xubuntu & login screen

ulver | Τρί, 02/02/2010 - 16:20 | 1' | 18

δεν δεχεται το password!

η μαλλον ποιο σωστα βαζω  password,username και ξαναργυρναει σε login screen.....

..επισης το ειχα στο automatic login.......τι παιζει δεν μου εχει ξανατυχει?το γραφω σιγουρα σωστα!

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Πρωτα βεβαιωσου οτι το πληκτρολογιο ειναι στη σωστη γλωσσα, και οχι στα κεφαλαια!

Αν ναι, και εχεις και παλι προβλημα να μπεις, δοκιμασε αυτο εδω http://www.psychocats.net/ubuntu/resetpassword

για να επαναφερεις τον κωδικο σου!

Αν δεν τα καταλαβαινεις, πες μου να σου πω αναλυτικα!

Δεν έπρεπε να σου βγάζει μήνυμα για λάθος login αντί να επανέρχεται στην αρχική οθόνη;

Οπότε υπάρχει περίπτωση να σου χτυπάει ο Χ κάπου; Ή κάτι άλλο;

Για δοκιμασε αυτο:

Μπες απο recovery mode - επελεξε Drop to root shell prompt - και δωσε τις δυο εντολες

mv ./.config ./.config2

reboot

θα κανει επανεκκινηση - και δες μετα αν μπορεις να μπεις!

 

Τι παταμε για τις εντολες bbcode εννοω!

συμφωνω!αντι για καποιο error στο login,δειχνει να το δεχεται.μετα με ξαναβγαζει παλι σε login screen.

κατι πρεπει να παιζει με Χ.

οταν δοκιμασα restartx αν θυμαμαι καλα μου εβγαλε κατι του στυλ οτι δεν βρισκει Χ

 

I'm never gonna work another day in my life
The gods told me to relax

Μπες με το livecd - και απο το /home/user σου κανε μια μετονομασια τον κρυφο φακελο .config π.χ. .config2

και μετα δοκιμασε να δεις αν μπορεσεις να μπεις!

Τι DISPLAY MANAGER έχεις;  Μήπως είναι ο slim;

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

αν δεν κανω λαθος ειναι GDM....

παλιοτερα ειχα εγκαταστησει και WATT OS(Βασισμενο σε ubuntu με LXDE) και μαλλον ειχα το ιδιο προβλημα αλλα δεν εδωσα πολυ βαση γιατι το φορμαρα σε xubuntu...

αν δεν κανω λαθος και εκει GDM εχουμε....αν και κατι μου λεει οτι παιζει με τον Χ

 

I'm never gonna work another day in my life
The gods told me to relax

Σε GDM δεν είχα ποτέ πρόβλημα.  Μία φορά, σ' ένα Nutyx που είχα KDM, είχε γίνει κάτι παρόμοιο και έφταιγε ότι είχα επιλέξει γαλλικό πληκτρολόγιο.  Το πρόβλημα αυτό, πάντως, υπάρχει κατά κόρον σε slim. Γι' αυτό και το άλλαξα από slim σε gdm και λογκάρομαι κανονικά.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Η δοκιμη εγινε με το live cd.εκανα reboot και γυρισε σε low graphic mode αλλα με μαυρη οθονη...εμεινε περιπου 30 λεπτα

ετσι ωσπου εκανα restart απο το κουμπι.μετα το restart γυρισα σε recovery και εκανα startx οπου φορτωσε κανονικα αλλα οταν το εκανα reboot παλι

κολησε παλι σε login...

 

I'm never gonna work another day in my life
The gods told me to relax

Να δούμε αν κολλάει ο Χ; Με κάποιον τρόπο μπορούμε να δούμε το /var/log/Xorg.0.log μετά απο μια αποτυχημένη προσπάθεια σύνδεσης;

Το συγκεκριμενο bug που υπαρχει στο Xubuntu 9.10 ειναι γνωστο. More Info: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1317265

Εχουν γινει πολλες αναφορες, και λογικα με τα τελευταια updates, εχει φτιαξει, απ' οτι εχω δει.

Αν θελεις μπορουμε να το δοκιμασουμε καποια πραγματα, να δουμε αν οντως εχει φτιαξει το προβλημα!

Δοκιμασε και τις λυσεις απο το link!

ulver]

Φιλε μου αυτο ηταν μαλλον!εχω κανει 3 επιτυχημενες εναρξεις....

σβηνεις το αρχειο ~/.config και περνεις οτι update υπαρχει...restart και προς το παρον οκ!

Ωραια, εχοντας περασμενα ολα τα updates, λογικα δεν θα ξαναεχεις το ιδιο προβλημα.