Hardware προβληματα με SUSE:

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 6

Κατ'αρχήν καλημέρα και καλως σας βρήκα στο forum.

Στο notebook μου (Toshiba Satellite) έχω εγκαταστήσει SUSE 10.1. Το πρόβλημα είναι ότι για ένα περίεργο λόγο έχοντας ανοιχτό το battery charge monitor στο panel και με το notebook να τρέχει με τη μπαταρία αποκλειστικά, το monitor εμφανίζει το μύνημα 'system is running on AC power', όπως ακριβώς κάνει και όταν το τρέχω έχοντάς το στη πρίζα.

Το πρόβλημα όπως καταλαβαίνετε είναι ότι δεν μπορώ να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται η μπαταρία ανά πάσα στιγμή.

Έχετε μήπως καμιά ίδεα πως να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκίμασε με κανένα Live CD του Ubuntu (τεύχος 12) και τσέκαρε αν σου βγάζει το ίδιο πρόβλημα. Αν όχι βάλε Ubuntu.

εχω κανει compile νεο πυρηνα σε suse 10.2.η εκκινηση γινεται κανονικα εκτος οτι για να δει το router και να μπω στο internet πρεπει να απενεργοποιησω το firewall.ο παλιος πυρηνας ειναι οκ
καποια βοηθεια please

Μήπως να ελέγξεις τους κανόνες του iptables. Μήπως σου μπλοκάρει την θύρα 80 ή όποια άλλη χρησιμοποιεί ο router?
Αναλυτικά για το πως γίνεται
# man iptables

Καλησπέρα. Έχω στο φορητό μου SuSE 10.2. Το φορητό μου είναι ένα Acer Aspire 1693 WLMi, 1.86GHz, ATI Mobility Radeon X700 128MB, 1GB RAM. Με προβληματίζει το εξής: Ο ανεμιστήρας δουλεύει συνεχώς, και πολλές φορές με μεγάλη ένταση για πολλή ώρα, κάτι που δε συμβαίνει όποτε ανοίγω και τα Windows που έχω. Μήπως έχετε καμιά ιδέα; Ευχαριστώ.

Δώσε την εντολή:

top

στη κονσόλα για να δεις ποια διεργασία σου "γονατίζει"

τον επεξεργαστή. Συνήθως αυτό γίνεται λόγω των εφέ...