ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟ PARTITION ΤΩΝ WINDOWS

tavernaros | Τετ, 03/24/2010 - 23:34 | 1' | 3

Πρόσφατα εγκατέστησα στον υπολογιστή μου το open suse 11, στον οποίον προϋπήρχαν εγκατεστημένα τα (s)vista...Τα windows είναι χωρισμένα σε δύο partitions, τo C (όπου περιέχονται τα έγγραφά μου ,μουσική, εικόνες,με λίγα λόγια αυτό το partition χρησιμοπoiώ) και το D (τον έχει δημιουργήσει αυτόματα ο υπολογιστής για recovery).Στο open suse μου εμφανίζονται τα περιεχόμενα μονάχα του partition D (/dev/sda4 προσαρτημένο σε /windows/D).Τα περιεχόμενα του partition C δεν μου τα εμφανίζει καθόλου,εμφανίζει δηλαδή άδειο το C (/dev/sda1 προσαρτημένο σε windows/C).Και τα δύο partitions είναι διαμορφωμένα σε HPFS/NTFS.μπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτό;Ευχαριστώ προκαταβολικά

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Να υποθέσω ότι εγκατέστησες το openSuSE σε τρίτο partition??

Γράψε μας εδώ το περιεχόμενο του fstab.

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Αντέγραψα το περιεχόμενο του αρχείου fstab, οπώς μου υποδείξατε, και το αποτέλεσμα είναι το ακόλουθο

/dev/disk/by-id/scsi-SATA_Hitachi_HTS5416_SB2481GJGGXD3E-part5 swap                 swap       defaults              0 0
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_Hitachi_HTS5416_SB2481GJGGXD3E-part7 /                    ext3       acl,user_xattr        1 1
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_Hitachi_HTS5416_SB2481GJGGXD3E-part3 /home                ext3       acl,user_xattr        1 2
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_Hitachi_HTS5416_SB2481GJGGXD3E-part1 /windows/C           ntfs-3g    users,gid=users,fmask=133,dmask=022,locale=el_GR.UTF-8 0 0
/dev/disk/by-id/scsi-SATA_Hitachi_HTS5416_SB2481GJGGXD3E-part4 /windows/D           ntfs-3g    users,gid=users,fmask=133,dmask=022,locale=el_GR.UTF-8 0 0
proc                 /proc                proc       defaults              0 0
sysfs                /sys                 sysfs      noauto                0 0
debugfs              /sys/kernel/debug    debugfs    noauto                0 0
usbfs                /proc/bus/usb        usbfs      noauto                0 0
devpts               /dev/pts             devpts     mode=0620,gid=5       0 0

Κατ' αρχάς λίγα περισσότερα για το fstab μπορείς να βρεις εδώ.

Το fstab εμένα μου φαίνεται σωστό - δεν ξέρω μόνο για το ntfs-3g: εγώ χρησιμοποιώ το ntfs (αλλά έχω ubuntu και δεν ξέρω εάν έτσι πρέπει να μπει στο openSuSE). Έχεις δοκιμάσει κάποια άλλη διανομή ή όχι??

Μήπως είναι το partition C: κρυπτογραφημένο ή κάτι τέτοιο ??

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων