Πρόβλημα σύνδεσης στο Internet.

kristo13 | Τρί, 05/25/2010 - 15:36 | 1' | 28

Είμαι νέος χρήστης linux και ως λάτρεις των "πειραγμένων" λειτουργικών επέλεξα τη πολύ ωραία έκδοση του Μονομάχου για Netbook. Μόλις έχω εγκαταστήσει στον υπολογιστή το λειτουργικό, πολύ ωραίο γραφικό περιβάλλον, κλπ. Προσπάθησα να συνδεθώ στο Internet αλλά δεν κατάλαβα πως. Έχω μια ασύρματη σύνδεση.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γεια σου φιλε μου!

Την εγκατασταση πως την εχεις κανει, κανονικα ή μεσα απο τα παραθυρα (wubi)?

Ανοιξε το τερματικο (Εφαρμογες - Βοηθηματα - Τερματικο)

και δωσε το αποτελεσμα της εντολης

lspci -nn

Θα βοηθούσε πολύ να μας πεις και σε ποιό netbook (μάρκα/μοντέλο) εγκατέστησες ....

δοκιμασε και ενσυρματα να δεις αν λειτουργεί  το συστημα σου ( σιγουρα δηλαδή αλλα λέμε τωρα..) 

πηγαινε administation -> hardware drivers

για να βαλεις τους drivers της  ασυρματης καρτας  δικτύου λογικα θα παιξει μετα απο αυτό

 το netbook μου είναι ένα fujitsu M2010 νομίζω. @Hellaspc1 νομίζω πως αυτό φταίει. Θα το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ πολύ.

 Να το θέσω κάπως αλλιώς. Δε ξέρω καν πως μπορώ να κάνω αναζήτηση του δικτύου μου.

kristo13]

 Να το θέσω κάπως αλλιώς. Δε ξέρω καν πως μπορώ να κάνω αναζήτηση του δικτύου μου.

Με ένα δεξί κλικ στο εικονίδιο του network manager (δες την εικόνα πιο κάτω)

και αν η ασύρματη κάρτα σου λειτουργεί out of the box θα δεις κάτι σαν αυτό

και με διπλό κλικ πάνω στο δίκτυο σου θα συνδεθείς ...

 

 Και για να δουλέψει η κάρτα μου out of the box τί θα πρέπει να κάνω? Να εγκαταστήσω τα drivers της κάρτας?

Τίποτα δεν χρειάζεται να κάνεις ... Αυτό σημαίνει out of the box ... ότι απλά δουλεύει κατευθείαν ....

Αν όντως δεν παίζει κάνε αυτό που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω και δώσε μας το αποτέλεσμα ...

Ανοιξε το τερματικο (Εφαρμογες - Βοηθηματα - Τερματικο)

και δωσε το αποτελεσμα της εντολης

lspci -nn

Ρώτησα κάποιον και μου είπε πως πρέπει να εγκαταστήσω τα drivers της κάρτας, αλλά τα drivers της fujitsu που έχω και που έχω ψάξει στο internet είναι για windows.

Αν συνδέεσαι με USB wireless stick πχ σαν και αυτό

wireless USB stick

τότε θα χρειαστείς το ndiswrapper και τους drivers για win του USB stick

δες εδώ για περισσότερες πληροφορίες.

----------------------------------------------------------

My HomePage :)

 Όχι έχω ασύρματο δίκτυο κανονικά. Απλώς τα drivers του netbook είναι μόνο για Windows...

 @emcpn το δοκίμασα και αυτό αλλά μου έβγαλε ένα κατεβατό και δε κατάλαβα τίποτα. Συνέχισε να μη δουλεύει. Νομίζω ότι φταίει που δεν έχει αναγνωριστεί η κάρτα 

από το σύστημα.

kristo13]

 @emcpn το δοκίμασα και αυτό αλλά μου έβγαλε ένα κατεβατό και δε κατάλαβα τίποτα. Συνέχισε να μη δουλεύει. Νομίζω ότι φταίει που δεν έχει αναγνωριστεί η κάρτα 

από το σύστημα.

Στο linux ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα!Δεν χρειαζεται να κανεις κανενα οδηγο εγκατασταση, αν προσπαθησεις να κανεις κατι τετοιο, το πιο πιθανο ειναι να δημιουργησεις καποιο μη αναστρεψημο προβλημα!

