Πρόβλημα με το Second Life στο Suse

minnaloushe | Τρί, 02/16/2010 - 09:57 | 2' | 32

Καλημέρα σε όλους !

Θα ήθελα να παρακαλέσω για τη βοήθειά σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την εφαρμογή Second Life. Μόλις χτες εγκατέστησα για πρώτη φορά στον υπολογιστή μου Open Suse (την τελευταία έκδοση που υπάρχει αυτή τη στιγμή στο site του).

Επιπλέον, κατέβασα και έτρεξα την εφαρμογή Second Life. Ενώ ξεκινά κανονικά, όταν κάνω log in τα γραφικά στην οθόνη γίνονται μαντάρα και επιπλέον όποιο menu και αν ανοίξω παραμένει ανοικτό. Δηλαδή, δε δουλεύει τίποτα εκτός από τον ήχο ο οποίος ακούγεται καμπάνα :)

Το Second Life λειτουργούσε μια χαρά πριν με τα windows vista χωρίς πρόβλημα. Ο υπολογιστής είναι laptop HP Probook 4510s και η κάρτα γραφικών είναι κάτι σαν mobile intel κλπ. τα οποία δε θυμάμαι και δεν έχω πρόσβαση στον υπολογιστή αυτή τη στιγμή :)

Επειδή, παιδιά, όπως θα καταλάβατε, έχω μεσάνυχτα, παρακαλώ πολύ για τη βοηθειά σας και τη συμβουλή σας.

Ευχαριστώ :)

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εγκατεστησε την εφαρμογη wine, μεσω του Yast & αφου την εγκαταστησεις, αντεγραψε απο τα windows τα Fonts & καντα επικοληση στο φακελο που θα σου προκυψει μετα την εγκατασταση.

(Μενου>Wine>Browe C/ drive>Windows>Fonts (εκει μεσα κανε επικοληση το φακελο με τα windows fonts)

Ας πουμε πως θα εχεις εναν "εικονικο" (ΔΕΝ ειναι κατι τετοιο, βεβαια) δισκο windows, οπου θα μπορεις να τρεξεις αρκετες εφαρμογες τους.

Εγω το εχω εγκαταστησει ετσι & σε γενικες γραμμες μια χαρα μου ετρεχε το Second Life.

Ακομα αν κανεις μια αναζητηση με τη λεξη: wine, εδω στο φορουμ, θα βρεις αρκετα που ισως σε βοηθησουν...

Π.Σ.Π.Α

 

 

Μολις μου ειπαν, οτι μαλλον δε στα ειπα καλα.

Υποθετουμε λοιπον πως εχεις κατεβασει την εκδοση για Linux.

Δες βεβαια & τι λενε για τη λειτουργια του. Πιθανοτατα δεν εχεις το Gstreamer, οποτε κατεβασετο & αυτο (λογικα θα το εει ο Yast, οποτε 2 κλικ δουλεια ειναι)

Λεει βεβαια πως ειναι προαιρετικα, μα ισως κανουν δουλεια τελικα:

For in-world MOVIE and MUSIC PLAYBACK, you will need (32-bit) GStreamer 0.10
installed on your system.  This is optional - it is not required for general
client functionality.  If you have GStreamer 0.10 installed, the selection of
in-world movies you can successfully play will depend on the GStreamer
plugins you have; if you cannot play a certain in-world movie then you are
probably missing the appropriate GStreamer plugin on your system - you may
be able to install it (see TROUBLESHOOTING).

User data is stored in the hidden directory ~/.secondlife by default; you may
override this location with the SECONDLIFE_USER_DIR environment variable if
you wish.

 

Αρα, το πιο πιθανο για να τα κανει αυτα ειναι επειδη εχεις ανοιχτα τα 3D εφε. Δοκιμασε να τα απενεργοποιησεις & ξανατρεξε το παιχνιδι.

Αλλιως δοκιμασε & αυτο που σου λεω πιο πανω κατεβαζοντας βεβαια την εκδοση για winows (.exe)

 

Π.Σ.Π.Α

 

 

Κωνσταντίνε, καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Έχω δοκιμάσει λοιπόν τα εξής:

Εγκατέστησα το gstreamer, το οποίο υπήρχε μεν, αλλά εγκατέστησα και ότι άλλο σχετικό βρέθηκε! Δεν άλλαξε τίποτα.

Απενεργοποίησα τα 3d effects - Δεν άλλαξε τίποτα

Εγκατέστησα το wine και κατέβασα και έτρεξα το .exe αρχείο. Λειτουργεί με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, αρχικά ανοίγει κανονικά και όταν κάνω log in χαλάνε τα γραφικά και τα menus παγώνουν. Δυστυχώς δεν μπορεσα να αντιγράψω τα fonts από τα windows, γιατί δεν έχω πια windows. Έχω εγκαταστήσει το open suse σε όλο το δίσκο.

