sxolinux: προβλήματα

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Πέμ, 09/10/2009 - 01:26 | 1' | 68

Σε αυτό το thread λύνουμε προβλήματα  για το sxolinux.

Το sxolinux ή σχολινουξ αν προτιμάτε είναι μια διανομή για μαθητές Α' Γυμνασίου με εκπαιδευτικές εφαρμογές.

Επομένως, αυτό το thread αφορά κυρίως μαθητές αλλά και όσους γενικά βλέπουν κάτι από την σκοπιά του χρήστη.

 

 

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Compiler not found???

Στα eeepc για να λειτουργήσει η κάρτα δικτύου χρειάζεται make και make install , αλλά στο sxolinux δεν λειτουργει ο compiler!! (compiler not found) Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να τα eeepc να είναι άχρηστα με sxolinux. (Δυστυχώς γιατί σκοπεύαμε να βάλουμε σε όλη την τάξη sxolinux και οι μισοι εχουν eeepc). Please στην επομενη φροντίστε να υπάρχε και να λειτουργει και ο gcc.

καλησπερα και απο μενα με λενε Γιωργο συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια που γινεται και μου δινει και μενα την ευκαιρια να ασχοληθω επιτελους με το linux κατι που παντα ηθελα αλλα ποτε δεν αποφασιζα για να λεω την αληθεια 

εχω μια ερωτηση προσπαθω απο το λαπτοπ να δημιουργησω ενα butable usb stick και εδω και κανα τεταρτο εχει κολληση στο 23% με το λαμπακι του στικ σταθερα αναμενο και επισης σταθερα αναμενο το λαμπακι του δισκου το μονο που κανει καποιο θορυβο σαν να εχει κινηση ειναι το live cd κατι τετοιο ειναι φυσιολογικο η οχι;

εδω και μιση ωρα ειναι κολλημενο μαλλον δεν πρεπει να ειναι φυσιολογικο το σβηνω και θα προσπαθησω απο την αρχη

λοιπον μετα  απο αρκετες προσπαθειες επιτελους εφτασε στο 99% της διμιουργιας και συνεχιζει ακαθεκτο

linux σου ερχομαστε

pkostas]

Compiler not found???

Στα eeepc για να λειτουργήσει η κάρτα δικτύου χρειάζεται make και make install , αλλά στο sxolinux δεν λειτουργει ο compiler!! (compiler not found) Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να τα eeepc να είναι άχρηστα με sxolinux. (Δυστυχώς γιατί σκοπεύαμε να βάλουμε σε όλη την τάξη sxolinux και οι μισοι εχουν eeepc). Please στην επομενη φροντίστε να υπάρχε και να λειτουργει και ο gcc.

 

Μας έφαγε η πρεμούρα για εξοικονόμηση χώρου. Στο επόμενο Σχολινουξ, που θα βγει σε μερικές μέρες, θα υπάρχει και GCC και όλα...

 

george new to linux]

λοιπον μετα  απο αρκετες προσπαθειες επιτελους εφτασε στο 99% της διμιουργιας και συνεχιζει ακαθεκτο

linux σου ερχομαστε

 

Ελπίζω να έχεις αρκετά μεγάλο stickάκι - τουλάχιστον 3GB.

 

εχω 4 gb στικακι μπηκε κανονικα και μετα απο λιγο σκαλισμα στο ΒΙΟS ετρεξε σε eeepc 1000h σαν live cd οχι με εγκατασταση

μια που πριν το εγκαταστησω κανονικα θελω πολυ μα παρα πολυ διαβασμα

μια που ειμαι παντελως ασχετως με το λινουξ και οτιδηποτε γυρω απο αυτο 

αυτο ας πουμε που παραθετω πιο κατω μου κανει λιγο προς κινεζικα να το πω

αν οχι ακριβως περιπου ομως δεν ξερω ουτε καν πως και που γραφεται ολο αυτο

 

ΟΚ, τώρα έχεις δημιουργήσει ένα φακελο src/.

Μπαίνεις μέσα σε αυτόν:

cd src

και γράφεις

sudo apt-get install build-essential make

για να εγκαταστήσεις πακέτα όπως το make.

Και μετά τρέχεις την εντολή:

make

για να κάνεις μεταγλώττιση του driver.  Όταν τελειώσει γράφεις

sudo make install

Τώρα το μόνο που μένει είναι να μπεις στον φάκελο όπου υπάρχει το module που μόλις εφτιαξες και να φορτώσεις τον driver:

cd /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/net/atl1e

εκεί γράφεις

sudo insmod ./atl1e.ko

george new to linux]

εχω 4 gb στικακι μπηκε κανονικα και μετα απο λιγο σκαλισμα στο ΒΙΟS ετρεξε σε eeepc 1000h σαν live cd οχι με εγκατασταση

μια που πριν το εγκαταστησω κανονικα θελω πολυ μα παρα πολυ διαβασμα

μια που ειμαι παντελως ασχετως με το λινουξ και οτιδηποτε γυρω απο αυτο 

αυτο ας πουμε που παραθετω πιο κατω μου κανει λιγο προς κινεζικα να το πω

αν οχι ακριβως περιπου ομως δεν ξερω ουτε καν πως και που γραφεται ολο αυτο

 

ΟΚ, τώρα έχεις δημιουργήσει ένα φακελο src/.