Το πιο λογικο ειναι να δουλευουν ολα, τα παντα, χωρις να χρειαστει να κανεις τιποτα! Απο εκει και περα, αν υπαρχει καποιο προβλημα, και δεν σου λειτουργει κατι,

θα το κανουμε να δουλεψει, αρκει να μας βοηθησεις και εσυ, και να εχουμε καποιες πληροφοριες που χρειαζομαστε,

και βεβαια σιγουρα σε αυτο δεν φτες εσυ, αλλα ουτε και το Ubuntu!

Πρωτα απ'ολα, μπες στον κοπο και απαντησε στο ερωτημα μου εδω http://www.linuxinsider.gr/forum/%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-internet-0#comment-36336

και postαρε ολοκληρο το αποτελεσμα απο την εντολη που εκτελεις στο τερματικο, οτι εχει μεσα το τερματικο μετα το enter, ολο αυτο το κατεβατο που λες δηλαδη,

δεν ειναι λυση η εντολη, ειναι καποιες πληροφοριες απο το hardware σου που χρειαζομαστε για να λυσουμε το προβλημα που εχεις!

γραψε το αποτελεσμα της εντολης που σου ειπαν πιο πανω π.χ.

lspci -nn
00:00.0 Host bridge [0600]: nVidia Corporation C55 Host Bridge [10de:03a1] (rev a2)
00:00.1 RAM memory [0500]: nVidia Corporation C55 Memory Controller [10de:03ac] (rev a1)
00:00.2 RAM memory [0500]: nVidia Corporation C55 Memory Controller [10de:03aa] (rev a1)
00:00.3 RAM memory [0500]: nVidia Corporation C55 Memory Controller [10de:03a9] (rev a1)
00:00.4 RAM memory [0500]: nVidia Corporation C55 Memory Controller [10de:03ab] (rev a1)
00:00.5 RAM memory [0500]: nVidia Corporation C55 Memory Controller [10de:03a8] (rev a2)
00:00.6 RAM memory [0500]: nVidia Corporation C55 Memory Controller [10de:03b5] (rev a1)
00:00.7 RAM memory [0500]: nVidia Corporation C55 Memory Controller [10de:03b4] (rev a1)
00:01.0 RAM memory [0500]: nVidia Corporation C55 Memory Controller [10de:03ad] (rev a1)
00:01.1 RAM memory [0500]: nVidia Corporation C55 Memory Controller [10de:03ae] (rev a1)
...

...

 

 Σαφώς και δεν είπα πως δε φταίνε τα Ubuntu. Ορίστε αυτό που μου βγάζει --> 

00:00.0 Host bridge [0600]: Intel Corporation Mobile 945GME Express Memory Controller Hub [8086:27ac] (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Mobile 945GME Express Integrated Graphics Controller [8086:27ae] (rev 03)
00:02.1 Display controller [0380]: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller [8086:27a6] (rev 03)
00:1b.0 Audio device [0403]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller [8086:27d8] (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge [0604]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 1 [8086:27d0] (rev 02)
00:1c.2 PCI bridge [0604]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 3 [8086:27d4] (rev 02)
00:1d.0 USB Controller [0c03]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #1 [8086:27c8] (rev 02)
00:1d.1 USB Controller [0c03]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #2 [8086:27c9] (rev 02)
00:1d.2 USB Controller [0c03]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #3 [8086:27ca] (rev 02)
00:1d.7 USB Controller [0c03]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB2 EHCI Controller [8086:27cc] (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge [0604]: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge [8086:2448] (rev e2)
00:1f.0 ISA bridge [0601]: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Bridge [8086:27b9] (rev 02)
00:1f.2 IDE interface [0101]: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7 Family) SATA IDE Controller [8086:27c4] (rev 02)
00:1f.3 SMBus [0c05]: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) SMBus Controller [8086:27da] (rev 02)
02:00.0 Ethernet controller [0200]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
03:00.0 Ethernet controller [0200]: Atheros Communications Inc. AR242x 802.11abg Wireless PCI Express Adapter [168c:001c] (rev 01)
 
Την εγκατάσταση κανονικά την έχω κάνει.
 
 

Απ' οτι καταλαβα εχεις προβλημα με το ethernet, σωστα? Αν ναι, και δεν εχω κανει κατι λαθος,

δωσε τα αποτελεσματα των εντολων απο

ifconfig

dmesg

lsmod

uname -mr

sudo lshw -C network

επειδη τα αποτελεσματα θα ειναι πολυ μεγαλα, αν θελεις ανεβασε τα εδω http://pastebin.gr/ και δωσε μας το,τα link!

 

Επισης, δοκιμασε να μπεις απο livecd με το Ubuntu 10.04, μην κανεις εγκατασταση, και δες αν απο εκει εχεις κανονικα internet και συνδεση με ethernet!

kristo13]

 Σαφώς και δεν είπα πως δε φταίει τo Ubuntu.

