Πρόβλημα αρχείων σε NTFS

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 2' | 13

Αλλο ένα προβληματάκι. Βασικά το Ubuntu ειναι στημένο σε εναν SATAII 320Gb. Εχω αλλους 2 δίσκους επανω SATAΙΙ, ο ενας ειναι 120Gb σε 2 partition 20Gb και 100Gb αντίστοιχα. Τα 20Gb είναι φορτωμένα Windows και τα αλλα 100Gb εχω διαφορα αρχεια (ηχου,Video,κτλ). Ο αλλος περιέχει και αυτός αρχεία οπως τα αποθήκευα απο downlosds που εκανα απο τα Windows. Τωρα απο το Ubuntu τους βλέπω όλους τους δίσκους κανονικά και τα αρχεία που έχουν, αλλα πχ οταν πάω να επεξεργαστώ ενα εγγραφο office ή μια ιστοσελίδα σε html και παω να σώσω αλλαγες δεν σωζει παρα μου λεει οτι είναι μονο για αναγνωση και οταν παω να δώσω απο τις ιδιοτητες των αρχείων η των φακέλων δικαιώματα εγγραφής και αναγνωσης τα εχει απενεργοπιημένα και σαν root χρήστης παλι δεν μου επιτρέπει. Τι μπορώ να κάνω?

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Υπάρχουν δύο λύσεις.

Α) Εγκατέστησε το ntfs-3g από το Synaptic ή δώσε από το Τερματικό

sudo apt-get install ntfs-3g

Μετά άνοιξε το /etc/fstab (ALT+Ctrl+T > sudo nano /etc/fstab) και αντικατέστησε το ntfs στις Windows κατατμήσεις με ntfs-3g

Δες περισσότερα εδώ:

Πως κάνουμε mount NTFS σκληρούς δίσκους στο Linux;

Β) Εναλλακτικά κατέβασε το NTFS-config από την Προσθαφαίρεση.

Μετά τρέξε την εφαρμογή από το Εφαρμογές > Εργαλεία συστήματος. Θα σε ρωτήσει αν θες να επιτρέψεις την εγγραφή σε εσωτερικές/εξωτερικές συσκευές. Ενεργοποίησε και τα δύο τετραγωνάκια και πάτα ΟΚ.
 

Βασικα εχω Ubuntu 7.04. Απο τους 3 δίσκους μου είδε τους 2 με το ntfs-3g διπλα ακριβώς μου έλεγε να δώσω ενα όνομα. Εδωσα ονομα αλλα αν θέλω να το αλλαξω (το ονομα δίσκου προσάρτησης) πως μπορω να το κάνω? Τωρα το 3 δισκο ενω τον είδε σαν Νεο Τόμο μετα αφου προσάρτησα τους αλλους 2 δεν με αφείνει να τον προσαρτησω μου βγαζει το μηνημα

Error : An error occured when trying to configure

        /media/Νέος τόμος, please retry. Thanks.

Ολα οκ. Το προβλημα ήταν οτι οταν τον είχα formarη τα windows του είχαν δωσει ονομα δισκου στα Ελληνικά. Απο τα windows το αλλαξα και το εκανα στα αγγλικά και ολα οκ. Ευχαριστώ πολυ ολους όσους ανταποκρίθηκαν στο προβλημα μου. wnc_gr2007-5-17 21:40:30

Δεν ανοίγω άλλο θέμα γιατί από ότι είδα έχει δεκάδες το φόρουμ για ntfs,κανένα όμως δεν με κάλυψε :( .Τεσπα δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το ntfs-3g στον έναν μου σκληρό(pata) γιατί μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Mounting /media/hdb1 failed.
Hibernated non-system partition, refused to mount.
Failed to mount '/dev/disk/by-uuid/06DC287CDC28685F': Operation not permitted
The NTFS partition is hibernated. Please resume Windows and turned it
off properly, so mounting could be done safely.

Έκανα και αυτό που λέει για το hibernation αλλά τπτ.Έχω εγκαταστήσει όλα τα απαραίτητα πακέτα για το ntfs-3g και το fstab:

proc /proc proc defaults 0 0

# Entry for /dev/sda5 :UUID=f315da29-5429-44e2-a49b-4d54d3b492cf / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1

# Entry for /dev/hdb1 :UUID=06DC287CDC28685F /media/hdb1 ntfs umask=222,utf8 0 1

# Entry for /dev/sda2 :UUID=32D034D8D034A3CF /media/sda2 ntfs umask=222,utf8 0 1

/dev/hda /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0

/dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto 0 0

Ο σκληρός είναι ο hdb1,o sda2 είναι το παρτισον των win που αναγνωρίζεται και γράφει κανονικά και το πρώτο η διανομή linux.

Btw το swap φαίνεται στο fstab δεν το βλέπω....