Μήπως έχει κάποια σχέση το πρόβλημα με τους drivers της κάρτας γραφικών;

Τι θα μπορούσα να κάνω για να βεβαιωθώ ότι έχω τους κατάλληλους drivers για την κάρτα που έχει το laptop;

Ανοίγοντας το Second life βλέπω ότι η κάρτα γραφικών είναι: MESA DRI Mobile Intel GM45 Express Chipset GEM 20090712

Ευχαριστώ και πάλι πολύ για το χρόνο σου

 

Παμε με καποια δεδομενα:

Το Second Life εχει βγει καπου το 2006 & για Linux, με καποια προβληματακια στην αρχη, τα οποια ομως διορθωθηκαν.

Αλλωστε εδω & παρα πολυ καιρο η διαχειριστρια εταιρεια του παιχνιδιου εχει διαθεσιμη & επισημα, εκδοση για Linux

Mαλιστα ειχε κανει & ενα σχετικο Review, το περιοδικο τοτε

Ειναι γεγονος πως το Second Life τρεχει πια αψογα στο Linux & μαλιστα καποιες διανομες Linux το εχουν προεγκατεστημενο (π.χ: Sabayon)

Aψογα επισης τρεχει & στο ubuntu, οπου υπαρχει & πακετο εγκαταστασης του ετοιμο στα επισημα αποθετηρια.

Αρα οι λυσεις που εχουμε ειναι οι εξης:

1. Κανε οτι λεει το παρακατω, ειναι μια απαντηση απο το επισημο φορουμ του Suse, που ειχε παρομοιο προβλημα, αλλη μια κοπελια & της δουλεψε μια χαρα (αν δε καταλαβεις κατι, ρωτα, μη ντρεπεσαι, καμια ερωτηση δεν ειναι ανοητη η οτι αλλο):

1.Go to yast type extract in search

2.look for KDE4 Extract and Compress,check the box to install it click accept. After yast is done close it.(this step if you have KDE4.1 will make sense later)

3.Open your home folder look for bin. Now in another window open Desktop drag & drop the item you got from 2ndlife into the bin folder

4.right click the 2ndlife item. In the context menu you should have Extract click that select extract here, this'll take a little while in my case about 3min.

5.If all has gone well you should have a folder in your bin titled SecondLife_i686-1....

6.open that folder look for an item in there just titled secondlife.

7.click on that & you should be in business.

 

2. Μπορεις να βγαλεις το κατα τ'αλλα υπεροχο Suse & να βαλεις μια αλλη διανομη (ειτε να τις εχεις & τις 2 μαζι),  που ειτε το εχει προεγκατεστημενο οπως ειπαμε, ειτε το εγκαθιστας μετα με 2 κλικ, ολα & ολα.

Aρα, μπορεις πρωτα να κατεβασεις το Sabayon Linux, που το εχει προεγκατεστημενο. Θα το "καψεις" με τη μορφη iso σ' ενα δισκακι & θα εκινησεις τον υπολογιστη σου απο αυτο.

Ετσι θα το δεις live, χωρις να το εγκαταστησεις στο σκληρο σου.

Μπορεις να το κατεβασεις απο εδω:

 

3. Μπορεις να δοκιμασεις & το Ubuntu, τ'οποιο βεβαια δε το εχει προεγκατεστημενο, μα αυτο δε μας εμποδιζει, ακομα & σε live dvd, να κατεβασουμε το πακετακι του Second Life & να το εγκαταστησουμε, να το δουμε & στη πραξη!

 

Αρα, μπορεις πρωτα να κατεβασεις το ubuntu απο εδω: Ubuntu download & αφου κανεις την ιδια διαδικασια με το δισκακι (dvd), αφου τρεξεις το ubuntu σε live μορφη, μπορεις να κατεβασεις & να εγκαταστησεις με 2 πανευκολα το Second Life για το Ubuntu, να το τεσταρεις!

Το SeconLife & για Ubuntu το κατεβαζεις απο εδω: SecondLife for Ubuntu

 

 

Υ.Γ: Μη διστασεις να ρωτησεις οπου ζοριστεις. Εχω φαει & γω κολληματα ανα καιρους με παιχνιδια & ξερω πως ειναι.

Ακομα να ξερεις πως & κατι απο τα παραπανω να μη κατσει, υπαρχει λυση να το τρξεις & παλι μεσα απο το Linux σου & αυτη ειναι το Virtual Machine. (τιποτα δυσκολα, μα ας το εχουμε σα τελαυταια επιλογη).

Δοκιμασε τα παραπανω & τα λεμε....

Good luck

Π.Σ.Π.Α

 

 

Σε μισω Μ' εκανες να το ξαναρχισω. (Λες & το ειχα προχωρησει & καθολου!!)