Ενημερωτικα περισσοτερο το ειπα!

 

Η καρτα σου ειναι αυτη

02:00.0 Ethernet controller [0200]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)

Νομιζω εχεις παλιοτερη εκδοση του Μονομαχου, μιας και εχεις τον πυρηνα 2.6.28-18-generic i686

κατσε να το επιβεβαιωσει και ο emcpn, δοκιμασε την τελευταια εκδοση και λογικα δεν θα εχεις κανενα προβλημα!

Από το αποτέλεσμα της εντολής uname -mr φαίνεται ότι χρησιμοποιείς την έκδοση 2.6.28-18 του πυρήνα (ο πυρήνας είναι ο κύριος υπεύθυνος για τους drivers). Θεωρητικά η κάρτα σου δουλεύει με πυρήνες από 2.6.28-1 και πάνω (πηγή: Debian wiki). Πρακτικά μια αναζήτηση στο Google για - Atheros Communications Inc. AR242x 802.11abg Wireless PCI Express Adapter [168c:001c] (rev 01) - δείχνει ότι ο 2.6.28 πυρήνας του ubuntu (σε αυτό βασίζεται ο Μονομάχος) έχει προβλήματα με την κάρτα σου. Μια λύση είναι να κάνεις μια αναβάθμιση του πυρήνα και όλα θα δουλέψουν. Δε γνωρίζω αν στα αποθετήρια του Μονομάχου netbook edition υπάρχει διαθέσιμος ένας πιο φρέσκος πυρήνας για να εγκαταστήσεις. Ίσως μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος που έχει εγκαταστημένο Μονομάχο netbook edition.

Μια άλλη λύση που ίσως δουλέψει αναφέρεται εδώ στο τελευταίο σχόλιο αλλά ειλικρινά δε σου συνιστώ να μπλέξεις με madwifi κλπ... Αν έχεις όρεξη βέβαια... εδώ είμαστε!

Ταπεινή μου άποψη είναι να δοκιμάσεις μια άλλη διανομή (πχ. το fedora 13 μόλις κυκλοφόρησε και το kde spin με το plasma netbook interface είναι μούρλια για netbook!)

=============================

apt-get install boinc-client boinc-manager ή αν θέλετε ανοίξτε το synaptic και κάντε search για boinc...

Kαλά θα δω τι θα κάνω...Ίσως να βάλω τα Fedora. Και που μπορώ να βρω αναβάθμιση για τον πηρύνα μου?

Βρήκα ένα πρόγραμμα στο σύστημα που λέγεται ireless Network Drivers. Μόλις το ανοίγεις, ο τίτλος γράφει: Currently Installed Windows Drivers:

Από κάτω έχει ένα πλαίσιο που δείχνει ποιοι driver είναι εγκατεστημένοι. Εγώ έχω έναν που λέγεται bcmwl5 (hardware present:no) και δίπλα

από το πλαίσια έχει τις επιλογές Install New Driver, Remove Driver, Configure Network(δεν λειτουργεί) και Close(xexe).

kristo13]

Kαλά θα δω τι θα κάνω...Ίσως να βάλω τα Fedora. Και που μπορώ να βρω αναβάθμιση για τον πηρύνα μου?

Το χειροτερο γενικα παντως ειναι, εκει που βαζεις κοσμο να σε βοηθαει, απλα να σταματας και να λες αλλαζω διανομη, και χωρις λογο κιολας!

Το οτι η εκδοση του Μονομαχο που εχεις κανει εγκατασταση, δεν υποστηριζει απολυτα την καρτα σου, δεν σημενει οτι ετσι ολες οι εκδοσεις!

Αν δοκιμασεις και το Fedora 8 παλι και εκει θα εχεις το ιδιο προβλημα! Δοκιμασε την τελευταια εκδοση ή του Μονομαχου ή απλα του Ubuntu 10.04, τα ιδια ειναι,

και θα δεις οτι ολα θα λειτυιοργουν χωρις να χρειαστει να κανεις κατι! Απο εκει και περα βεβαια, δεν ειναι κακο να βαλεις και Fedora,Suse, ή οποιαδηποτε διανομη,

το κακο θα ειναι να βαλεις παραθυρα!

