Εμπειρία διπλής εγκατάστασης Gentoo!

rpil | Τετ, 10/28/2009 - 23:22 | 5' | 19

Σήμερα το βράδυ, κατάφερα ν' αποκαταστήσω κάποια προβληματάκια στις ρυθμίσεις των αρχείων του συστήματος και εγκατέστησα Gentoo και στο desktop, μετά την πετυχημένη εγκατάσταση στο laptop την περασμένη εβδομάδα!

Θα πρέπει να πω, ότι η εγκατάσταση του laptop ήταν η πρώτη που επιχείρησα μόνος μου, με σύμβουλο το Handbook και την εμπειρία των 5 ετών στο Linux.  Και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος, γιατί κατάφερα να ξεπεράσω ένα σωρό προβλήματα και δυσκολίες από προηγούμενες αποτυχημένες προσπάθειες.

Η πρώτη μου εμπειρία με το Gentoo ήταν όταν με αφορμή μια αγγελία στο φόρουμ, για ένα laptop, ανάγκασα τον luckyb να μου περάσει την διανομή, πιάνοντάς τον από τα ίδια του τα λόγια ("μπορώ να περάσω στον αγοραστή όποια διανομή θέλει")!  Αυτό ήταν το λάθος του!  Συμφώνησα να το αγοράσω, με την προϋπόθεση να μου περάσει Gentoo!  Kαι το θηρίο, τα κατάφερε!

Παράλληλα, προσπάθησα και κατάφερα να εγκαταστήσω μόνος μου την έκδοση 2007.0 (όταν ήδη κυκλοφορούσε η 2008) σε κάποιο από τα desktop pc μου, με τον γραφικό installer του Gentoo, ο οποίος συνήθως "έσπαγε"!  Αυτή την έκδοση την κράτησα, αλλά λόγω των απανωτών blocked packages. αναγκάστηκα πρόσφατα να την αποχωριστώ (κλαψ!).  Δεν χωρούσε "γιατρειά", το διαπίστωσε και Gentoo expert που είδε το μηχάνημα...

Προσπαθήσαμε μαζί να στρώσουμε την έκδοση του laptop (που είχε ήδη ξεπερασμένο πυρήνα - 2.6.17, νομίζω), αλλά ενώ είχε ξεκινήσει emerge -uDNav world, "μπούκωσε" η μνήμη από το Sidux που άφησε -για συναισθηματικούς λόγους- ο luckyb και όταν το πήρα χαμπάρι, είχαν κολλήσει όλα.  Στο εργαστήρι, διαπιστώθηκε ο θάνατος και της έκδοσης αυτής...

Αυτό ήταν!  Τσαντίστηκα, πήγα σπίτι, άνοιξα το laptop, έσβησα ΟΛΑ τα partitions, διαμόρφωσα καινούρια και άρχισα προσπάθειες με το Handbook και κάποιες σημειώσεις.  Μετά από δυόμισι μέρες, είδα τον κέρσορα ν' αναβοσβήνει πλάϊ στο username μου!

Σήμερα, αποφάσισα να αποκαταστήσω και το desktop, στο οποίο είχαμε ολοκληρώσει την εγκατάσταση με τον φίλο Gentai, αλλά έβγαζε kernel panic, με την τρελή αιτιολογία ότι δεν έβρισκε τα /dev/console και /dev/null!!  Με διάφορες παρεμβολές προσπάθησα να το "φέρω", αλλά τίποτα.

Οπότε, έσβησα ό,τι είχαμε περάσει, πήρα το handbook και βοηθούμενος και από την πετυχημένη εγκατάσταση στο laptop, το ξαναπέρασα!

Θέλω, μ' αυτή την ιστοριούλα μου, να πω, ότι τελικά είναι αλήθεια, ότι ο μοναδικός τρόπος για να εγκαταστήσει κανείς το Gentoo, είναι το Handbook, το Chroot, πολύς καφές και λίγη τύχη...

 

Υ.Γ.: Θα προσπαθήσω (δεν είμαι τόσο έμπειρος ώστε να υποσχεθώ ότι θα το πετύχω), να φτιάξω έναν "μπούσουλα" με βάση το handbook του Gentoo, ώστε, όποιος θέλει, να μπορεί να δοκιμάσει.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Το αποφασησα......θα ΚΑΩ!!!

