Puppel 431 - εντυπώσεις / ερωτήσεις / προβλήματα

sng | Πέμ, 11/19/2009 - 16:55 | 3' | 8

Καλό απόγευμα σε όλους

Μόλις χτες κατέβασα το Puppel 431 και το "έγραψα" σε CD. Και πρέπει να δώσω συγχαρητήρια σε όσους ασχολούνται με αυτήν την προσπάθεια!!!

Παρότι δεν έχω ασχοληθεί με το Puppel , είπα να το περάσω σε USB, για ένα φίλο που θέλει να αποφύγει τους υιούς κλπ. κατά την περιήγησή του στο διαδίκτυο.

Εδώ αντιμετώπισα το πρώτο μου πρόβλημα: ο installer προσπαθούσε να αντιγράψει το αρχείο pup_431.sfs αντί του pup-431.sfs. Αυτό το "διόρθωσα" κάνοντας edit το αρχείο /usr/sbin/puppyinstaller, αλλά βέβαια στο sfs παραμένει το αρχικό

Το περισσότερο σοβαρό πρόβλημα (όχι τόσο σοβαρό αλλά ενοχλητικό) είναι ότι όταν πήγα να μπω στο sidux μου, τα ext3-reiserfs partitions μου είχαν πρόβλημα και έπρεπε να τρέξω fsck manually. To πρόβλημα ήταν ότι το "last mount time" ήταν λάθος (+2 ώρες από το πραγματικό - πρόβλημα timezone μάλλον). Προφανώς φταίει το πρόγραμμα που εμφανίζει τον ελεύθερο χώρο των partition. Αυτό όμως δε θα έπρεπε ποτέ να συμβαίνει - δηλ. να γίνεται αλλαγή στα partition χωρίς την έγκριση του χρήστη.

Και μία ερώτηση: κατά την αποθήκευση του session, μου ζήτησε το μέγεθος του αρχείου που θα αποθηκευτεί. Του έδωσα το μέγιστο (νομίζω λέει το υπόλοιπο του partition). Τί παίζει με την εισαγωγή μεγέθους αρχείου; αν του δώσω πιο μικρό απ' ότι χρειάζεται, θα αποτύχει η αποθήκευση; (το μέγεθος βέβαια δεν το ξέρω εκ των προτέρων...)

Α, και κάτι άλλο... Την επόμενη φορά που έκανα shutdown πήγε και μου έκανε μόνο του (χωρίς να με ρωτήσει δηλ.) αποθήκευση του session. Είναι σωστό αυτό; Και αν ναι, μπορώ να το κάνω να αποθηκεύει μόνο όταν θέλω εγώ;

Κάθε βοήθεια, ευπρόσδεκτη :)

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

έχεις δίκιο γιά την ονομασία τού sfs, αλλά είναι πρόβλημα τού puppy431.

Δυστυχώς το cd κατά την εκκίνηση, ψάχνει γιά αρχείο pup-431.sfs.

αν λοιπόν δημιουργήσουμε αρχείο pup_431 στο iso, τότε ΔΕΝ θα ξεκινάει το cd. Γιά αυτό έγινε η αλλαγή σε -431.

Αυτό με τα partition, δεν το έχω αντιμετωπίσει. Ούτε σε ubuntu, fedora, suse αλλά καί sidux.

To μέγεθος τού save εξαρτάται από το τι θα αποθηκεύεις. Τα 512 mb συνηθως είναι υπεραρκετά αν βέβαια δεν έχεις σκοπό να κατεβάσεις ... ταινία ολόκληρη (αν καί πάλι μπορείς σε άλλο partition). Επίσης αν σε κάποια "φάση" δείς πως τελειώνει ο χώρος μπορείς να τον μεγαλώσεις πολύ εύκολα μέσα από το μενού.

