FEDORA-GRUB

tom1972 | Παρ, 11/18/2011 - 20:55 | 2' | 74

Καλησπέρα!
Έχω FEDORA 15 με KDE. Όταν την εγκατέστησα, επειδή ήθελα να συγκατοικήσει με το UBUNTU (και XP), αναγκάστηκα κατά την εγκατάσταση της FEDORA να μην εγκαταστήσω καθόλου BOOTLOADER. Αν εγκαθιστούσα BOOTLOADER, θα κάλυπτε το GRUB του UBUNTU, και πρόβλημα...
Υπάρχει τρόπος να επανεγκαταστήσω τον FEDORA BOOTLOADER, χωρίς να κάνω format γιατί βαριέμαι;
Δοκίμασα με το SUPER-GRUB, αλλά μου έβγαζε σφάλμα.
Σημειώνω ξανα, ότι δεν υπεργράφτηκε το FEDORA-GRUB στον MBR, αλλά δεν τον εγκατέστησα καθόλου εξ'αρχής.
Η όλη βαβούρα είναι ότι θέλω, να forma-ρω το partition του UBUNTU, και να το συνενώσω με αυτό της FEDORA.
Αν όμως το κάνω αυτό λογικά θα σβηστεί το UBUNTU-GRUB, και μετά τί...; αφού η FEDORA δεν έχει δικό της GRUB;
Δεν ξέρω αν κατάλαβε κανένας τι λέω στα παραπάνω!
Κάποιος guru να βοηθήσει παίδες... Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

με συγχωρεις αλλα τα εχω παιξει απο την κουραση
τι θα βαλω τελικα σαν πυρηνα
και το UUID πως το βρισκω

στην 1ηγραμμή: (2.6.40.4-5.fc15.i686)
στην 3η γραμμή: vmlinuz-2.6.40.4-5.fc15.i686
και στην 4η γραμμή: initramfs-2.6.40.4-5.fc15.i686.img

στις αντίστοιχες θέσεις
για το UUID γράψε vw root την εντολή blkid

Αν κι αυτό δεν πετύχει, η επόμενη λύση είναι να επαναφέρεις τον grub του ubuntu με το super grub disk.

βρηκα το uuid και θελω να αντιγραψω το menu.lst απο το home φακελο τησ fedora sto /boot/grub
μου λες την εντολη γιατι εχει κολησει το μυαλο μου;

Κατ'αρχή καλημέρα
Εχθές κατέρρευσα και κοιμήθηκα. Τα δοκίμασα όλα ξανά το πρωί τα νούμερα που μου είπες, τα έλεγξα εις τριπλούν, αντέγραψα το menu.lst, στο  /boot/grub, όπως είπαμε, αλλά α[ποτέλεσμα η ίδια μαύρη οθόνη με το grub>
Έβαλα ξανά τις εντολές του find όπως είπαμε, παλι τίποτε.
Τώρα έχω άλλο πρόβλημα. Δεν βγαίνει το live-cd από το tray με τίποτε.
Ούτε με το πάτημα του κουμπιού, ούτε μπορώ να δώσω eject στη μαύρη οθόνη του grub>.
Αν κανω boot από το cd δεν λειτουργεί ούτε εδώ το eject. Τίποτε.
Αλλιώς δεν μπορώ να βάλλω το cd με το super-grub, ούτε τίποτε...

Καλημέρα tomkat

Εγώ δεν κατέρρευσα ακόμη, απλώς δεν μπορούσα να μπω στο site με τίποτα. Έμπαινα οπουδήοτε αλλού εκτός από το linux inside. Μου έβγαλε και μια φορά μήνυμα ότι υπήρχε τεχνικό πρόβλημα. Μέχρι τις 8:20 που έφυγα δεν είχε διορθωθεί. Λες να "γονατίσαμε" τον server;
Επειδή λοιπόν, είμαι 28 ώρες χωρίς ύπνο και δεν ξέρω πόσο θα αντέξω ακόμη, θα προσπαθήσω να συγκεντρώσω σε ένα μήνυμα 2-3 λύσεις που βρήκα σήμερα το πρωί. Οπότε, θα επανέλθω μετά από λίγη ώρα.

Τα νέα του τρελού με τη α-grub-ωτη fedora
Σε ευχαριστώ πολύ που με στήριξες, μέχρι το πρωί, και που σε έπρηξα.

