ΕΛΛΗΝΙΚΑ στο PCLOS: How to/Ερωτησεις:

Constantinos | Κυρ, 01/13/2008 - 23:22 | 3' | 11

Aνοιγουμε το synaptik. <Mας ζηταει τον κωδικο root.τον δινουμε & παταμε: Enter.>

φορτωνει το synaptik.

Στη συνεχεια παμε στο search & δειτε με εικονες βημα-βημα τι κανουμε:



Τα μαρκαρουμε ολα η οτι θελουμε. Αν τα επιλεξουμε λεει απο κατω τι ειναι το καθε πακετο.



Το επιλεγουμε & αυτο. Μετα, παμε στο: Edit & επιλεγουμε:



Φορτωνει καποια πραγματακια, πολυ γρηγορα. Μολις-σε δευτερολεπτα- τελειωσει, παταμε το: Apply. Τα πακετα μας, για την Ελληνικη γλωσσα αρχιζουν να φορτωνονται. (δεν αργει)

Μολις τελειωσει & τα φορτωσει κλειστε το Synaptik & ανοιξτε το: Control Center. Eκει κανετε τα εξης:



& βαζετε τα Ελληνικα πρωτη γλωσσα. (φυσικα σε αυτη τη φαση εσεις δε θα το βλεπετε στα Eλληνικα, οπως το δικο μου)

Θα φορτωσει στα πολυ γρηγορα τα Ελληνικα. Μολις γινει (σε κλασμα δευτερολεπτου!!!), κλειστε ολα τα παραθυρα, πατηστε: Alt+Control+Back, να επανεκινησει το γραφικο σας περιβαλλον KDE, επιλεξτε το λογαριασμο χρηστη & μπειτε παλι. Απο τη φορτωση του kde, θα δειτε οτι πια εχετε Ελληνικα. Μπορειτε να κανετε στα Ελληνικα & το λογαριασμο του root, απο το βημα του Control Center & μετα. (Γενικα, μη σκαλιζετε το λογαριασμο του root).

Aυτο ηταν!!



P.S: Φυσικα ακριβως τα ιδια, μπορουν να γινουν & σε καθε διανομη που εχει KDE

Με κλικ στις εικονες τις βλεπετε σε μεγαλο μεγεθος
constantinos2007-8-3 21:4:35

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Eπισης αν θελετε συμβατοτητες & διαφορα σχετικα με windows, στην αναζητηση (search) του Synaptik, χτυπηστε τη λεξη: microsoft. Tσεκαρετε οτι θελετε, απο εκει. Μετα γραψτε: MS. δειτε τι σας κανει & απο εκει & στη συνεχεια εγκαταστηστε τα (με τον ιδιο τροπο, που λεμε παραπανω: ΠΡΟΣΟΧΗ> ΜΗ ξεχασετε (ΠΟΤΕ) να κανετε: Reload, πριν πατησετε το Apply για την εγκατασταση των πακετων).

Ακομα πολυ περισσοτερες γραμματοσειρες, μπορειτε να κατεβασετε απο εδω. προκειται για το Grafis/Γραφις της Ηellug, & περιεχει ολες τις ελευθερες γραμμοτοσειρες για Χwindows!
pc: Φυσικα & αυτο, ισχυει για ολες τις διανομες constantinos2007-8-3 21:4:56

Κατέβασα όλα τα πακέτα
της ελληνικής γλώσσας αλλά τα αναδυόμενα
παράθυρα δεν βλέπω να έχουν μεταφραστεί
(πχ. τα σφάλματα και οι προειδοποιήσεις)
υπάρχει κανένα πακέτο που πρέπει να
κατεβάσω η μπα. Τώρα θα μου πείτε: γιατί
στα windows με ελληνικά XP, τα παράθυρα δεν
είναι στα αγγλικά;

balsam2007-7-17 17:56:3

Eiναι γνωστο οτι δεν υπαρχει κανενα λειτουργικο συστημα,χωρις καποια Αγγλικη ορολογια. Ευνοητο.