Από την στιγμή πού έχεις save φάκελο, αποθηκεύει μόνο του. Αυτό πού μπορείς να κάνεις, είναι να έχεις φάκελο 512mb (παράδειγμα) καί να τον αντιγράφεις σε άλλο partition σε κάποια αλλαγή πού κάνεις στο σύστημα. Αν στο μέλλον, κάτι κάνεις λάθος μπορείς να σβήσεις τον έναν φάκελο πού χρησιμοποείται καί να επαναφέρεις αυτόν.

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

alfisti]

έχεις δίκιο γιά την ονομασία τού sfs, αλλά είναι πρόβλημα τού puppy431.

Δυστυχώς το cd κατά την εκκίνηση, ψάχνει γιά αρχείο pup-431.sfs.

αν λοιπόν δημιουργήσουμε αρχείο pup_431 στο iso, τότε ΔΕΝ θα ξεκινάει το cd. Γιά αυτό έγινε η αλλαγή σε -431.

ok, φτάνει που είναι γνωστό...

alfisti]

Αυτό με τα partition, δεν το έχω αντιμετωπίσει. Ούτε σε ubuntu, fedora, suse αλλά καί sidux.

Τι να σου πω; λες να 'ναι πρόβλημα του sidux; Ίδωμεν...

alfisti]

To μέγεθος τού save εξαρτάται από το τι θα αποθηκεύεις. Τα 512 mb συνηθως είναι υπεραρκετά αν βέβαια δεν έχεις σκοπό να κατεβάσεις ... ταινία ολόκληρη (αν καί πάλι μπορείς σε άλλο partition). Επίσης αν σε κάποια "φάση" δείς πως τελειώνει ο χώρος μπορείς να τον μεγαλώσεις πολύ εύκολα μέσα από το μενού.

Από την στιγμή πού έχεις save φάκελο, αποθηκεύει μόνο του. Αυτό πού μπορείς να κάνεις, είναι να έχεις φάκελο 512mb (παράδειγμα) καί να τον αντιγράφεις σε άλλο partition σε κάποια αλλαγή πού κάνεις στο σύστημα. Αν στο μέλλον, κάτι κάνεις λάθος μπορείς να σβήσεις τον έναν φάκελο πού χρησιμοποείται καί να επαναφέρεις αυτόν.

Απ' ότι κατάλαβα λοιπόν, η διατήρηση του backup είναι μάλλον υποχρεωτική για όποιον δε θέλει να ξανακάνει όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή, για την περίπτωση που γεμίσει το αρχείο των 512ΜΒ - όποτε και όταν... Ή υπάρχει τρόπος να «αδειάσει» και να μείνει μόνο η πρώτη "εγγραφή";

__
Ξέρετε πότε να λέγει ο καθείς «εγώ»; όταν αγωνιστεί μόνος του και φκιάσει
ή χαλάσει, να λέγει «εγώ»· όταν όμως αγωνίζονται πολλοί και φκιάνουν,
τότε να λένε «εμείς». Είμαστε στο «εμείς» κι όχι στο «εγώ».

το puppy - puppel είναι μία ιδιόμορφη περίπτωση.

ξεκίνησε σαν μία πολύ μικρή σε μέγεθος διανομή, η οποία θα έκανε τα πάντα, καί θα μπορούσε να αποθηκεύει τις ρυθμίσεις στο ίδιο το cd.

το πρώτο μου puppy, αποθήκευε τα πάντα στα 4 gb τού επανεγράψιμου dvd στο οποίο το είχα.

μετά ήρθαν τα φλασάκια καί η ικανότητα τού puppy να ανασταίνει παλαιά pc.

με αυτό το σκεπτικό, υποθέτω, πως στον φάκελο save, αυτό πού σε ενδιαφέρει είναι οί ρυθμίσεις σου σε εικονίδια κλπ, κάποιο πρόγραμμα πού θα εγκαταστήσεις κλπ.

όλα αυτά όμως, δεν πιάνουν τίποτα. λίγα mb θα είναι.

αν όμως τα 512 -ας πούμε- mb γεμίσουν, απλά τα μεγαλώνεις. τα κάνεις ... όσο θες καί τίποτα δεν χάνεται.