Λουλουδι τρεχει στο Ubuntu σου λεω, να δες:

 

Η εγκατασταση:

 

Μπηκαμεεεε:

 

Μολις εγκατασταθει στο Ubuntu, το βρισκουμε στο Μενου>Ιnternet>Second Life:

Mα αυτο δεν ειναι προβλημα (λεμε τωρα), αφου μπορουμε ανετα να το παμε στα Παιχνιδια:

 

Πες μας τι καταφερες & οπου κολλησεις.....

Π.Σ.Π.Α

 

 

Άλλο δράμα αυτό!!!

Που προσπαθούσα 4 μέρες να εγκαταστήσω το Ubuntu και τίποτα!!!

Και να να τρέχω στο lists.ubuntu.com και “παιδιά βοηθήστε με” και να δοκιμάζω με τη μια έκδοση, να δοκιμάζω με την άλλη έκδοση, να δοκιμάζω με το τάδε Link, άντε και με το δείνα link, και να χω και τα vista μέσα στο μηχάνημα, δηλαδή 10 λεπτά να ανοίξω και δέκα να κλείσω, και άντε μήπως φταίνε τα boot parameters, και να αλλάζω τα Boot parameters, δεν άφησα parameter για parameter στη θέση του και κλάμα και κλάμα…..

Σου παραθέτω εδώ, Κωνσταντίνε (αν δεν βαριέσαι να διαβάζεις) το τελευταίο email που έστειλα προς το forum, για να καταλάβεις το δράμα που πέρασα όλο το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας! Γιατί το laptop το πήρα τη περασμένη Παρασκευή και ξεκίνησε ο αγώνας. Μετά από αυτό είπα να εξαφανιστώ, γιατί αν γύριζα και τους έλεγα τώρα έχω πρόβλημα με το second life θα με βρίζανε στο τέλος

Dear friends, thank you very much for your great support on this problem. Alexi, I tried to install the _alternate Ubuntu_ edition through the link you provided. The installation went through just fine up until the disk partitioning stage, but the "_Installing the base system_"step was unable to complete.I kept getting all sorts of "error", "file corrupt" and "cannot retrieve file" messages. I started all over again many times until I had to abort this step. The following installation steps were unable to begin, since base system had not been installed. When I booted my laptop once more I got the message "_Non system disk or disk error. Enter a disc and press enter when you are ready"_ etc. This is (I think) because I had asked for the Ubuntu installation to use the_entire disk_, so windows vista were gone, luckily :) Then I thought I would try the Ubuntu 7.10 edition cd again, thinking that maybe at this stage it would work. Unfortunately, once more installation was aborted without any messages. The computer just stopped right after a few minutes and went blank. I tried all the different boot parameters Nikos suggested, to no avail. Then I thought, why don't I try_ Open Suse _once more? :) Maybe, _this_one will work. And, it did!! So, after 3 days and 4 nights of struggling, I have Open Suse on my laptop -unfortunately not Ubuntu- but yet again Linux :) Alexi, Niko, Stergio, Argiri kai Savva sas efharisto poly. By the way, Argiri, I had tried installing with both the laptop battery on and off :) All the best to all of you!! 

Στο τέλος δεν κατάφερα να εγκαταστήσω το Ubuntu...

Στην πραγματικότητα, και κατόπιν και των συμβουλών των φίλων του forum προσπάθησα και το Linux Mint και το Mandriva να εγκαταστήσω χωρίς επιτυχία. Να κολλάει στη μέση της εγκατάστασης ο υπολογιστής και να σβήνει!!! Με τα πολλά, τελικά μόνο το Open Suse τα κατάφερε και καταλήξαμε ότι μάλλον προβληματικό είναι το computer.

Ας κλάψω τώρα πάλι λίγο, που όλοι εσείς έχετε Ubuntu και έχετε και second life και εγώ έχω μείνει με τις σαύρες...

BOO HOO HOO HOO BOO HOO HOO HOOOOOOOOO

Τώρα θα πάω πάλι να τα σβήσω όλα και να βάλω το Sabayon. Ωραίο φαίνεται και θα χω και το second life για να μη κλαίω!!

Αλλά, από όλα αυτά τα link που βλέπω ποιό να πατήσω;

Νομίζω ότι αυτή η κοπέλα δεν μπορούσε να κάνει extract το αρχείο που κατέβαζε από το second life, μάλλον δεν έβρισκε το extract στο menu επιλογών όταν έκανε δεξί click. Ευτυχώς, αυτό το πρόβλημα δεν το έχω , αλλά από την άλλη και η αναζήτηση στο yast με τη λέξη extract δεν μου έδωσε κανένα αποτέλεσμα KDE4 extract!!!

