Mandriva 2010 σε netbook Asus 1008ha

blackcoatman | Δευ, 11/09/2009 - 10:42 | 2' | 4

Είπα να δοκιμάσω τη νέα έκδοση της Mandriva, 2010 One, στο netbook μου Asus EEE 1008ha, καθώς γενικά βάζω/βγάζω λειτουργικά να δω ποιο την "παλεύει" καλύτερα.

 

Το προεπιλεγμένο και μοναδικό εγκατεστημένο περιβάλλον που υπάρχει είναι το KDE 4.3. Αρκετά βαρύ για το netbookάκι, αν και συμπαθές, μου έσπασε τα νεύρα, δεν έβλεπε το 3G USB STICK μου Huawei και έβγαζε κάτι MySQL errors που δεν αντιλήφθη τον λόγο ύπαρξής τους.

...Οπότε βρήκα και αποφάσισα να εγκαταστήσω το πακέτο task-gnome, που εγκαθιστά ότι είναι απαραίτητο για να έχεις και το Gnome ως περιβάλλον, δίνοντας σου και περιθώρια επιλογής ανάμεσα σε διαφορετικά πακέτα ίδιας χρηστικότητας!

...Και πλέον με το Gnome, το netbook ανάσανε! Πιο γρήγορο από Ubuntu σε ανταπόκριση, αναγνωρίζει (για κάποιο μαγικό λόγο :P) και το 3g usb modem άψογα... Νομίζω θα το κρατήσω ;)

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Υπαρχει και το mandriva one -live+install - σε gnome και σε xfce.ισως ηταν καλη ιδεα να εγκατασταθει απο εκει για να μη υπαρχουν στο συστημα βιβλιοθηκες και daemons του kde που λογικα το φορτωνουν περισσοτερο και δεν χρειαζονται αφου τρεχουμε gnome....και μια διευθυνση ,αχρειαστη να ειναι www.novamedia.de/en/linux-launch2net-ubuntu.html για ubuntu+Huawei ...και οχι μονο

Σε ubuntu δεν είχα πρόβλημα με το Huawei ούτως ή άλλως. Χμ πάντως ναι, δεν είχα δει ότι είχε και link για Gnome στο site της Mandriva. Πάντως, όταν βάλεις Gnome πλάι στο KDE, τακτοποιεί τα προγράμματα του KDE σε ξεχωριστούς φακέλους στο menu! Αυτό είναι θαυμάσιο.

blackcoatman]

Είπα να δοκιμάσω τη νέα έκδοση της Mandriva, 2010 One, στο netbook μου Asus EEE 1008ha, καθώς γενικά βάζω/βγάζω λειτουργικά να δω ποιο την "παλεύει" καλύτερα. 

Το προεπιλεγμένο και μοναδικό εγκατεστημένο περιβάλλον που υπάρχει είναι το KDE 4.3. Αρκετά βαρύ για το netbookάκι, αν και συμπαθές, μου έσπασε τα νεύρα, δεν έβλεπε το 3G USB STICK μου Huawei και έβγαζε κάτι MySQL errors που δεν αντιλήφθη τον λόγο ύπαρξής τους.

για Netbook υπάρχει το MUD-Netbook-Edition-2010.0 http://www.mandrivalinux.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=139:-isos&catid=35:-mandriva-linux&Itemid=27
Το MySQL errors έχει σχέση με το Akonadi
http://pim.kde.org/akonadi/
το AmarokVersion 2.2.0 δουλεύει χωρίς πρόβλημα