den exw internet....:(

stratis | Τετ, 04/14/2010 - 00:12 | 1' | 30

geia se olous........eimai kainourgios sto linux...molis exthes ekana egatastasi to live cd:\...olla leitourgoun mia xara mono pou den exw wireless driver gia internet....etsi mou leei toulaxiston giati otan itan to live cd itan mesa stin monada epiana arketa asurmata diktia.......molis to ekana to linux mint 8 install omws kai aferesa to cd ...tpt.....ti mporw na kanw???

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ποια ασυρματη καρτα εχεις?

Δωσε μας τα αποτελεσματα της εντολης:

lspci

apotelesmata mou einai ligo duskolo na dwsw gt apo windows 7 mpainw internet( prepei na mpw sto linux) broadcom 802,11 g 3erw oti exw

~ $ lspci 00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile GME965/GLE960 Memory Controller Hub (rev 0c) 00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile GME965/GLE960 Integrated Graphics Controller (rev 0c) 00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile GME965/GLE960 Integrated Graphics Controller (rev 0c) 00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03) 00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03) 00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 03) 00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 1 (rev 03) 00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 2 (rev 03) 00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 5 (rev 03) 00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 6 (rev 03) 00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03) 00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03) 00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03) 00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03) 00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev f3) 00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801HEM (ICH8M) LPC Interface Controller (rev 03) 00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) IDE Controller (rev 03) 00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA AHCI Controller (rev 03) 10:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4312 802.11b/g (rev 01) 30:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. Device 4357 (rev 10)

Κάνε μια αναζήτηση με το διαχειριστή πακέτων της διανομής σου για fwcutter (κάπως έτσι λέγεται το πακέτο του firmware για broadcom). Επίσης υπάρχει και η λύση του ndiswrapper το οποίο επίσης μπορείς να εγκαταστήσεις από το διαχειριστή πακέτων, είναι μια εφαρμογή για να φορτώσεις του drivers της κάρτας για windows. Κάνε μια αναζήτηση εδώ στο φόρουμ και θα βρεις οδηγίες. Για μεγαλύτερη ευκολία εγκατέστησε και το πακέτο ndiswrapper-gtk που είναι το γραφικό περιβάλλον για την εγκατάσταση των drivers. Πατάς το πλήκτρο add driver, επιλέγεις το .inf αρχείο που θες και είσαι έτοιμος.

update: Το πακέτο για το firmware της broadcom ονομάζεται bcm43xx-fwcutter. Επίσης απ'ότι βλέπω το γραφικό περιβάλλον του ndiswrapper είναι ήδη εγκατεστημένο στο Mint, Control Center->Windows Wireless Drivers. Βρες απλά τους drivers για windows της κάρτας σου, δες πρώτα στο installation cd. Αν δε βρίσκεις αρχείο inf αλλά μόνο exe για setup θα σου δώσουμε οδηγίες πώς να εξάγεις το inf αρχείο. Δες πάντως και αυτό το τόπικ από το φόρουμ του linux mint που έχει οδηγίες.

************************

www.postokano.gr

καλημέρα σε όλους  και εγω ειμαι καινούριος πελάτης στον κόσμο του linux προχτές έβαλα τα linux στο laptop και

Normal
0

false
false
false

EL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Κανονικός πίνακας";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

αντιμετώπισα μέχρι στιγμης  1  προβλημματάκι όταν μπένω  ενσύρματα στο indernet και μετά θελήσω

Normal
0

false
false
false

EL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Κανονικός πίνακας";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

να μπω ασύρματα   δεν μου βγάζει τα διαθεσιμα δίκτια μου αναφέρει οτι είναι

Normal
0

false
false
false

EL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Κανονικός πίνακας";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Απενεργοποιημένο το ασύρματο  μηπος μπορειται να με βοηθήσετε σε αυτο???

jvarkas]

Κάνε μια αναζήτηση με το διαχειριστή πακέτων της διανομής σου για fwcutter (κάπως έτσι λέγεται το πακέτο του firmware για broadcom). Επίσης υπάρχει και η λύση του ndiswrapper το οποίο επίσης μπορείς να εγκαταστήσεις από το διαχειριστή πακέτων, είναι μια εφαρμογή για να φορτώσεις του drivers της κάρτας για windows. Κάνε μια αναζήτηση εδώ στο φόρουμ και θα βρεις οδηγίες. Για μεγαλύτερη ευκολία εγκατέστησε και το πακέτο ndiswrapper-gtk που είναι το γραφικό περιβάλλον για την εγκατάσταση των drivers. Πατάς το πλήκτρο add driver, επιλέγεις το .inf αρχείο που θες και είσαι έτοιμος.

