Στατιστικά στοιχεία για τον MONOMAXO - Έχει πολύ ενδιαφέρον !!!

emcpn | Σάβ, 09/12/2009 - 16:54 | 5' | 11

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί κάθισα κάποια στιγμή να δω την συνολική κίνηση σχετικά με τον ΜΟΝΟΜΑΧΟ και παρατήρησα μερικά πολύ "ενδιαφέροντα" πράγματα που καλό είναι να τα μάθετε και εσείς και να κάνετε τα σχόλια σας , αφού φαντάζομαι θα βρεθείτε προ εκπλήξεως σε μερικά σημεία όπως βρέθηκα και εγώ ...

Ας αφήσω όμως να μιλήσουν οι αριθμοί καλύτερα !!!

Συνολικά κατεβάσματα της Monomaxos ver 3.0 + Office edition (από 1-8-09 εώς και σήμερα 12-9-09)

5061 downloads

είναι αυτά που εξακριβωμένα γνωρίζω και μπορώ να καταγράψω (δεν έχω ιδέα για την κίνηση των direct links από ΕΜΠ καθώς και από τα δεκάδες torrents του ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ που υπάρχουν διάσπαρτα από εδώ και από εκεί στο internet)

Τώρα αρχίζουν τα "όργανα" όμως, διότι από αυτά το

58% αφορά την Μonomaxos ver. 3.0 και το 42% την έκδοση Office.

Καλά ως εδώ και αναμενόμενα ... Όπως γνωρίζετε και τα δύο ISO διατίθενται με default Ελληνικά ή εναλακτικά με την Αγγλική γλώσσα.

Τα downloads ως προς την default επιλεγμένη γλώσσα έχουν ως εξής:

Default Ελληνικά 44,4% και Default Αγγλικά 56,6%

Ακούγεται κάπως, βέβαια αφού πρόκειται για ένα Greek Linux OS αλλά η παρακάτω εικόνα που προέρχεται από την mininova και απεικονίζει τον παγκόσμιο χάρτη και τις χώρες με τα περισσότερα downloads με πιο έντονο μπλε χρώμα έρχεται να επιβεβαιώσει τα παραπάνω στοιχεία.

Παραθέτω και μια αναλυτικότερη λίστα με την κάθε χώρα και το ποσοστό % των downloads που έχει κάνει ...

1.USA 30%  -   2.FRANCE 12,6%  - 3.ΕΛΛΑΔΑ 10,2%  - 4.UK 9,24%  -  5.CANADA 8,8% ITALY 6,8%  -  6.HOLLAND 5,1%

7.SPAIN 5%  -  8.INDIA 4,8%  - 9.GERMANY 2,2%  - 10.AUSTRALIA  2,1% κτλ

*τα κατεβάσματα από Κύπρο περιλαμβάνονται μαζί με τα Ελληνικά !!!

Η κίνηση της ιστοσελίδας του project www.monomaxos.gr δεν δείχνει κάτι διαφορετικό ... Μετά και την παρουσίαση της ver 3.0 του MONOMAXOY είχαμε περίπου 7000 επισκέψεις στο site που απλά επιβεβαίωσαν την εικόνα που είχαμε μέχρι σήμερα για τον κόσμο που έρχεται στο www.monomaxos.gr και την προέλευση του...  Ενδεικτικά λοιπόν πάρτε μια ιδέα από την παρακάτω εικόνα για αυτό που συμβαίνει με την κίνηση ... (ο πίνακας αφορά το τελευταίο 6άμηνο)

Συμπερασματικά τελείως οι Έλληνες χρήστες "βλέπουν και δεν πολυ-ακουμπάνε" στο Linux, και ο τρόπος που πρoτιμούν να κάνουν download φαίνεται να είναι κυρίως μέσω Rapidshare Links και όχι τόσο με την χρήση torrent.

Από την άλλη σχεδόν αναμενόμενα είναι τα στατιστικά που αφορούν το λειτουργικό σύστημα του υπολογιστή των επισκεπτών , όπως και του δημοφιλέστερου browser ...

 Θα με ενδιέφερε να δω τα σχόλια σας για τα παραπάνω ...

 

Και μην το ξεχάσω η κατάταξη του ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ στο Distrowatch για τον τελευταίο μήνα ...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μπραβο emcpn!!!! Συνεχισε ετσι και την επομενη φορα θα μας εκληξουν πιο πολυ τα στατιστικα!!!

Εδω και αρκετες μερες seedarw τα torrent στο mininova και σχεδον καθε μερα υπαρχει καποιος που τα τραβαει!!!! Και αν θυμαμαι καλα ειναι η office εκδοση που τραβιεται πιο πολυ!!!!!! Και λεω αυτα ειναι!!! 

 

Sabayon 4.1!!!!!!!

 

Οντως ειναι ενδιαφερον & καλα κανεις που το δημοσιευσες, να το συνεχισεις ανα καιρους.

 

Π.Σ.Π.Α

 

 

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η απήχηση σε χώρες εκτός Ελλάδας ...

Η Ελληνική έκδοση του Monomaxos Office έχει 12 downloads από τη Ρωσσία !!!

