Προβλήματα με το ενσύρματο δίκτυο, το μενού εφαρμογών κ την εξωτερική οθόνη σε Monomaxos 5.0

George74 | Δευ, 11/15/2010 - 08:31 | 2' | 17

Γειά σας παιδιά και συγχαρητήρια για τη διανομή σας. Είμαι νέος στο Linux και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα. Εγκατέστησα τον Monomaxo 5.0 σε ένα laptop HP Compaq nx6110 (έχω βγάλει τελείως τα Win). Δουλεύει πολύ καλά, αλλά μου δημιουργήθηκαν τρία προβληματάκια τα οποία και παραθέτω παρακάτω:
1) Στην αρχή δεν είχα σύνδεση στο internet. Κατάφερα να βάλω τους drivers για το ασύρματο, αλλά δεν έχω ενσύρματο. Η κάρτα μου είναι η Broadcom Corp BCM4401 -B0 100 Base -TX. Έχω διαβάσει πολλά (έβαλα και τα b43-fwcutter και bcm43xx-fwcutter), αλλά τίποτα. Καμιά λύση;
2) Χρησιμοποίησα το Computer Janitor και σβήνοντας ό,τι μου έλεγε χάθηκε το αρχικό menu του Monomaxos 5!! Πως θα το επαναφέρω από το DVD; (μου έλεγε να το σβήσω και από τις εφαρμογές που τρέχουν κατά την έναρξη - και το έκανα...). και
3) Όταν έκανα μια παρουσίαση με το OpenOffice για να την προβάλω μέσω προτζέκτορα δεν δούλευε καλά η εναλλαγή για την έξοδο του σήματος (μέσω του πλήκτρου fn και αυτό με την οθόνη που αλλάζει σε: οθόνη PC -> έξοδος -> οθ. PC + έξοδος). Είναι πρόβλημα του Monomaxos ή κάτι άλλο και πως θα το λύσω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γεια σου Γιώργο κ καλωσόρισες στο φόρουμ.

Σχετικά με το 1. Επειδή με μπέρδεψες λίγο, δουλεύει το ασύρματο κ όχι το ενσύρματο; Η broadcom είναι η ενσύρματη; Όπως κ να έχει, αν σου είναι εύκολο, άνοιξε ένα τερματικό κ δώσε ένα "lspci" για να δούμε τί συσκευές έχεις ακριβώς.

Σχετικά με το 2 δεν έχω ιδέα. Τί έχασες, το ίδιο το μενού, ή τις εγγραφές μέσα στο μενού;

Σχετικά με το 3. Όταν λες ότι δεν δουλεύει "καλά", εννοείς δεν δουλεύει καθόλου; Ή κάνει κάτι, αλλά όχι αυτό που θες;

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Ευχαριστώ πολύ. Να σου δώσω περισσότερα στοιχεία και απαντήσεις σε αυτά που μου έγραψες.
1) Ακριβώς, έβαλα τους drivers μέσω του 'Εγκατάσταση drivers για ασύρματο δίκτυο' από το CD των Win και δουλεύει μια χαρά, απλά δεν έχω τώρα ενσύρματο δίκτυο, δεν είναι μεγάλο πρόβλημα, αλλά καλό θα ήταν να φτιάξω και το ενσύρματο. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σας δώσω τα αποτελέσματα της εντολής, αλλά ναι, αυτή είναι η κάρτα που λέει για το ενσύρματο (eth0)
2) Ναι το έχασα όλο (έβαλα ένα άλλο από τις εφαρμογές - δουλεύει πάλι χωρίς όμως τις επιλογές του menu του monomaxos).
3) Δεν 'πιάνει' πάντα η εναλλαγή, στις 5 φορές που θα πατήσω την εναλλαγή θα αλλάξει 2 για παράδειγμα και μετά από μερικές φορές θα κολλήσει.

