Προβλημα με το Metin2

LiNuXReVoLuTioN | Σάβ, 04/24/2010 - 19:12 | 1' | 4

Προσπαθώ να παίξω ένα παιχνίδι και σε κάποιες στιγμές κολάει αρκετά ενώ σε άλλα pc  χειρότερα από το δικό μου με windows παίζει μια χαρά

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

το παιχνίδι είναι private server του metin2. Αυτό με τους drivers δεν το έπιασα...

Πρωτα-πρωτα, σου αλλαξα το τιτλο, ηταν λιγο (πολυ) ασαφης αυτος.

To Μetin2 ειναι ενα rpg, που ειναι γραμμενο για windows. (.exe)

Bεβαια τρεχει ανεμποδιστα στο Linux (μεσω Wine) & σε πολλες περιπτωσεις (εμπειρικα τσεκαρισμενο, ΠΟΛΛΕΣ φορες) πολυ πιο καλα ακομα.

Οπως προφανως θα εχεις διαβασει & στο φορουμ τους, το παιχνιδι δημιουργει προβληματα εγκαταστασης σε ΟΛΑ τα λειτουργικα

(τρεχει & σε MacOS, επισης μεσω Wine).I διατερα με πατς που προσθεσανε τελευταια.

Ειναι δυστυχως πολυ προχειρη η δουλεια που κανει η GameForge, που το διαχειριζεται.

Πολυ προσφατα το ξαναεγκατεστησα σε 3 μηχανηματα. (Linux, Vista, XP).

Μονο στα xp επιασε με τη πρωτη & στο Linux με τη δευτερη. Στα Vitsa με τιποτα παρα μονο με μεταφορα των φακελων.

Αρα αυτο που μπορεις να κανεις, ειναι απο ενα φιλο σου, που του τρεχει το παιχνιδι, να παρεις τους φακελους του & να τους κανεις copy-paste στον δικο σου φακελο του Metin2,επιλεγοντας συγχωνευση.

Παντως το τονιζω: ΣΕ καμια περιπτωση ΔΕΝ εχει να κανει με το λειτουργικο συστημα, το συγκεκριμενο (& αντιστοιχα) παιχνιδι.

Ειναι η οχι & τοσο καλη δουλεια των εταιρειων που το διαχειριζονται.

Παραπανω μπορεις να τα βρεις & μονος σου, τα σχετικα με τις διαφορες Γερμανικες εταιρειες & αυτου του ειδους τις τακτικες τους.

Αλλωστε το Metin2 ειναι ενoικιασμενο απο την GameForge, εξ' ου & υστερει στα παντα απο το "αυθεντικο" το Αμερικανικο (σου προτεινω να κανεις χαρακτηρα σε σερβερ εκει)

Και για του λογου το αληθες οριστε μια φωτογραφια (τυχαια, απο τις πολλες), με το Metin2, να τρεχει αστερατα σε Linux:

Στ' ονομα του.... Δρακοθεου λοιπον, δοκιμασε αυτο που σου ειπα! if (WIDGETBOX) WIDGETBOX.renderWidget('4ad63602-fe61-4051-a920-78fb3f11ac74');Get the <a href="http://www.widgetbox

 

το metin2 gr εγώ δεν έχω καταφέρει να το βάλω σε Linux κατεβάζει τα patches αλλά μου βγάζει error το wine για το metin2.bin εσύ πως το έκανες για να παίξει; Εγώ πάντος για private server μίλησα δε μιλάω για το ελληνικό που είναι άισχος(όπως και κάθε ευροπαϊκός σέρβερ)