update: Το πακέτο για το firmware της broadcom ονομάζεται bcm43xx-fwcutter. Επίσης απ'ότι βλέπω το γραφικό περιβάλλον του ndiswrapper είναι ήδη εγκατεστημένο στο Mint, Control Center->Windows Wireless Drivers. Βρες απλά τους drivers για windows της κάρτας σου, δες πρώτα στο installation cd. Αν δε βρίσκεις αρχείο inf αλλά μόνο exe για setup θα σου δώσουμε οδηγίες πώς να εξάγεις το inf αρχείο. Δες πάντως και αυτό το τόπικ από το φόρουμ του linux mint που έχει οδηγίες.

************************

www.postokano.gr

To fwcutter καπου ειχα διαβασει στο ubuntuforums οτι ειναι προβληματικο στην 9.10.Οι καρτες τις broadcom παιζουν με το πακετο που γραφει και ο andreas_g.Και γω στο netbook που εχω αυτο το πακετο εχω εγκαταστησει και παιζει αψογα.

 

 

Jordan πες μας ποια ασυρματη καρτα εχεις και ποσταρε τα αποτελεσματα τις εντολης:

lspci

tek640]

To fwcutter καπου ειχα διαβασει στο ubuntuforums οτι ειναι προβληματικο στην 9.10.Οι καρτες τις broadcom παιζουν με το πακετο που γραφει και ο andreas_g.Και γω στο netbook που εχω αυτο το πακετο εχω εγκαταστησει και παιζει αψογα.

 

OK δε διαφωνώ, καλά έκανες και το λες, άλλωστε εγώ δεν το έχω δοκιμάσει όπως εσείς.

@stratis: Οπότε γράψε άκυρο σ'αυτά που λέω και ακολούθησε τις οδηγίες του andreas_g.

************************

www.postokano.gr

Παιδιά δουλεύει!!! Το δοκήμασα την παρασκευή που πέρασε.

Εγω, όμως είχα μόνο ασύρματο νετ οπότε κατέβασα στο laptop της αδερφής μου και τα πέρασα σε ένα flashακι, από το packages.ubuntu.com, το bcmwl-kernel-source(http://packages.ubuntu.com/karmic/bcmwl-kernel-source) και το dkms(http://packages.ubuntu.com/karmic/dkms), που το ήθελε σαν εξάρτηση. Και δούλεψε μια χαρά.

Τώρα και στο mint λογικά το ίδιο δεν θα είναι???!!! 

Open your source. Open your mind !!!


Ευχαριστώ πολλή!!!! δοκίμασα με ανοιχτο το ασύρματο να κάνω επανεκκίνηση τον υπολογιστή και δούλεψε κανονικά αλλα είδα οτι όταν ειμαι στο internet

ενσύρματα και μετά βγαλω το καλώδιο και επιλέγω το ασύρματο δεν λειτουργεί

Jordan, κανε δεξι κλικ στο εικονιδιο της συνδεσης & ελεγξε αν ειναι τικαρισμενο & το κουτακι της ασυρματης συνδεσης.

Αν οχι, κλικαρε το, να ενεργοποιηθει.

Υπαρχει η πολυ σπανια περιπτωση, συμβαινει ομως, να μη στο πιασει αμεσως, μα με μια επανεκινηση να ειναι οκ. if (WIDGETBOX) WIDGETBOX.renderWidget('4ad63602-fe61-4051-a920-78fb3f11ac74');Get the <a href="http://www.widgetbox

ειναι ενεργοπιοιμενο.Αυτο θα ληθει με την καινουρια εκδοση???

andreas_g]

Παιδιά δουλεύει!!! Το δοκήμασα την παρασκευή που πέρασε.

Εγω, όμως είχα μόνο ασύρματο νετ οπότε κατέβασα στο laptop της αδερφής μου και τα πέρασα σε ένα flashακι, από το packages.ubuntu.com, το bcmwl-kernel-source(http://packages.ubuntu.com/karmic/bcmwl-kernel-source) και το dkms(http://packages.ubuntu.com/karmic/dkms), που το ήθελε σαν εξάρτηση. Και δούλεψε μια χαρά.

Τώρα και στο mint λογικά το ίδιο δεν θα είναι???!!! 

Open your source. Open your mind !!!


Το ιδιο ειναι.Το εχω δοκιμασει εγω στο netbook και με ubuntu και με mint και ειναι το ιδιο ακριβως.