1. θα το κοιτάξω να δω. Έχεις δει μήπως στις δικές σου αναζητήσεις αν είναι κάποιο γνωστό πρόβλημα με αυτή τη κάρτα;

2. Χμμμ, ίσως κάποιος πιο σχετικός με το Μονομάχο να μπορούσε να σε βοηθήσει περισσότερο τότε. Αν δοκιμάσεις να φτιάξεις ένα νέο χρήστη, θα έχει (ο νέος χρήστης) το μενού με τα εξτρά του Μονομάχου; Αν ναι, τότε μάλλον είναι σχετικά απλό να τα επαναφέρεις κ στον υπάρχοντα χρήστη.

3. Όταν λες "κολλάει"; Δε δουλεύει πλέον η αλλαγή οθόνης, ή ο υπολογιστής; Αν δεν το κάνεις με το πλήκτρο αυτό αλλά πας από τις ρυθμίσεις οθόνης κ ενεργοποιήσεις το εξωτερικό μόνιτορ από εκεί, δουλεύει πάντα; (παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις, αναλύσεις, ποιες οθόνες να είναι ανοιχτές/κλειστές, κλώνοι ή όχι, αριστερά/δεξιά/πάνω/κάτω κλπ κλπ, κ πες μας αν από εκεί δουλεύουν όλα χωρίς προβλήματα όσες φορές κ αν τα πειράξεις)

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

1) Όχι, δεν έχω βρει τίποτα...
2) Θα το δω και θα σε ενημερώσω. Πιστεύω όμως ότι δεν θα γίνεται διότι μάλλον το έχει διώξει τελείως από τον Η/Υ.
3) Κολλάει γενικά όλος ο Η/Υ. Θα δοκιμάσω αυτά που μου λες...
Ευχαριστώ πάντως, θα περιμένω και μήπως κάποιος άλλος είχε τα ίδια προβλήματα και τα έλυσε ή έχει κάποια ιδέα για το πως να τα λύσω.

Εδώ είναι και τα αποτελέσματα της εντολής lspci:
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 915GM/PM/GMS/910GML Express Processor to DRAM Controller (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #3 (rev 03)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #4 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB2 EHCI Controller (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev d3)
00:1e.2 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) AC'97 Audio Controller (rev 03)
00:1e.3 Modem: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) AC'97 Modem Controller (rev 03)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801FBM (ICH6M) LPC Interface Bridge (rev 03)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) IDE Controller (rev 03)
02:04.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wireless LAN Controller (rev 02)
02:06.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCIxx21/x515 Cardbus Controller
02:06.2 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller
02:0e.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation BCM4401-B0 100Base-TX (rev 02)

Η κάρτα πρέπει να υποστηρίζεται κανονικότατα από το driver "b44". Δώσε αν μπορείς ένα:

lsmod | grep b44

Αν δε σου βγάλει τίποτα σημαίνει ότι δεν έχει φορτωθεί ο b44 driver. Δώσε ένα:

sudo modprobe -l | grep b44

να δεις αν υπάρχει ο driver στον πυρήνα σου. Αν σου βγάλει κάτι, σημαίνει ότι υπάρχει.

Αν υπάρχει λοιπόν κ δεν έχει φορτωθεί για κάποιο λόγο, δώσε:

sudo modprobe -v b44

για να φορτώσεις το driver κ δες αν μπορείς να συνδεθείς τώρα.

Αν ακόμα δεν παίζει σύνδεση, δώσε ένα "dmesg" κ κοίτα στις τελευταίες καταχωρήσεις για μηνύματα λάθους σχετικά με τον driver b44 κ τη κάρτα δικτύου σου.