Μόλις έχω αποτελέσματα από το Sabayon, αν τα καταφέρω και το εγκαταστήσω , θα επιστρέψω με νεότερα! Ευχαριστώ και πάλι Κωνσταντίνε για το χρόνο σου

Υ.Γ. Αυτό το θαυματουργό panel στο κάτω μέρος της οθόνης σου, που δείχνει όλα αυτά τα ωραία εικονίδια σα να είναι πάνω σε τραπεζάκι, που μπορω να το βρώ;;;;;;;

Βασικά suse έχω, second life δεν έχω:p

Τα πράγματα με τις κάρτες γραφικών είναι λίγο περίεργα. Υποτίθεται (ο googlης αυτό μου είπε) οτι παίζει σωστά στην κάρτα σου, αλλά οι της Intel όλο αλλάζουν τους drivers, και βάζουν νέα πράγματα, μερικές φορές χαλάνε τα παλιά... Μάλλον δεν σου κάθησε.

Εναλλακτικές έχεις.

1) Να σιγουρευτείς οτι οι drivers δουλεύουν δηλ δεν δείχνουν να δουλεύουν λάθος. Αν κάτι πάει στραβά θα το δούμε. Αν υποτίθεται οτι όλα πάνε καλά..

2) Να δοκιμάσεις (μιας και το suse είναι το μόνο που σου κάθεται) να βάλεις τα πακέτα απο το repo του Xorg: http://download.opensuse.org/repositories/X11:/XOrg/openSUSE_11.2/ με κίνδυνο βέβαια να "σπάσεις" το σύστημά σου, που ούτως ή άλλως μάλλον για φούντο το έχεις.

να εγκαταστησεις το livecd της mandriva one 2010 ειναι πανευκολο το οτι εχεις καρτα της intel ακομα καλυτερα γιατι τρεχουν 99,999%χωρις προβλημα

στα repos της mandriva υπαρχει το secondlife - Second Life online 3-D virtual world​ 1.18.2.1 (το libopenal υπαρχει επισης)

μεχρι εκει μπορω να βοηθησω καθοτι εγω παλευω ακομα με τηνfirst life(my life) που καιρος για second life

 

http://www.mandrivalinux.gr/

Προφανως δε κατεβηκε καλα το iso του ubuntu που δοκιμασες να εγκαταστησεις.

& ναι λαθος ποστ σου εδωσα, μα πανω κατω της λεγανε να εγκαταστησει χειροκινητ ατο πακετακι, οποτε αστο.

Οσο αφορα το Second Life, μια εναλλακτικη, δες στα μηνυματα σου εδω....

 

Υ.Γ:  Πες τι εκανες, τι διανομη τελικα εβαλες η δεν εβαλες & θα σου πω οτι θελεις & για μπαρες & για να το κανεις οπως θελεις το desktop σου.

(Παρε μια γευση: )

Linux desktop: Moddings-Skinnings-Customization

Π.Σ.Π.Α

 

 

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

Κατέβασα και έγραψα σε δισκάκι Ubuntu, Mandriva, Fedora, Sabayon και το OpenSuse (ας υπάρχει αφού μόνο αυτό κάθεται )

Βάζουμε ένα ένα τα cd με τη σειρά και ξεκινάμε να κάνουμε την εγκατάσταση και ό,τι κάτσει

Αποτελέσματα:

Ubuntu, Mandriva και Fedora: Ο υπολογιστής κάνει ένα θόρυβο σαν να αρχίζει να δουλεύει και να διαβάζει το cd. Στην οθόνη μας βλέπουμε το γνωστό HP Invent...... Μετά από ένα τέταρτο στην οθόνη μας εξακολουθούμε να βλέπουμε το γνωστό Hp Invent... Επιπλέον κάθε θόρυβος έχει σταματήσει. Άκρα σιωπή... Ένα τέταρτο για κάθε διανομή, εννοείται!!! Όχι, περίμενα, παιδιά, μήπως και ήθελε το χρόνο του... ποτέ δεν ξέρεις....

Πάμε τώρα και στο Sabayon... H εγκατάσταση ξεκινάει.... Φεύγουμε από το hp invent και πράγματι βρισκόμαστε μπροστά σε κάποιες επιλογές. Πατάμε Text installation και η οθόνη αρχίζει να γεμίζει με διάφορα........................ Κάποια στιγμη το κείμενο σταματάει να "τρέχει" και επιπλέον σταματούν και οι ήχοι...Η τελευταία γραμμή του κειμένου αναφέρει τα εξής αποκαλυπτικά σχόλια:

waiting for uevents to be processed....

udevd-work [5234]: device mode '/dev/mapper/control' already exists, link to '/dev/mapper/control' will not overwrite it

Μήπως αυτό μας βοηθάει καθόλου;

Να μην κατέβηκε καλά το iso; Ναι, μα πόσα iso δεν κατέβηκαν καλά;;;;;;;;;

Να φταίει το cd drive άραγε;;; Αλλά το Open Suse όμως το διάβασε και το εγκατέστησε... με τα πολλά πολλά βέβαια, αλλά το εγκατέστησε....

