MONOMAXOS 6.0 - WINDOWS 7

George74 | Κυρ, 09/04/2011 - 11:58 | 1' | 4

Καλημέρα σε όλους. Να κάνω μια ερώτηση την οποία μπορεί να έχει απαντηθεί κάπου αλλού, αν και εγώ προσωπικά δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Η εγκατάσταση του μονομαχου 6 σε dual boot με τα win 7 γίνεται από μόνη της βάζοντας μόνο το DVD ή χρειάζεται να κάνω εγώ πριν κάποιο patrition στον δίσκο μου; Θα με ρωτάει στην αρχή ποιο λειτουργικό θέλω να τρέξω; Και επίσης θέλω να ρωτήσω η επαναφορά του Η/Υ στην προηγούμενη κατάσταση (μόνο win 7 και χωρίς ερώτηση στην εκκίνηση) γίνεται εύκολα; Ποια είναι η διαδικασία; Ευχαριστώ.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Πρώτα πάρε ένα backup τα αρχεία σου γιατι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορείνα γίνει

Λογικά ο Μονομάχος εχει το gparted εργαλείο για να κάνεις παρτισιον
αλλα αν ο δίσκος σου είναι ολόκληρος των windows θα χρειαστεί να το κάνεις resize
Αν έχεις καποια εμπείρια από partitioning δεν θα ζοριστείς καθόλου
Θα χρειαστείς 2-3 partition ένα για το / οπου θα έχεις το σύστημα σου
ένα για /home οπου θα βρίσκονται τα αρχεία σου (κάτι σαν τα έγγραφά μου στα windows)
και ένα για το swap αυτό είναι προεραιτικό.
βέβαια όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις και αυτόματα.
Κατα την εγκατάσταση όταν
φτάσει στο σημείο που λέει για τον δίσκο κάπου θα σου προτείνει να στήσει
τον Μονομάχο μαζί με τα win το επιλέγεις και τα κάνει μόνο του

Τώρα για να βγάλεις τον Μονομάχο και να μείνεις μόνο με τα win
θα πρέπει να έχεις το cd εγκατάστασης των win για να επαναφέρεις τον 
boot loader δεν ξέρω πως γίνεται 
 
 

Οτι σου ειπε ο neos ηταν σωστο...
Θα σου προτεινα να βρεις καποιο οδηγο απο το ubuntu ή το opensuse και να διαβασεις στο σημειο που λεει για τα partition...Εκεινο το σημειο ειναι που πρεπει να προσεξεις βασικα!

ΠΡΟΣΕΧΕ...Αφου δεν εχεις εμπειρια παρε πρωτα BACK UP!!!

δες εδώ   
Εγκατασταση Linux ! ! !
 οιι οδηγοί που εχω σε εικονες πιο κάτω ειναι απο ubuntu  ( απο κει παράγεται και ο μονομαχος)  οποτε θα συναντήσεις κατι τέτοιες εικονες  - παραθυρα   κατα την διαδικασία εγκατάστασης του.

Έκανα την εγκατάσταση και έχω και τα δύο λειτουργικά. Ήταν πολύ εύκολη διαδικασία όπως μου είπατε. Όσο για την απεγκατάσταση είδα πως γίνεται, αν και δεν το έχω κατά νου στο προσεχές μέλλον... Ευχαριστώ για τη βοήθεια.