Για την αναβαθμιση του πυρηνα, κατσε να πει καποιος που χρησιμοποιει τον Monomaxo, αν και πως μπορεις να βαλεις την νεοτερη εκδοση 2.6.32

Αλλα καλυτερα να βαλεις την τελευταια εκδοση ή του Monomaxo v. 5.0 http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%B5%CF%80%CE%AF%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-monomaxos-greek-linux-ver-50-final

ή του Ubuntu 10.04 http://www.ubuntu.com/ 

kristo13]

Βρήκα ένα πρόγραμμα στο σύστημα που λέγεται ireless Network Drivers. Μόλις το ανοίγεις, ο τίτλος γράφει: Currently Installed Windows Drivers:

Από κάτω έχει ένα πλαίσιο που δείχνει ποιοι driver είναι εγκατεστημένοι. Εγώ έχω έναν που λέγεται bcmwl5 (hardware present:no) και δίπλα

από το πλαίσια έχει τις επιλογές Install New Driver, Remove Driver, Configure Network(δεν λειτουργεί) και Close(xexe).

Αυτή η εφαρμογή είναι το γραφικό περιβάλλον του ndiswrapper που ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τους drivers της συσκευής για windows που έχεις και συγκεκριμένα χρειάζεσαι ένα αρχείο που έχει κατάληξη .inf και αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται κι ένα αρχείο με την κατάληξη .sys. Τα αρχεία αυτά υπάρχει περίπτωση να τα βρείς στο cd που έχεις τους drivers (ή όπου αλλού τους έχεις). Υπάρχει όμως περίπτωση να έχεις στα χέρια σου μόνο ένα εκτελέσιμο αρχείο (.exe) με το οποίο γίνεται η εγκατάσταση των drivers σε windows. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να εξάγεις (extract) τα αρχεία από το εκτελέσιμο. Ένας τρόπος είναι μέσω windows όπου από τη γραμμή εντολών (start->run->πληκτρολογείς cmd) δίνεις την εντολή (αφού μεταβείς στο φάκελο που βρίσκεται το εκτελέσιμο αρχείο) xxxx.exe (όπως λέγεται το αρχείο, π.χ. setup.exe) -a -p c:\temp (για παράδειγμα, μπορείς να δώσεις όποιο path θέλεις). Δεν ξέρω αν δουλεύει σίγουρα όμως αυτό. Δοκίμασε να κάνεις και extract το .exe αρχείο με winzip.

Μόλις βρεις τα αρχεία με κατάληξη .inf & .sys πας στην εφαρμογή Wireless Network Drivers και επιλέγεις Install New Driver. Θα σου ζητήσει να του πεις που είναι το αρχείο με κατάληξη .inf (με σχετική browse επιλογή). Το βρίσκεις και είσαι ΟΚ!

Αν βρεις κάποια δυσκολία εδώ είμαστε πάλι.

************************

www.postokano.gr

Πριν κάνεις οτιδήποτε με την εφαρμογή Wireless Network Drivers δοκίμασε πρώτα να βάλεις την καινούρια έκδοση του Μονομάχου ώστε να έχεις καινούριο πηρύνα. Κατά πάσα πιθανότητα θα παίξει και θα είναι μια πολύ πιο εύκολη διαδικασία.

************************

www.postokano.gr

 Θα βάλω τη τελευταία έκδοση μάλλον. Δηλαδή σίγουρα για να δούμε...

Συγγνώμη για την καθυστέρηση στο να επέμβω !!! Στην περίπτωση σου φίλε Kristo13 η ενδεδειγμένη λύση είναι αυτή ακριβώς που αναφέρει ο Jvarkas (δες εδώ) ή φυσικά η χρήση ενός αύρματου USB για παράδειγμα που να παίζει out of the box αν η παραπάνω διαδικασία σου φαίνεται δύσκολη ....

Η έκδοση netbooks που έχεις εγκαταστήσει τώρα είναι κάτι τελείως διαφορετικό σε σχέση με την έκδοση 5 του Monomaxos φυσικά !!! Ενδεχομένως να λειτουργήσει εύκολα το ασύρματο σου με την έκδοση 5 αλλά πρέπει να γνωρίζεις πως η netbboks edition έχει πολλά πράγματα ρυθμισμένα ειδικά στις λεπτομέρειες για χρήση σε netbooks (λεπτομέρειες εδώ)

 Tώρα είμαι οκ! Εγκατέστησα την έκδοση 5 και μου δουλέυουν όλα ρολόι! Είναι πολύ όμορφη και αυτή η έκδοση απλώς μια ερώτηση... Πως μπορώ να ρυθμίσω

το GLX-Dock και  τα Accessories του Screenlets να μένουν μόνιμα στον υπολογιστή και μετά όταν τον ξανανάβω να φεύγουν?