Teddy, ποιό πακέτο να πατήσω από αυτά τα πακέτα του Xorg σε αυτό το link που μου έστειλες;; Δεν ξέρω τι είναι το καθένα ούτε και όλα μαζί δηλαδή 

Ευχαριστώ πολύ όλους για τη συμμετοχή σας και την υπομονή σας

 

Βασικά πριν κάνεις οτιδήποτε δώσε με κάποιον τρόπο (πx στο www.pastebin.com) τα περιεχόμενα του αρχείου /var/log/Xorg.0.log

Για το τι πακέτα θα περάσεις:

Πέρνα το repository στον YaST (πηγές λογισμικού-->προσθήκη-->url --> το link που σου δίνω, και για όνομα ότι θέλεις) και κάνε update.

Προτείνω το τελευταίο να γίνει απο την διαχείριση πακέτων του YaST ωστε να επιβεβαιώσεις οτι τα πακέτα θα μπουν απο αυτό το repo. Ο τρόπος για να το τσεκάρεις: κάνεις search για "xorg" και για "libdrm" και αν δεν αλλάξει μόνο του την version το κάνεις χειροκίνητα, νομίζω είναι η καρτελίτσα που λέει "εκδόσεις". Θα πρέπει η κουκίδα να είναι στο repo που μόλις πέρασες. Αλλιώς κάντο εσύ.

Έχε στα υπ'όψιν σου οτι μπορεί να βρεθείς με σπασμένο σύστημα... Οπότε πριν πάρε τα μέτρα σου.

Αλλά θα πρότεινα να δούμε πρώτα τι γίνεται απο το αρχειάκι που σου ζητάω.

 

Teddy,

μήπως εννοείς αυτό;;;;;

maria@linux-h7dl:~> grep LoadModule /var/log/Xorg.0.log
(II) LoadModule: "extmod"
(II) LoadModule: "dbe"
(II) LoadModule: "glx"
(II) LoadModule: "record"
(II) LoadModule: "dri"
(II) LoadModule: "dri2"
(II) LoadModule: "intel"
(II) LoadModule: "i810"
(II) LoadModule: "fbdev"
(II) LoadModule: "vesa"
(II) LoadModule: "fbdevhw"
(II) LoadModule: "vgahw"
(II) LoadModule: "ramdac"
(II) LoadModule: "ddc"
(II) LoadModule: "i2c"
(II) LoadModule: "fb"
(II) LoadModule: "evdev"
(II) LoadModule: "synaptics"

Αν δεν εννοείς αυτό, μου λες σε παρακαλώ ακριβώς τι να πληκτρολογήσω;

 

Το path του αρχείου είναι σωστό, η εντολή λάθος. Στο τερματικό δώσε

cat /var/log/Xorg.0.log > Xorg.log
kate Xorg.log (ανοίγεις το αρχείο με τον επεξεργαστή κειμένου kate, ή όποιον άλλον θες εσύ να χρησιμοποιήσεις)

και κάνε copy/paste τα περιεχόμενα στο pastebin.com.

Και μη ξεχάσεις να δώσεις το link εδώ από το pastebin.com όταν θα έχεις τελειώσει το paste εκεί, ωστε να μπορούμε να δούμε τα περιεχόμενα.

Ναι, πρώτα τη μια και μετά την άλλη. Προσοχή, η δεύτερη εντολή χωρίς τα περιεχόμενα της παρένθεσης!

Τα αποτελέσματα...

http://www.pastebin.com/m417f1ca6

Ψάχνω τα αρχεία και Xorg.log δεν υπάρχει...

Ανοίγω το Xorg.0.log με το gedit

το αποτέλεσμα...

http://www.pastebin.com/d2c2fa7d0

Το ίδιο δεν είναι, ή μου φαίνεται;;;;;;;;

Το ίδιο είναι... Πάντως από κάρτα γραφικών και drivers δεν έχει πρόβλημα. Τώρα γιατι δεν δουλεύει το Second Life είναι αλλού παππά ευαγγέλιο. Αν και από ότι είδα, επίσημα δεν υποστιρίζεται το chip γραφικών της intel από το παιχνίδι.

Καλα τ' οτι δεν υποστηριζεται επισημα δε σημαινει οτι δε παιζει.

Συνεχιζοντας τωρα, με τον οποιο τροπο, να βρουμε λυση:

-Oταν "καις" τα dvd/cd απο τις διανομες που κατεβαζεις καντο με τη πιο χαμηλη ταχυτητα. Ακομα -χωρις πλακα- αλλαξε μαρκα στα cd/dvd.

-Τα 3D ειναι ενεργοποιημενα στο Suse σου? Θελω να πω εχεις 3D εφε? & τι περιβαλλον εχεις? Gnome η KDE?

-Το αλλο τωρα & απευθυνομαι στους εχοντες rpm καιρο. Το πακετακι Allien πως τα παει εκει?? Θα μπορουσε ισως να κανει δουλεια με το αντιστοιχο .deb για το Second Life??

Π.Σ.Π.Α

 

 

Καλα τ' οτι δεν υποστηριζεται επισημα δε σημαινει οτι δε παιζει.

