Puppel431 - σε usb - μη εκκινήσιμο

mpoyk2005 | Τετ, 11/18/2009 - 20:32 | 2' | 2


Φίλοι  Puppels,  θα ήθελα την βοήθειά σας, καθόσον έχω το puppel 4,20 σε usb stick των 256 MB αλλά δεν έχει άλλο χώρο

για αρχεία  και έτσι  θέλησα να εγκαταστήσω σε usb stick 8 GB της Kingston,  ενώ μου έδινε μήνυμα ότι εγκαταστάθηκε,

δεν εκκινούσε (είναι όμως bootable). Προσπάθησα να εγκαταστήσω το puppel 4.3.1 είτε με  (εγκατάσταση ...universal installer  κλπ),

 είτε με (προσαρμογή ...bootflash (εγκατάσταση σε usb)... bootflash (δημιουργία εκκινήσιμου usb),  του δείχνω ότι το  puppel-431.iso

 είναι στο δίσκο (τάδε),  και καταλήγει με το μήνυμα επιτυχούς εγκαταστάσεως, πλην όμως δεν εκκινεί.   Εκκινεί μόνον εφόσον  υπάρχει

cd  με το puppel ή  το άλλο usb stick (256 MB).

Επιπλέον θα ήθελα να με βοηθήσετε στο πώς να ενώσω το puppel431.sfs με το openoffice311.sfs, ώστε να φορτώνονται  μόνον δύο

αρχεία sfs  (puppel-431.sfs και  το pup-save.2sfs).

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

φοβάμαι πως γιά άλλη μία φορά, φταίει το φλασάκι. τόχω ξαναπετύχει -καί σε δικό μου- καί τόχω ξαναγράψει, όχι μία φορά καί πάντα ήταν έτσι.

έχει παρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα σε φλασάκια καί πάντα σε 8gb.

ή κάνε μία δοκιμή να βάλεις το 431 σε άλλο φλασάκι -φίλου ίσως?- ή δοκίμασε να εγκαταστήσεις στο φλασάκι μία άλλη διανομή (ubuntu, fedora, monomaxos μπαίνουν πολύ έυκολα.)

ερώτηση όμως: δεν ξεκιναει καθόλου, ή αρχίζει να φορτώνει καί βγάζει μήνυμα λάθους?

γιά το δεύτερο, ο μόνος τρόπος είναι το remaster. φορτώνεις το oo καί φτιάχνεις νέο live cd.

ή απλά περιμένεις 2-3 μέρες γιά το νέο puppel με ενσωματωμένο Ελληνικό οο 311.

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Φίλε Alfisti, σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου να μου απαντήσης.  Παραδόξως, σήμερα που έβαλα το flashmemory ξεκίνησε και λειτούργησε κανονικά.  Φαίνεται

χθες εκεί που το σκάλιζα με εγκαταστάσεις και ειδικά όταν άνοιξα τον bootmanager για να κάνω configuration και να δεχθεί να φορτώνει και το openoffice431.sfs, ταυτόχρονα λύθηκε και το πρόβλημά με την εκκίνησή του.