Προβλημα με τον grub2 σε triple boot

tas | Πέμ, 12/23/2010 - 01:37 | 2' | 23

καλησπερα ειμαι καινουργιος στο λινουξ και αποφασισα να δοκιμασω τον μονομαχο 5. Εχω netbook msi u100 2 gb ram και

μετα απο καποιες δοκιμες σε live usb το εγκατεστησα στο σκληρο σε multiboot με windows xp,και vista. το προβλημα μου ειναι οτι

ενω μαλλον βλεπει τα 2 λειτουργικα των windows o grub (βλεπω πολλες εγγραφες στο boot menu) δεν προλαβαινω να διαλεξω καποια

επιλογη μου και με φορτωνει κατευθειαν στον μονομαχο. Εχω διαβασει και καποια tutorial για να αυξησω τον χρονο εκκινησης αλλα

τιποτα. Δεν με χαλαει τοσο για τα windows οσο για το να εχω την επιλογη σε περιπτωση λαθους να το επαναφερω στον προηγουμενο

kernel. Ευχαριστω προκαταβολικα

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Το δικιμασα και αυτο αλλα τιποτε. Το παραξενο ειναι οτι χθες σε μια επανεκινηση που εκανα δουλεψε κανονικα και φορτωσε τον windows loader αλλα μια φορα εγινε αυτο και

τιποτα παραπανω. μετα παλι τα ιδια σαν να μην βλεπει οτι εχει αλλα συστηματα και μπαινει κατευθειαν στον μονομαχο.

Αν καταλαβα καλα ο grub δεν περιμενει να κανεις επιλογη λειτουργικου

ανοιξε το /etc/default/grub και βρες τις παρακατω γραμμες

 

 

GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
    Αλλάζοντας το true με false του λέμε αν θα δείχνει ή όχι το χρόνο που απομένει για να μπουτάρει.

GRUB_TIMEOUT=10

    Εδώ το 10 μας δίνει το χρόνο (σε δευτερόλεπτα) που θα περιμένει ο grub για να μπουτάρει.
Αν το κάνουμε -1 ο grub θα περιμένει αιώνια.Δεν συνιστάται να το κάνούμε πολύ μικρό γιατί μπορεί να έχουμε προβλήματα.

 

 

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Δεν δουλευει ουτε αυτο το ειχα δοκιμασει και ειδικα την περιπτωση με -1 για να περιμενει να επιλεξεις που θα μπεις. (ολα ως root).ευχαριστω για το ενδιαφερον

# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.

GRUB_DEFAULT=0
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
#GRUB_GFXMODE=640x480

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
#GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY="true"

# Uncomment to get a beep at grub start
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"

Παράξενο πρόβλημα! Αν δοκίμασες όπως είπες να αλλάξεις στο αρχείο /etc/default/grub τα δευτερόλεπτα του GRUB_TIMEOUT σε κάτι μεγαλύτερο, έδωσες μετά κ ένα "update-grub"; Αν όχι, τότε άνοιξε ένα τερματικό κ δώσε ένα:

sudo update-grub

για να περάσουν οι νέες σου ρυθμίσεις στον bootloader (αλλιώς θα συνεχίσει με τις προηγούμενες). Αν αυτό δεν δουλέψει (ή αν απλά θες να καταλάβεις καλύτερα τι κάνει ο grub), ρίξε μια ματιά κ κάνε post εδώ τα περιεχόμενα του αρχείου /boot/grub/grub.cfg. Αυτό είναι το αρχείο το οποίο διαβάζει o grub2 κατά την εκκίνηση, κ το οποίο ενημερώνεται με την εντολή update-grub. Εκεί μέσα, μεταξύ πολλών άλλων (όπως πχ τα λειτουργικά που έχει εντοπίσει ο grub), θα πρέπει να δεις μια γραμμή της μορφής:

set timeout=X

όπου "X" θα πρέπει να είναι ο αριθμός που είχες δώσει στο GRUB_TIMEOUT. Αν αυτά δεν συμφωνούν, σημαίνει ότι δεν έχει ενημερωθεί το grub.cfg κ χρειάζεται ένα update-grub. Αν κ πάλι δεν ενημερώνεται, τότε παίζει κάτι πραγματικά παράξενο, αλλά για αρχή μπορείς να πειράξεις απευθείας τη γραμμή "set timeout" στο grub.cfg κ να δεις αν δουλεύει έτσι. Απλά το τελευταίο δεν είναι καλή λύση, γιατί θα χαθεί στο επόμενο update του grub.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

#

τα περιεχόμενα του αρχείου /boot/grub/grub.cfg

 

# DO NOT EDIT THIS FILE
#
# It is automatically generated by /usr/sbin/grub-mkconfig using templates
# from /etc/grub.d and settings from /etc/default/grub
#