Οτι μπορεί να παίξει, μπορεί να παίξει, αλλά με ποιο κόστος: Σημαντική απώλεια γραφικών για το παιχνίδι. Πρέπει να πειράξει τις επιλογές γραφικών που έχει το παιχνίδι και να τις μηδενίσει όλες. Υστερα, ένα ένα να αρχίσει να ενεργοποιεί τα διάφορα εφέ του παιχνιδιού και να παίξει με τις ρυθμίσεις του κάθε εφε. Οτι δεν κολλάει τον υπολογιστή ας το κρατήσει, τα υπόλειπα off.

Γι' αυτο & ρωταω για τα 3D εφε.

Επειδη εχω ασχοληθει με αυτα τα παιχνιδια, υπαρχουν διαφοροι τροποι.

Υπαρχει σκριπτακι & επισημο μαιστα στο sl, που σου κανει τις ρυθμισεις αυτες σχεδον αυτοματα....

τεσπα, αυτα ειναι ψιλα, φτιαχνονται πο τη στιγμη που θα τρεξει το παιχνιδι.....

Π.Σ.Π.Α

 

 

Κωνσταντίνε, πιο πάνω λέει οτι είχε 3d εφέ, αλλά τα έχει βγάλει. Επίσης το Alien που δικίμασα ένα φεγγάρι δεν μου έκανε δουλειά, αν και ήταν αρκετά πιο περίεργο πακέτο (ο mplayer με αλλαγμένες βιβλιοθήκες).

Οπότε μιας και τα πράγματα δείχνουν καλά, προς το παρόν αφήνουμε στην άκρη το update που σου έλεγα.

Πάμε στο SL πιο συγκεκριμένα: Μειώνεις την ανάλυση του παιχνιδιού και απενεργοποιείς όλες τις λεπτομέρειες των γραφικών, να δούμε αν τρέχει. Ειδικότερα επιλογές όπως shaders, GLSL να απενεργοποιηθούν. Αν έχει τέτοιες επιλογές θα καταλάβεις ποιές είναι πιστεύω. Δυστυχώς αυτές τις μέρες δεν μπορώ να το τσεκάρω, είμαι με δανεικό pc ουσιαστικά.

Ενδιαφέρον θα έχει και να το τρέξεις απο τερματικό και να μας δώσεις τι τυπώνει σε αυτό. (Αν είναι μεγάλο ανέβασέ το στο pastebin)

Κάνε αυτά τα δυο πραγματάκια να δούμε πως θα συμπεριφερθεί και βλέπουμε.

 

Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για τις οδηγίες

Λοιπόν, το παρακάτω link δίνει την εικόνα του terminal μέχρι το log in στο second life:

http://www.pastebin.com/d53ef24b1

Μετά το log in, δεν ξέρω πως να κάνω copy paste από το terminal, γιατί το terminal συνέχεια τρέχει, και γεμίζει ασταμάτητα . Άμα κάνω quit εξαφανίζεται και το terminal... Πως να σας δώσω τα αποτελέσματα, τα οποία παρεπιπτόντως είναι γεμάτα error, error κλπ.

Έχω δοκιμάσει όλες τις εναλλακτικές αναλύσεις (window size, αυτό δεν εννοούμε;) Όταν ανοίγει το πρόγραμμα η ανάλυση είναι στα 1024 x 711. Εκεί βλέπω κάποια χρώματα στην οθόνη. Πότε πότε βλέπω και κάποια σχήματα, π.χ. ένα αυτί.  Κάθε άλλη ανάλυση, χαμηλότερη από αυτή μαυρίζει τελείως την οθόνη, παράλληλα τη μικραίνει κιόλας. Επιλογές όπως shaders και λοιπά, δεν υπάρχει καμμία ενεργοποιημένη... Από εκεί και μετά, τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ γιατί όποιο menu και να ανοίξεις, παγώνει στην οθόνη για αρκετή ώρα.  Θέλει κανένα δίλεπτο για να κλείσει. Ακόμα και το Quit θέλει το χρόνο του για να λειτουργήσει.

Τα 3d effects του Suse πράγματι τα έχω απενεργοποιήσει, από την αρχή που εμφανίστηκε το πρόβλημα. Αν έχω Gnome ή KDE;;; δεν ξέρω... μια στιγμή... GNOME 2.28.2 λέει στο system monitor

Πάντως οι ήχοι ακούγονται κανονικά, αλλά αμα δε βλέπεις τίποτα....

Το πρόγραμμα λέει ότι δεν έχω τα minimum system requirements. Όμως στα vista λειτουργούσε άψογα....

Μήπως έπρεπε να κατεβάσω την έκδοση του Suse για 64-bit, έχει καμμιά σημασία αυτό;;; Καλά, μια κουβέντα είπα...

