Sabayon Απορίες

jvs | Τετ, 02/22/2012 - 11:59 | 2' | 58

Καλημέρα σε όλους.

Χρησιμοποιώ Ubuntu εδω και αρκετό καιρό, και πλέον ήρθε η ώρα να κάνω το επόμενο βήμα, να βρω μια άλλη έκδοση. Μου αρέσει το όλο πρότζεκτ της Sabayon και γι αυτό στέλνω εδώ να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως εγκαθιστάς ένα πρόγραμμα για παράδειγμα. Φυσικά θα διαβάσω τα documentation που υπάρχουν στο site του Sabayon (how to κλπ), απλά ρωτώ πρώτα εδώ να μου φύγουν οι πρώτες απορείες και μετά να συνεχίσω.

Επιπλέον αυτό που ξέρω είναι ότι έχεις δύο επιλογές για το πως εγκαθιστάς ένα πρόγραμμα, τον Entropy ή τον Portage.Ο Entropy θα είναι πιο εύκολος για όχι τόσο έμπειρους χρήστες. 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

      Αν  στο  δίσκο  έχεις  μόνο  ένα  partition  για  να φιλοξενεί  το  Linux  ,  ΔΕΝ  έχεις  λόγο  να  πειράξεις  τίποτα ,  αφού  μιά  χαρά  εκκινούν  και  τα  windows.   Το  να γυρίσεις  σε  grub 1 ( legacy )  ,  μάλλον  θα σε βάλει σε  μπελάδες.  Η  ''συνταγή''  είναι  χρήσιμη όταν  έχεις  ''ανεξάρτητο''  εξωτερικό   δίσκο  με  πολλά  partitions  για  να  φιλοξενείς  πολλές  διανομές  Linux.  Τότε ,  ο  πιό  εύκολος  τρόπος  να  εκκινείς  όλες  τις διανομές  είναι  μέσω  grub-legacy  &  διόρθωσης  του  menu.lst  με  τον  nano.
     Όσο  ΔΕΝ   συντρέχει  ο παραπάνω  λόγος ,  δεν  πειράζεις τίποτα.  Νομίζω  είναι  εφικτό  να καταλάβεις  πώς  λειτουργεί  το  grub.cfg   ( grub 2 ) &  να  προσθέσεις  &  σε  αυτό  τα  ανάλογα  entries  ,  κατά  τρόπο  αντίστοιχο   με  την ''λογική''  του  menu.lst  ( grub 1 )

     Όσο  για μια  νέα  διανομή  ,  με  το  Ubuntu ,  που  το  έχεις  ''βαρεθεί''  ,  δεν  υπάρχει  τίποτα  που  να  μην  μπορώ  να  κάνω ,  σε  αντίθεση  με  άλλες  διανομές , οπότε πάντα  το  Ubuntu  οπωσδήποτε  μέσα  στο  δίσκο &  αν  υπάρχει   ελεύθερο partition  για  2η  ή  3η  διανομή ,  η  επιλογή  είναι  ελεύθερα  δική  σου.   Καλύτερα  όμως , απέφυγε  να δημιουργείς  νέες  κατατμήσεις  στο  δίσκο  με τα  wind , ενώ  πειραματίσου  όσο  θές  με  έναν  ανεξάρτητο  δίσκο , για  αποκλειστική  χρήση Linux.

Σκοπεύω να βάλω εκτός απο ubuntu να έχω αλλη μια η δυο διανομες... Το κακό ειναι ότι έχω και win στο δίσκο....και δεν έχω την ευχέρεια να κάνω αυτο που λες, με τον εξωτερικό...

Σκοπεύω να βάλω εκτός απο ubuntu να έχω αλλη μια η δυο διανομες... Το κακό ειναι ότι έχω και win στο δίσκο....και δεν έχω την ευχέρεια να κάνω αυτο που λες, με τον εξωτερικό...