Μπαίνεις μέσα σε αυτόν:

cd src

και γράφεις

sudo apt-get install build-essential make

για να εγκαταστήσεις πακέτα όπως το make.

Και μετά τρέχεις την εντολή:

make

για να κάνεις μεταγλώττιση του driver.  Όταν τελειώσει γράφεις

sudo make install

Τώρα το μόνο που μένει είναι να μπεις στον φάκελο όπου υπάρχει το module που μόλις εφτιαξες και να φορτώσεις τον driver:

cd /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/net/atl1e

εκεί γράφεις

sudo insmod ./atl1e.ko

 

Φίλε Γιώργο εχεις δίκιο - είμαι σίγουρος ότι θα αναρωτιέσαι πως την παλεύουμε όλοι εδώ πέρα με όλες αυτές τις εντολές και τα κινέζικα.

Καλώς ή κακώς όμως, στο Linux κάποια στιγμή αναγκάζεσαι να γράφεις μερικές εντολές στην κονσόλα (λέγεται και τερματικό) για να κάνεις κάτι να δουλέψει.

Το Τερματικό θα το βρεις στο μενού Βοηθήματα. Κάνεις κλικ και εμφανίζεται η γραμμή εντολών.

Πριν κάνεις οτιδήποτε, πριν ακολουθήσεις οποιεσδήποτε οδηγίες, προτείνω να διαβάσεις λίγο το βοηθητικό κείμενο που θα βρεις εδώ:

http://www.linuxinsider.gr/node/2104

 

Και γενικότερα, στο FAQ έχουμε αρκετές συχνές ερωτήσεις-απαντήσεις που μπορεί να σου φανούν χρήσιμες.

 

Μετά μόλις νιώσεις λίγο πιο βέβαιος για όλα αυτά, ξαναδιάβασε το κείμενο που παραθέτεις και πες μας να σε βοηθησουμε βήμα-προς-βήμα σε ότι δεν καταλαβαίνεις.

 

φιλε δημητρη εχω ηδη ξεκινηση την μελετη απο το FAQ σε ευχαριστω και για το αλλο λινκ

το σιγουρο ειναι οτι δεν αναρωτιεμαι πως την παλευεται με ολες αυτες τις εντολες

αλλα ποσα πραγματα θα πρεπει να μαθω απο την αρχη μια που μεχρι τωρα

ειμαι παραθυροπληκτος και εγω οπως και πολλοι αλλοι καλως η κακως

οσο για την συγκεκριμενη παραθεση την εβαλα τυχαια δεν χρειαζεται να κανω κατι τετοιο

σε τρια λαπτοπ (ενα λαπτοπ acer, ενα netbook eeepc 1000h και ενα netbook thosiba ) που εβαλα το στικακι μου βρηκε κανονικα δικτυο και μπηκε στο ιντερνετ χωρις προβλημα

σε οτι αφορα το δικτυο το μονο που θα ψαξω να βρω ειναι αν και πως βλεπει αλλους υπολογιστες του δικτυου μου που τρεχουν windows xp

και να μπει στα κοινοχρηστα τους αρχεια για να εχω προσβαση παντου οπως ειχα μεχρι τωρα με ολους τους υπολογιστες με xp

george new to linux]

σε οτι αφορα το δικτυο το μονο που θα ψαξω να βρω ειναι αν και πως βλεπει αλλους υπολογιστες του δικτυου μου που τρεχουν windows xp

Πρέπει να διαβάσεις για κάτι που λέγεται Samba και είναι υπεύθυνο για τη διασύνδεση windows με λινουξ συστήματα. Ορίστε μερικά πρώτα λινκ:

Από το FAQ

Official How to

Πάντως μην τρελαίνεσαι, γενικά η χρήση της κονσόλας (ή τερματικού) δεν είναι απαραίτητη, εκτός ίσως από συγκεκριμένες περιπτώσεις. Γενικά τα περισσότερα πράγματα γίνονται και από γραφικό περιβάλλον. Στην πορεία και όσο εξοικειώνεσαι με το άθλημα θα δεις αν σου αρέσει να δουλεύεις με εντολές από το τερματικό. Πολλοί έμπειροι χρήστες θα πουν ότι είναι πιο εύκολο να κάνεις κάποια πράγματα μέσω εντολών (και θα έχουν και δίκιο) αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα. Υπάρχουν και άλλοι έμπειροι χρήστες που προτιμούν να δουλεύουν μέσω του γραφικού περιβάλλοντος. Τα λέω όλα αυτά προληπτικά γιατι δε μου αρέσει να δημιουργούνται εντυπώσεις του στυλ "πρέπει να ξέρεις και εντολές για να λειτουργείς λίνουξ ενώ στα windows π.χ. δε χρειάζεται". Τις εντυπώσεις αυτές τις δημιουργούν όχι άτομα εδώ στο φόρουμ αλλά διάφοροι άλλοι καλοθελητές ή άσχετοι (κυρίως) στον ευρύτερο κόσμο.