Μήπως τυχαίνει η συγκεκριμένη έκδοση του Second Life να είναι ασύμβατη με αυτό το σύστημα;;; Καλά, βρε παιδιά, άλλη μια κουβέντα είπα

Παράλληλα, η προσπάθεια να εγκατάστησω άλλη διανομή συνεχίζεται... μήπως και σε άλλη διανομή τρέξει, ξέρω και γω. Άλλαξα τα cd και έκαψα πάλι τα iso σε χαμηλή ταχύτητα (δηλαδή 10x, δεν βρίσκω επιλογή για χαμηλότερη ούτε στο Brasero, ούτε στο k3b). Τίποτα όμως και πάλι. Από λίγο πάντως που έψαξα στo Google, φαίνεται να έχει υπάρξει ξανά πρόβλημα εγκατάστασης linux στο hp probook 4150s. Βρήκα αρκετές αναφορές για έναρξη της εγκατάστασης και αμέσως μετά σβήσιμο του υπολογιστή σε αυτό το laptop. Δηλαδή, όχι σβήσιμο, κάτι σαν sleep mode.

Ας πρόσεχα, ε;;; Δεν ήξερα, δε ρώταγα;;;

Να βγάλω πάλι από το ντουλάπι το παλιό μου το toshibaki με το ωραίο του το ubuntaki, που μια χαρά τα έβγαλε πέρα 5 χρόνια και πάλι δουλεύει;;; ΟΚ, δεν παίζει τα cd rom και δε λειτουργεί και το touch pad και είναι πιο αργό, αλλά να μη μπορείς να κάνεις και εγκατάσταση ότι διανομή θέλεις, πολύ δε πάει;;;

Κι άμα βρούμε, παιδιά, και αυτόν τον παπά τον άλλονε που λέει ο Μητσάρας, πεσ τε του να με διαβάσει και μένανε

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ όλους για τη βοήθεια

 

 

You have moved the mouse. NT must be restarted for the changes to take effect.

Αρα ασε το Suse οπως εχει & πειραματισου βεβαια μη σου κατσει καμια αλλη διανομη.

Πιθανοτατα σε λιγο διαστημα δε θα εχει προβλημα (εννοω με τους νεους κερνελς, κλπ)

Σαφως & πιο καλα να κατεβαζες την 64μπιτη,

 Κανε το εξης:

Ενεργοποιησε τα 3D & ανοιξε & το SL μετα.

Τις θυμασαι τις ρυθμισεις στο μενου του παιχνιδιου, που ρυθμιζεις οθνη κλπ???  "Παιξε" λιγο & μ' αυτες...

& επειδη οπως & να εχει σε καθε life, το σκυλι πρεπει να φαει & το νοικι να πληρωθει ανοιξε το παληο σου laptop & κατεβασε το πακετακι για Ubuntu, πιο πανω ειναι τα links.

Κανε βεβαια & τα updates της διανομης πρωτα....

Π.Σ.Π.Α

 

 

Δε ξερω τι εχεις κανει ως τωρα, μα επειδη σαφως το θεμα, μπορει μελλοντικα ν' απασχολησει & αλλους, για δοκιμασε να το" τρεξεις" με το πακετακι, που ακουει στ' ονομα

Χιονομπαλα= Snowglobe.

Το κατεβαζεις απο εδω. (Τσεκαρε μη τυχον το εχει ηδη το Yast)

Ειναι ενα καλο εργαλειο για το SL & τεσταρεις παρα πολλα... Φυσικα η ταχυτητα του ειναι υπερπολλαπλασια απο τη ταχυτητα του κανονικου viewer του παιχνιδιου. Παει σφαιρα κυριολεκτικα!

 

 

Περισσοτερα: Test Drive Second Life Viewer 2

Γειά σας και πάλι, σε όλους

Έκανα ένα διάλειμμα γιατί είχα κάτι νύχτες να κοιμηθώ!!!

Λοιπόν, συνεχίζω την προσπάθεια να συνδεθώ στο Second Life με το Open Suse  

Κωνσταντίνε, σε ευχαριστώ πολύ για το Snowglobe. Το κατέβασα και προσπάθησα να το τρέξω, αλλά συνέβη κάτι περίεργο. Το Snowglobe αλλά και όλες οι εφαρμογές που είχα ανοικτές πάγωσαν τελείως. Αναγκάστηκα να κλείσω το computer βγάζοντας τη μπρίζα (που λέει ο λόγος)

Μετά χρειάστηκαν τρεις δοκιμές για να ξεκινήσει το suse, οπότε λίγο τα χρειάστηκα

Πάντως, πέρα από το second life, εδώ συμβαίνουν περίεργα πράγματα. Σύντομα θα επανέλθω με καινούριο θέμα για κάποια "προβλήματα" που διαπιστώνω με το suse.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

You have moved the mouse. NT must be restarted for the changes to take effect.