αν όμως, θες ... να τα χάσεις, αλλά όχι όλα?

να σού πω το πιό σίγουρο?

κάθε φορά πού βάζω νέο puppy, δημιουργώ ένα save αρχείο (.2fs) μικρό. 64mb ας πούμε. κάνω 2-3 ρυθμίσεις πού θέλω καί το κάνω κάπου copy.

το μεγαλώνω σε 512 καί το κάνω copy.

τα ονομάζω 1, 2, κλπ. Το ίδιο μπορείς να κάνεις κατα διαστήματα -καί σβήνοντας ίσως το προηγούμενο copy. Έτσι μπορείς ανα πάσα στιγμή να "γυρίσεις" όπου θες, αλλάζοντας save φάκελο.

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

alfisti]...
...

κάθε φορά πού βάζω νέο puppy, δημιουργώ ένα save αρχείο (.2fs) μικρό. 64mb ας πούμε. κάνω 2-3 ρυθμίσεις πού θέλω καί το κάνω κάπου copy.

το μεγαλώνω σε 512 καί το κάνω copy.

τα ονομάζω 1, 2, κλπ. Το ίδιο μπορείς να κάνεις κατα διαστήματα -καί σβήνοντας ίσως το προηγούμενο copy. Έτσι μπορείς ανα πάσα στιγμή να "γυρίσεις" όπου θες, αλλάζοντας save φάκελο.

χμ... μάλλον δεν τα ξέρω καλά τα πράγματα... Ή καλύτερα: δεν τα ξέρω καθόλου τα πράγματα :)
Δεν ήξερα ότι μπορώ να μεγαλώσω το αρχείο 2fs... Πώς γίνεται αυτό; υπάρχει κάπου doc;

__
Ξέρετε πότε να λέγει ο καθείς «εγώ»; όταν αγωνιστεί μόνος του και φκιάσει
ή χαλάσει, να λέγει «εγώ»· όταν όμως αγωνίζονται πολλοί και φκιάνουν,
τότε να λένε «εμείς». Είμαστε στο «εμείς» κι όχι στο «εγώ».

ωχ! δεν με βρίσκεις σε puppel.

στο μενού, θα βρείς εργαλείο γιά resize τού save φακέλου.

επιλέγεις +???mb καί ... δεν γίνεται τίποτα.

στην επόμενη επανεκκίνηση θα είναι πιό μεγάλος.

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Πολύ ωραία, ευχαριστώ
Μάλλον θα πρέπει να κάτσω να διαβάσω... για ότι προκύψει πάλι εδώ είμαστε...

__
Ξέρετε πότε να λέγει ο καθείς «εγώ»; όταν αγωνιστεί μόνος του και φκιάσει
ή χαλάσει, να λέγει «εγώ»· όταν όμως αγωνίζονται πολλοί και φκιάνουν,
τότε να λένε «εμείς». Είμαστε στο «εμείς» κι όχι στο «εγώ».

Το έχω αναφέρει ξανά παλιότερα σαν "πρόβλημα" στο puppel (και σε άλλες διανομές εγκατεστημένες σε usb), μήπως και έχει διορθωθεί.

Όσα αρχεία βάλω στο φλασάκι, που έχω εγκαταστήσει το puppel,  με ελληνικά ονόματα, όταν μπουτάρω με το puppel αυτά εμφανίζονται με ?????.

Όσα αρχεία δημιουργήσω με ελληνικά ονόματα μέσα από το puppel πλέον, σε άλλους υπολογιστές τα βλέπω σαν  Î§Ï‰ÏÎ¯Ï‚ τίτλο 1.

Υπάρχει λύση γι' αυτό για να είναι πλήρως λειτουργικό; (το sidux π.χ δουλεύει κανονικά).

 

emena mou kleinei olous toys browser pou anoigo mono toy kai den moy grafei ellinika (trexo meso virtualbox se win kai xvesa) sto grafeio.