### BEGIN /etc/grub.d/00_header ###
if [ -s $prefix/grubenv ]; then
  load_env
fi
set default="0"
if [ ${prev_saved_entry} ]; then
  set saved_entry=${prev_saved_entry}
  save_env saved_entry
  set prev_saved_entry=
  save_env prev_saved_entry
  set boot_once=true
fi

function savedefault {
  if [ -z ${boot_once} ]; then
    saved_entry=${chosen}
    save_env saved_entry
  fi
}

function recordfail {
  set recordfail=1
  if [ -n ${have_grubenv} ]; then if [ -z ${boot_once} ]; then save_env recordfail; fi; fi
}
insmod ext2
set root='(hd0,6)'
search --no-floppy --fs-uuid --set d65d54a9-0d72-43c3-b37a-3aca02202a5f
if loadfont /usr/share/grub/unicode.pf2 ; then
  set gfxmode=640x480
  insmod gfxterm
  insmod vbe
  if terminal_output gfxterm ; then true ; else
    # For backward compatibility with versions of terminal.mod that don't
    # understand terminal_output
    terminal gfxterm
  fi
fi
insmod ext2
set root='(hd0,6)'
search --no-floppy --fs-uuid --set d65d54a9-0d72-43c3-b37a-3aca02202a5f
set locale_dir=($root)/boot/grub/locale
set lang=el
insmod gettext
if [ ${recordfail} = 1 ]; then
  set timeout=-1
else
  set timeout=10
fi
### END /etc/grub.d/00_header ###

### BEGIN /etc/grub.d/05_debian_theme ###
set menu_color_normal=white/black
set menu_color_highlight=black/light-gray
### END /etc/grub.d/05_debian_theme ###

### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
menuentry 'Ubuntu, με Linux 2.6.32-13-generic-pae' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
    recordfail
    insmod ext2
    set root='(hd0,6)'
    search --no-floppy --fs-uuid --set d65d54a9-0d72-43c3-b37a-3aca02202a5f
    linux    /boot/vmlinuz-2.6.32-13-generic-pae root=UUID=d65d54a9-0d72-43c3-b37a-3aca02202a5f ro   quiet splash
    initrd    /boot/initrd.img-2.6.32-13-generic-pae
}
menuentry 'Ubuntu, με Linux 2.6.32-13-generic-pae (λειτουργία ανάκτησης)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
    recordfail
    insmod ext2
    set root='(hd0,6)'
    search --no-floppy --fs-uuid --set d65d54a9-0d72-43c3-b37a-3aca02202a5f
    echo    'Loading Linux 2.6.32-13-generic-pae ...'
    linux    /boot/vmlinuz-2.6.32-13-generic-pae root=UUID=d65d54a9-0d72-43c3-b37a-3aca02202a5f ro single
    echo    'Loading initial ramdisk ...'
    initrd    /boot/initrd.img-2.6.32-13-generic-pae
}
### END /etc/grub.d/10_linux ###

### BEGIN /etc/grub.d/20_memtest86+ ###
menuentry "Memory test (memtest86+)" {
    insmod ext2
    set root='(hd0,6)'
    search --no-floppy --fs-uuid --set d65d54a9-0d72-43c3-b37a-3aca02202a5f
    linux16    /boot/memtest86+.bin
}
menuentry "Memory test (memtest86+, serial console 115200)" {
    insmod ext2
    set root='(hd0,6)'
    search --no-floppy --fs-uuid --set d65d54a9-0d72-43c3-b37a-3aca02202a5f
    linux16    /boot/memtest86+.bin console=ttyS0,115200n8
}
### END /etc/grub.d/20_memtest86+ ###

### BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober ###
menuentry "Windows NT/2000/XP (on /dev/sda1)" {
    insmod fat
    set root='(hd0,1)'
    search --no-floppy --fs-uuid --set d004-abb3
    drivemap -s (hd0) ${root}
    chainloader +1
}
menuentry "Windows 7 (loader) (on /dev/sda2)" {
    insmod ntfs
    set root='(hd0,2)'
    search --no-floppy --fs-uuid --set 0cecb017ecaff8da
    chainloader +1
}
### END /etc/grub.d/30_os-prober ###

### BEGIN /etc/grub.d/40_custom ###
# This file provides an easy way to add custom menu entries.  Simply type the
# menu entries you want to add after this comment.  Be careful not to change
# the 'exec tail' line above.
### END /etc/grub.d/40_custom ###

 

 

 

 

ευχαριστω για την βοηθεια

Χμμμ, είσαι νέος στο linux αλλά μάλλον πρέπει να πέσεις λίγο στα βαθιά.

Για αρχή όμως, πριν γράφουμε άδικα ολόκληρες παραγράφους με εξηγήσεις, δοκίμασε να πειράξεις στο grub.cfg το παρακάτω τμήμα.

