Πρόβλημα κατά την εγκατάσταση απο Wubi

xgreekzx | Πέμ, 12/17/2009 - 00:30 | 2' | 8

Πάω να κάνω εγκατάσταση κανονικά από τα Windows με το Wubi ,
αλλά πρίν αρχίσει να κάνει τις απαραίτητες διαδικασίες , μου βγάζει το παρακάτω σφάλμα :

Έχω αλλάξει την συμβατότητα σε Windows Vista (αφού έχω Windows 7 ) αλλά το σφάλμα παραμένει.

*ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΠΟΥ ΑΠΟΣΥΜΠΙΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ISO!!ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΕΣΩ

ΕΝΟΣ CD!*

 

*ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ NVIDIA GEFORCE 6200 ( MSI NX6200AX TD512 ) ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ Ο

ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΩΡΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ

MONOMAXOS KAI ΓΕΝΙΚΑ LINUX*

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Η απάντηση στο πρόβλημα που έχεις βρέθηκε τελικά !! Δες εδώ ... Αυτό που είπαμε για τη συμβατότητα πρέπι να το κάνεις πάντως για τα windows7 ...

www.monomaxos.gr

Και γιατι θελεις να κανεις μια εικονικη εγκατασταση, και οχι μια κανονικη?

Δηλαδη δοκιμασες να κανεις κανονικη εγκατασταση, οχι μεσα απο τα παραθυρα(wubi) , και εχεις το ιδιο προβλημα? 

Δοκιμασε μια κανονικη εγκατασταση, και στο menu επελεξε με F4 safe graphics mode

και συνεχισε ετσι την εγκατασταση.

Αν σταματησει καπου, βγαλε μια φωτογραφια με το κινητο σου, και ανεβασε τη να τη δουμε.

 Αν και δεν νομιζω να ειναι το προβλημα απο την καρτα γραφικων σου...

Νομιζω ιδια επιλογη ειναι και με τον Monomaxo!

xgreekzx, plz διάλεξε ένα μέρος να ποστάρεις.

Η φωτογραφία απο το http://www.linuxinsider.gr/forum/monomaxos-ver-40-final&page=3#comment-32848 υποδηλώνει πρόβλημα στον σκληρό ή στους drivers του controller της μητρικής. Άμα το μήνυμα σου το βγάζει για όλους τους ata1, ata2, ata3 μέλλον είσαι στην δεύτερη περίπτωση, αλλιώς μάλλον είσαι στην πρώτη.

Περιέγραψε λίγο τι γίνεται στο σύστημά σου με τους σκληρούς σου δίσκους. Πόσους έχεις, αν είναι sata ή pata, και πες και την μητρική σου. Επίσης δεν κατάλαβα αν χτυπάει το CD.

Ο δίσκος είναι SATA και τον έχω χωρίσει σε 3 κομματια...Πρίν λίγες μέρες το έκανα αυτό.Πρίν , ο δίσκος ήταν χωρισμένος σε 2 κομμάτια για πολύ καιρό και

το linux έμπαινε κανονικότατα μέχρι πριν ένα μήνα περίπου.
Η μητρική μου είναι η ASUS P4R800V-Deluxe.
Επίσης πριν λίγες μέρες έκανα και update τα BIOS με ένα προγραμμα που παρέχεται από το CD της μητρικής και η έκδοση των
BIOS είναι του 2004.

Σου βγάζει το μήνυμα μόνο για τον ata3; Ή για όλους τους σκληρούς; Αν είναι βρες έναν sata σκληρό και βάλ'τον απάνω να δεις. Ή bootαρε απο ένα φλασάκι χωρίς αυτόν τον σκληρό πάνω.

Καλού κακού μπες σε windows (μπαίνεις απο οτι κατάλαβα) και κάνε ένα καλό back-up σε ότι χρειάζεσαι (σε άλλο σκληρό ή σε DVD). Ότι διάβασα στο internet (search για res 51/01:00 ) έχει να κάνει με κλαταρισμένους σκληρούς.

 

Τελικά το πρόβλημα ήταν σε έναν άλλο δίσκο που έιχα στον υπολογιστή και ήταν χαλασμένος εδώ και πολύ καιρο αλλά δεν φαντάστηκα ότι θα προκαλέσει

πρόβλημα γιατί δεν μου είχε ξαναπροκαλέσει...!

Τον αφαίρεσα και τώρα πάνε όλα ρολόι!

Ευχαριστώ πολυ