1)DRIVERS - 2)ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ WINDOWS

gerjmk | Παρ, 11/27/2009 - 22:39 | 2' | 3

1) ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ: ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ΤΟΥΣ DRIVERS ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΩ: SYSTEM>ADMINISTRATION>HARDWARE DRIVERS ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ( ΕΧΩ UBUNTU 9.10 ). ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ??(.....ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ )

2) ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩ ΑΡΧΕΙΑ (π.χ. MP3, AVI, JPG, DOC, XLS, PDF, KTL.) ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ WINDOWS, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΚΤΥΟ???

3) ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟ HP PSC 1315, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ WINDOWS, ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΚΤΥΟ???

4) ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΕΣ USA & GRE ΣΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ. ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΩ ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΗ, MΟΥ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ GRE 'H USA. 

 

Υ.Γ.: ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ WINE ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 2 ΚΑΙ 3 ( ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ) ???
 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλησπέρα,

1. Με τους drivers ασχολείσαι εάν δεν δουλεύουν κάποιες συσκευές σου. Εάν δουλεύουν δεν πειράζεις τίποτε.

2. Μπορείς να δεις αρχεία ενός άλλου υπολογιστή στο δίκτυο σου χρησιμοποιώντας  το πρόγραμμα Samba

(το εγκαθιστάς μέσω synaptic ). Εννοείται ότι βλέπει αρχεία από windows ή linux με τον ίδιο τρόπο.

Υπάρχει οδηγός ρύθμισης του samba ώστε να βλέπει τα αρχεία ως χρήστης

με κωδικό και password ή απλώς ως guest χωρίς κωδικούς.

3. Μπορείς να εκτυπώσεις ρυθμίζοντας το samba printing (πάλι μέσω samba). Έτσι εκτυπώνεις μέσω άλλου

PC με windows ή μέσω άλλου PC με linux. Σχετικοί οδηγοί ρύθμισης του samba printing υπάρχουν στο internet.

Στην περίπτωση του printer σου PSC 1315 χρειάζεται να τρέξεις τον οδηγό εγκατάστασης samba printer

στο localhost:631 και να του ορίσεις την ακριβή διεύθυνση δικτύου π.χ.: smb://workgroup/mitsos/PSC1315

και τον οδηγό που θα βρεις μέσω λίνουξ χρησιμοποιώντας τον οδηγό εγκατάστασης εκτυπωτή.

Τότε θα μπορείς να εκτυπώνεις μέσω windows με πολύ καλή ποιότητα.

4. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το GRE και USA

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ, ΤΟ GRE KAI TO USA EINAI H ΓΛΩΣΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ......ΕΛΛΗΝΙΚΑ Η ΑΓΓΛΙΚΑ.

Kανε δεξι κλικ & στα 2 που σου βγαζει & επελεξε> Aφαιρεση απο τον πινακα εφαρμογων.

Μολις κανεις αυτο, κανε παλι δεξι κλικ πανω στην μπαρα & επελξε> Προσθηκη στον πινακα εφαρμογων.

Βαλε παλι την αλλαγη γλωσσας & καλο θα ηταν οτι βαζεις τη μπαρα, να επιλεγεις & το Κλειδωμα στον πινακα εφαρμογων , ωστε μη τυχει & σου αλλαζουν θεση τα εικονιδια.

Π.Σ.Π.Α