ΑΠΟ:

if [ ${recordfail} = 1 ]; then
  set timeout=-1
else
  set timeout=10
fi

ΣΕ:

#if [ ${recordfail} = 1 ]; then
#  set timeout=-1
#else
  set timeout=10
#fi

(# = γραμμή με σχόλια, κοινώς η μόνη γραμμή που κρατάς ενεργή είναι η "set timeout=10")

Σώζεις το αρχείο κ ΔΕΝ δίνεις update-grub μετά. Κάνεις reboot κ πες αν πλέον έχεις 10 δεύτερα αντίστροφη μέτρηση πριν φορτωθεί η default επιλογή.

Αν παίξει, συζητάμε το γιατί κ πώς να το κάνεις μόνιμο.

Πως θα το κανω αυτο?τι ενολες να δωσω? γιατι διαβασα οτι αυτο δεν το πειραζουμε! γραψε μου αν μπορεις σε παρακαλω την διαδικασια

Ναι αμέ!

Πρώτα πρέπει να ανοίξεις με τον κειμενογράφο της επιλογής σου το αρχείο /boot/grub/grub.cfg.

Για να μπορείς να του αλλάξεις τα περιεχόμενα του όμως, πρέπει να έχεις δικαιώματα υπερχρήστη (root).

Φαντάζομαι ότι αφού ήδη πείραξες το /etc/default/grub, ξέρεις πώς να ανοίξεις ένα text αρχείο σαν root. Αν όχι, κανένα πρόβλημα, το λέμε κ αυτό.

Στη συνέχεια βρες τις γραμμές που αναφέρω (αυτές μεταξύ "if [ ${recordfail} = 1 ]" και "fi"), κ βάλε μπροστά από όλες -εκτός από αυτή που σου είπα στο προηγούμενο ποστ- το χαρακτήρα "#". Κάνεις save το αρχείο κ το κλείνεις. Μετά reboot κ βλέπεις αν παίζει.

Ο λόγος που διάβασες ότι δεν το πειράζουμε αυτό το αρχείο απευθείας δεν είναι γιατί "δεν πρέπει", αλλά γιατί την επόμενη φορά που θα κάνεις update το σύστημα σου κ θα αλλάξει κάτι στο grub, το σύστημα θα τρέξει αυτόματα τη διαδικασία "update-grub", η οποία θα ξαναφτιάξει το αρχείο /boot/grub/grub.cfg κ έτσι θα αναιρέσει τις όποιες χειροκίνητες αλλαγές είχες κάνει εσύ εκεί μέσα (όπως αυτή που σου προτείνω).

Για αυτό κ σου τόνισα να ΜΗΝ τρέξεις ούτε εσύ το update-grub αφού αλλάξεις αυτές τις γραμμές. Απλώς τις αλλάζεις κ κάνεις reboot. Αν πλέον έχεις τη καθυστέρηση που θες, συζητάμε κ τον τρόπο να το κάνεις μόνιμο, ούτως ώστε να μπορείς να κάνεις τα update σου άφοβα, χωρίς να αγχώνεσαι ότι θα σου πειράξει τις ρυθμίσεις του grub.

επωμενως γραφω gedit/boot/grub/grub.cfg ως root sto τερμιναλ το αλλαζω και επαννεκινω το pc. ωραιος φιλε ευχαριστω θα δοκιμασω και θα πω.

Να ρωτησω και κατι αλλο. Το ιδιο συστημα το εκανα backup με το remastersys και το δοκιμασα στο vmplayer. Η εγκατασταση εγινε κανονικα και οταν επανεκκινω στο vmplayer οι επιλογες φαινονται κανονικα, και μπορω να επιλεξω κανονικα(οχι αλλο λειτουργικο φυσικα αλλα τις αλλες επιλογες τις δουλευει κανονικα).Δηλαδη το συστημα μου δουλευει σε εικονικη μηχανη αλλα οχι στο πραγματικο pc.

Γιατι δεν δοκιμαζετε να ρυθμισετε το timeout απο το Διαχειριση συστηματος/sturtup-manager

@vriareos: Eγώ δεν το πρότεινα γιατί δεν έχω ιδέα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα (δεν έχω ούτε Μονομάχο, ούτε gnome). Αλλά υποψιάζομαι ότι το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο όπως με το να πειράξεις τη ρύθμιση από το /etc/default/grub

 

@tas: Λογικό μου ακούγεται αυτό που λες για το vmplayer. Μπορούμε να το συζητήσουμε αν θες αφού δοκιμάσεις να δεις αν δουλεύει αυτό που σου είπα, γιατί αλλιώς δεν  είμαι σίγουρος τί φταίει. Επίσης δοκίμασε κ αυτό που προτείνει ο φίλος vriareos, μπας κ οι ρυθμίσεις από το γραφικό περιβάλλον κάνουν "overwrite" αυτά που πειράζουμε εμείς χειροκίνητα.