1. Κατ'αρχην, το cd το εβγαλα, με συνδετήρα από την τρύπα του cd drive (το βρήκα στο internet)
2.Αφού το ubuntu partition (sda6) δεν το χρησιμοποιώ, και το έχω αδιάσει από αρχεία, εγκατέστησα εκ νέου, τη fedora 15 kde εκεί, με grub αυτή τη φορά.
3.Θα κάνω τις ίδιες εγκαταστάσεις-ρυθμίσεις, όπως το άλλο partition fedora, που υπάρχει
4.Παρ'όλα αυτά, το partition του fedora στο sda7 δεν το βλέπει. Κάποια ιδέα
5.Τα προηγούμενα που λέγαμε ξέχασέ τα.
6.Αν δε μιλήσουμε μεχρι τις 2.40, θα απαντήσω, το απόγευμα γιατί δουλεύω

M' έστειλες τώρα, άλλες δυο λύσεις μου έμεναν να γράψω...
Τέσπα, που λέτε κι εσείς οι νεότεροι. Αυτό που έκανες θα ήταν στη λύση Νο11, αλλά θα πρότεινα το Fedora 16,  επειδή είναι πιο φρέσκο, άρα θα είχε ελάχιστες αναβαθμίσεις. Και από ό.τι διάβασα πάει καλά.

1. Δεν βλέπει το sda7 στον grub; Θα την βρούμε την λύση, αλλά το βραδάκι, να κοιμηθώ μερικές ώρες.
2. Dεν βλέπει το sda7 στοn διαχειριστή αρχείων της νέας εγκατάστασης; Είναι εύκολο, χρειάζεται να το κάνεις mount (προσωρινά ή μόνιμα). θα σου γράψω το βράδυ, ίσως και νωρίτερα.

Πάντως, και να μην βλέπει το sda7 στον grub, δεν σε πειράζει, θα το προσαρτήσεις στην καινούργια εγκατάσταση προσωρινά, θα κάνεις αντιγραφή όσα αρχεία σε ενδιαφέρουν από το sda7 στην νέα εγκατάσταση και μετά του ρίχνεις ένα περιποιημένο φορμάρισμα και το κάνεις mount μόνιμα στο /home σου (της νέας εγκατάστασης).
Αν π.χ. το όνομα χρήστη είναι tomkat, θα το προσαρτήσεις στο /home/tomkat/data ή /home/tomkat/storage ή /home/tomkat/Διάφορα κλπ. Του δίνεις και δικαιώματα απλού χρήστη και είναι ένα ακόμη directory στον "προσωπικό φάκελο".
Αν χρειάζεσαι λεπτομέρεις, το βραδάκυ.
Καλή δουλειά.

Αδερφέ, άρχισα με το ubuntu πριν από 2,5 περίπου χρόνια. Δεν είχα ρωτήσει τίποτε και έψαχνα στο internet, για ότι ήθελα. Έχω αρκετά αρχεία word, στα οποία είχα γράψει τρελές σημειώσεις, για το πως να χειριστώ το ubuntu. Δεν το έβαζα ποτέ κάτω, εκτός από χθές.
Δοκίμασα ακριβώς όπως μου τα είπες, αλλά δεν έβλεπα, αποτέλεσμα. Έτσι δοκίμασα κάτι αλλο αλλά έμαθα αρκετά χθες, που δεν τα είχα ασχοληθεί.
-------
Στο θέμα μας τώρα.
Η νέα fedora, mount-αριζε κατευθείαν τον sda7. No problem εδώ. Απλά δεν εμφανίζεται στο νέο grub. Κι εγώ για μεταφορά και format το πάω, αλλά αν μου προτείνεις κάτι άλλο, ευχαρίστως θα το δεχτώ αφού θα μάθω και κάτι παραπάνω.
Άκου κι ένα άλλο τρελό. Έβαλα την fedora 16 kde, όπως μου είπες.... (από πειράματα άλλο τίποτε), μόνο μαύρη οθόνη χωρίς μπουτάρισμα χωρις grub χωρίς τίποτε. Οπότε την βγάζω αυτόματα και επανέρχομαι στην 15. Αλήθεια γιατί αυτά τα τρελά της fedora; H μονο σε μενα συμβαίνουν....
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΑ στο τελος της εγκατάστασης για το 16, μου γράφει:
There was an error installing the bootloader.
the system may not be bootable.
Το δοκίμασα 2 φορές και πάω για 3η. καμιά ιδέα;
Απάντησε αφού ξεκουραστείς....

Καταρχάς πως και έχεις τόσα πολλά partitions ;
Θέλεις να έχεις στο pc σου xp-ubuntu-fedora ;

Έχεις εγκαταστήσει τον grub (της fedora) στο mbr ;
Τι ακριβώς δεν πάει καλά ;

Σόρρυ που ξαναρωτάω αλλά χάθηκα διαβάζοντας τα προηγούμενα posts.

