Προβλημα με το Bios

gregzoe | Τρί, 07/13/2010 - 11:06 | 1' | 7

Κατ αρχας γεια σε ολους σας εχω ενα προβλημα με το Βιοs .

Μετα απο  εγκατασταση του Μονομαχου που εκανα στο laptop ολα δουλευαν μια χαρα στην αρχη

για καμια βδομαδα.Μετα προβλημα πρωτον αδυνατον να συνδεθω στο internet ουτε με ethernet θυρα

ουτε wifi.Προβλημα δευτερο δεν μπορω να εισελθω στο Bios σημειωτεον οτι το windows πηγε στα

σκουπιδια καθε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη ευχαριστω εκ των πρωτερων

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 2 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

 Μια στιγμη, αυτο που λες δεν εχει να κανει με τα windows, το linux η οτιδηποτε αλλο εχεις στους δισκους σου, αλλα με τη βασικη memory του mobo σου.

Δοκιμασε το παρακατω (ελπιζω να εχεις την ευχερια να κατσαβιδιασεις λιγο το pc σου): Αν εχεις καπακι στο κουτι σου ανοιξε το και στο mobo σου (συνηθως κατω απο την καρτα γραφικων) θα δεις μια μπαταρια υδραργυρου σαν αυτες που εχουν στα ρολογια και τα κομπιουτερακια τσεπης. Σβησε το pc εντελως (να μην αναβει κανενα ledακι ...καλυτερα βγαλτο απο την πριζα), και βγαλε τη μπαταρια, και αφου περιμενεις μερικα δευτερολεπτα ξαναβαλτη. 

Αφου κανεις on τον υπολογιστη σου θα πρεπει να μπορεις να μπεις στο bios κανονικα. Αν οχι αρχισε να πετας οτι σαβουρα υπαρχει (ξεκινοντας απο οτι εχεις βαλει εξωτερικα και προχωροντας σε μνημες και σκληρους) αν μετα απ ολα αυτα δεν καταφερεις να μπεις στο bios τοτε πας για νεα mobo.

 

Αν δεν εχεις ιδιεταιρη οικειοτητα με τα ηλεκτρονικα καλο ειναι να χρησιμοποιησεις κατι μονωμενο για να κανεις την παραπανω δουλεια, πχ ενα πλαστικο τσιμπιδακι η μανταλακι η κατι τετοιο 

gregzoe]

Κατ αρχας γεια σε ολους σας εχω ενα προβλημα με το Βιοs .

Μετα απο  εγκατασταση του Μονομαχου που εκανα στο laptop ολα δουλευαν μια χαρα στην αρχη

 Για laptop μιλαει ο ανθρωπος. Εγω παντος φιλε μου δεν ξερω.

Body Mind Spirit

 ωχ τωρα το ειδα... η απαντηση μπορει να ειναι η ιδια αλλα θελει πολυ περισσοτερη προσοχη...

συνηθως εχει καποιο jumperακι αλλα αν δεν εχεις ξανακατσαβιδιασει laptop μην το επιχηρισεις 

Το κατσαβίδιασα αλλά αποτυχία εαν δεν υπάρχει άλλος τρόπος θα το ξαναπροσπαθησω .

Το άλλο πρόβλημα με το internet που δεν μπορώ να συνδεθώ τι γίνετε υπάρχει καμιά λύση

υπ οψην οι diode ειναι φωτισμένοι χωρίς να μπορώ να συνδεθώ

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας

 Δυσκολο να δωσω σε κατι τετοιο οδηγιες απο αποσταση, το θεμα ειναι αφου resetαρισες το bios οπως λες τωρα παλι δε μπορεις να μπεις μεσα?

Δεν καταφερα τιποτα τωρα παω διακοπες γιατι αυτη η ιστορια με κουρασε επιστροφη σε λιγες μερες καλό καλοκαιρι σε όλλους

και καλές διακοπές georges

Εγω είμαι παλι έχω την υποψία ότι το laptop είναι τατουέκαι μου κάνει αυτά τα κόλπα. Ξέρει κανεις σας πως μπορώ  να ξεπεράσω αυτό

το πρόβλημα Ευχαριστώ