πως να κάνω νέο χρήστη

LiNuXReVoLuTioN | Παρ, 07/23/2010 - 18:21 | 1' | 12

Παιδιά εγκατέστησα το monomaxos 5 αλλά έχω ένα πρόβλημα με τους χρήστες.... πως δίνω δικαιώματα διαχειριστή σε ένα νέο χρήστη για να διαγράψω τον user; 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

πήγαινε addministation - >user  and groupσ

μετά βάλε εναν με add  και αφου τον βάλεις πατά πάνω του  και δεσ το  advanced settings  και ρυθμισε τα δικαιώματα του . ( εφοσον θα διαγραψεις τον άλλο,) 

φροντισε  στο user priniledge ( δικαιωματα χρηστη να τα τσεκάρεις όλα - ) . μετά κανε  μια επαννεκίνηση , μπες  με τον νέο χρήστη - κωδικό. και μπες 

πάλι  addministation - > user and group  και σβήστον με επιλογή..
 

 οκ ευχαριστώ.... επίσης θέλω να βάλω μαύρο κέρσορα αλλά όταν πατάω προσαρμογή στο θέμα και επιλέγω τον μαύρο κέρσορα δεν γίνετε κάτι....

ακόμα όταν δεν είναι στην μπρίζα ο λάπτοπ δεν μου εμφανίζει πόση μπαταρία έχει.... μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

LiNuXReVoLuTioN]

 οκ ευχαριστώ.... επίσης θέλω να βάλω μαύρο κέρσορα αλλά όταν πατάω προσαρμογή στο θέμα και επιλέγω τον μαύρο κέρσορα δεν γίνετε κάτι....

ακόμα όταν δεν είναι στην μπρίζα ο λάπτοπ δεν μου εμφανίζει πόση μπαταρία έχει.... μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

για το πρωτο που πηγες? εψαξα και δεν βρηκα κάτι. το "mouse"  και πληκτρολογιο   αλλα αυτο με τον κερσορα δεν το πετυχα. ειδα μόνο την επιλογη όταν πατας ctrl  και το

αφηνεις να σου δειχνει που ειναι ο κερσορας..  με την μπαταρια το προσεξα και γω στη ζωντανή διανομη του.

λεω οτι αν  ψαξεις στο μενου all aplication  καπου θα δεις το "mouse"  εκει ειδα για το θεμα του κερσορα  και στο keyboard  - πληκτρολογιο. δεν κατα φερα κατι να δω.

λες "επίσης θέλω να βάλω μαύρο κέρσορα αλλά όταν πατάω προσαρμογή στο θέμα και επιλέγω τον μαύρο κέρσορα δεν γίνετε κάτι....

ακόμα όταν δεν είναι στην μπρίζα ο λάπτοπ δεν μου εμφανίζει πόση μπαταρία έχει.... μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;"

που το εντοπισες αυτο?? - αυτό ρωτησα...

 

από αλλαγή παρασκηνίου της επιφάνειας εργασίας και μετά στην καρτέλα θέματα....

λοιπον το δοκιμασα αν και δεν καταλβα στην αρχη.. απο την επιφανεια εργασιας δεξι κλικ και πηγα εκει που λες.  και μετα προσαρμογη. κατω δεξια. αλλαξα το προεπιλεγμενο θεμα  του μονομαχου, και εβαλα αλλο,γιαιτί με το προεπιλεγμενο φαινόταν οτι κατι δεν παει καλα.  αλλαξα και τον δεικτη  του ποντικιου σε κοκκινο. μετά εβαλα παλι το προεπιλεγμενο θεμα του μονομαχου

αλλα, το κοκκινο του ποντικιου δουλευεει στα ανοιχτα παραθυρα.. ενω αλλου γινεται παλι ασπρο ( βασικ'α  στην μπάρα εργασιων) .. τι φταει ρε γαμωτο...

 λογικά υπαρχει αλλαγή χρώματος για να  μπορεις να το βλεπεις. φαντασου μαυρο δεικτη σε μαυρη μπαρα..

 παιδιά μπορεί να βοηθήσει κάποιος με το θέμα της μπαταρίας;

http://bayu.freelancer.web.id/2007/07/25/check-battery-state-in-ubuntu/

κανε ενα ψαξιμο...

cat /proc/acpi/battery/BAT0/info

http://www.detector-pro.com/2009/10/how-to-check-battery-status-on-ubuntu.html

http://packages.ubuntu.com/dapper/battery-stats

sudo apt-get install battery-stats

 το δοκίμασα αλλά μου βγάζει σφάλμα.... όμως εγώ θέλω κάποιο εικονίδιο για τον πίνακα εφαρμογών έτσι ώστε να το βλέπω αμέσως...

Το θέμα με την μπαταρία έχει να κάνει καθαρά με τον τύπο της μητρικής του pc και κατά πόσο η μικροεφαρμογή ανιχνεύει σωστά την ύπαρξη της μπαταρίας και τον τύπο της ... Σε μεγάλο ποσοστό όμως > 90% δείχνει να παρακολουθεί σωστά την εκάστοτε μπαταρία. Πάντως το έχω εντοπίζει και γω το προβληματάκι αυτό ειδικά σε κάποια μοντέλα φορητών της Sony κυρίως ...

το δικό μου είναι toshiba... μου το έβγαλε μία φορά αλλά ποτέ ξανά.... ενώ στα ubuntu το έβγαζε κανονικά....