Βασικα παιδια κατεβασα το  http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/restricted/b/bcmwl/bcmwl-kernel-source_5.10.91.9+bdcom-0ubuntu4_i386.deb και την ε3αρτηση του αλλα οταν ανοιγω το pakage manager μου για να δψ διαθεσιμους driver μοy ελεγε ' could not archive http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/restricted/b/bcmwl/bcmwl-kernel-source_5.10.91.9+bdcom-0ubuntu4_i386.deb. μετα το κατεβασα  αλλα δεν εγινε σωστα η εγκατασταση....πφφφ. καμια ιδεα κανεισ???????

εχω ψαξει για αρχεια inf αλλα δεν μου βγαζει τιποτα....μονο boot exe :\

@ stratis

Ανοιξε το synaptic και στο πεδιο search γραψε broadcom.Θα στο εμφανισει στα πρωτα πακετα.Το κλικαρεις,πατας "Apply" και αν εχει καποια εξαρτηση το synaptic θα σου ζητησει να την κανει εγκατασταση.

Μετα κανεις restart και πρεπει να εισαι ετοιμος.Κανοντας δεξι κλικ στο εικονιδιο του δικτυου θα πρεπει να ειναι το Wireless enable και να σου εμφανιζει τα ασυρματα δικτυα.

Εννοειται οτι θα πρεπει να εχεις συνδεσει τον υπολογιστη με καλωδιο δικτυου για να εχει internet.

δηλαδη πρεπει να εχeiς internet  για να αποκτησεις internet.......ενναλακτικη χωρις ενσυρματη συνδεση??

Αφού έχεις κατεβάσει τα deb δεν χρειάζεσαι νετ!!! Απλά κάνει double click πάνω τους και θα σου βγεί ένα παράθυρο για να τα κάνεις εγκτατάσταση!!! Εγώ έτσι το έκανα!!!

Δεν χρειάζεται να ανοίξεις το synaptic!!! 

 

Open your source. Open your mind !!!


Εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα.....οτιδιποτε και αν κατεβασω και παω να το κανω install μου βγαζει errors μεσω τερματικου.....τι ακριβως να κανω?? Συμπαθησα αρκετα το  linux  μπορω να πω αλλα χωρις  internet  δεν λεει.....

Τι λαθη σου βγαζει?

Γιατι δεν συνδεεις το λαπτοπ με καλωδιο,να κανεις τις αναβαθμισεις και να εγκαταστησεις και το πακετο που λεμε πιο πανω μεσω του synaptic?

Εχεις αναβαθμισει το συστημα ποτε?

 to thema einai oti den exw ethernet....autin tin stigmi eimai internet mesw live cd tou linoux e3ou kai ta greeklish kai sorry.Alla otan ta trexw xwris to live cd mou leei 'could not find network' :(

 exw dokimasei na katevasw bcmwl-kernel-source mazi me to b43 fwcutter alla den ginotan swsta ta install antoistixa.den 3erw isws na min ekana swsta tis apaitoumenes energeies

pou xreiazotan...an mou e3igiseis ti akrivws prepei na kanw tha eimai eugnwmwn.:D

aaa episis dokimasa na kanw ta install apo to synaptic kai eginan ola swsta...alla auto egine epeidi eixa internet me to live cd. ta install tha ''kratithoun'' meta??

Οχι.

Μολις κανεις επανεκκινηση θα χαθουν οι αλλαγες.

Με το συστημα που εχεις εγκαταστησει και με καλωδιο εχεις ιντερνετ γιατι δεν εχω καταλαβει ακομα?Η δεν εχεις καθολου ethernet και παιζει το ασυρματο στο livecd?

Αν εχεις ιντερνετ κανε οτι εκανες με το livecd και λογικα πρεπει να παιξει μετα απο μια επανεκκινηση.

Αν θυμαμαι καλα οταν εγκαταστησεις κατι στο livecd και μετα κανεις εγκατασταση κανονικη νομιζω οι αλλαγες μενουν στο συστημα.Ας με διορθωσει αν καποιος αλλος γνωριζει κατι.

Αν εχεις λιγο χρονο δοκιμασε το.

to dokimasa kai petuxe!!!:D..euxaristw tek 640!!! kai kati akoma......orismenes fores otan kanw ekkinisi to laptop den fortwnei to linux..kai prepei na to kleisw kai na 3anakanw ekkinisi.....ti mporei na ftaiei?

Πως εννοεις το δεν φορτωνει?

Σου εμφανιζει τον grub,παει να ξεκινησει και μετα κολλαει ενω κανει boot?

Διευκρινισε το λιγο για να καταλαβουμε.