Δεν δουλευει κανενα απο τα δυο παιδια. τα ιδια δεν μ αφηνει να επιλεξω...

Ωραία :(

Δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο πέρα από ...ριζικές λύσεις. Εγώ μπορώ μόνο να το ρίξω σαν ιδέα, αν θες το κάνεις.

Αυτή τη στιγμή το σύστημα σου έχει λογικά grub2. Για να βεβαιωθείς (κ εγώ μαζί σου), δώσε σε ένα τερματικό (σαν root αν δε σου βρίσκει την εντολή αλλιώς):

grub-install -v

Αν σου απαντήσει ότι έχεις έκδοση 1.90κάτι, τότε είναι ο grub2.

Αν πράγματι λοιπόν έχεις grub2, μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις στη θέση του τον παλιό grub (γνωστό κ σαν grub-legacy).

Η διαδικασία περιγράφεται εδώ: https://help.ubuntu.com/community/Grub2#Uninstalling%20GRUB%202

Αν ο grub legacy σου δουλέψει όπως θες, μπορείς κ να τον κρατήσεις. Αλλιώς, αφού δεις ότι δουλεύει έτσι, μπορείς να κάνεις μια απόπειρα να κάνεις upgrade κ να το γυρίσεις πάλι σε grub2, με αυτή τη διαδικασία: https://help.ubuntu.com/community/Grub2#Upgrading%20to%20GRUB%202

Αν αποφασίσεις να το δοκιμάσεις κ έχεις απορίες για τις παραπάνω διαδικασίες, ρωτάς φυσικά.

Εναλλακτικά, μπορείς να περιμένεις μήπως κάποιος άλλος έχει καλύτερη ιδέα.

Δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω παραπάνω από αυτό, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχω Μονομάχο ή Ubuntu στον υπολογιστή μου.

Βαλε ενα livecd του μονομαχου ή του ubuntu και μπουταρε απο αυτο. Μολις εκκινησει ο υπολογιστης κανε επαννεγκατασταση του grub2 με αυτον τον τροπο. Λογικα θα πρεπει να σου δουλεψει. Αν κολλησεις καπου εδω ειμαστε.

απο live-usb δινω για να ξαναεγκαταστησω τον grub2

 

user@user:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x65a02711

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1         510     4096543+  12  Compaq diagnostics
/dev/sda2   *         511        5610    40965750    7  HPFS/NTFS
/dev/sda3            5611       19458   111227692+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5            5611       13514    63481642    7  HPFS/NTFS
/dev/sda6           13514       19209    45746176   83  Linux
/dev/sda7           19209       19458     1998848   82  Linux swap / Solaris

Disk /dev/sdb: 8017 MB, 8017412096 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 974 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x000e2216

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1   *           1         975     7825408    b  W95 FAT32
Partition 1 has different physical/logical endings:
     phys=(973, 254, 63) logical=(974, 185, 43)

 

 

user@user:~$ sudo  mount /dev/sda6/mnt
mount: can't find /dev/sda6/mnt in /etc/fstab or /etc/mtab

 

κανω καπου λαθος?

θέλει κενό μεταξύ συσκευής (/dev/sda6) κ τοποθεσίας προσάρτησης (/mnt)

Δεν δουλεψε ουτε αυτο. Μηπως ξερεις κανεις αν γινεται να το κανω μεσω easyBCD απο τον windows loader?

Αυτό το easyBCD δεν το ήξερα (έχω να χρησιμοποιήσω με σοβαρό τρόπο τα windows χρόνια), αλλά από τα λίγα που διάβασα, γίνεται. Για το "πώς", δεν έχω ιδέα όμως.

Ενταξει παιδια ευχαριστω για τις προτασεις σας. Θα περιμενω λιγο καιρο μηπως μου προτεινεται κατι αλλο και μετα θα δοκιμασω το easybcd. Αλλωστε τωρα τα Windows δεν τα χρειαζομαι σε τιποτα.

παιδια χιλια συγνωμη εγω εκανα λαθος!! ειχα κωδικο στο BIOS στο ανοιγμα του υπολογιστη και αυτο μου δημιουργησε ολα τα προβληματα, το εβγαλα και τωρα το προβλημα λυθηκε. Το βρηκα κατα λαθος επειδη ειχα ενα backup με το remastersys, το οποιο το εκανα εγκατασταση κανονικη σε φλασακι. αυτο το φλασακι το δοκιμασα σε αλλο υπολογιστη και δουλευε κανονικα.. Γι αυτο μου μπηκαν υποψιες μηπως στον δικο μου που εχει κωδικο δεν δουλευει και οντως ειχα δικιο...