Αν πάλι εξαρχής το lsmod σου έδειξε ότι είναι φορτωμένος ο driver, βγάλε τον με ένα:

sudo modprobe -rv b44

κ βάλε τον πάλι με:

sudo modprobe -v b44

Μόλις το κάνεις, δώσε πάλι το "dmesg" να δεις αν παραπονιέται οτιδήποτε σχετικό με τη κάρτα σου στο σύστημα.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Καλημέρα, διάβασα στη σελίδα του monomaxos netbook edition ότι έχει γίνει δουλειά για τα πλήκτρα συντομεύσεων (είναι μέσα και η εξωτερική οθόνη) και λειτουργούν τώρα χωρίς πρόβλημα. Μήπως ο monomaxos 5.0 έχει κάποιο μικρό πρόβλημα με τα πλήκτρα συντομεύσεων; Αν ναι, μπορεί να λυθεί αυτό;

Καλημέρα και πάλι. Το ενσύρματο πλέον δουλεύει κανονικά! Τελικά ο οδηγός υπήρχε και δεν είχε φορτωθεί. Ευχαριστώ gnu_labis για τη βοήθειά σου.

Δε χρειάζεται ευχαριστίες! (ελπίζω ότι) θα βοηθήσεις κ εσύ άλλους στο μέλλον με παρόμοιο πρόβλημα τώρα που ξέρεις πώς να το αντιμετωπίσεις.

Για να μη πρέπει κάθε φορά που ανοίγεις τον υπολογιστή να φορτώνεις μόνος σου το driver, μπορείς να προσθέσεις τη λέξη "b44" στο αρχείο /etc/modules (σαν root). 'Ο,τι γράφεις εκεί, φορτώνεται από τον πυρήνα αυτόματα όταν ανοίγει ο υπολογιστής.

Αν δεν υπάρχει το αρχείο ήδη, το φτιάχνεις. Πχ:

# /etc/modules: kernel modules to load at boot time.
#
# This file contains the names of kernel modules that should be loaded
# at boot time, one per line. Lines beginning with "#" are ignored.
# Parameters can be specified after the module name.

b44

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Πάλι κάτι δεν δουλεύει καλά... Το έβαλα όπως μου είπες και μετά την επανεκκίνηση στο εικονίδιο δεν μου δίχνει πλέον τα ασύρματα δίκτυα που έδιχνε πριν (παρόλο που δεν έχω συνδέσει καλώδιο δικτύου). Τελικά αφαίρεσα πάλι το b44 από το modules και ξανασυνδέεται ασύρματα. Τι λάθος υπάρχει; Να σε ενημερώσω ότι μέσα το αρχείο έχει τέσσερις (4) φορές την εντολή lp και αυτά που μου γράφεις και εσύ με το # μπροστά.
Για το άλλο το πρόβλημα, με το menu, έφτιαξα καινούργιο user και μου λέει τα ίδια πράγματα:
"Ο πίνακας εφαρμογών αντιμετώπισε ένα πρόβλημα κατά τη φόρτωση του "OAFIID:GNOME_mintMenu". Θέλετε να αφαιρέσετε τη μικριεφαρμογή από τη ρύθμισή σας; --Να μη γίνει διαγραφή--Διαγραφή--"
Αυτά μου έλεγε και στον αρχικό user...

Κοίτα να δεις στράβωμα...

1) Αν το βγάλεις το b44 από τη λίστα με τους drivers που φορτώνονται αυτόματα, τότε μετά από επανεκκίνηση έχεις ασύρματο, σωστά;

2) Αν αφού ανοίξεις τον υπολογιστή χωρίς το b44, το φορτώσεις (το b44) χειροκίνητα, χάνεται πάλι το ασύρματο;

3) Το ότι έχεις 4 φορές το driver lp γραμμένο στο /etc/modules δεν είναι κακό, αλλά σίγουρα μπορείς να αφαιρέσεις τις 3 από τις 4 καταχωρήσεις, είναι περιττές.