-Τωρα για το θεμα μας. Γινε πιο σαφης!Για τι -συγκεκριμενα- λες??constantinos2007-8-3 21:5:7

Καλησπέρα και από εμένα. Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πεί πως αλλάζω γλώσσα από το πληκτρολόγιο από Αγγλικά σε Ελληνικά ή και το αντίστροφο και παράλληλα να μου το δίχνει το cotrol panel? Όταν βάζω τα σημαιάκια δεν αλλάζει από το alt+shift. Όταν τα βγάζω τότε μπορώ να τα αλλάξω από το alt+shift. Κάνω κάτι λάθος? Ευχαριστώ

για δες εδω
http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%BF-linux

the hamster's is out there

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ θα το δοκιμάσω αύριο και θα σου πω. Είναι καταπληκτηκό το σκυλάκι σου. Έχω και εγώ ένα πολύ ωραίο. Ευχαριστώ και πάλι

alfisti]για δες εδω
http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%BF-linux

the hamster's is out there

Οκ έγινε όλα καλά. Ευαχαριστώ και πάλι

Έβαλα τα Ελληνικά και ξαφνικά στο Open Office δεν μπορώ με alt+shift να αλλάξω από Ελληνικά σε Αγγλικά και το αντίστροφο. Όταν πάτώ alt+shift με πάει από το αρχείο στην Μορφοποίηση. Καμιά ιδέα. Ακόμη θέλω να βγάλω τα Ελληνικά από το περιβάλλον εργασίας και δεν μπορώ. Πατάω gtrl+alt+Space και τίποτα δεν αλλάζει. Καμιά ιδέα. Ευχαριστώ

Ας συμπληρωσω το ποστ του Κωνσταντινου

Για πληρη ελληνοποιηση του συστηματος (κυριως του minime) :

1 Ανοιγουμε το Configure your computer (pcc) και στο μενου System > Select language and country επιλεγουμε Ελλαδα και ελληνικα

2 Απο την κονσολα δινουμε σαν su kwrite /etc/rpm/macros Αν στο κειμενο που εμφανιστει υπαρχει το el ειμαστε ok ' αλλιως το προσθετουμε ωστε να δειχνει καπως ετσι : %_install_langs el:en:en_GB:en_IE:en_US

3 Ανοιγουμε το synaptic. Βαζουμε στο πεδιο search τη λεξη drak και τα εγκατεστημενα αρχεια που θα εμφανιστουν τα επιλεγουμε σαν "mark for Reinstallation" Κανουμε το ιδιο για τα πακετα synaptic, initscripts. Επιλεγουμε apply για να ξαναεγκατασταθουν τα πακετα.

Στο επομενο login σχεδον τα παντα θα ειναι ελληνικα

(ισως δεν χρειαζονται ολα τα πακετα drak επανεγκατασταση, αλλα μονο τα drakconf, drakwizard και μερικα ακομη για τα οποια δεν ειμαι σιγουρος, οπότε τα επανεγκατεστησα ολα. Δεν ειναι και πολυ μεγαλα ! )

---

always look on the Tux side of life

Καλημέρα λέγομαι Χρήστος
Μετά από αρκετό καιρό και παίξιμο με πολλές διαφορές διανομές κατέληξα και εγκατέστησα την PClinuxOS 2007 την βρήκα ποιο εύχρηστη αλλά και στα μάτια ευχάριστη έχω όμως μια απορία στο abiword για τη δεν μου γράφει Ελληνικά αλλά μου γράφει τετραγωνάκια ενώ στα αγγλικά είναι εντάξει δοκίμασα να χρησιμοποιήσω την γραμματόσημα αν δεν κάνω λάθος < de jami > ενώ γράφει δεν υπάρχει ορθογραφία