Καλησπέρα zynif. Τα προηγούμενα ήταν για τον John66, τον οποίο έχω πρήξει από χθές.
Τώρα έχω ένα partition fedora 15 kde με bootloader στον sda6. Μια fedora ston sda7 χωρις bootloader, και xp αλλού.
Η fedora-sda7 δεν μπουτάρει μόνη της.
Η fedora-sda6, λειτουργεί κανονικά, αλλά δεν βλέπει στον grub της το fedora-sda7.

Καταρχάς εγώ ξέρω ότι πρέπει να υπάρχει grub στον master boot sector του σκληρού.
Anyway πόσταρε το menu.lst της fedora-sda6 και τα περιεχόμενα του /boot της fedora-sda7

Ένας bootloader χρειάζεται μόνο ανεξάρτητα από πόσες διανομές έχεις.Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει...

Μήπως κάτι έκανες πάλι με τον bootloader (grub); Πού διάλεξες να γίνει η εγκατάσταση;

Ας παραθέσω εδώ, κάτι γενικότερο:
Θα το γράψω κάπως συνοπτικά, χωρίς να εννοώ ότι μόνο αυτός είναι ο τρόπος που υπάρχει ή ο σωστός τρόπος, αλλά αυτός είναι ο τρόπος που χρησιμοποιώ και έχω το κεφάλι μου ήσυχο:

Έχω μια διανομή που την θεωρώ κύρια. Την βασική διανομή, αυτή που μου αρέσει και χρησιμοποιώ τον περισσότερο καιρό και -λογικά- την ξέρω και καλύτερα. Στην περίπτωσή μου, τα προηγούμενα 3 χρόνια ήταν η Mandriva κι εδώ και 8-9 μήνες η Mageia (που είναι fork της Mandriva).
Ο grub της κύριας διανομής μου, είναι πάντα εγκατεστημένος στο /dev/sda (όχι στο /dev/sda1 ή οπουδήποτε αλλού), γιατί εφόσον είναι η κύρια διανομή μου, είναι μάλλον απίθανο να αλλάξει θέση.
(δηλαδή, είναι εγκατεστημένος εκεί που ήταν ο MBR των windows - τα οποία είναι πια μια ανάμνηση).
Όλες οι άλλες διανομές που περνάνε από τον υπολογιστή μου (από 6 έως 12 κάθε φορά) εγκαθιστούνται σε προκαθορισμένα partition, τα οποία είναι τα ίδια εδώ κι ενάμιση χρόνο. Απλώς διαμορφώνονται (format) κι εγκαθιστώ κάτι άλλο.
Όποια λοιπόν διανομή -εκτός της κύριας- εγκαταστήσω, ο grub αυτής της όποιας διανομής εγκαθιστάται στο partition που είναι ο ριζικός κατάλογος της διανομής αυτής (ή ρίζα ή root ή σύστημα αρχείων), δηλ. στο /.
Έτσι λοιπόν, κάνω πάντα "chainload" όπως λέμε, από έναν grub φορτώνω κάποιον άλλο, και δεν έχω ποτέ πρόβλημα, είτε είναι grub legacy, είτε grub 2. Kαι να στραβώσει κάτι, πάντα είναι θέμα κάποιας εγγραφής σε κάποιον grub (που διορθώνεται εύκολα) και όχι η εγκατάσταση του ίδιου του grub.
Δίνω προσοχή πάντα, λοιπόν, κατά την εγκατάσταση μιας διανομής όταν φτάσω στο σημείο για το partitioning. Από την λίγη εμπειρία που έχω, τις περισσότερες φορές η εγκατάσταση του grub είναι είτε στην ίδια  αυτή σελίδα του εγκαταστάτη (στο πάνω ή κάτω μέρος), είτε στην επόμενη. Οπότε κι εγκαθιστώ τον grub εκεί που είναι ο ριζικός κατάλογος /.
Α... και χρησιμοποιώ πάντα ένα swap partition, κοινό για όλες τις διανομές (αυτό που έχω φτιάξει πριν 2 χρόνια για την κύρια διανομή μου).