Σχετικά με το μενού, δε μου έρχεται κάτι άλλο. Νομίζω χρειάζεσαι τη βοήθεια κάποιου από τα παιδιά που φτιάχνουν το Μονομάχο κ ξέρουν καλύτερα πώς δημιουργείται το μενού.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

1) Σωστά! Πριν να δω το μήνυμά σου το έκανα όπως ήταν πριν και δουλεύει όπως λες...
2) Δεν θυμάμαι... θα το δω και θα σου γράψω, πάντως όταν το είχα κάνει δεν είδα κάτι το αξιοπρόσεκτο ώστε να το θυμάμαι τώρα...
Μπορώ να δοκιμάσω να βάλω δύο γραμμές, μία να γράφει b44 και μία ndiswrapper; (το διάβασα ότι για να δουλεύει και να φορτωθεί ο driver από την 'εγκατάσταση οδηγού ασ. δικτύου από Windows' πρέπει να μπει αυτή η εντολή στο modules).

Αν έχω καταλάβει καλά το πρόβλημα, ο b44 μπορεί να μπλοκάρει το driver του ασύρματου, αλλά μόνο όταν φορτώνεται πρώτος. Για να το τσεκάρουμε όμως στα σίγουρα, πρέπει να ανοίξεις μία το μηχάνημα χωρίς να φορτώσει το b44, να τσεκάρεις ότι έχεις ασύρματο, να φορτώσεις το b44 χειροκίνητα, κ να τσεκάρεις άλλη μια ότι εξακολουθείς κ έχεις ασύρματο δίκτυο.

Αν αυτό δουλεύει τότε η λύση είναι απλά να μη φορτώνεις το b44 στην αρχή, αλλά αργότερα. Πιθανότατα, αν στο αρχείο /etc/modules βάλεις ΠΡΩΤΟ το driver για το ασύρματο κ μετά το b44, να είναι εντάξει.

Επίσης, δεν βλέπω πού χρειάζεται το ndiswrapper που αναφέρεις. Η ασύρματη σου πρέπει να παίζει με το b43 driver (κ το πακέτο b43-fwcutter για το απαραίτητο firmware, το οποίο κ είπες ότι έκανες). Το ndiswrapper είναι για ασύρματες κάρτες που έχουν drivers μόνο για windows κ είναι "τελευταία" λύση.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Τελικά έβαλα όπως σου είχα πει (και τις δύο εντολές) και λειτούργησε!!! Το έκανα αυτό γιατί ήδη έχω βάλει από πριν τον driver με τον οδηγό εγκατάστασης ασ. δικτύου από τα Windows. Βρήκα βέβαια κάτι για να το βγάλω αλλά δεν θέλω να μπω σε περιπέτειες... Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια. Αν έχεις κανένα πιο απλό και σίγουρο τρόπο, χωρίς να χαλάσω τον monomaxo, να βγάλω τον οδηγό από τα win και να βάλω τον σωστό οδηγό, είναι φυσικά ευπρόσδεκτος. :-)

Δυστυχώς έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω το ndiswrapper, οπότε δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου πω. Ίσως κάποιος άλλος/άλλη από το φόρουμ να τα έχει πιο φρέσκα;

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Μέχρι στιγμής δουλεύει καλά, αν και σε ενδεχόμενη επανεκκίνηση δεν μπορεί να συνδεθεί αυτόματα (στο ασύρματο) και το βάζω χειροκίνητα διαλέγοντας το δικό μου modem - router από τη λίστα με τα ασύρματα δίκτυα. Για τα υπόλοιπα προβλήματα δεν βρήκα κάτι που να με βοηθήσει...

Καλημέρα και πάλι. Αν ξαναπεράσω τον Monomaxo μήπως θα ξαναεπιστρέψει το Gnome menu στην έναρξη; Και αν το κάνω θα καταστραφεί κάτι από αυτά που έχω βάλει στον υπολογιστή μου; Αν δεν δημιουργεί πρόβλημα αυτή η ενέργεια, θα ήθελα να μου πει κάποιος πως γίνεται η διαδικασία αυτή. Ευχαριστώ.