Απορία σχετικά με Monomaxos Lite Edition

vassime | Τρί, 04/20/2010 - 15:04 | 2' | 7

Γειά σας παιδιά. Πρώτο μου post στο forum, αρχάριος στο linux.
Έχω το netbook hp compaq mini 311c και προσπάθησα να εγκαταστήσω τον Monomaxos Lite Edition.

Κατέβασα το iso του και έκανα εγκατάσταση μέσα από τα windows xp. Μετά την επανεκκίνηση και πριν κάνει boot, μου εμφανίζει 2 επιλογές:

1) Windows Xp

2)Monomaxos
 

Εάν επιλέξω την 2η (Monomaxos) λέει πως τα Windows δεν μπόρεσαν να εκκινήσουν,  με προτρέπει να βάλω το cd εγκατάστασης και εάν πατήσω enter, με επαναφέρει στην προηγούμενη οθόνη.
Εάν επιλέξω τα Windows Xp, μου εμφανίζει άλλη μία οθόνη για να επιλέξω λειτουργικό σύστημα.
1ο πρόβλημα εδώ, πώς θα μπορέσω να το λύσω; Κάθε ιδέα, δεκτή!

Μία ακόμα απορία... Στο desktop του Monomaxos έχει ένα εικονίδιο install. Εάν είχε εγκατασταθεί κανονικά (επειδή έχω την εντύπωση ότι κάτι έχω κάνει λάθος! ), θα συνέχιζε να έχει αυτό το εικονίδιο;

Ευχαριστώ...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εικονίδιο; Μπας και έχεις ξεχάσει μέσα το live CD?

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Είναι netbook και δεν έχει dvd-rom. Δεν έχω συνδεδεμένο τίποτα, ούτε flash disk, ούτε σκληρό. Είναι δυνατόν να διαβάζει το iso από τα xp (μέσω daemon tools) και να το τρέχει σαν live; (λέω εγώ τώρα...)

Ναι, εγκατάσταση μέσα από τα windows.

Και παρεμπιπτόντως, ευχαριστώ και τους 2 σας για το άμεσο ενδιαφέρον!

Και κάτι ακόμα. Κάθε φορά που άνοιγα από xp, έκανε αυτόματο mount το iso του Monomaxos.
Τώρα που το αποπροσάρτησα, δεν μπαίνει στο linux. Ελπίζω να βοηθάω με τα στοιχεία που δίνω...

Περαιτέρω πληροφορίες:

 

Ξεκινάει να κάνει boot και εμφανίζει:

Choose an Operating System to start:

     Microsoft Windows Xp

     Monomaxos- Lite

 

Εάν επιλέξω το LInux, μού εμφανίζει:

Windows failed to start. A recent hardware or software change might be the cause. To fix the problem:

     1) Insert your Windows installation disc and restart youre computer.

     2) Choose your language settings, and then click "Next".

     3) Click "Repair your computer"


If you do not have the disc contact your system administrator or computer manufacturer for assistance.

     File: \wubildr.mbr

     Status: 0xc000000f

Info: The selected entry could not be loaded because the application is missing or corrupt.

 

Πατάω Enter και επιστρέφω στην προηγούμενη:

Επιλέγω Windows Xp και...:

     Επιλέξτε το λειτουργικο σύστημα που θέλετε να ξεκινήσει:

          Microsoft Windows Xp Home Edition

          Monomaxos-Lite

Επιλέγω Xp και ξεκινάνε κανονικά.

Εάν επιλέξω Linux:

     Δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση των Windows επειδή το παρακάτω αρχείο λείπει ή είναι κατεστραμμένο:

          <Windows root> \system32\hal.dll

     Εγκαταστήστε πάλι ένα αντίγραφο του παραπάνω αρχείου.

 

Ελπίζω να βοήθησα να καταλάβετε...!

Kάτι δεν έχεις κάνει καλά .... Διάβασε λιγάκι εδώ που έχει ωραίες και αναλυτικές οδηγίες για το πως θα το κάνεις ....

www.monomaxos.gr

Ευχαριστώ πολύ. Θα προσπαθήσω να το κάνω. Εάν δεν τα καταφέρω, θα το καταλάβεις... !

emcpn]

Kάτι δεν έχεις κάνει καλά .... Διάβασε λιγάκι εδώ που έχει ωραίες και αναλυτικές οδηγίες για το πως θα το κάνεις ....

 

Λοιπόν, κατέβασα το Monomaxos LiveUsb Creator και ολοκλήρωσα την διαδικασία. Κάνω boot από το flash και λέει:

bootmgr is missing. Press Ctrl+ Alt+ Delete to reboot.