Δεν λέω ότι άλλοι χρήστες δεν μπορούν να κάνουν ή δεν κάνουν κάτι άλλο που μπορεί να είναι κι εκείνο σωστό, αλλά με αυτό τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω, έχω ήσυχο το κεφάλι μου, εδώ και πολύ καιρό.
Οτιδήποτε άλλο, θα το κάνω μόνο για να πειραματιστώ και εν γνώση μου. Και να στραβώσει κάτι... format, ενημέρωση, και πιθανόν ξανά προσπάθεια. Αλλά τις παραπάνω βασικές αρχές δεν τις αλλάζω πλέον.
Ελπίζω λίγο να βοήθησα (κι εσένα και άλλους που πιθανόν το διαβάσουν) με αυτά που περιέγραψα.

tomkat
απο την απάντησή σου στον zynif, έρχεται η ερώτησή μου:

Γιατί εγκατέστησες τον grub της νέας fedora στο /dev/sda6 και όχι στο /dev/sda;
Πώς μπορείς και boot-άρεις με αυτόν τον τρόπο; (δεν θα έπρεπε να μπορείς).
Τι άλλο έχεις εγκατεστημένο σε αυτό το laptop;
Σε μια από τις διανομές που μπορείς και boot-άρεις, άνοιξε τερματικό, πάρε δικαιώματα roοt, και δώσε την εντολή: fdisk -l
Ανέβασε το αποτέλεσμά της εδώ, και γράψε μια σημείωση τι είναι, για τί χησιμοπιοείται το κάθε partition.

Λίγο άσχετο αλλά ίσως να σου χρειαστεί -> Ένας άλλος τρόπος να βλέπεις και να επεξεργάζεσαι  τα partitions σου είναι με τη χρήση του g-parted live cd (χωρίς να μπλέκεις με cd εγκατάστασεις) και κονσόλα.

Πολύ σωστός zynif !!!
Με το Gparted διαμόρφωσα κι εγώ τα partition μου, πριν από καιρό, και δεν τα ξαναπείραξα (ως προς το μέγεθός τους)

Φίλε John66,
Έχω XP,  έχω την fedora 15 kde (sda6) που εγκατέστησα τώρα τελευταία, όπως σου είπα πριν, και εκείνη την προβληματική fedora 15 kde (sda7), όπως σου είπα πριν.
Μια διευκρίνηση, στην fedora-sda6, τον grub τον τοποθετησα στο mbr, όπως ήταν προεπιλεγμένο. Δεν έχει πρόβλημα, είναι μια χαρά.
Απλά το πρόβλημά μου είναι ότι όταν μου είπες για την fedora 16, την εβαλα πιο πριν στο sda6, και δεν μπούταρε καθόλου, και έβγαζε μόνο μια μαύρη οθόνη.

1. Που σημαίνει ότι τα primary partition: sda1, sda2, sda3, και το logical sda5 είναι partition με σύστημα αρχείων windows; (Εκτός κι αν φυσικά, έχεις λιγότερα πρωτεύοντα διαμερίσματα).

2. Σωστά δεν σου boot-άριζε προηγουμένως η Fedora 16, γιατί είχες εγκαταστήσει τον grub της στο sda6 και όχι στο sda.
To μηχάνημά σου (και όλα τα pc), όταν ξεκινάνε, ψάχνουν για έναν "εκκινητή", που πρέπει να βρίσκεται στην αρχή του 1ου δίσκου που είναι καθορισμένος στο BIOS για εκκίνηση, πριν το το 1ο partition του δίσκου αυτού. Είτε αυτός ο "εκκινητής" είναι ο MBR των windows είτε ένας Linux Βootloader (ο grub στην περίπτωσή μας), είτε οτδήποτε άλλο.
Αυτός ο χώρος (από 32 ΚΒ έως 1 ΜΒ, τόσο είναι συνήθως) πριν το 1ο partition του 1ου εκκινήσιμου δίσκου, είναι το sda (και σωστότερα, το /dev/sda). To 1o partition, του δίσκου ξεκινά μετά από αυτό το μικρό τμήμα που ονομάζουμε /dev/sda, γι' αυτό και βάζουμε δίπλα κι έναν αριθμό (sda1) και δηλώνουμε έτσι ότι είναι partition.

Στην περίπτωση της αποτυχημένης προσπάθειας με την Fedora 16, που περιέγραψες πριν, στο /dev/sda δεν υπήρχε τίποτα γραμμένο, γι αυτό και είδες την μαύρη οθόνη.
Για να το πω "χοντρά και απλοϊκά", το υλικό σου (το hardware) δεν "ήξερε" τι να κάνει, επειδή δεν "του είχες γράψει οδηγίες" τι να κάνει.
Και το hardware "ξέρει να ψάχνει για οδηγίες", μόνο στο /dev/sda, πουθενά αλλού. Εκεί θα έπρεπε να βρεί οδηγίες που "θα του λένε" π.χ.: "Για περισσότερες οδηγίες, μπορείς να επιλέξεις να πας, ή στο sda1 (εκκίνηση windows), ή στο sda6 (εκκίνηση Fedora 16), ή στο sda7 (εκκίνηση Fedora 15)".