Υπήρξαν κάποιοι που έφτιαξαν virtual Disk image της Αγγλικής έκδοσης του Μονομάχου 3 (δείτε εδώ & εδώ)

Από την Νορβηγία έχει κατεβαστεί η Ελληνική ver 3.0 26 φορές !!! 

Μήπως δεν έχουμε κάνει αρκετά για να έχει απήχηση το Linux και στη χώρα μας ???

Ξεκινωντας απο  το γεγονος οτι οταν καποιος αποφασισει να κατεβασει μια διανομη δεν γνωριζει τι ακριβως θα του προκυψει συμπεραινω οτι τα ποσοστα πρεπει να αναλυθουν οχι μονο με βαση την αριστη ποιοτητα της δουλειας οπως την  διαπιστωνει κανεις μετα την εγκατασταση αλλα και με βαση την ανακοινωση της διανομης...δηλαδη σε ΠΟΙΟ λειτουργικο παταει και -το κυριωτερο για μενα-ΠΟΙΑ προεγκατεστημενα προγραμματα  και ετοιμα extra υπαρχουν......Επισης πρεπει να λαβουμε υπ οψιν την υπαρξη ελληνικου στοιχειου στις ξενες χωρες -δεν μπορω να εξηγησω τη Γερμανια-   τα ποσοστα διεισδυσης του linux ανα χωρα και τα προβληματα εγκαταστασης codecs -μη ελευθερου λογισμικου απο τη νομοθεσια καποιων χωρων, π.χ. usa

H Γερμανία εξηγείται πολύ εύκολα φίλε μου (δεν μπορείς να φανταστείς για πόσο έντονο Ελληνικό στοιχείο μιλάμε) όπως πολύ λογικά και η Αυστραλία και φυσικά η Αμερική με έναν επιπλέον λόγο αυτό που ανέφερες με την δυσκολία εγκατάστασης codecs λόγω νομοθεσίας.Άλλωστε αναφέρω χαρακτηριστικά στο terms of use του ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ εδώ για αυτούς τους περιορισμούς. Μεγάλη εντύπωση μου έχουν κάνει χώρες όπως η Γαλλία που τα κατεβάσματα είναι περισσότερα από την Ελλάδα και επίσης χώρες του τύπου Νορβηγία/Ρωσσία/Ιαπωνία κτλ

καλησπέρα και από εμένα...

εγώ κατεβάζω την έκδοση που αναφέρεται ως:

ver.3-0 eng

και θα συνεχίσω να την σεντάρω στο mininova ...

η έκδοση office ποια από όλες είναι?

πάρα πολύ ωραία...

σε ευχαριστώ...

είχα δοκιμάσει παλαιότερα κάτι δικό σου , αν θυμάμαι καλά μπορεί να κάνω και λάθος , το ανέφερες ως Ελληνικό Ultimate Ubuntu....

πολύ καλό...μπράβο για την προσπάθεια σου...

Αγαπητέ φίλε

Κατ´ αρχήν έχω εγκατεστημένο στα 2 PC μου ως μοναδικό OS τον Μονομάχο 3.0 eng επειδή από μικρός συνήθησα στα αγγλικά μενού αφού όταν ασχολήθηκα με τους υπολογιστές, τα ελληνικα δεν υπήρχαν ούτε σαν διάταξη πληκτρολογίου. Είναι λοιπόν φυσικό όλα αυτά τα χρόνια να χρησημοποιώ πάντα τις αγγλικές versions, με μόνα ελληνικά στη διάταξη πληκτρολογίου. Το πρώτο ελληνικό που έβαλα ήταν το δικό σου, το προβληματικό 2.4, αλλά ευτηχώς έκανες downgrade σε interpid και eng και το λάτρεψα. Φυσικά το φόρτωσα περισσότερο από ότι ήταν και το προσάρμοσα στα αισθητικά μου γούστα (κατάργησα το vista menu και την mac toolbar και το γύρισα σε αμιγώς gnome interface, με το ίδιο όμως wallpaper και εισαγωγικές/εξαγωγικές οθόνες που στον 3.0 είναι απλα καταπληκτικές) Πολλά συγχαρητήρια λοιπόν και από μένα και ελπίζω και σε νέα έκδοση karmic, γιατί καλό το interpid, αλλά o flash player (adope) μου ξεσχίζει τη cpu όπως και στο hardy, ενώ βλέπω ότι η karmic έχει σημαντική οικονομία σε cpu όσο αφορά το flash (που θα πάει το χάλι τους στην adope πάνω σε αυτό το θέμα?). Ακόμα έχω την απορία γιατί έκανες downgrade το googleearth από 5 σε 4 (εγώ φυσικά έκανα πάλι upgrade σε 5) αφού τα ίδια προβλήματα που έχει το 5 με intel+compiz έχει και το 4! Μονομάχος λοιπόν και ξερό ψωμί και μάλιστα αγγλικός! Δεν τον αλλάζω παρά μόνο με τη νέα του έκδοση σε karmic (όταν κυκλοφορήσει). Η άλλη διανομή που συμπαθώ είναι το puppy linux που ανάστησε τα 2 γέρικα P4/256ΜΒ του ΠΡΟΠΟ μου και τους έδωσε άλλον αέρα από το μαρτιρικό κολοσούρσιμο που έκαναν κάθε μέρα με τα πειρατικά win2000/XP που κουβαλούσαν!