Το ποστ σου με εβαλε σε mood Gentoo.....

Κατεβασα, λοιπον το handbook, το εκτυπωσα και εχω αρχισει να το μελεταω!

Εκει που το εκτυπωνα στην σχολη, με ειδε ενας φιλος μου Fedoras, που εχει δουλεψει κατα καιρους Gentoo, και μου λεει το εξης τρελο(τουλαχιστον ετσι μου φανηκε), οτι για να κανω τα βασικα compile στην αρχη θα μου παρει 3 μερες.........και κατι αλλα μεγαλα πακετα, πχ kde-base, openoffice κτλ, θελουν 8 ωρες και βαλε!!!

Δεν ειναι υπερβολικα πολυ??? Το ξερω οτι θα παρει ωρα το ολλο σκηνικο αλλα οχι και τοση πολυ!!!!

Γενικα αυτο ισχυει???

To pc που θα κανω το πειραμα ειναι desktop με Celeron στα 2,8 GHz και 1,2 GB RAM.

 

Και μια ερωτηση απο το handbook........ To /boot partition ειναι απαραιτητο??? Και αν οχι, μου προσφαιρει κατι το να το κανω ξερωριστα???

Ευχαριστω! ()

 

Open your source. Open your mind!!!

Wannabe!!!

Το πρόβλημα τελικά, Ανδρέα, δεν είναι η εγκατάσταση, αλλά το να βγεις σε γραφικό περιβάλλον, καθώς και η συντήρηση!  Τώρα ταλαιπωρούμαι με κάποια flags που δεν μ' αφήνουν να εγκαταστήσω το Gnome και το KDE, την στιγμή που ο xorg περάστηκε κανονικά (341 πακέτα, αν δεν κάνω λάθος! )  Για να φτάσεις να περάσεις το KDE-base και το Open Office, θα πρέπει να ξεπεράσεις τους σκοπέλους αυτούς...

Και, ναι, το /boot είναι απαραιτητότατο και θα το δεις στη συνέχεια, με τα mount, κλπ.  Αν ξεφύγεις από το Handbook, υπάρχει κίνδυνος να σου μείνει η εγκατάσταση στο χέρι!

Τώρα, καλοβλέπω το Funtoo, που είναι πρότζεκτ του Daniel Robbins, δημιουργού του Gentoo...

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Σήμερα, μετά από 4 μέρες ταλαιπωρίας, κατάφερα ν' ανεβάσω το Gnome desktop στο νέο μου Gentoo!

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Αυτά γίνονται από το dvd του gentoo ή από livecd? Σόρρυ, είμαι άσχετος με το θέμα, αλλά κάπου θα έπρεπε να διευκρινιστεί αυτό. Πολύ ωραία η προσπάθεια.

Tο Live CD του Gentoo δεν παίζει κανέναν ρόλο.  Δεν πρόκειται να σου περάσει αυτό που βλέπεις στο live CD:  Είναι κάτι που θα αγωνιστείς για να το φτιάξεις, σε αντίθεση με τις άλλες διανομές. Μπορείς να μπεις με όποιο live CD επιθυμείς.  Κατά την γνώμη μου όμως, καλό θα είναι να χρησιμοποιήσετε κάποιο Gentoo-based live CD , όπως Sabayon, Iloog, Nova.  Καταλήγω στο πρώτο, λόγω της σχετικής ευκολίας στην χρήση (KDE/Gnome) και της γλώσσας (το Nova είναι εξ' ολοκλήρου στα Ισπανικά).  Κι αυτό, γιατί κάποια στιγμή δεν θα αναγνωρίζει κάποιες εξειδικευμένες εντολές που θα χρειαστεί να δοθούν.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Έτοιμο και το laptop!  Βγήκα σε gnome σήμερα το πρωΐ.  Από χθες το μεσημέρι έκανε compile το gnome!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

andreas_g]

Το αποφασησα......θα ΚΑΩ!!!

Το ποστ σου με εβαλε σε mood Gentoo.....

Κατεβασα, λοιπον το handbook, το εκτυπωσα και εχω αρχισει να το μελεταω!