Ελπίζω, τώρα να είναι κατανοητό πού "στράβωσαν" οι εγκαταστάσεις που επιχείρησες.

3. Τώρα λοιπόν, τι θέλεις να κάνεις; Δεν υπάρχουν και πολλές απαντήσεις...
Όπως έγραψες, τώρα πια έχεις μια εγκατάσταση Fedora 15 στο /dev/sda6 που δουλεύει σωστά και εκκινεί σωστά, εφόσον -πάλι σωστά- έχεις εγκαταστήσει τον  grub της στο sda (και όχι κάπου αλλού).
Αν στο dev/sda7 (στην παλιότερη Fedora) υπάρχουν κάποια αρχεία που σε ενδιαφέρουν να κρατήσεις, προσάρτησε το /dev/sda7 στην νέα σου εγκατάσταση, και μετέφερε στην νέα σου εγκατάσταση τα αρχεία αυτά.
Μετά, αποπροσάρτησε το partition /dev/sda7 διαμόρφωσέ το.
Τι θα το κάνεις; Δικιά σου επιλογή...
Μπορείς, όπως έγραψα σε προηγούμενη απάντηση, να το κάνεις μέρος της νέας σου εγκατάστασης:
Αν π.χ. το όνομα χρήστη σου είναι tomkat, θα το προσαρτήσεις στο
/home/tomkat/data  ή /home/tomkat/storage ή /home/tomkat/Διάφορα κλπ
(όπως θέλεις εσύ). Του
δίνεις και δικαιώματα απλού χρήστη και είναι ένα ακόμη directory στον
"προσωπικό φάκελο"
.

Ή μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να κάνεις εγκατάσταση μια άλλη διανομή, για να την δοκιμάσεις.
Φυσικά, αν κάνεις το τελευταίο, ο grub αυτής της 2ης, νέας διανομής, θα εγκατασταθεί στο /dev/sda7.

Αυτά...

Ελπίζω να βοήθησα.
Καληνύχτα σε όλους.

Παίδες καλημέρα. Χθες έπεσα νωρίς γιατί δεν άντεχα αλλο.
John66 - zynif
Η φεδορα 16 είχε τον bootloader της στον mbr, οπως έλεγα . Κράτησα τις ρυθμίσεις του bootloder όπως ήταν.
Πάντως θα κοιτάξω τις συμβουλες σας, και θα είμαι πιο προσεχτικός αυτή τη φορά.
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλες, έμαθα πράγματα με τα οποία δεν είχα ασχοληθεί πιο πριν (grub κ.ά)
------
Κάτι άλλο. και τώρα και πρίν, απενεργοποιούσα το selinux, γιατί επειδή δεν το ήξερα καλά, κάτι που πήγαινα να κάνω στο σύστημα, κάποιες φορές με κλείδωσε έξω από το σύστημα (δεν μπορούσα να μπω στο Desktop). Έχετε την ίδια γνώμη, ή έκανα βλακεία;
Τις εντολές τις έχω βρεί από το internet.

Το SELinux κι εγώ δεν το ξέρω καλά, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω. Αλλά δεν το έχω απενεργοποιημένο, το αφήνω όπως έρχεται με την εγκατάσταση (προκαθορισμένες-default ρυθμίσεις υποθέτω) και αν κάτι χρειαστεί την προσοχή μου, τότε αρχίζω κα ψάχνω.
Βέβαια, το Fedora δεν είναι η βασική διανομή μου, οπότε σπάνια με έχει απασχολήσει το SELinux.

Είναι συνήθειά μου να ευχαριστώ όσους με βοηθούν σε κάτι που είναι δύσκολο για μένα και με βοηθούν.
Όσα μου έχετε γράψει John66 και οι άλλοι (hellaspc1, zynif), μου έμαθαν πως θα χειρίζομαι grub, των διανομών.
Τα έχω αντιγράψει, σε αρχείο κειμένου, και τα έχω κρατήσει, για να τα μελετήσω.
Όπου να'ναι κατεβάζω και το gparted livecd, όπως μου πρότεινε ο zynif, για να κάνω κάποιες εργασίες.
Περνάω καλά με τη fedora, μεχρι να τη βαρεθώ και να καταπιαστώ με άλλη διανομή, οπότε θα πρήξω άλλους νοματέους.
Εραστής της C, C++,  του LINUX, και της ελευθερίας...! tomkat