στον hdb1 λογικα εχεις win.
εισαι σιγουρος οτι εκανες boot σε αυτα, κανανε fchek (η οπως αλλοιως το λενε- δεν θυμαμαι τωρα), τα εκλεισες κανονικα και εχεις το προβλημα?
το ειχα κ εγω αυτο καποτε για αυτο ρωταω

(δοκιμασε στο fstab, εκει που γραφει ntfs να το αλλαξεις σε ntfs-3g)

the hamster's is out there

Όχι στο hdb1 έχω μόνο αρχεία στον sata sda2 έχω τα win και το άλλο το λινουξ.Σορυ για το fstab που έβαλα το παλιό αλλά με ενεργοποιημένο το ntfs-3g γίνεται αυτό το πρόβλημα.

# Entry for /dev/sda5 :UUID=f315da29-5429-44e2-a49b-4d54d3b492cf / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1
# Entry for /dev/hdb1 :UUID=06DC287CDC28685F /media/hdb1 ntfs-3g defaults,locale=el_GR.UTF-8 0 1
# Entry for /dev/sda2 :UUID=32D034D8D034A3CF /media/sda2 ntfs-3g defaults,locale=el_GR.UTF-8 0 1
/dev/hda /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0
/dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto 0 0

Δεν ξέρω βρήκα την λύση αλλά σε μένα δεν λύθηκε.Λοιπόν αν σας βγάζει το παραkάνω μήνυμα:

Mounting /media/hdb1 failed.Hibernated non-system partition, refused to mount...............Please resume Windows and turned it
off properly, so mounting could be done safely.

κ.λπ πηγαίντε από τα win στον πίνακα ελέγχουν > διαχείρηση ενέργειας (ή κάτι τέτοιο) > και πηγαίνετε στο tab hibernation.Από εκεί ξετικάρετε το κουτάκι του hibernation και έτσι σβήνεται και το αρχείο.Μετά ενεργοποιείτε το ntff-3g και είστε οκ !!!

---------------

Τώρα σε εμένα αυτό το αρχείο εκτός από το παρτισον των win (αυτό σβήστηκε) υπάρχει και στον άλλο δίσκο μου.Όμως από τα win δεν φαίνεται (ούτε σαν κρυφό αρχείο) αλλά φαίνεται από το linux δεν έχω δικαιώματα για να το διαγράψω.Έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω;;;

δεν μπορεις να το διαγραψεις ουτε σαν root? (απιθανο μου φαινεται, γιατι εχω κανει κατι τετοιο στο παρελθον κ μλιστα πριν την ελευση του ntfs3g). μπες σαν root.

η αλλοιως μπες απο ενα livecd που εχει root (pclos, hamster...) και σβηστο

the hamster's is out there

Με sudo rm hiberfil.sys στον φάκελο γράφει rm: cannot remove `hiberfil.sys': Read-only file system.Μήπως πρέπει να αλλάξω δικαιώματα.Μόνο να μου το πει γιατί δεν ξέρω πως.

o ευκολος δρομος:
το εχεις ρυθμισει να μπαινεις και σαν root?
απο "συστημα-διαχειρηση-παραθυρο εισοδου" , ασφαλεια, να επιτρεπεται η τοπικη εισοδος......

για ubuntu δεν μιλαμε? (χαθηκα!!)

the hamster's is out there

Αυτόν τον καιρό κόλλησα στο ubuntu.Για αυτό που λες όχι δεν ρύθμισα κάτι.Να τικάρω το πρώτο κουτάκι και να πειράξη τπτ στα δικαιώματα που λέει ;;;

δεν νομιζω οτι θα κανεις κατι
πηγαινε εκει που σου εγραψα και επετρεψε την εισοδο στον διαχειρηστη.
μετα απο "users and grup" βαλε password στον root (βαλε τον ιδιο με αυτον του χρηστη).
εξοδος και login σαν root και διελυσε το pc!!!!!!!!!

the hamster's is out there

Aααααααααα επιτέλους γράφει...Ωραία βρήκα στο fedora forum ότι έχει βγει νέα έκδοση beta ακόμη του ntfs-3g η οποία λύνει αυτό το πρόβλημα.
Λοιπόν μεταφέρω αυτά που έγραφε:

1)Απεγκατάσταση του ntfs-3g.

2)Kατεβάζουμε και ξεζιπάρουμε το αρχείο ntfs-3g

3)Eγκατάσταση με

./configure
make
sudo make install

4)Κάνουμε mount με

ntfs-3g /dev/sda2 /mnt/f -o remove_hiberfile

και οκ,κάντε και μια επανεκκίνηση για σιγουρά.

Αυτά !!!!!!!! :)

πηγή:Fedora Forums

btw γίνεται να μπουν περισσότερα tags στο πρώτο ποστ;;;;