        Ωραία  λοιπόν ,  έστω  ότι  έχεις  2  ελεύθερα  partitions. Κάνε  την  εγκατάσταση  των  νέων  διανομών ,  χωρίς   bootloader ,  &  μετά  ''διόρθωσε''  το  grub.cfg ,  προσθέτοντας  τα  νέα  entries ,  κατά  το  παράδειγμα   του  Ubuntu.  Δεν  είναι  πολύ  δύσκολο  να  καταλάβεις  με  ποιά  ''λογική''  λειτουργεί. Προσπάθησέ το ,  όμως   κατά  τη  δημιουργία  καινούριων  κατατμήσεων ,  να  είσαι  προσεκτικός  με  το  NTFS   partition.

Αν έχεις ήδη το Ubuntu μην εγκαταστήσεις τον Grub άλλης διανομής. Απλά κάνε την εγκατάσταση, μπες στο Ubuntu και γράψε στο τερματικό update-grub ή update-grub2 και θα προστεθεί αυτόματα η νέα διανομή.
Για περίπτωση με 2 διανομές Linux αναφέρομαι.

     επίσης ,  υπάρχει  και  η  εντολή  blkid  για  να  πάρεις  τα  ''περίεργα''  hexadecimal  numbers για  τον  grub 2  από  κάθε  partition. Κάπου θα  σου  χρειαστούν.

zen@colossus4:~$ blkid /dev/sdb1
/dev/sdb1: UUID="3543408b-a466-4721-9806-ee2f2654d31a" TYPE="ext4"
zen@colossus4:~$ blkid /dev/sdb2
/dev/sdb2: UUID="a4820975-30be-48f1-ad45-9bafd55280cc" TYPE="swap"
zen@colossus4:~$ blkid /dev/sda1
/dev/sda1: UUID="5d547cf7-27b0-4587-8bbc-a31c43989fce" TYPE="ext4"
zen@colossus4:~$zen@colossus4:~$ df -h
Filesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sdb1              57G   14G   41G  25% /
none                  1.6G  684K  1.6G   1% /dev
none                  1.6G  172K  1.6G   1% /dev/shm
none                  1.6G   92K  1.6G   1% /var/run
none                  1.6G     0  1.6G   0% /var/lock
/dev/sda1             958M   42M  867M   5% /boot
zen@colossus4:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID:    DescentOS
Description:    DescentOS 2.1
Release:    2.1
Codename:    natty
zen@colossus4:~$ date
Sat Feb 25 15:39:07 EET 2012
zen@colossus4:~$

Σόρρυ για την καθυστέρηση, αλλά έλειπα... 
Λογικά από αύριο θα 'πειραματιστώ'  και θα ποστάρω εδώ για ότιδήποτε..
Ευχαριστώ! 

zenwalk05]       κάτι  μπορεί  να  έκανες  λάθος  κατά  την εγκατάσταση. Καταρχήν ,  μην  ασχοληθείς  ποτέ  ξανά  με  Sabayon- Gentoo  , όσο  είσαι  ακόμα ψαράς. ......
.............
...............
Θα  μάθεις  πρώτα  το Linux  &  μετά  ξεκίνα  πειράματα. &  κάτι  τελευταίο. Τρέχω  όλες  τις  διανομές στο  desktop μου ,  εκτός  απο  Gentoo &  Sabayon.Τυχαίο ??  Δεν  νομίζω. 

Στο laptop της συντρόφου μου (VR220 msi) έχω εγκαταστήσει το Sabayon -γλώσσα ΕΛΛΗΝΙΚΑ- & ΔΟΎΛΕΨΕ άψογα απο την αρχή. Επίσης στο παλιό μου desktop -homemade asus με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών- έχω εγκαταστήσει την ίδια διανομή & "παίζει" απροβλημάτιστα (όσο δεν την πολυσκαλίζω).
Ποιός ο λόγος για τέτοια "αφ' υψηλού" θεώρηση των νεοεισερχόμενων στο linux αγαπητέ zenwalk ?