Εκει που το εκτυπωνα στην σχολη, με ειδε ενας φιλος μου Fedoras, που εχει δουλεψει κατα καιρους Gentoo, και μου λεει το εξης τρελο(τουλαχιστον ετσι μου φανηκε), οτι για να κανω τα βασικα compile στην αρχη θα μου παρει 3 μερες.........και κατι αλλα μεγαλα πακετα, πχ kde-base, openoffice κτλ, θελουν 8 ωρες και βαλε!!!

Δεν ειναι υπερβολικα πολυ??? Το ξερω οτι θα παρει ωρα το ολλο σκηνικο αλλα οχι και τοση πολυ!!!!

Γενικα αυτο ισχυει???

To pc που θα κανω το πειραμα ειναι desktop με Celeron στα 2,8 GHz και 1,2 GB RAM.

 

Αντρίκο, περιμένω νέα σου!  Δεν έκανες ακόμα τίποτα;

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

δεν είναι απαραίτητο να μπεις από gentoo-based liveCD/DVD.

εγώ πάντως προτείνω system rescue cd.

πάντα πρέπει όμως να προσέχεις το εξής.
πριν κάνεις chroot, να έχεις live περιβάλλον ίδιο με αυτό που θες να εγκαταστήσεις. δηλαδή. θες να κάνεις εγκατάσταση 64bit?
κατεβάζεις το αντίστοιχο amd64 live CD!

το ξεχωριστό /boot είναι must!

το να πέρνεις backup αρχεία μεγάλης σημασίας για το gentoo είναι must! (πχ, make.conf , /etc/portage/package.use, /etc/portage/package.keywords etc)

το να κρατάς το .config μετά το kernel compilation είναι must!

δε θες να ξαναφτιάξεις τις επιλογές του kernel απτην αρχή :)

ippokratis]

Αντρίκο, περιμένω νέα σου!  Δεν έκανες ακόμα τίποτα;

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

 

Ασε Ιπποκρατη.....δεν εχω προλαβει ακομα τιποτα!!! Εχω διαβαζει αρκετα πραματα αλλα δεν εχω καθησει ουσιαστικα!!!

Εχω μπλεξει με εβδομαδιαιες/εξαμηνιαιες εργασιες και ειναι καπως ζορικα τα πραματα!!!

Ας πουμε σημερα εχω να κανω κατι παπαριτσες με openssl(γραφω απο το διαλειμα για τσιγαρο!) αντι να καθησω να ασχολιθω σοβαρα......τελος παντων......τετραημερο ερχετε....κατι θα γινει!!!

 

Open your source. Open your mind!!!

Wannabe!!!

Εχω GENTOO!!!!!!!!!!!!!

Μετα απο κατι χαζομαρες που εκανε το fstab βλεπω κανονικα το prompt!!!!

Αλλα τωρα αρχιζει το πανιγυρι!!!!!

Αντε να δουμε τι θα γινει με τα flags!!!!!

 

Open your source. Open your mind!!!

Wannabe!!!

Μπράβο!!!  Καλή αρχή και καλή δύναμη!

Με τα flags θα "παίζεις", ανάλογα με το πρόβλημα που μπορεί να σου παρουσιάζεται, πχ. με Circular Dependencies.

(Παρεμπιπτόντως, ΕΧΩ και Funtoo!!!!)

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Linkinarios]δεν είναι απαραίτητο να μπεις από gentoo-based liveCD/DVD.

Να σου πω, γιατί προτείνω gentoo-based live CD.  Προσπαθούσα με Ubuntu live CD να διορθώσω κάποια πράγματα στην αρχική (αποτυχημένη) εγκατάσταση (που είχαμε κάνει με το φιλαρακι και που αναγκάστηκα να την διαγράψω) και επιχείρησα να περάσω πυρήνα με τον genkernel.  Με κανένα τρόπο δεν αναγνώριζε την εντολή

# zcat /proc/config.gz > /usr/share/genkernel/arch/x86/kernel-config-2.6

Μόλις το επιχείρησα με Sabayon live CD, ανταποκρίθηκε αμέσως.  To ίδιο έγινε και με το live CD του Iloog, με το οποίο έκανα εγκατάσταση στο desktop και του Funtoo σε άλλο PC.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Σήμερα έγινε με επιτυχία αναβάθμιση στον πυρήνα!  Τρέχω τώρα στο laptop 2.6.31-r6.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Καλά νέα για όσους επιθυμούν να περάσουν Gentoo με βάση τον οδηγό μου!  Τον εγκαινίασα προχθες σ' ένα παλιό PC (και μάλιστα προβληματικό!) και περάστηκε ΤΕΛΕΙΑ, με την πρώτη φορά!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Πολύ ωραίος ο οδηγός σου Ιπποκράτη. Μπράβο.. ( πολύ θαυμάζω όσους έχουν υπομονή να ασχοληθούν.. )