************************

www.postokano.gr

 Καλημέρα και μπράβο για την προσπαθεια σας.

Ενώ έχω κατεβάση την έκδοση 2009,0 δεν μπορώ να την εγκαταστήσω ούτε να τρέξω το livecd.(με boot απο το δισκάκι)

ότι και να πατήσω φτάνει μέχρι το [_init_begin+0x99/0xa1] και μετα γραφει [end trace 4eaa2a86a8e2da22] και σταματάει εκει.

εάν το τρεξω το δισκάκι απο windows τοτε μου ανοιγει κανονικα και μου λέει να κανει εγκατάσταση.

Το iso το έχω κατέβασει 3 φορές και το έχω τσεκαρει με το MD5.

ευχαριστώ και συνεχίστε την καλη προσπαθεια.

vasbill]

 Καλημέρα και μπράβο για την προσπαθεια σας.

Ενώ έχω κατεβάση την έκδοση 2009,0 δεν μπορώ να την εγκαταστήσω ούτε να τρέξω το livecd.(με boot απο το δισκάκι)

ότι και να πατήσω φτάνει μέχρι το [_init_begin+0x99/0xa1] και μετα γραφει [end trace 4eaa2a86a8e2da22] και σταματάει εκει.

εάν το τρεξω το δισκάκι απο windows τοτε μου ανοιγει κανονικα και μου λέει να κανει εγκατάσταση.

Το iso το έχω κατέβασει 3 φορές και το έχω τσεκαρει με το MD5.

ευχαριστώ και συνεχίστε την καλη προσπαθεια.

Γειά σου, vasbill!

Η πρώτη μου σκέψη θα ήταν ότι έχει πρόβλημα στο ISO αλλά λες ότι το έλεγξες οπότε  ...άκυρο.

Ίσως έπεσες σε κάποια ασυμβατότητα. Δοκίμασε να παίξεις με τις επιλογές εκκίνησης του Linux. Όταν εμφανίζεται η πρώτη οθόνη του sxolinux, πατα F6 και επέλεξε ACPI=off. Μετά πάτα Enter και προσευχήσου :(

Πες μας τι υπολογιστή/μοντέλο έχεις και, αν μπορείς, δοκίμασε να τρέξεις το ίδιο Live DVD σε άλλο PC.

 

 το ιδιο συμβαινει με οποια επιλογη δοκιμασα απο το F6

και το ιδιο cd το ετρξα και σε αλλο pc και τα ιδια.

κατεβασα το 2009,1 και δουλεψε αλλα στο 2009,1 beta δεν δουλευει το ποντικι

vasbill]

 το ιδιο συμβαινει με οποια επιλογη δοκιμασα απο το F6

και το ιδιο cd το ετρξα και σε αλλο pc και τα ιδια.

κατεβασα το 2009,1 και δουλεψε αλλα στο 2009,1 beta δεν δουλευει το ποντικι

νομίζω οτι κανει ενα ελεγχο και εκει σταματαει

Εγκατέστησα το sxolinux σε netbook από usb toshiba 8gb με unetbootin από windows, και έκανα full format. Κάθε φορά που το ανοίγω βλέπω παράσιτα.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟ!!!!!! 99/100 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΚΛΙΝΕΙ ΤΟ ΝΕΤΜΠΟΥΚ ΚΛΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΗΧΟΥΣ ΤΖΤΖΤΖΤΖΤΖΤΖΤΤ

ΤΟΧΑ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΕΓΙΝΑ ΡΕΖΙΛΙ.

 

HELP, αν δεν βρω λύση θα μείνω σε windows 7

κοιτα, για παιχνιδια κτλ 1z0-007 dumps δεν εχω ασχοληθει, ομως οι υπολογιστες μου, πραγματικοι και εικονικοι ειναι δικτυομενοι χωρις προβλημα με την 117-102
ιδια διανομη (και με οσες εχω δοκιμασει μεχρι τωρα δεν ειχα καποιο προβλημα εκτος απο πριν καπου 3 χρονια που δε μπορουσα να δικτυοσω με win)datastage certification dump
Για φακελους απλα φτιαχνεις κοινοχρηστους (δεξι κλικ και δινεις share) και μετα βρισκεις το δικτυο (καλο ειναι να υπαρχει καπου στην επιφανεια εργασιας) και οι κοινοχρηστοι μοιραζονται ετσι απλα!000-210

Προσπαθώ να εγκαταστήσω sxolinux στο netbook με usb  χρησιμοπιώ το unebootin αλλά πάντα κολάει, δεν ξέρω τι φταίει μήπως ότι διαλέγω για διανομή ubuntu ? άν έχετε κανένα διαφορετικό πρόγραμμα σε linux η κάποιο οδηγό γράψτε .