικό.
Το δύκτιο αυτό το έβλεπε κανονικά, αλλά δε συνδεόταν με καμία περίπτωση !!!!
Ευτυχώς στο laptop έχω και fedora 14 kde, όπου συνδεόταν κανονικά και αυτόματα χωρίς να κουνίσω ούτε το μικρό μου δαχτυλάκι....
Προσπάθησα να καταλάβω τι γίνεται αλλά ακόμη είμαι στο χάος.....
Κάποια ιδέα από κάποιον παιδιά ;;;;;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

     Αδελφέ  μου  Τομκάτ , χωρίς  να  έχω  ιδέα  από  wifi σύνδεση net  (  μόνο με Connex 24άρι  &  σφαιράτο  παίζω :- ) ,  γιατί  δεν  κάνεις  μιά  καινούρια  εγκατάσταση  το   openSuse 12.1  καί  στο laptop  να  λυθούν  όλα  τα    προβλήματα  wifi  ??   To  11.4  νομίζω  πως  έχει  παλιώσει  αρκετά.  ΔΕΝ  υπάρχει  λόγος  να το  κρατάς  στο laptop.

Θα το δοκιμάσω αδελφέ μου, απλά σκέφτηκα να το παλέψω λίγο...
Πάντως όπως είπα η cyta σίγουρα πάει σφαιράτη... Από εδώ μιλάμε τώρα.....
Να σημειώσω, ότι το wifi του ΚΕΠ, κοντά στην καθαρή εγκατάσταση που είχα κάνει (opensuse 11.4), λειτουργούσε....
Στην πορεία μάλλον κάτι έκανα.... ποιος ξέρει !!!
Σε κάνα μήνα θα φοράρω... Ευχαριστώ πάντως για την άμεση ανταπόκριση...
Με αυτό τον τρόπο νοιώθω να φεύγει η λινουξική μοναξιά...!!!!

Η λινουξική μοναξιά έχει να κάνει με το γεγονός ότι είμαι μόνος με λινουξ (ίσως..), σε ένα κόσμο windows-αδων, που όταν του μιλάς για λινουξ σε κοιτούν σαν να έχεις μουτζούρες στο πρόσωπο..... !!!!!

tomkat]Η λινουξική μοναξιά έχει να κάνει με το γεγονός ότι είμαι μόνος με λινουξ (ίσως..), σε ένα κόσμο windows-αδων, που όταν του μιλάς για λινουξ σε κοιτούν σαν να έχεις μουτζούρες στο πρόσωπο..... !!!!!

Εε!!!  Είμαστε πολλοί μη μασάς.
Τους πιο πολλούς φίλους μου τους μύησα στο Linux και δεν το αλλάζουν με τίποτα, οι άνθρωποι θελαν να κάνουν την δουλειά του απλά και γρήγορα και το κατάφεραν αφού με άκουσαν και με εμπιστεύτηκαν.
Μερικοί από αυτούς άρχισαν να την ψάχνουν και λίγο παραπάνω, περί linux.

      ε  όχι  και  μόνος  στο  λίνουξ ,  υπάρχουν  αρκετές  χιλιάδες  λινουξάδες  στη  χώρα  &  .. εκατομμύρια  σε  όλο
τον  κόσμο. 
       &  ύστερα  πάλι ,  πώς  θα  μπορούσαν  να  σε  ''κοιτάξουν''   αλλοιώς  ,  όταν  τους  μιλάς  για κάτι  που  ούτε 
μπορούν  να  φανταστούν  πόσο  καλό  είναι ??
       Είναι  τόσο  εύκολο  να  ρυθμίσει  σωστά  κάποιος  το  linux  ,  από  θέμα  video  driver  μέχρι  βασικά  προγράμματα  για  τις  ανάγκες  του ,  αν  δεν  έχει  κάποια  βοήθεια ??
       Μιά  μέρα  ολόκληρη  ''παιδευόσουν''  να  βάλεις  τον  catalyst  driver  , αν  &  είχες  καλή  εμπειρία  από  ubuntu
 κτλ  ,  χωρίς  καν  να  περάσει από  τη  σκέψη  σου  το  θέμα των  ''εξαρτήσεων''  για  να  λειτουργήσουν  όλα  σωστά  (   gcc ,  make  ,  kernel-devel-source-syms-patch ) , αλλά  ακόμα  &  της  αρχικής  total  upgrade  της  διανομής  (  # zypper ref   &    zypper  up  ). 
         Πού  να  κάτσει  να  ασχοληθεί  ο  άλλος  με  όλα  αυτά ,  προερχόμενος  από  το  ''φοβερό''  &  ''πανέξυπνο''
λειτουργικό  των  παραθύρων ??
          Τουλάχιστον ,  νοιώθεις  πως  ανήκεις  &  εσύ  σε  μιά  elit , στην  αιχμή  της  τεχνολογίας ,  ενώ  όλοι  οι
υπόλοιποι  απλά  έχουν  μαύρα  μεσάνυχτα. ΜΗΝ  τους  χαλάς  τον  ΥΠΝΟ , φίλε  Τομκάτ.

@ troikas , zenwalk
Μου δίνετε δυνάμεις για να συνεχίζω.....!!!!

@ zenwalk
Μόλις έβαλα και στο laptop , opensuse 12.1..... (Είχα opensuse 11.4). Έχω nvidia εκεί.
Όλα πάνε καλά..... Κάνω και το κόλπο με την αποθήκευση των πακέτων για την offline εγκατάσταση.... που λέγαμε....

    Το  ''κόλπο''  με  την  αποθήκευση  των  πακέτων  δεν  είναι  πουθενά  αλλού χρήσιμο  παρά 
μόνο  για  τους  ...''συλλέκτες''  πακέτων , δλδ  μάλλον  περιττό για  τον  καθημερινό  χρήστη ,  εκτός  &  αν  θές  για  κάποιο  λόγο  να έχεις  όλα  τα  πακέτα  για  μιά  συγκεκριμένη  εφαρμογή μαζεμένα  σε  ένα  στικάκι..  όπως  και  να ' χει ,  τουλάχιστον  γνωρίζεις  τον  τρόπο  να  τα  αποθηκεύσεις ,  όποτε  χρειαστείς  κάτι  τέτοιο ,  επομένως  ΔΕΝ  είναι  &  τελείως  άχρηστο  σαν  γνώση  να  το  γνωρίζεις  και  τούτο.
      Και  να  ξέρεις  πως  ΟΛΕΣ  οι  διανομές  λειτουργούν  με  παρόμοιο  τρόπο ,  τα  πακέτα  πανε  στη  διαδρομή 

      /var/cache/ ...

     Είσαι  ΠΑΝΕΤΟΙΜΟΣ   να  ασχοληθείς  με  ΟΠΟΙΑ  διανομή  θελήσεις , αδερφέ  μου Τομκάτ ! !

Έχω πάρει τις βασικές γνώσεις από τα 3 βασικά συστήματα UBUNTU, FEDORA, OPENSUSE....
Το καλοκαιράκι θα δοκιμάσω το Nosonja-arch που μου σύστησες.
Αδελφέ μου έχω κρατήσει τις σημειώσεις για την εγκατάσταση και παραμετροποίηση που έχεις γράψει....!!!!