debian-kde

airmaik | Παρ, 01/13/2012 - 19:03 | 2' | 5

εκανα ενα netintall με το cd-iso το businesscard και επελεξα γραφικο περιβαλλον kde

απλα εχω καποια προβλήματα οχι σημαντικα πιστευω

το ποιο σημαντικο ειναι οτι δεν μπορω να μπω σαν διαχειριστης στο dolphin

δίνω

kdesu dolphin

kdesu: command not found

δίνω

sudo dolphin

unnamed app(10895): KUniqueApplication: Cannot find the D-Bus session server:  "/usr/bin/dbus-launch terminated abnormally with the following error: No protocol specified
Autolaunch error: X11 initialization failed.
"

unnamed app(10894): KUniqueApplication: Pipe closed unexpectedly.

μπαίνω σαν διαχειριστης με su

και δινω

dolphin

και μου βγαζει

root@debian:/home/prodromos# dolphin
unnamed app(10907): KUniqueApplication: Cannot find the D-Bus session server:  "Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken."

unnamed app(10906): KUniqueApplication: Pipe closed unexpectedly.

μου πειπει καποιο πακετο μηπως?

επισης οταν παω να ανοιξω τον σκληρο μου τον δισκο μου βγαζει αυτο το μηνυμα

http://img171.imageshack.us/img171/8923/76972596.png

στο gparted οταν παω στον σκληρο μου βγαζει αυτο,αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το κανω

http://img51.imageshack.us/img51/9554/74806645.png

και ενα αλλο ειναι οτι ενω εχω ηχο δεν βλεπω κατω δεξια το μενου για να ανεβαζω και να κατεβαζω τον ηχο

ποιο πακετο ειναι αυτο διοτι δεν το θυμαμαι καθολουυ

ευχαριστω




Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

     δοκίμασε να συνδεθεις ως super user (root)  στο συστημα , δίνοντας στο πεδιο login user  ---> root   και  κατόπιν το passwd για τον super user   ( αν  το επιτρεπει το debian αυτό ) , αλλιώς ψαξε στο μενου του kde να βρεις αν υπαρχει το dolphin με ''δικαιώματα'' root.

   Για το δισκο δωσε απο τερματικο ως root  # umount /dev/sdc1   και μετα # fsck /dev/sdc1

   Στη συνεχεια φτιαξε ενα ''mount point''  για να προσαρτησεις το δισκο ως εξης :

     #  mkdir /mnt/removable       και μετα  # mount /dev/sdc1 /mnt/removable

  Τα περιεχομενα θα τα δεις με τον dolphin σε super user mode.

γιατι το debian ειναι τοσο πισω στο kde?

θελω να πω στο sid ακομα ειναι με το 4.6.5 kde!!!,υπαρχει κανενα νεο ποτε σκοπευουν να βαλουν για αρχη το 4.7?

         Το  debian  ΔΕΝ  είναι και ό,τι  πιό  σύγχρονο  υπάρχει , δυστυχώς... όταν  ο  πυρήνας  ειναι  ο  ... 2.6.32   ,  μάλλον  να  είσαι  πολύ  ευχαριστημένος  που  δεν  είσαι  ακόμα  με το KDE 3..   Γιατί   επιμένω  με  το  Ubuntu  &  τον  Mark  ?    Γιατί  βλέπει  πολύ  μπροστά  ο  άνθρωπος  πώς  θα  έπρεπε  να  είναι το  Linux  ,  έστω  &  με το  Unity  που δεν  είναι  &  ο,τι  πιό  εύχρηστο..  Τέσπα ,  όλο το  ubuntu βασίζεται στο debian ,  &  αφού  το  ubuntu  είναι  τέλειο ,  μπορούν  να  κάνουν και το  debian  το  ίδιο  τέλειο , αν  όχι  καλύτερο.

μα για testing και sid μιλαω στον sid εχει τον 3.2 πυρηνα,οποτε και στο testing σε καμια βδομαδα,εχω πολυ ποιο καινουργια πακετα για alsa,ndivia και αλλα σε σχεση με το 11.10 ubuntu  δεν ισχυει αυτο που λες

το testing μια χαρα συγχρονα πακετα εχει ,μαλλον μπερδευεσαι ,απλα υπαρχει καποιο προβλημα με το kde

στο gnome εχω το 3.2 μια χαρα κοινως