Λοιπόν, απο το log σου λέει οτι δεν υποστηρίζεται η κάρτα σου, πράγμα το οποίο μπορεί και να μην ισχύει. Δυστυχώς δεν έχω βρεί τόσο καιρό ανάλογο hardware να το τσεκάρω, και επίσης τόσο καιρό το pc μου δεν έχει linux (λόγω δουλειάς και αναβαθμίσεων, δεν αλλαξοπίστησα ).

Οπότε αν και καθυστερημένα, δοκίμασε να εγκαταστήσεις το πακέτο Mesa-7.x απο το http://download.opensuse.org/repositories/X11:/XOrg/openSUSE_11.2/i586/ (πιθανότατα αυτό δηλαδή: Mesa-7.7-8.1.i586.rpm) που θα σου δώσει νεότερο openGL.

Σημαντικό: Πριν το κάνεις, κλείσε τα εφέ. Αφού περάσεις το πακέτο, κάνε restart. Αμα σου βγάλει προειδοποιήσεις όταν προσπαθείς να περάσεις το πακέτο, αν ρισκάρεις αρκετά αγνόησε τες, αλλιώς μην προχωρήσεις και πες τι σου βγάζει. Επίσης, αν και δύσκολο, μπορεί να μην φορτώσει καθόλου γραφικό περιβάλλον.

Καλή τύχη...

Καλημέρα παιδιά σε όλους!!

Μετά από αρκετές εβδομάδες προσπάθειας, ήθελα να σας ενημερώσω για την εξέλιξη της κατάστασης

Αφού δοκίμασα τη συμβουλή του Teddy και δυστυχώς δεν μπορούσα να εγκαταστήσω το πακέτο αυτό (δηλαδή δεν επέτρεπε στην εγκατάσταση να προχωρήσει), συνέχισα να δοκιμάζω άλλες διανομές (Xubuntu, Gentoo, ArchLinux, Mandrake, Puppy κλπ.) χωρίς επιτυχία.

Τελικά, έφτασα και στο Crunchbang, το οποίο εγκαταστάθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως και τώρα δουλεύουν τα ΠΑΝΤΑ!!!!!!

Περίεργο, ε;;;; Ούτε που την είχα ακούσει ποτέ αυτή τη διανομή. Αν κανείς έχει προβλήματα με το HP Probook 4510s, ας δοκιμάσει αυτή τη διανομή. Εγώ δεν το πίστευα ότι όλα δούλεψαν ΑΜΕΣΩΣ ΡΟΛΟΪ, αυτό δηλαδή που περίμενα να γίνει όταν έκανα την πρώτη προσπάθεια να αλλάξω το λειτουργικό σε Ubuntu :)

Και είναι και πολύ απλό και γρήγορο!!!!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ πολύ όλους για τη βοήθεια και τη συνδρομή σας

 Crunchbang!

------------------------------------------------------------------------------------------- You have moved the mouse. NT must be restarted for the changes to take effect.

Μπραβο, χαρηκα πολυ που τα καταφερες τελικα. Το crunchbang ειναι μια διανομη που βασιζεται στο Ubuntu & εχει ενα κραμα Openbox & Gnome, απο γραφικο περιβαλλον.Αυτο σημαινει πως καποια πραγματακια, θα σου πηγαινουν κυριολεκτικα σφαιρα! Εχεις το Synaptic για τις εφαρμογες & φυσικα μπορεις να βαζεις & οποια αλαλ .deb πακετακια θελεις. (οπως & τη μπαρα που ρωτησες παραπανω, π.χ). Δες & μια παρουσιαση στο crunchbang, που ειχε κανει πριν αρκετο καιρο ο αλφιστι, εδω στο φορουμ μας.

& απο περιεργεια αν δεις οταν μπουταρει το λειτουργικο, σου βγαζει την εκδοση του κερνελ που φοραει. Ποια ειναι??

Μη ξεχασεις να κανεις τα updates.

if (WIDGETBOX) WIDGETBOX.renderWidget('4ad63602-fe61-4051-a920-78fb3f11ac74');Get the <a href="http://www.widgetbox

Γειά σας και πάλι :)

Όχι δεν έκανα τόσες μέρες να βρώ την έκδοση του kernel

Έκανα τόσες μέρες να βρω πως θα καταφέρω να γράψω με ελληνικούς χαρακτήρες...

Άλλα, βρέθηκε κι αυτό!!

Αυτή δεν είναι η έκδοση του kernel? 2.6.28-13-generic

Νομίζω....

Πάμε τώρα για να δούμε πως θα φτιάξουμε τα ωραία task bars του Κωνσταντίνου   Πω πω, μαλλί να ξάνω...........!!!!

Ζήτω το Crunchbaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaang

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

You have moved the mouse. NT must be restarted for the changes to take effect.

Ξανε-ξανε :D
Copy-paste κανε τις 3 εντολες που εχει στο 1ο ποστ & εισαι οκ.(για τη taskbar).

if (WIDGETBOX) WIDGETBOX.renderWidget('4ad63602-fe61-4051-a920-78fb3f11ac74');Get the <a href="http://www.widgetbox