Παλιά είχα στήσει gentoo σε ένα πύργο που είχα. Και πάλι είχε κάνει δύο μέρες να τελειώσει. Τώρα βαριέμαι του θανατά να ασχοληθώ.. άσε που έχω ίντερνετ κινητής και δεν το βλέπω να τελειώνει πριν την δευτέρα παρουσία.. :P

Αντε άντε και εις ανώτερα!! :)

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Σ' ευχαριστώ πολύ, marlene!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Tελικά έχω μείνει με την εντύπωση ότι το gentoo ενδείκνυται για desktops ή laptops με γρήγορη σύνδεση και μεγάλη μνήμη, ειδικά σε ότι αφορά το στήσιμο του. Μακάρι να είχε βγάλει η ομάδα ανάπτυξης του κάτι που να μπορεί να στηθεί εύκολα αλλά κυρίως γρηγορότερα και σε μικρότερων δυνατοτήτων μηχανήματα.
Αν δηλαδή επιχειρήσω να εγκαταστήσω gentoo στο λαπτοπ μου, θα το ανατινάξω, αφού θα πρέπει τώρα το δωδεκάρι το σκατό να δουλεύει για δύο μέρες μέχρι να κάνει compile το σύμπαν, ( και να κατεβάσει φυσικά και αυτά που χρειάζονται.. άλλες δύο μέρες!! :D )
Άπαξ και το στήσεις είναι το πιο γρήγορο και λιγότερο καταναλωτικό λειτουργικό, ( τι ωραία που το είπα), αλλά μέχρι να το κάνεις αυτό.. άστα να πάνε.
Θα έπρεπε να έχουν δουλέψει περισσότερο σε αυτό το θέμα. Σαν διανομή είναι όλα τα λεφτά.. αλλά το στήσιμο της... όλες οι ώρες!

Το sabayon μου αρέσει πολύ αλλά τελευταία έχω ξεμείνει από υπολογιστές και δεν έχω που να το στήσω.. ( έχω γεμίσει με διπλές και τριπλές εγκαταστάσεις ότι ήταν διαθέσιμο και τώρα δεν έχω χώρο για τίποτα).
Άμα πάρω πύργο θα στήσω ένα gentoo οπωσδήποτε..

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Γρήγορη σύνδεση;  Δυάρα conn-x έχω, δεν θα έλεγα ότι είναι και από τις πιο γρήγορες... Ούτε και ιδιαίτερα μεγάλη μνήμη έχουν τα μασίνια μου. Νομίζω πως έχει αναπτυχθεί ένας μύθος γύρω από το Gentoo.  Όσο για το χρονοβόρο, η βασική εγκατάσταση δεν παίρνει παραπάνω από μερικές ώρες.  Μπορείς, όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση του συστήματος, να κλείσεις το PC σου και την επομένη, να το ξανανοίξεις για να περάσεις το "X".  Το ξανακλείνεις, και την επομένη περνάς Gnome ή KDE, κλπ.  Το Open Office είναι το επόμενο τεράστιο πακέτο.  Πέραν αυτού, δεν είναι τραγικά τα χρονικά πλαίσια.

Όσο για το Sabayon, το πέρασα στο δέυτερο laptop μου και πάει μια χαρά.  Είναι πολύ πιο γρήγορο στην εγκατάσταση, αλλά έχει πλέον απογαλακτισθεί από το Gentoo.  Μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει το Portage, αλλά, κακά τα ψέμματα, τα binary πακέτα δεν μπορεί να είναι απολύτως συμβατά με τα ebuilds του Gentoo.  Κάτι θα "σπάσει".  Γι' αυτό, χρησιμοποιώ ως package manager τον Entropy και παίζω με την εντολή "equo" αντί του emerge. Το συνιστώ πάντως ως καλή εναλλακτική του Gentoo.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!